Kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarının yırtılması belirtileri benzerdir bu nedenle de sık sık birbiriyle karıştırılır. Kızlık zarı hakkında en çok merak edilen konulardan biri olan kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarının bozulması arasında oldukça benzer olsa da gerçekte durum birbirinden farklıdır.

Kızlık zarının bozulması zar dokusunda meydana gelen yırtılma ile birlikte meydana gelen doku bütünlüğünün kaybolmasıdır. Zedelenme de ise doku bütünlüğünde bozulma söz konusu değildir ancak kızlık zarında meydana gelen zorlanmadan dolayı bölgede bir tahriş oluşur. Bazı kadınlar da basit şişlikler şeklinde de oluşabilen zedelenme, gözle görünmesi mümkün olmayan bir durum olduğundan bekaretin kaybedilmesi endişesine neden olur.

Kızlık zarı zedelenmesi sonrası kan gelmesi normal karşıladığımız bir durumdur. Dokulardaki zorlanma sonucu oluşan hasar birkaç damla kanamaya neden olabilir. Doku zedelenmesi için herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Bekaret zedelenmesi sonucu meydana gelen tahribat kendiliğinden iyileşecektir ve çok yüksek ihtimalle de ilk cinsel birleşmede ilk gece kanaması yaşanacaktır.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Olur?

Kızlık zarı zedelenmesi birçok kadının bize başvurma nedenleri arasında yer alır. Sürtünmeyle kızlık zarı bozulması oldukça nadir görülen bir durumdur. Bekaratin bozulması için cinsel birleşmenin tam olarak yaşanması gerekir. Sürtünme sonrası kan gelmesi de dokuda oluşan tahriş sonucunda oluşur. Bununla birlikte mastürbasyon, genital bölgeyi etkileyen herhangi bir kaza, travma geçirilmesi ya da mantar enfeksiyonunun neden olduğu aşırı kaşıma gibi durumlarda da kızlık zarının zedelenmesi söz konusu olabilir.

Bu nedenle bu gibi süreçlerin ardından meydana gelen birkaç damla kanama dahi böylesi hassas bir konuda kafanızda soru işaretleri oluşmasına neden olacaktır. Cinsel ilişki, mastürbasyon ya da aşırı şiddetli kaşıma gibi durumlardan sonra meydana gelen kanamaların nedeni net olarak anlamak ancak jinekolojik muayene ile mümkündür.

Kızlık zarı zedelenmesi belirtileri hemen hemen kızlık zarının bozulmasının belirtileri ile aynıdır. Bu da kadının yanılmasına neden olabilir. Zedelenme sonrasında tıpkı kızlık zarının yırtılmasında olduğu gibi kanama meydana gelebilir. Bekaretin bozulması dışarıdan bakılınca anlaşılamaz. Bunun sadece belirtilere bakılarak tahmin edilmesi ya da anlaşılması mümkün olmadığından bu gibi şüpheli durumlarda yapmanız gereken en doğru şey bir jinekoloğa muayene olmaktır. Kızlık zarı muayenesi sonrası zedelenme ya da bozulma anlaşılabilir.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/kizlik-zari-bozulmadan-hamile-kalinir-mi

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

Kızlık zarı zedelenmesi sürtünme ile cinsel ilişki sonrası meydana geldiğinde gebelik şüphesi kadınların aklına gelebilmektedir. Kızlık zarı yırtılmadan gebe kalmak mümkündür. Bazı kadınlarda kızlık zarı esnektir ve kanama meydana gelmez. Vajina içine sperm girişi olması sonrasında döllenme meydana gelirse gebelik meydana gelebilir.

Zedelenen Kızlık Zarı Kanar mı?

Kızlık zarı zedelendiğinde tahrişler meydana gelir. Tahriş sonrası kızlık zarının tahrip olması sonucu az miktarda bir kanama görülebilir. Tahrişler dokuda çentik şeklinde gözle görünmeyecek kadar küçük yaralanmalara neden olur. Çentik şeklinde oluşan yaralanmalar kızlık zarının esnekliğine zarar vermez ise ilk cinsel ilişkide kan gelmesi mümkündür.

Kızlık zarı çeşitleri oldukça fazladır. Kızlık zarının esnek olması, zarın anatomisinin farklı olması gibi durumlar cinsel ilişki sonrası kızlık zarının kanamaması gibi bir durum da görülebilir. Bu nedenle de kızlık zarı zedelenmesi sonucu ya da ilk gece kanaması olmaması bekaretin kanıtı olarak görülmemelidir. Ancak bekaret konusu toplumumuzda oldukça önem taşıyan bir konudur. Zedelenen kızlık zarı yeniden kanama olabilmesi beklenen bir durumdur.

İlginizi çekebilir –> https://www.drismetyildirim.com/adet-doneminde-hamile-kalinir-mi

Kızlık Zarı Bozulmasının En Önemli Belirtisi

Cinsel ilişki esnasında kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı sıklıkla merak edilen konulardan biri oluyor. Özellikle penisin vajinaya tam olarak girmediği durumlarda bozulmuş kızlık zarı belirtileri çok sayıda kişi için daha önemli olabiliyor. Bozulmuş kızlık zarı belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hafif kanama olması
  • Vajina içinde hafif yanma ya da batma hissi olması
  • Kasıklarda ağrı

Sadece bozulmuş kızlık zarı belirtileri üzerinden yola çıkarak kızlık zarı dokusunun bütünlüğünü kaybedip kaybetmediğini net bir şekilde belirlemek mümkün olmaz. Özellikle kanamanın olmadığı durumlarda kızlık zarının esnekliğinden söz edilebilir ve esnek kızlık zarı, cinsel ilişki esnasında yırtılmayabilir. Bu nedenle jinekolojik muayene olunması daha akılcı bir seçenek oluyor.

Muayene ile kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığının belirlenmesini sağlayabilirsiniz. Jinekolojik muayene sadece birkaç dakika sürüyor ve muayene esnasında acı ya da ağrı hissedilmiyor. Kimi zaman hymen dokusunda damarlanma çok az olabiliyor ve bu durumda cinsel ilişki esnasında kanama olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda jinekolojik muayene için randevu alınmasında fayda var.

Daha fazla bilgi için tıklayın –> https://www.drismetyildirim.com/kizlik-zari-bozuldugu-nasil-anlasilir

Kızlık Zarı Kanı Nereden Gelir

Halk arasında kızlık zarı kanı ‘ilk gece kanı’ ya da ‘bekaret kanı’ olarak da adlandırılabiliyor. İlk cinsel ilişkide hymen dokusunun yırtılması ile meydana gelen kanama, her kadında aynı düzeyde olmayabilir. Bunun nedeni hymen dokusundaki damarlanmanın her kadında aynı oranda olmamasıdır. Damarlanmanın fazla olması durumunda kanama fazla olurken az olması durumunda kanamanın lekelenme şeklinde olabileceğini ya da hiç kanama olmayabileceğini belirtelim.

Kanın rengi de değişiklik gösterebilir. Çoğu zaman kızlık zarı kanı parlak kırmızı renkte olurken bazı kadınlarda pembeye daha ya da kahverengiye daha yakın bir renk de söz konusu olabilir. Kızlık zarının yırtılması durumunda kanama sadece tek bir kez meydana gelir. Kanamanın gerçekleştiği an, hymen dokusunun yırtıldığı zamandır. Kanamanın miktarı da birkaç damla şeklindedir. Kanamanın fazla olması, uzun süre devam etmesi gibi durumlarda mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır. Çünkü ender de olsa hymen dokusunun yırtılmasıyla birlikte bir damar açığa çıkabiliyor ve böyle durumlarda kanama kendiliğinden durmuyor. Mutlaka cerrahi müdahaleye gereksinim doğuyor.

Merak edebilirsiniz –> https://www.drismetyildirim.com/kadinlarda-masturbasyon

Kızlık zarı kanaması ne kadar sürer?

Her insanda kanamanın pıhtılaşma süreci farklıdır. Kızlık zarı kanaması birkaç dakika içinde kendiliğinden geçebilen bir kanama türüdür. Kızlık zarı zedelenmesi de kızlık zarının yırtılması da bazen birkaç damla kanama olarak meydana gelir ve kısa sürede kendiliğinden geçer. Bazı kadınlarda kanama birkaç gün boyunca ara ara lekelenme şeklinde yaşanabilmektedir.

Fakat bazı kadınlarda ilk gece kanaması uzun ve şiddetli olur. Kanama süresi 45 dakikanın üzerinde ise acilen bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Kızlık zarı kanaması kişiden kişiye göre değişse de kısa süreli bir kanamadır. Kızlık zarı zedelenmesi de kanama ile sonuçlandığından net olarak anlaşılması mümkün olmaz. Kızlık kanamasının rengi kesin olarak bir yırtılma ya da zedelenme hakkında detaylı bir ipucu vermez. Ancak bazen kızlık zarı kanamasının şiddetli olması durumunda akla ilk gelen şey coit yırtığı adı verilen bir komplikasyondur.

İlk gece tam ıslanma olmadan, aceleci ve sert bir şekilde yaşanan cinsel ilişki sonrası kızlık zarı yırtılması ile birlikte vajinal dokularda da yırtılma meydana gelir. Yırtılma sonrası vajinada derin çentikler şeklinde yaralanmalar oluşur. Coit yırtılması tedavisi bir uzman doktor tarafından yapılması gerekir. İlk gece kanamasının çok olması gibi durumlarda acilen hastaneye gidilmesi ve vajinada meydana gelen yırtıkların onarılması için dikiş atılarak müdahale edilmesi tedavi için önemlidir.

Çok merak edilen farklı bir konumuz –> https://www.drismetyildirim.com/adetten-hemen-sonra-hamile-kalinir-mi

Konu ile alakalı yabancı kaynak:

https://www.self.com/story/the-hymen-what-people-get-wrong

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın