Kürtaj fiyatları

Kürtaj fiyatları 2021 sorusu bu işlemi yaptırmak isteyenlerin en sık sordukları sorulardan bir tanesidir. Genellikle kadınların kürtaj olması gerektiğinde araştırılan bir konu oluyor. İstenmeyen gebeliklerini sonlandırmak amacıyla yapılan kürtaj işlemi bebeğin anne karnından tahliye edilmesi prosedürüne dayalı bir cerrahi operasyondur.

İstenmeyen gebelik fiyatları ortalama olarak 800 TL ile 2500 TL aralığında olabiliyor. Pek çok farklı teknik ile yapılabiliyor olsa da dünya genelinde en çok tercih edilen kürtaj yöntemi vakumlu aspirasyon tekniği oluyor. Bu yöntem hem hasta hem de doktor için en konforlu seçenektir. Kürtaja bağlı komplikasyon riskinin de diğer kürtaj teknikleri ile kıyaslandığında daha düşük olması vakumlu kürtaj yöntemin daha fazla tercih edilmesini beraberinde getiriyor.

Dolayısıyla kürtaj fiyatları 2021 araştırması esnasında karşınıza çıkacak rakamlar çoğunlukla vakumlu aspirasyon yönteminin ücreti olur. Ancak ender de olsa bazı hastalarda vakumlu aspirasyon tekniğinin uygulanması mümkün olmayabilir. Kimi zaman da tamamen doktorun tercihi olarak kazıma tekniği gibi daha farklı bir teknik de uygulanabilir. Bu durumda fiyatın değişebileceğini belirtmek gerekiyor.

Çünkü başta kürtaj olmak üzere tüm cerrahi operasyonlarda fiyatlar üzerinde etkili olan unsurlardan biri de operasyonun hangi teknikle gerçekleştirileceğidir. Kürtaj ne demek, nasıl yapılır, neden yapılır konularını inceledikten sonra asıl merak edilen soruyu inceleyebilirsiniz. Ama öncelikle kimler kürtaj yaptırabilir, genel şartlar ve dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir, incelenmesi gerekir.

Kürtaj Fiyatları Neye Göre Değişir?

Kürtaj fiyatları neye göre değişir

Öncelikle kürtaj fiyatları 2021 üzerinde çok sayıda faktörün etkili olduğunu belirtmek gerekiyor.

 • Bunların ilki gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğudur. Zira bu noktada yasal süreden de söz etmek gerekir. Yasalar kapsamında gebeliğin 10. haftasından sonra kürtaj işlemi ender durumlar dışında yapılamıyor. Bu ender durumlara anne adayı için hayati tehlike doğuran kanama gibi bir sorunun ortaya çıkması, bebeğin anne karnında ölmesi ya da bebeğin doğumundan sonra yaşamını idame ettirme noktasında ciddi sıkıntılara sebep olabilecek bir sağlık sorununun mevcudiyeti gibi örnekler verebiliriz.
 • Bu gibi durumlarda vakumlu aspirasyon tekniği ile bebeğin tahliyesi mümkün olmayabilir ve daha farklı kürtaj yöntemlerinin uygulanması gerekir. Haliyle istenmeyen gebelik fiyatları da daha yüksek rakamlara tekabül edebilir. 10 haftadan daha kısa süren gebeliklerde uygulanan kürtaj yöntemi sadece 10 ile 15 dakikada tamamlanabiliyor. Ancak büyük gebeliklerde kürtaj süresi daha uzun olur ve bu operasyon daha kompleks bir prosedür ile gerçekleştirilebilir. Zira kürtaj ücretleri rakamlarının biraz daha yüksek olması da bundan kaynaklanır.
 • Doktorun deneyimi istenmeyen gebelik fiyatları üzerinde etkili olan bir diğer unsurdur ve bir o kadar da önemlidir ve istenmeyen gebelik fiyatını etkiler bir rolü vardır.
 • Kürtaj fiyatları Doktor tercihinin kesinlikle fiyat bilgisine bağlı olarak yapılmaması, deneyimli bir doktorun tercih edilmesi gerekir.
 • Fiyatlardan söz ederken döviz kurlarına da değinmek gerekiyor.
 • İşlemden sonra kullanılan anestezi ilaçları gibi çeşitli ilaçlar yurt dışında geliyor olabilir. Bu durumda devreye döviz kurları da giriyor çünkü ilaçlar için ödenen meblağ ister istemez hastalara sunulan fiyatlara da yansıtılıyor.
 • Kullanılan aletler de kürtaj ücretleri üzerinde belirleyici unsurlar listesinde yer alıyor.

Büyük Gebeliklerde Fiyat Artar mı?


Kürtaj yasak mı? Büyük gebeliklerde kürtaj olur mu? Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde herhangi bir nedenle kürtaj yapılması gerektiğinde daha farklı ekipman, ilaç ve tıbbi gereçler kullanılıyor. Bu durum büyük gebeliklerde kürtaj fiyatları olarak belirlenen rakamların daha farklı olması sonucunu doğurur. Kürtaj kaç aya kadar yapılır sorusuna yanıt olarak, büyük gebeliklerde kürtaj yapılabilmesi için mahkeme raporu ya da hekim heyetinden en az 3 hekimin imzası gibi çeşitli yasal belgelere ihtiyaç duyulur. Yani hekim belirler.

Kürtaj nasıl olur? Yasaların izin vermesi durumunda rahim ağzına konan ilaçlar yardımı ile rahim ağzının açılması sağlanır. Aynı zamanda bu ilaçlar rahim ağzında bir yumuşama olmasını da sağlar. Rahime ulaşılır ve bebeğin tahliye edilmesi sağlanır. Elbette bu durumda uygulanan anestezi de vakumlu aspirasyon öncesinde uygulanan anesteziden daha farklıdır. Tüm bunlar büyük gebeliklerde istenmeyen gebelik fiyatları üzerinde etkili olur. Elbette anne adayının sağlık durumuna bağlı olarak daha farklı kürtaj tekniklerinin uygulanması zaruri bir hal da alabilir.

İlginizi çekebilir –> Kürtajın yasal durumu

Evlilik Dışı Kürtaj Fiyatları Nasıldır?

Evlilik dışı kürtaj

Kürtaj işlemi evli olan kadınlarda da evlilik dışı gelişen gebelik durumunda da aynı prosedür ile gerçekleştirilir. Bu nedenle kürtaj fiyatları değişmez. Farklı bir tekniği gerektiren sağlık sorunlarının olmaması halinde evli olsun ya da olmasın kürtaj işlemi vakumlu aspirasyon yöntemi ile tamamlanır. Bu nedenle fiyatlarda bir farklılık olması mümkün değildir. Başvurduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanının kliniğinde, personel tarafından size evli olup olmadığınızın sorulmasının nedeni fiyatlar değildir.

Evli olan kadınların kürtaj yaptırabilmesi için eşinin izni gerekir. Eşin rıza belgesini imzalaması istenir. Eşlerin onay vermemesi durumunda kürtaj işleminin yapılması yasaktır. Zira evli olup olmadığınıza dair soru sorulmasının nedeni sadece yasal prosedürler ve alınması gereken izin belgesidir. Bu arada evli olsun ya da olmasın, 18 yaşından küçük olan kadınların kürtaj yaptırabilmesi için anne babasının onay vermiş olması gerekir.

Kürtaj Fiyatları 2021 Ne Kadar?

Öncelikle kürtaj fiyatları 2021 olarak sizlere net bir rakamdan söz etmemizin yanıltıcı olacağını bilmelisiniz. Çünkü hangi doktoru tercih ettiğinizden gebelik haftası süresinin ne kadar olduğuna kadar pek çok farklı unsur bu işlem için ayırmanız gereken bütçe üzerinde etkili olacak. Dolayısıyla size bir fiyattan ya da bir fiyat aralığından söz etmemiz doğru olmaz ve sizi yanıltır. Fiyat bilgisi almak istiyorsanız öncelikle gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunuzu bilmeniz gerekir. Çünkü tarafınıza bildirilecek olan gebelik sonlandırma fiyatları bu bilgi de göz önünde bulundurularak belirlenecek.

Bunun için muayene olabilirsiniz ve doktorunuz bu muayene esnasında durumunuzun vakumlu kürtaj için uygun olup olmadığını da kontrolden geçirebilir. Sonrasında gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunuz da belirlenir ve kürtaj işlemi için gerekli tarih planlamasını yapabilirsiniz. Bu sayede kürtaj ücretleri olarak net bir rakam tarafınıza iletilecektir. Ancak genel olarak fiyatların gayet makul seviyede olduğunu belirtebiliriz. Ülkemizde kürtaj işlemi çok yüksek rakamlardan oluşan bir bütçe gerektirmiyor.

Kürtaj Fiyatlarını Şu Şekilde Sıralayabiliriz:

 • 6-7 hafta arası kürtaj fiyatları 1900 TL dir.
 • 7-8 hafta arası kürtaj fiyatları 1900 TL dir.
 • 8-9 hafta arası kürtaj fiyatları 2000 TL dir.
 • 9-10 hafta arası kürtaj fiyatları 2500 TL dir.

İstanbul Avrupa İstenmeyen Gebelik Fiyatları

İstanbul Avrupa yakası kürtajla ilgili araştırma yapan kadınların bir bölümü fiyatların kentlere göre değişebileceğini düşünebiliyor. İstanbul’da yaşıyor olmanız daha yüksek ya da daha düşük kürtaj fiyatları 2021 ile karşılaşacağınız anlamına gelmez. Daha önce değindiğimiz gibi bu fiyatlar şehre göre değil, daha farklı faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Ayrıca hangi sağlık kuruluşunu tercih ettiğiniz de fiyatlar üzerinden etkili olan hususlardan biridir. Her ne kadar komplikasyon riski düşük olsa da neticede kürtaj cerrahi bir operasyondur. Bu nedenle tecrübeli bir doktoru tercih etmeniz fiyattan çok daha fazla önem taşıyor. Gerek işlemin konforlu bir süreç eşliğinde yapılması gerekse iyileşme sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlamanız için öncelikle rotanızı deneyimli doktorlara çevirmelisiniz.

Bu arada kürtaj işlemi sadece kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılması gereken bir operasyondur. Halk arasında merdiven altı olarak tabir edilen mekanlara ve tıp alanında eğitim almamış olan kişilere kesinlikle itibar etmeyiniz.

Zira daha düşük kürtaj fiyatları sunuluyor olması ya da yasal süreyi aşmış olan kadınlara da kürtaj yapılması gibi çeşitli durumlar kimi zaman basına da yansıyor. Bu mekanların bir muayenehane ya da klinik olmadığını, tamamen yasa dışı olduğunu, gebeliğin 10. haftasından sonra kürtaj yaptırmanın suç olduğunu asla unutmayın. Aşağıdaki başlık üzerinde, kürtaj öncesi ve kürtaj sonrası dikkat edilmesi gereken noktaları inceleyebilirsiniz.

Bilginiz olsun –> Kürtaj sonrası hamile kalma

Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Dikkat edilmesi gerekenler

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olmayan kişiler tarafından yapılan herhangi bir müdahale ciddi sağlık sorunları yaşamanıza sebebiyet verebilir. Hatta kürtaj riskleri hayati bir durum olarak karşımıza çıkabilir. Elbette kürtaj fiyatları 2021 hakkında araştırma yapabilirsiniz.

Ancak rotanızı tıp eğitimi almış olan, alanında deneyimli doktorlardan daha farklı bir yöne asla çevirmeyin. Devlet hastanelerinde kürtaj yapılıp yapılmadığı da merak ediliyor. Elbette tümünde olmasa da devlet hastanelerinde kürtaj işlemi yapılabilir. Ancak yoğunluk nedeniyle çok ileri bir tarihte randevu verilebilir ve bu durumda kürtaj için yasal süre olan gebeliğin 10. haftasını kaçırabilirsiniz. Bu süreyi kaçırmanız durumda bebeği aldırmanız mümkün olmayacaktır.

Bununla birlikte bazı devlet hastanelerinde ekipman ya da personel yetersizliği gibi nedenlerle kürtaj sadece acil durumlarda, anne adayının hayatı riske girdiğinde ya da zorunlu olduğunda yapılabiliyor. Haklı gerekçeler ile bu durumlar dışında yapılan başvurular kabul edilmeyebilir. Bu riski de göz önünde bulundurmanızda fayda var. Zira çok sayıda kadının araştırma yaparken ya da doktor seçiminde kararsızlık yaşaması gibi nedenlerle de yasal süreyi kaçırabildiğini gözlemliyoruz.

Kürtaj işleminin psikolojik boyutlarının da olduğunu unutmamalısınız. Hangi amaçla yapılması gerekirse gereksin, kürtaj yaptırmak her kadın için psikolojik açıdan zorlayıcı bir süreçtir. Bu nedenle en azından operasyonun konforlu bir ortamda, güven veren bir doktor tarafından yapılmasını sağlamanız, psikolojik açıdan da kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Ciddi bir hasta yoğunluğunun olduğu ortamlarda kendinizi daha fazla baskı altında hissedebilirsiniz yahut kürtaja bağlı olarak çok sayıda kadında ortaya çıkan suçluluk hissini daha yoğun yaşayabilirsiniz. Bu olasılıkları da dikkate almanızda fayda olacaktır. Her kadın kürtaj işlemini konforlu bir ortamda yaptırmayı hak ediyor. Yasa dışı mekanlarda sağlığınızı riske atmayın ve kendinize değer verin.

Anestezi Olursa Ne Kadar Olur?

Kürtaj işlemi hastanın operasyon esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmemesi amacıyla anestezi altında gerçekleştiriliyor. Uygulanacak olan anestezi türü kürtaj fiyatları 2021 üzerinde etkili oluyor. Elbette lokal anestezi uygulanması durumunda fiyat bir miktar daha düşük olacaktır.

Genel anestezi altında yapılan kürtaj işleminin fiyatı, lokal anestezi ile yapılan kürtajın yasal fiyatına nazaran biraz daha yüksek olur. Bu operasyonda uygulanan anestezi, zorlu ve uzun süren ameliyatlarda uygulanan anestezi ile yani narkoz desteği ile aynı değildir. Çok daha hafif bir anestezi uygulanır. Ancak yine de kullanılan ilaçlar ve benzeri nedenlerle fiyatta bir yükselme meydana gelebilir.

Gebelik Sonlandırma Fiyatları Her Yerde Aynı mıdır?

Konuya dair en çok merak edilen unsurlardan biri de kürtaj fiyatları 2021 her yerde aynı mı sorusu oluyor. Elbette bebeğin anne karnından tahliye edilmesi için gerçekleştirilen bu işlemin fiyatı her yerde aynı olmaz. Her muayenehanede ya da hastanede fiyatlar kurum tarafından belirleniyor ve doktorun tecrübesinden kullanılan ilaçlara ya da uygulanan anesteziye kadar pek çok unsur fiyat üzerinde etkili oluyor. Ancak asgari bir fiyat olduğu bilgisini de aktaralım. Kurumlar bu asgari fiyatın daha altında bir ücretlendirme yapamaz.

Asgari istenmeyen gebelik fiyatları her yıl ocak ayı ile haziran aylarında yani yılda iki defa Tabip Odası katsayısı dikkate alınarak belirleniyor. Bu fiyatın üzerinde bir ücretlendirme yapılabiliyor. Ancak kesinlikle fiyata göre tercih yapmak doğru değildir. Nasıl ki fiyatın son derece yüksek olması operasyonun çok daha doğru yapılacağı anlamına gelmiyorsa, daha makul fiyatlar da kürtaj işleminin doğru şekilde yapılmayacağı anlamına gelmez. Tercih yaparken fiyattan ziyade doktorun deneyimini ve hastaya yaklaşımını göz önünde bulundurmakta fayda olacaktır.

Merak edenler için –> Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtaj Fiyatlarını Devlet Karşılar mı?

Kürtaj yasal mı ve kürtaj fiyatlarını devlet karşılar mı? devlet tarafından kürtaj ücretleri karşılanıyor mu konusunda da akılların bir hayli karışık olduğunu söyleyebiliriz. Özel muayenehanede ya da hastanede gerçekleştirilen kürtaj işleminin fiyatı devlet tarafından karşılanmaz. Kürtajın devlet tarafından karşılanması için operasyonun devlet hastanelerinde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ancak ülkemizde devlet hastanelerinde kürtaj işlemi sadece tıbbi zorunluluklar olduğunda yapılabiliyor.

Mol gebelik, bebeğin anne karnında ölmesi, gebelik kesesinin gelişmemesi, anembriyonik gebelik, hastada aşırı kanama olması gibi durumlarda kürtaj işlemi devlet hastanesinde yapılabiliyor. Bu gibi durumlar dışında yoğunluk nedeniyle söz konusu operasyon yapılamadığı için işlemin özel muayenehanede ya da hastanede yapılması gerekiyor ve istenmeyen gebelik fiyatları da hasta

Kürtaj Ücretleri Hangi Durumlarda Artar?

Kürtaj fiyatlarının belirlenmesinde çok sayıda farklı unsur göz önünde bulundurulur. Bu unsurlar aynı zamanda fiyatın artmasına da neden olabiliyor. Örneğin lokal anestezi ile sedasyon anestezi ve genel anestezinin fiyatları farklıdır ve haliyle kürtaj fiyatlarına da yansır. En yüksek fiyatlar ise otelcilik hizmetinin de dahil edildiği özel lüks hastanelerde sunuluyor. VIP olarak da lanse edilebilen bu hizmetler kapsamında fiyatlar çok daha yüksek rakamlara ulaşabiliyor. Ancak muayenehaneler ve kliniklerde daha makul ücretler sunuluyor.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Bebek Aldırma Fiyatları Ne Kadar?

  Merhaba bebek aldırma yani gebelik sonlandırma işlemi 10 Haftaya kadar yasal olup Fiyatlar bazı durumlara göre değişkenlik gösterir. Anestezi şekli (Lokal veya Genel), gebelik haftası, hastane ortamında veya muayenehanede yapılması, doktorun tecrübesi fiyatları belirler…

 • 18 Yaş Altı Kürtaj Fiyatları Ne Kadar?

  Merhaba internet ortamında sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Kürtaj fiyatları yaşa bağlı olarak bir değişiklik göstermez fiyatlar aynıdır ancak 18 yaş altında bir bireyin kürtaj yapılabilmesi için anne baba refakatinde hastaneye gelmesi gerekir. Kürtaj fiyatını belirleyen işlemdeki anestezi şekli, gebelik haftası ve hastane veya muayene ortamımda yapılmasıdır…

 • Özel Sağlık Sigortası İle Kürtaj Olabilirmiyim

  Türkiye de özel sağlık sigortaları genellikle isteğe bağlı yapılan kürtaj işlemine ödeme yapmaz. Ancak bazı sigortalarda ödenen prim durumuna göre sigorta geri ödemesi yapılmaktadır. Mecburi bir sebeple kürtaj yapılması durumunda özel sağlık sigortası ödeme yapar.

 • Kürtaj İşlemi Gizli Tutulur mu

  Genellikle bekar hastalarda kendi isteğine bağlı olarak kürtaj işlemi kayıtlara geçmeyebilir gizli tutulur. Hasta dilerse bilgilerini hiç bir şekilde paylaşmayabilir.

 • Kişisel Bilgilerimi Vermem Gerekiyor mu

  Kürtaj olacak kadın, kendi isteğine bağlı olarak hiç bir şekilde kişisel bilgilerini paylaşmayabilir. Sadece hastanede tutulan kayıtlar üçüncü bir şahıs ile paylaşılmıyor şekilde gizli tutulur.

 • Partnerim İşlem Esnasında Yanımda Kalabilir mi

  Bazen aşırı stres durumundaki kadınlara kürtaj işlemi esnasında, uyuyana kadar partnerinin yanında olmasına müsade edilir.

 • Kürtaj Randevumu İptal Edebilirmiyim

  Kürtaj işlemi hastanın psikolojik ve maddi açıdan en uygun olduğu zamanda yapılması gerekir. İşlem ertelenebilir veya iptal edilebilir.

 • Kürtaj Bir Daha Gebe Kalmamı Etkiler mi

  Kürtaj ileriye yönelik gebe kalabilme konusunu hiç bir şekilde etkilemez. Özellikle içeride parça kalmaması durumunda vakumla yapılan kürtajlarda ileriye yönelik bir problem oluşmaz.

 • Kürtaj Meme Kanserine Yakalanma Riskimi Arttırır mı

  Gebeliğe bağlı olarak yükselen progestoron hormonu, kısa bir süre bile olsa meme üzerine olumlu yönde etki eder ve meme kanseri riskini azaltır.

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com
Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97

Diğer Kürtaj Makaleleri

Kürtaj sonrası ağrı kürtaj yaptıran kadınların en büyük endişelerinden biridir. Özellikle son dönemde kürtaj işleminin…

Lokal anestezi ile kürtaj istenmeyen gebelik durumunda bebeğin anne karnından tahliyesinin lokal anestezi ile gerçekleştirildiği…

Devlet hastanesinde kürtaj konusu istenmeyen gebelik yaşayan kadınların öncelikli olarak araştırdığı konuların başında geliyor. Öncelikli…

Kürtaj operasyonu? İstenmeyen gebeliklerin tahliye edilmesi işlemine kürtaj adı verilir. Ayrıca kürtaj operasyonu rahim içinden…

Nerede kürtaj olabilirim? İstanbul da kürtaj yapan birçok merkez vardır. Bazı hekimler özel muayenehanesinde kürtaj…

Kürtaj esnasında spiral takılması işlemi genellikle kadınlarda adet döneminde yapılır. Düzenli adet gören, adet kanaması çok…