adet döneminde kilo

Adet döneminde kilo değişiklikleri meydana gelebilir. Kadınlar bu dönemde daha iştahlı olabiliyor ve basküldeki birkaç kilo fazlası konusunda da endişeye kapılıyor. Dolayısıyla ‘regl dönemlerinde gerçekten kilo alınır mı’, ‘bu kilolar kalıcı mı’ gibi çok sayıda soru gündemdeki yerini koruyor.

Elbette adet dönemlerinde vücutta pek çok değişim meydana geliyor. Bu değişimler arasında en önemli olanı ise hormon düzeyleridir. Hormon dengesindeki değişimler, kadınların ruh halinden metabolizmasına kadar pek çok farklı unsura etkide bulunuyor. Bu konuda en çok merak edilen hususlara açıklık getireceğiz. Metabolizma hızında bir değişim olup olmadığına da değineceğiz ancak öncesinde kilo artışı konusunu daha yakından inceleyelim.

Adet Döneminde Kilo Artışı Neden Olur?

adet döneminde kilo artışı

Öncelikle adet döneminde kilo artışı olduğu doğrudur. Ancak bu kilo artışı sanıldığı gibi vücudun yağ oranındaki bir artışından değil, vücutta tutulan sudan yani ödemden kaynaklanır. Genellikle kadınlar adet dönemlerinde tartıldıklarında normalden 2 ya da 3 kilo daha fazla çıkarlar. Bu durum regl kanamasının devam ettiği müddetçe sürebilir. Adet döneminin sona ermesi ile birlikte kadınlar normal kilolarına geri döner. Nedeni ise ödemin vücuttan atılmasıdır. Sonuç olarak adet dönemlerinde kadınların kilosu daha fazla görünse de neden yağ miktarında birden ciddi bir artış olması değildir.

Bu durum kadınların regl döneminde asla kilo almadığı şeklinde yorumlanmamalıdır. Regl dönemlerinde kadınların tatlı yiyeceklere ve karbonhidrat oranı yüksek gıdalara yönelme isteği olur. Fazla miktarda tatlı ya da abur cubur tüketilmesi ise kilo alımını da beraberinde getirebilir. Özellikle tuzlu gıdaların fazla oranda tüketilmesi, vücuttaki ödemin artmasına yol açabilir. Elbette vücudun bu dönemde su tutma oranı daha fazla oluyor ve bu da hormon dengesinden kaynaklanıyor. Ancak aşırı tuzlu tüketimi de ödem miktarının artmasına yol açar. Dolayısıyla regl dönemlerinde kilo almak istemeyen kadınların tükettikleri gıdalara dikkat etmesi gerekir.

Adet Döneminde Yaşanan Diğer Sorunlar

Genel olarak kadınların adet döneminde kilo almaktan şikayet ettiğini belirtebiliriz. Ancak bununla birlikte daha farklı sıkıntılar da yaşanabiliyor. Kilo artışının yanı sıra bu dönemde yaşanan diğer sorunlar arasında en yaygın olanlar şöyledir:

Ruh Halinde Değişimler

Çok sayıda kadın regl dönemlerinde daha depresif bir ruh hali içerisinde olduğunu dile getiriyor. Bununla birlikte ruh halinde ani değişimler olması da sıklıkla gözlemlenen bir durumdur. Kadınların büyük bölümü daha asabi bir ruh halinde de oluyor. Aynı zamanda daha kolay ağlama, daha hızlı duygu durum değişimleri gibi sorunların da yaşandığını söyleyebiliriz. Psikolojik olarak bu gibi durumların yaşanmasına neden olan unsur ise vücuttaki östrojen hormonudur. Östrojen hormon seviyesinde ani bir artış olması bu gibi problemlerin ve ruh hallerinin yaşanmasına neden olabiliyor. Çoğu zaman kanamanın başlamasıyla birlikte söz konusu durumlar da değişmeye başlar.

İlginizi çekebilir –> Tampon kullanımı

Karında Ağrı ve Sancı

karında ağrı ve sancı

Günlük hayatı olumsuz etkileyen sorunlardan biri de karın bölgesinde ya da kasıklarda hissedilen ağrıdır. Bazı kişilerde ağrı yerini sancıya ya da kramp hissine de bırakabiliyor. Genellikle karnın alt bölümünde hissedilen bu ağrının nedeni ise rahimdeki kasılmalardır. Döllenmeyen yumurta ve rahim iç dokusundaki kalınlığın vücuttan tahliye edilmesi için rahimde kasılmalar meydana gelir ve bu durumda sancı ya da ağrı şikayetine yol açar.

