yumurtalık aldırma

Yumurtalık aldırma işleminin gerçekleştirildiği operasyon ooferektomi olarak adlandırılır ve bu operasyon rahmin alınması sırasında da gerçekleştirilebilir. Çoğunlukla yumurtalıklarda meydana gelen kist ve tümörler nedeniyle bu ameliyat yapılıyor olsa da farklı nedenlerle de gerçekleştirilebilir. Operasyon kapsamında sadece tek bir yumurtalık çıkarılabildiği gibi her ikisinin de alınması söz konusu olabilir.

Yumurtalık Aldırma (Ooferektomi) Türleri Nelerdir?

Tek ya da her iki yumurtalığın da alınması için yapılan bu operasyonda farklı teknikler kullanılabiliyor. Yumurtalığın neden alınmasının gerektiği gibi unsurlara bağlı olarak mevcut teknikler arasından en uygun olanı, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından belirlenir ve operasyon planlaması hastaya özel olarak gerçekleştirilir. En sık uygulanan ooferektomi türleri ise şöyledir:

Unileteral (Tek Taraflı) Ooferektomi

Unileteral ooferektomi yumurtalıklardan sadece birinin alındığı cerrahi girişimdir. Çoğunlukla tek taraflı olan yumurtalık kistleri, iyi huylu olduğu belirlenen tümörler ya da apseler gibi durumlarda tercih edilir. Kimi zaman da uygulanan tedaviler ile başarı elde edilemediğinde cerrahi operasyon ile yumurtalığın alınması gerekir.

Bilateral (Çift Taraflı) Ooferektomi

Hastanın her iki yumurtalığının ve beraberinde yumurtalığa uzanan tüplerin alınması gerektiğinde bilateral ooferektomi tekniği tercih edilir. Çift taraflı ooferektominin uygulanma nedeni ise hastalığa neden olan unsurun tamamen ortadan kalkmasını sağlamaktır. Bu operasyon gerçekleştirildiğinde kişinin adet döngüsünün de son bulacağını eklemek gerekir.

Salpingo – Ooferektomi

Özellikle hastaya yumurtalık kanseri tanısı konduğunda uygulanan bir ooferektomi tekniğidir. Aynı zamanda en sık uygulanan tekniklerden biri olduğunu de söyleyebiliriz. Operasyonda yumurtalıklar ve fallop tüpleri alınır.

Profilaktik (Önleyici) Oorefektomi

Profilaktik ooferektomi ise koruyucu ve önleyici operasyonlardan biridir. Bazı kadınlarda ilerleyen yaşlarda kanser olma riskinin azaltılmasına yönelik olarak gerçekleştirilir.

Yumurtalık Aldırma Kimlere Yapılır?

Farklı rahatsızlıklara bağlı olarak yumurtalık aldırma işlemlerinin yapılabildiğini belirtelim. Bazı durumlarda tek çözüm cerrahi girişimdir ve kısa zamanda operasyon uygulanır. Bazı durumlarda ise farklı tedavi seçenekleri denenir ancak sonuç alınamaz. Bu durumda hastalığın tedavisinde tek seçenek cerrahi girişim olur. Yumurtalık aldırmanın en sık uygulandığı nedenler şu şekildedir:

 • Yumurtalıkta apse olması
 • Fallop tüpünde irin dolu keseciklerin bulunması
 • Yumurtalık kanseri
 • Rahim iç tabakasının yumurta bölgesinde olması
 • İyi huylu olan tümör ya da kist gibi kitlelerin mevcudiyeti
 • Yumurtalık dönmesi ya da bükülmesi
 • Yüksek risk grubunda olan kadınlarda yumurtalık kanseri ya da meme kanseri riskinin azaltılması

Yumurtalık Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

yumurtalık aldırma ameliyatı nasıl yapılır

Yukarıda söz ettiğimiz gibi yumurtalık aldırma farklı tekniklerle yapılabiliyor ve operasyonun genel anestezi altında gerçekleştiriliyor olması nedeniyle hastanın acı duyması da mümkün olmuyor. Ameliyatın nasıl yapıldığına değinmeden önce hazırlık sürecinden söz edelim.

Ameliyat öncesinde kan sayımı testi gibi bazı tetkikleri yaptırmanız gerekebilir. Aynı zamanda ultrason ve bilgisayarlı tomografi görüntülemelerine de ihtiyaç olacaktır. Kullandığınız ilaçlar ve mevcut hastalıklarınız hakkında doktorunuzu bilgilendirin. Bazı ilaçları kullanmayı geçici olarak bırakmanız gerekebilir.

Ameliyat açık teknikle yapılabildiği gibi laparoskopi ile de yapılabilir. Karın bölgesinin alt kısmına bir kesi uygulanır. Bu kesi yardımı ile yumurtalıklara ulaşılır ve yumurtalığın, bu organı çevreleyen dokulardan ayrılması sağlanır. Ardından yumurtalık vücuttan tahliye edilir. Kesi uygulanan bölgeye dikiş atılmasıyla birlikte yumurtalık aldırma operasyonu tamamlanmış olur.

Yumurtalık Aldırma Operasyonunun Yan Etkileri Neler?

Bu operasyon da cerrahi bir müdahale olduğundan çeşitli yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunlar arasında yaygın görülenleri şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İdrar yaparken zorlanma
 • Nefes alırken zorluk çekme
 • Kesi uygulanan bölgede hafif şişlik ve kızarıklık
 • Karın bölgesinde ağrı
 • Baş ağrısı

Bu yan etkiler komplikasyon ile karıştırılmamalıdır, bazılarının nedeni anestezi uygulanmasıdır ve yan etkiler kısa zamanda kendiliğinden geçer.

Yumurtalık Aldırmanın Zararları Nelerdir?

Son yıllarda yumurtalık aldırma ile kanser olmanın önlenmesi fikrinin toplumda bir hayli yaygınlaştığını belirtmeliyiz. Gerekmedikçe bu operasyonun yapılması ya da rahmin alınması gibi işlemlerin çok fazla önerilmediği bilinmelidir. Yumurtalık kanserinin ölümle sonuçlanma riski % 1 iken bu oran kalp krizi durumunda % 50’ye çıkıyor. Rahmin alınmasının ise kalp krizi riskinin tam 3 kat arttırdığı tahmin ediliyor. Dolayısıyla ilerleyen yıllarda kanser olmamak için sağlıklı olan rahmin ya da yumurtalıkların alınması, önerilen bir tedbir değildir.

Yumurtalık aldırma ameliyatının komplikasyon risklerine ise şu örnekleri verebiliriz:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Komşu doklarda tahribat olması
 • Operasyon sırasında tümörün parçalanması ve kanser hücrelerinin vücuda yayılması
 • Yumurtalık hücrelerinde sıvı toplanması ve buna bağlı olarak alt karın bölgesinde ağrı olması

Deneyimli bir cerrahın tercih edilmesi, hasta tarafından doktorun tüm uyarılarının ve önerilerinin dikkate alınması halinde sıraladığımız komplikasyon riskleri çok daha düşük olacaktır. Enfeksiyon riskine karşı da doktorunuzun reçete ettiği antibiyotik ilaçları kullanabilir ve hijyene dikkat edebilirsiniz. Bu durumda enfeksiyon riskinin de daha düşük olmasını sağlayabilirsiniz.

Yumurtalık Aldırmanın Riskleri Nelerdir?

Bu operasyonun kendi içerisinde bazı riskleri bulunur. Öncelikle sadece tek yumurtalık alınmış olsa dahi hamile kalamama durumu ortaya çıkabilir. Bununla birlikte bazı hormonla risklerin de olduğunu söyleyebiliriz. Karın kaslarında zayıflama olması ve buna bağlı olarak fıtık oluşması gibi risklerin de olduğunu belirtelim. Operasyonda komşu organ ve dokuların hasar görmesi, sinir hasarlarının oluşması riski de bulunur.

İlginizi çekebilir –> Rahim içi iltihabı

Tek Yumurtalık Alınması Sonrası Gebelik Mümkün Müdür?

Sıklıkla merak edilen konuların başında tek yumurtalık aldırma sonrası gebelik ihtimali geliyor. Bazı durumlarda hastanın sadece sağ ya da sadece sol yumurtalığının alınması, yaşanan sağlık sorununu ortadan kaldırmak için yeterli olabiliyor. Gerekmedikçe her iki yumurtalığın da alınması söz konusu olmaz. Bu gibi durumlarda yani tek yumurtalığın kaldığı zamanlarda gebelik ihtimali elbette vardır. Hangi yumurtalığın alındığı, hangisinin ise vücutta kaldığı, gebelik ihtimalinde belirleyici değildir. Hamilelik ihtimalinde ise yaş faktörünün son derece önemli olduğunu belirtmeliyiz. Kadının yaşı ilerledikçe yumurta kalitesi ve yumurta sayısı azalır. Vücutta kalan yumurtalık ile gebelik oluşması ihtimali de yaş ilerledikçe düşecektir.

Yumurtalıkları Alınan Kadın Regl Olur Mu?

Regl nedeni döllenmeyen yumurtanın vücuttan kanama ile birlikte atılmasını sağlamaktır. Bu nedenle her iki yumurtalığın da vücuttan tahliye edildiği yumurtalık aldırma işleminden sonra regl olmaz. Çünkü yumurta salınmaz ve bu nedenle döllenmemesi durumunda vücuttan atılması gibi bir süreç yaşanmaz. Ancak sadece tek bir yumurtalık aldırma durumunda regl dönemi devam edebilir.

Yumurtalık Alınınca Cinsellik Biter Mi?

Rahmin alınması yani histerektomi ya da yumurtalık aldırma işlemi cinselliğin bitmesi anlamına gelmez. Bu operasyon doğru şekilde yapıldığında, iyileşme döneminin ardından cinsel yaşama devam edilebilir. Sonuç olarak yumurtalık aldırma cinsel yaşamı sonlandıran bir operasyon değildir.

Merak edenler için –> Adet öncesi sarı akıntı

Yumurtalık Alınması Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Hangi tekniğin tercih edildiğine bağlı olarak operasyon süresinin değişebileceğini belirtmekle birlikte çoğu zaman 1 – 2 saat içerisinde yumurtalık aldırma ameliyatının tamamlandığını söyleyebiliriz.

Yumurtalıkları Alınan Birinin Çocuğu Olur Mu?

Eğer sadece tek bir yumurtalık aldırma işlemi gerçekleştirildiyse kişinin çocuğunun olması muhtemeldir. Ancak her iki yumurtalığın da alınması halinde böyle bir durum söz konusu olamaz; kişinin bir daha çocuğu olmaz. Eğer yumurtalık aldırma hakkında merak ettiğiniz konular varsa yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> Tüp bağlama ameliyatı

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Gizlilik Politikası

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Son Güncelleme Tarihi: 01.11.20023

Bize Ulaşın