Normal doğum

Normal doğum gebelik süresinin sona ermesinin ardından hamilelik suyunun gelmesi ile birlikte bebeğin vajinadan çıkarak doğmasıdır. Doğum 40. Haftada olabildiği gibi 40 hafta 10 günlükken de gerçekleşebilir. Bazı anne adaylarında doğum süreci yavaş gelişebiliyor. Hamilelik süresinin sona ermesine rağmen doğumun başlamaması durumunda suni sancı uygulanır ve doğum sürecinin başlaması sağlanır.

Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Öncelikle normal doğum sürecinin kasılmalar ile başladığını belirtebiliriz. Bu kasılmalar sadece birkaç saat sürebildiği gibi bu süre birkaç güne kadar da uzayabilir. Kasılmalar zaman ilerledikçe sıklaşmaya başlar ve 5 dakikada bir kasılma olduğunda artık anne adayının sağlık kuruluşuna gitmesi gerekir. Elbette kanama olması ya da hamilelik suyunun gelmesi durumunda kasılmaların sıklığı dikkate alınmamalı ve derhal bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Halk arasında bebeğin eşi olarak bilinen plasenta doğum başladığında yukarıya çıkar ve rahim içerisinde bebeğin doğum kanalına girmesi için gerekli ortam kendiliğinden hazırlanır. Bu esnada rahim ağzında da bir açılma meydana gelir ve normal doğum yapılabilmesi için rahim ağzındaki açılmanın 8 cm ila 10 cm arasında olması gerekir.

Doğum başladığında doktor tarafından anne adayının ıkınması istenir. Ikınma doğuma yardımcı olur ve daha hızlı bir şekilde tamamlanabilmesinde önemlidir. Bebeğin başı vajinadan çıktığında doktor tarafından omuzları, vücudu ve bacakları da çıkarılır. Ardından plasentanın da rahimden çıkması sağlanır ve normal doğum böylelikle tamamlanır.

Kimi zaman doğum sürecinin başlaması gerektiği halde rahimde kasılma olmayabilir. Bu durumda suni sancı işleminden faydalanılır. Anne adayına suni sancı verilmesi gerektiğinde ise serum takılması ya da enjeksiyon yöntemi ile vücuda oksitosin gönderilir. Oksitosin bir hormondur rahimde kasılma olmasını kolaylaştırır. Bu sayede doğum sürecinin başlaması sağlanır. Doğumun sürecinde kasılmaların çok yetersiz olduğu durumlarda da doğumu kolaylaştırmak amacıyla bu hormondan faydalanılabilir.

Normal Doğum Belirtileri Nelerdir?

Normal doğum belirtileri

En önemli belirti şiddeti gittikçe artan ve beraberinde periyodu sıklaşan kasılmalardır. Bu kasılmalar anne adayının ciddi bir sancı hissetmesine neden olur ve sancılar normal doğum sürecinin başlamak üzere olduğunu gösterir. Sancılarla birlikte rahim ağzında açılma da meydana gelir. Rahim ağzındaki bağ dokusunda yumuşama olması vücudun doğuma hazırlandığı anlamına gelir. Rahim ağzında bir incelme ve genişleme de olur fakat anne adayı rahim ağzındaki bu değişimleri fark edemeyebilir. Doktorunuz tarafından yapılan kontrol ile söz konusu değişim anlaşılır.

Vajinal akıntının artması normal doğum belirtilerinden bir diğeridir. Anne adayının karnının hafif şekilde aşağıya doğru inmesi de bir belirtidir. Bunun nedeni bebeğin doğuma kısa bir süre kala doğum kanalına doğru yönelmesidir. Doğumun başladığının en önemli belirtilerinden biri de hamilelik suyunun gelmesidir. Şayet kasılma olmadan gebelik suyu gelirse hiç beklemeden doktorunuza başvurmalısınız. Bu suyun şeffaf, kokusuz ve berrak olduğu bilgisini de aktaralım.

Ağrı Oluşumu

Doğuma yakın günlerde başlayan, belde çekilmeler, karında gerginlik hissi şeklinde duyulan kasılmalar, tedricen devamlı ve daha güçlü bir karakter alarak, hakiki doğum ağrılarına dönüşürler. Düzenli aralıklarla ve her 10 dakikada bir gelen, belden başlayıp kasıklara doğru yayılan ve gittikçe şiddeti artan ağrılar, rahim ağzının açılma devresinin başlangıcı olarak kabul edilir.

Açılma ağrılarının araları süratle 3-4 dakikaya iner ve 30-60 saniye kadar devam eder. Açılma ağrılarında, rahim içi basınç 60 mmHg’ye kadar çıkar. Ancak, bazen doğuma yakın zamanlarda özellikle yoğun fiziksel aktivite sonrasında gerçek olmayan rahim kasılmaları hissedilebilir. Bu tür ağrıların tipik özelliği istirahat ile geçmesidir.

Ağrı sırasında yapılması gerekenler

Ağrısı başlayan her kadın, öncelikle sakin olmalı, evinde sol tarafına yatarak yarım saat kadar istirahat etmelidir. İstirahat ile ağrıların geçmemesi, ağrılarında şiddetlenme olması ve ağrı süresinin uzaması gerçek doğum ağrılarının başladığının işaretidir. Bu durumda yapılması gereken, doktorunuzu aramak ve doğum yapmayı düşündüğünüz hastaneye gitmektir. Hastanede yapılacak rahim ağzı muayenesi ve rahim kasılmalarını monitörize eden cihaza bağlanma ile daha kesin karar verilecektir.

Nişan Gelmesi

Rahim ağzının açılmasıyla beraber etrafında bulunan kılcal damarların çatlaması ve bunların sümüksü bir kan şeklinde dışarı atılmasıdır. Her zaman kesin bir belirti değildir. Rahim ağzı normalden 1-2 hafta önceden de açılmaya başlayabilir. Ancak sıklıkla görülen, nişan geldikten birkaç saat sonra düzenli rahim kasılmalarının başladığı ve doğumla sonuçlandığıdır.

Nişan gelince yapılması gerekenler

Nişanı gelen kadın aynı şekilde sakin olup, sol tarafına yatarak istirahat etmeli ve ağrılarını beklemelidir. Bazen ağrılar fazla olmadan kanamalar fazla olabilir. Büyük olasılıkla rahim ağzı iyice açılmıştır. Doktorunuzu arayınız ve hastaneye gidiniz.

Suyun Gelmesi

Doğuma yakın dönemde suların gelmesi gebelerin genellikle %10-15’inde ilk belirti olabilir. Suların gelmesi, zamanından önce bile olsa doğumun başladığının göstergesidir. Birkaç saat içinde ağrılar başlar ve doğumla sonuçlanır.

Su gelince yapılması gerekenler

Suların gelmesi çocukta acil bir sıkıntı yaratmayacaktır. Sakin bir şekilde, doğuma götüreceğiniz malzemelerinizi belirleyin ve doktorunuzu bilgilendirerek, hastaneye gidiniz. Su gelişi bazen idrar kaçırmayla karıştırılabilir. Gerçekten suyu gelen gebede bir anda ayaklarında sıcak ve yoğun bir ıslanma olur. İdrar kaçırmada ise özellikle oturur pozisyonda ve sıkışma esnasında ıslanma olmuştur. Doktorunuzu arayınız ve onun talimatları doğrultusunda evde ağrılarınızı bekleyiniz ve su gelişini bir pet koyarak kontrol ediniz.

Doğumun başladığını gösteren, düzenli ağrılar, nişan gelmesi veya suların gelmesi gibi işaretlerle doktora başvuran gebelerde doğum hazırlığı yapılmalıdır. Genel vücut temizliği (duş), saçların toplanması, genital bölgenin temizlenmesi (kılların tıraş edilmesi) sağlanır. Lavman (bağırsak temizliği) yapılır, idrar torbası boşaltılır. Genital bölge antiseptik bir solüsyon veya sabun ile yıkanır ve steril bir pet ile kapatılır. Çamaşırlar değiştirilir. Bazı laboratuar tetkikleri yapılarak gebenin genel durumu hakkında bilgi sahibi olunur (kan sayımı, kan grubu, sarılık testi vb.)

Normal Doğum Sonrası Kanama

Halk arasında lohusalık kanaması olarak adlandırılan normal doğum sonrası kanama, son derece normal bir durumdur. Bu kanamanın nedeni rahmin yeniden toparlanmaya başlamasıdır. Kanama doğumdan sonraki ilk günlerde regl kanaması ile oldukça benzerlik gösterir. Fakat adet kanamasından daha yoğun olur. Sonraki günlerde renginde bir açılma olur ve daha pembeye yakın bir kanama şeklinde devam eder. Bu esnada kahverengi tonlarında lekelenme şeklinde de devam edebilir.

Yaklaşık olarak 6 haftalık bir süre boyunca normal doğum sonrası kanama olması beklenen bir durumdur ve endişeye neden olmamalıdır. Fakat bu süreden daha uzun süren kanama durumunda ivedilikle bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Çünkü kanamanın beklenenden daha uzun sürmesi, enfeksiyon şüphesi ile birlikte rahimde parça kalması şüphesini de doğurur. Özellikle kanamaya yüksek ateşin, ağrının, kötü kokulu vajinal akıntının eşlik etmesi durumunda bu şüphe çok daha güçlü olur. Gerekli tıbbi kontroller derhal yapılmalıdır.

Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye değişir. Hatta aynı anne adayının daha önce yaptığı normal doğum süresi ile bir sonraki gebeliğinde yaptığı doğumun süresi bile aynı olmaz. Özellikle ilk gebeliklerde doğum süresinin daha uzun olduğunu belirtebiliriz. İlk doğumlarda bu süre toplamda 10 ila 15 saat sürebiliyor. İkinci gebeliklerde ise doğumun 6 ila 8 saatte tamamlandığını belirtebiliriz. Fakat bu süre bebeğin doğum kanalına girmesinden sonra başlayan süre değildir. Doğumun ilk evresinden son evresine kadar geçen süredir.

İlk evre sancıların, kasılmaların başladığı evredir ve son evre de plasentanın çıkarılması, şayet epizyotomi uygulanmışsa anneye dikiş atılması ile tamamlanan evredir. Doğum süreci içerisinde anne adayının ıkınması gereken süre ilk gebeliklerde genellikle 50 dakika ila 60 dakika arasıdır. İkinci gebeliklerde bu süre daha da kısalır. Fakat ıkınma süresinin de toplam normal doğum süresi gibi kişiden kişiye değişebildiğinin altını çizmek gerekiyor. Doğum esnasında beklenmedik bir durum gelişmesi halinde söz ettiğimiz süre daha da uzayacaktır.

Doğum Sancısı Nerede Olur?

Anne adayları normal doğum sancısı ile yalancı sancı arasındaki farkı bilmek istiyor. Her iki sancı da vücudun aynı bölgelerinde, karın altı ile kasıklarda meydana geldiğinden ayırt edilmesi kolay olmaz. Bu durumda sancıların sıklığına ve şiddetinin artıp artmadığına bakmalısınız. Doğum sancıları gittikçe sıklaşır ve şiddeti de artar. Ancak yalancı sancıların şiddeti artmaz ve zaman ilerledikçe sıklaşmaz. Ayrıca pozisyon değişikliğinin deneyebilirsiniz. Yalancı sancı çoğu zaman pozisyon değişikliğinde durur ancak gerçek sancılar durmaz.

Doğum Sancısı Neye Benzer?

Bu sancıyı anne adayları genellikle adet dönemi sancılarına ve kramplarına benzetir. Her iki durumda da sancı rahimde meydana geldiği için benzerlik göstermesi de normaldir. Fakat bazı anne adayları normal doğum sancısının çok daha farklı olduğunu dile getirebiliyor. Ağrının daha fazla bölgeye yayılmış olması ve özellikle kasıklarda düğümlenmesi, bu sancının adet dönemi sancısından farklı yaşanmasına neden olabiliyor.

Normal Doğum Sonrası Cinsel İlişki

Normal doğum sonrası cinsel ilişki

Doğumdan sonra anneler hem psikolojik açıdan hem de fizyolojik bakımdan bazı değişimler yaşıyor. Rahmin yeniden toparlanması ve doğum öncesi formu kazanması 6 haftalık bir süreyi gerektirebiliyor ve bu süre de normal doğum sonrası lohusalık dönemi olarak adlandırılıyor. Bu süre boyunca cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. Cinsel ilişki için rahmin eski boyutuna gelmesini, varsa dikişlerin iyileşmesini, vajinal akıntıların kesilmesini beklemek gerekiyor.

Zira normal doğum sonrasında kadınlarda cinsel isteksizlik de olabilir. Östrojen hormonunun azalması, prolaktin hormonunun salgılanması, bebek bakımı nedeniyle uykusuzluk ve yorgunluk yaşanması gibi durumlar cinsel isteksizlik ile sonuçlanabiliyor. Sadece fizyolojik açıdan değil, psikolojik açıdan da kadınların doğum sonrasında toparlanmasını beklemek en doğru seçenektir.

Normal Doğum mu Sezaryen mi?

Anne adayları hamilelik süresi boyunca normal doğum ve sezaryen doğum arasında kararsız kalıyor. Oysa bu kararı anne adayı tek başına veremez ve vermemelidir. Mutlaka doktor görüşünün alınması gerekiyor. Sezaryen ile doğum genellikle normal doğumun anne adayına ya da bebeğe zarar verebileceği durumlarda tercih ediliyor.

Elbette şayet tıbbi bir sakınca yoksa normal doğumun tercih edilmesinde fayda var. Ancak tıbbi zorunluluklar durumunda, doktorunuzun sezaryen ile doğumu önermesi halinde normal doğumda ısrarlı olmamalısınız. Doktorunuz ile bu konuyu görüşmeniz, detaylı bilgi almanızı sağlar.

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Mail: [email protected]
Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97

Diğer Doğum Makaleleri

sezaryenle ilgili yanlış bilinenler

Anne adaylarının doğum yöntemleri ile ilgili sahip olduğu yanlış bilgiler, gereksiz bir kaygı yaşamalarına da…

Doğum sonrası vücut ne zaman toparlanır

Hamilelik ile birlikte vücutta pek çok farklı fizyolojik değişim meydana gelir. Doğumun ardından ise vücut…

Düşük yapmak en genel tanımıyla gebeliğin 20. haftasından önce çeşitli nedenlere bağlı olarak fetüsün kaybedilmesidir….

Sezaryen mi normal doğum mu özellikle doğuma kısa bir süre kaldığında anne adaylarının yaşadıkları kararsızlıkların…

Normal Doğumda (Epizyotomi) Kesmek Her Zaman Gerekli midir? Normal doğumda bebeğin baş çapı oldukça önemlidir….

Sezaryen doğum sonrası hamilelik

Sezaryen doğum sonrası hamilelik kadınların her daim titizlikle yaklaştığı konulardan biridir. Özellikle normal doğum yapmak…