Dışarı boşalma, erkeğin orgazmından önce penisin vajinadan çekilmesidir. En eski yöntemlerden olup bütün dünyada herhangi bir diğer gebeliği önleme metodundan daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bazı çiftler geri çekilme yöntemini etkili bir şekilde kullandıkları halde, doktorların çoğu bu yöntemi önermez. Her iki eş içinde hoş olmamasının yanı sıra, erkeğin sıkı denetimini korumasını gerektirir. En küçük bir meni sızıntısı bile gebeliğe yol açabilir. Geri çekme yani dışarı boşalma yöntemi, kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir. Korunmasız olarak cinsel ilişkide bulunan çiftlerde, erkek, boşalmadan önce penisini vajinadan çıkarır.

Bu yöntem, gebelik riskinin oldukça yüksek olduğu bir yöntemdir. İstenmeyen gebeliklerin büyük bir kısmı, dışarı boşalma yani geri çekme yöntemi ile meydana gelmektedir.

Geri çekme yani dışarıda boşalma, erkek kontrolünde bir yöntemdir. Başarılı olmamasının sebebi ise; genital organların temasında, boşalmadan önce de gelen sıvıda sperm olabilmesidir. Bu sebeple de hamilelik riski oldukça fazladır. Dışarı boşalma, halk arasında bilinen adıyla geri çekilme yöntemi, modern tıpta kabul edilmemektedir.

Geri çekme yani dışarı boşalma ile hamilelikten korunmaya çalışan çiftlerin %35’inde bir sene içerisinde gebelik meydana gelmektedir.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz Kegel egzersizi nedir? nasıl yapılır? nelere fayda sağlar vajinismus tedavisi ve idrar kaçırma tedavisinde faydalı olduğu düşünülen kegel egzersizi konusunu sizler için aşağıdaki linkte açıkladık.

Tıkla –> Kegel egzersizi

Geri Çekme Yöntemi ile Nasıl Korunma Sağlanır?

Geri çekilme yöntemi, erkeğin cinsel ilişkide ejekulasyon sırasında yani boşalma anında vajinadan çıkmasıdır. Dışarı boşalma eylemi, cinsel hastalıklar açısından da koruma sağlamadığı gibi, istenmeyen hamileliklere yol açarak kürtaj oranlarını arttırmaktadır.

Geri çekme, toplum arasında dışarı boşalma olarak da ifade edilir. Jinekolojik muayene sırasında, doktorun korunma şeklini sormasında, doğal yöntemler olarak ifade edilmektedir. Türkiye’de en yaygın kullanılan yöntemdir. Ancak cinsel hastalıklara karşı herhangi bir koruma sağlamaması, doğum kontrol yöntemi olmaması unutulmamalıdır. Cinsel açıdan belirli bir bilgi düzeyine ulaşma sonucunda yavaş yavaş terk edilen bir yöntem olmasına rağmen, halen istenmeyen gebeliklerin en büyük sebebidir.

Dışarı boşalma (Coitus İnterruptus) yöntemi başarılı bir yöntem midir?

Geri çekilme yöntemi, gebelikten korumamaktadır. Spermler, yalnızca erkeğin boşalma sırasında çıkmamaktadır. İlişki sırasında spermler, hazneye girebilir ve gebelik oluşabilir. Erkeğin bu aşamada kontrolü elinde tutması oldukça sakıncalıdır. Geç geri çekilmesi sebebiyle spermler rahme ulaşabilir. Geri Çekme (dışarıya boşalma) yöntemini kimler kullanabilir? Dışarıya boşalma yöntemi, doğum kontrol yöntemi değildir. Bu sebeple de hiçbir çifte önerilmemektedir.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Kızlık zarı zedelenmesi ve kanaması

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır

Adet döneminde hamile kalınır mı

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır

CategoryJinekoloji

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Gizlilik Politikası

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Son Güncelleme Tarihi: 01.11.20023

Bize Ulaşın