Göğüslerde Şişlik ve Hassasiyet Olması

Yine adet döneminde kilo almak kadar kadınları rahatsız eden bir diğer durum da göğüslerde hassasiyet olması ve şişkinliktir. Bu durumun sorumlusunun ise progesteron hormonu olduğunu söyleyebiliriz. Bu hormon seviyesinde ani bir yükseliş olması, göğüslerde hassasiyete ve aynı zamanda ödeme de neden olabiliyor. Göğüslerde meydana gelen şişkinlik ve hassasiyet bu dönemde kadınların kıyafet seçme konusunda da sıkıntı yaşamasına neden olabiliyor. Ancak diğer sıkıntılar gibi bu durum da geçicidir.

İştahta Artış Olması

Vücudun hormon dengesine bağlı olarak iştahta da belirgin bir artış olabilir. Abur cubur tüketimi, tatlı ya da unlu gıda tüketimi bir hayli artıyor. İştahtaki artış genellikle adet kanaması başlamadan yaklaşık bir gün öncesinde başlıyor. Adet kanamasının bitmesine yakın ise kesiliyor. Bazı kadınlar sadece tuzlu yemek isterken bazıları ise sadece tatlı tüketme eğiliminde oluyor.

Halsiz ve Yorgun Hissetme

Çok sayıda kadının yaşadığı bu durum da günlük yaşamı olumsuz etkileyebiliyor. Kendilerini gün boyunca bitkin hisseden kadınlar adet dönemlerinde sabahları dinlenmiş bir şekilde uyanmadıklarını da dile getiriyor. Halsiz ve yorgun hissetmeden kaynaklı olarak gün içerisinde daha fazla süre dinlenmek isteyen kadınlar haliyle hareketsiz kalıyor. Bu durum vücuttaki ödemin artmasını beraberinde getiriyor. Aynı zamanda çok fazla oranda karbonhidratlı yiyecekler tüketilmesine bağlı olarak da yorgunluk hissinin artması söz konusu olabilir.

Aşırı Uyku İsteği

Yorgun hissetme ile birlikte fazla uyuma isteği de regl döneminde yaşanan sorunlar arasında yer alabiliyor. Gün içerisinde sürekli uykulu olma ya da sabahları uyanmakta zorluk çekme gibi bazı problemlerin de yaşanabildiğini belirtebiliriz.

Bilginiz olsun –> Kadınlarda idrarda kan gelmesi

Adet Döneminde Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

adet döneminde kilo almamak

Elbette adet döneminde kilo almak istenmiyor. Ancak bunun için özellikle tüketilen gıdalara ve kalori değerlerine dikkat edilmelidir. Şekerli ve karbonhidratlı yiyeceklerin fazla oranda tüketilmesi kilo alımına yol açıyor. Bunun yerine kalori değeri düşük yiyeceklerin tüketilmesi ve ambalajlı abur cubur olarak nitelenen gıdalardan uzak durulması çok daha doğru olacaktır. Günlük su tüketimine bu dönemde daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor.

Günlük olarak düzenli egzersiz yapmak da kilo almanın önüne geçebilir. Spor ya da egzersiz yapan kadınlar adet dönemlerini çok daha rahat geçirdiklerini ifade ediyor. Özellikle yorgun hissetme ya da ödemden kaynaklanan şişkinliklerin daha az yaşandığı biliniyor. Dolayısıyla bu dönemde her gün 40 dakika hızlı tempo ile yürümek bile kadınların kendilerini çok daha iyi hissetmelerini sağlayacaktır. Bununla birlikte kilo almamak için de egzersiz yapılması gerektiğini unutmayın.

Adet Döneminde Kilo Verilir Mi?

Kadınlar adet döneminde kilo verebilir. Özellikle bu dönemde metabolizmanın hızlanması kilo vermeye de yardımcı olur. Ancak kilo vermek için regl dönemlerinde de spor ve egzersiz yapmaya devam etmek, tüketilen gıdaları ise titizlikle seçmek gerekiyor. Bu durumda regl dönemlerinde de kilo vermeye devam edilebilir.

Adet Şişkinliği Ne Zaman Biter?

adet şişkinliği ne zaman biter

Kadınlar için adet döneminde kilo almak olarak da değerlendirilen şişkinlik, çoğunlukla kanamanın başlamasıyla birlikte azalır. 1 ile 2 gün sonrasında ise şişkinlik artık belirgin düzeyde azalmış olur. Bazı kadınlarda regl dönemine bağlı olarak gelişen şişkinliğin adet dönemi boyunca devam edebildiğini belirtebiliriz.

Merak edenler için –> Adet söktürücü ilaçlar

Adet Döneminde Metabolizma Hızlanır Mı?

Regl dönemine yaklaşık olarak bir hafta kaldığında metabolizma hızında da bir artış meydana gelir. Bu konu da adet döneminde kilo almak gibi kadınların merak ettiği hususlar arasında yer alıyor. Metabolizma hızının artmasından kaynaklı olarak adet dönemlerinde kadınların kalori ihtiyacında da bir artış olabiliyor. Bunun yaklaşık 200 kcal olduğunu belirtebiliriz. Regl döneminde yaşananlara dair tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Okumak isteyenler için –> Adet ağrısı 

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın