kızlık zarının işlevi

Kızlık zarının işlevi sıklıkla merak edilen konulardan biridir. Hymen olarak adlandırılan bu dokunun fonksiyonel bir görevi bulunmuyor. Aynı zamanda kızlık zarının bir organ olmadığını da ekleyelim. Kız bebekler anne karnındayken, gebeliğin 7. haftası ile 12. haftası arasında bu doku oluşur.

Vajina girişinin yaklaşık olarak 1,5 cm kadar iç kısmında yer alan kızlık zarının işlevi uzun zaman tartışıldı. Vajina girişinden mikropların rahme ulaşmasını önlediği düşünülüyordu. Ancak kızlık zarının orta kısmında küçük bir delik olması bu teorinin geçerliliğini ortadan kaldırıyor. Bu nedenle kızlık zarının işlevi olarak rahmi ve vajina girişinin açıldığı organları mikroptan koruduğundan söz edilemez.

Kızlık Zarının Yapısı Neye Benzer?

Özellikle genç kızlar, kızlık zarının işlevi kadar hymen dokusunun neye benzediğini de merak edebiliyor. Her kadında kızlık zarının aynı yapıya ve aynı görünüme sahip olduğundan söz edilemez. Ağız içi mukozası yapısına benzer bir yapıda olan kızlık zarının çoğunlukla 3 – 4 mm kalınlığa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kıvrımlı bir yapıdadır ve iç dudaklar ile benzerlik gösterir. Esnekliği ise oldukça değişkendir. Halka ya da çembere benzeyen bir yapıda olduğunu, renginin sanıldığı gibi beyaz değil ağız içi mukozasına benzer olduğunu da ekleyelim. İlk cinsel ilişkide hymen dokusu genellikle saat 3 ya da 9 yönünde yırtılır çünkü penisin uyguladığı baskı en çok dokunun bu kısımlarında gerilmeye neden olur.

Kızlık Zarının Çeşitleri Nelerdir?

kızlık zarının çeşitleri

Sadece kızlık zarının işlevi değil kızlık zarının kaç çeşit olduğu konusu da sıklıkla gündeme geliyor. Çok sayıda farklı hymen dokusu tipi olduğunu belirtelim. Hangi tipte olduğu, kızlık zarının işlevi konusunda bir etkiye sahip değildir. Kızlık zarı çeşitleri aşağıda şu şekilde belirtilmiştir:

Septalı Hymen

Bu tipte olan hymen dokusunda orta kısımda bir uzantı bulunur ve kızlık zarını ikiye böler. Dokudaki bu yapı, ilk cinsel ilişkide kanamanın bir miktar daha fazla olmasına neden olur. Kimi zaman cinsel ilişkide zorlanma da söz konusu olabilir ve bu gibi durumlarda cerrahi müdahale ile kızlık zarının alınması gerekir.

Kribriform Hymen

Kribriform hymen tipi kızlık zarının ise orta bölümünde kabarık delikli bir görüntü hakimdir.  Bu tip hymen dokusunda da çiftlerin cinsel ilişkiye girmesi mümkün olmaz ve dolayısıyla operasyon ile dokunun alınması gereklidir.

Yarı Septalı Hymen

Septalı kızlık zarı gibi orta kısımda bir doku kalıntısı mevcuttur ancak bu tipte zar tamamen ortadan bölünmez. Bu nedenle çiftlerin cinsel ilişkiye girmesini engellemez.

Kresentrik Hymen

Bu tipte ise kızlık zarı yarım ay şeklindedir ve ağrılı, zor bir cinsel ilişkiye sebebiyet verir. Dolayısıyla kızlık zarının operasyon ile alınmasına ihtiyaç olabilir.

Labial Hymen

Hymen dokusunun kalın ve kenarlı olması labial hymen olarak adlandırılır ve bu tip kızlık zarı ortasında bir boşluk yokmuş gibi bir görüntü sergiler. Çiftlerin cinsel ilişkiye girmesi zorlaşabilir ve kızlık zarının bütünlüğünü kaybetmesi durumunda kanama fazla olabilir. Ender durumlarda kızlık zarının alınması gerekebilir.

Anüler Hymen

Anüler tipte kızlık zarının elastik bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle cinsel ilişkide esner ve damar yapısının da bir hayli ince yapıda olması göze çarpar. Damar yapısının ince olması kanama olmamasına ya da çok az olmasına sebebiyet verebilir.

Fimbriad Hymen

Hymen dokusunun ortaya bakan kısmının girintili çıkıntılı bir yapıda olur. Cinsel ilişki esnasında zorluğa neden olması ise ender görülür.

Imperfore Hymen

Kızlık zarının hiç oluşmamış olmasına imperfore hymen adı verilir. Vajina girişi kapalı olur ve bu nedenle regl dönemine girilmeden hemen önce bir ameliyat yapılması gerekir.

Kızlık Zarı Nasıl Görünür?

Kadınların kızlık zarının işlevi ya da görüntüsü hakkında doğru bilgilere sahip olmaları önemlidir. Vajina girişinin 1 – 2 cm iç kısmında yer alan kızlık zarı her ne kadar zar olarak adlandırılsa da aslında bir doku parçasıdır. Kalınlığı her kadında farklıdır ancak bir zardan daha kalın bir forma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kıvrımlı olan hymen dokusu çoğunlukla yuvarlağa yakın bir görünüm sergiler ve orta kısmında da küçük bir delik yer alır ve adet kanı bu delikten atılır.

Ancak bu dokunun orta kısmında delik olması, kızlık zarının işlevi olarak değerlendirilmemelidir. Anatomik olarak bu deliğin bulunması önemli çünkü aksi halde adet dönemlerinde kan dışarı akamadığı için içeride birikir ve enfeksiyona neden olurdu. Hymen dokusunun kalınlığı ve esneklik düzeyi de kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Merak edenler için –> Kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır

Evde Kızlık Zarı Kontrolü Yapılabilir Mi?

Kimi zaman kadınlar evde kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını kendileri kontrol etmek isteyebiliyor. Bu da kızlık zarının işlevi kadar merak edilen hususlardan biridir. Vajinanın hemen giriş kısmında yer alan kızlık zarının kişinin ayna karşısına geçerek görmesi mümkündür. Bu doku gözle görülebilir ve aynı zamanda parmak ile hissedilebilir ancak kişinin kendi kendine muayene etmesi mümkün olmaz.

Öncelikle bu muayenenin uzmanlık gerektirdiğini belirtmeliyiz. Kadınlar ayna yardımı ile kızlık zarını görebilseler bile bu dokuda yırtılma ya da delinme olup olmadığını anlamaları mümkün değildir. Daha önce kızlık zarının işlevi konusunda da kısaca değindiğimiz gibi bu dokunun çok farklı tipi var. Yırtılmış olan kızlık zarının halen bütünlüğünü koruyor gibi görünmesi söz konusu olabilir. Bunun tam tersi bir izlenim de edinilebilir. Dolayısıyla evde kızlık zarı kontrolü ile yanıltıcı bir izlenim edinilme ihtimali son derece yüksektir.

Bu konuda kritik olan unsurlardan biri de parmak ile kızlık zarının kontrol edilmesi sırasında kızlık zarının yırtılabilecek olmasıdır. Bütünlüğünü kaybetmemiş olan hymen dokusu parmak ile kolayca delinebilir. Bu açıdan bakıldığında da evde kızlık zarı kontrolünün sakıncalı olabileceğini eklemeliyiz.

Kızlık zarının kontrol edilmesi için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulabilir. Yapılan basit bir muayene ile doktorunuz kızlık zarının bozulup bozulmadığını size söyleyebilir. Bu muayenenin dakikalar içerisinde tamamlandığını, herhangi bir cihaz kullanımına gerek olmadığını ve hiçbir şekilde acı, ağrı yaratmadığını da ekleyebiliriz.

Bilginiz olsun –> Kızlık zarı dikimi

Kızlık Zarının Bozulduğunu Erkek Hisseder Mi?

Kadınların kızlık zarının işlevi ile alakalı olarak merak ettikleri bir diğer husus da hymen dokusunda yırtılma olduğunda partnerin bunu hissetme olasılığıdır. Bu olasılık son derece düşük olsa da kızlık zarının anatomisi hakkında yeterli bilgiye sahip olan ve cinsel deneyimi de bulunan bir erkeğin hissetmesi mümkün olabilir. Ancak erkek hissetmese bile ilk cinsel ilişkide yüksek olasılıkla bir kanama olacaktır. Bu kanama kızlık zarının işlevi değildir ancak kızlık zarının yırtıldığının en net göstergesi olarak kabul edilir.

Kızlık Zarına Yapılan Cerrahi Operasyonlar Nelerdir?

Kızlık zarı ile ilgili ne gibi ameliyatlar yapılıyor konusu da kızlık zarının işlevi ile ilgili olarak gündeme gelebiliyor. Hymen dokusu ile ilgili yapılan operasyonların ilki kızlık zarı dikimini. Kızlık zarı dikimi kalıcı ve geçici olmak üzere iki farklı teknikle gerçekleştirilebilir.

Bir diğer operasyon da ameliyat ile kızlık zarının alınması yani hymenektomi oluyor. Kızlık zarının cinsel ilişkiye engel olması, aşırı sancılı adet görme gibi sıkıntılar ya da kızlık zarının tamamen kapalı olması gibi durumlarda ameliyat ile hymen dokusu çıkarılıyor. Siz de kızlık zarının işlevi konusunda sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir –> Kızlık zarı zedelenmesi

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Gizlilik Politikası

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Son Güncelleme Tarihi: 01.11.20023

Bize Ulaşın