Menopoz

Kemik erimesi

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kemik erimesi kemiklerin içinde bulunan kalsiyumun azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan ve kemiklerin kırılma riskini artıran bir hastalıktır. Özellikle 50 yaş üzerinde olan her 3 kadından birinde görülen bu rahatsızlık yine 50 yaş üzerinde olan her 5 erkekten birinin yaşadığı sağlık sorunlarından biridir. Sağlıklı olan kemikler kollajen liflerine bağlı mineraller ile kalsiyum tuzlarından oluşan bir yapılanmaya sahiptir. Fakat yaşın ilerlemesiyle birlikte kemikler de bu güçlü yapısını kaybetmeye başlıyor. Kemikler daha dayanıksız ve daha güçsüz oluyor.

Kelime anlamı ‘gözenekli’ olan osteoporoz yani kemik erimesi kemiklerin içinde boşluklar oluşmasına neden oluyor. Buna bağlı olarak kemiklerin yoğunluğu da azalıyor ve kemikler kırılmaya, çatlamaya karşı çok daha dayanıksız bir form kazanıyor. Bu rahatsızlığa bağlı kemik kırıkları genellikle el bilekleri, omurga ve kalçada gözlemleniyor. Ancak vücudun farklı bölgelerinde de kemik kırıkları meydana gelebilir.

Kemik Erimesi Belirtileri

Osteoporoz belirtileri

Maalesef kemik erimesi erken dönemlerde pek belirti göstermiyor. Erken dönemde kemik kırığı olması durumunda yapılan inceleme ve tetkikler ile bu rahatsızlığı tanısı konuyor. Ancak hastada kemik kırığı olmaması durumunda rahatsızlığın anlaşılması ve tanı konması çok daha geç dönemde meydana geliyor. Kemik yoğunluğu testi gibi çeşitli tetkiklerin yapılmaması durumunda kemik erimesi sorununun anlaşılması da güçtür. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise hastalar bazı belirtileri fark edebilir. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Omurga içerisinde kırık ya da çöküntü olması ve buna bağlı bel ağrılarının yaşanması
 • Kemiklerde erimeye bağlı olarak zamanla kişinin boyunun kısalması
 • Kamburlaşma
 • Çarpık, eğik bir duruş kazanma
 • Çok basit vücut hareketlerinde bile kemik kırılmaları ya da çatlamalar olması
 • Sırt bölgesinde daimi ağrı olması

Hastalığın ilerleyen evrelerinde hastalarda mikroskobik düzeyde çok sayıda kemik kırığı ve kemik çatlağı tespit edilir. Çünkü sağlıklı ve genç kemiklerde bu kırıklar ve çatlaklar vücut tarafından hızla onarılır. Ancak osteoporoz ortaya çıktığında bu onarım süreci de duraklamaya girer. Dolayısıyla mikro boyutta olan kemik kırıkları makro kırıklara dönüşmeye başlar. Yukarıda sıralanan belirtiler ortaya çıktığında mutlaka doktora başvurulmalıdır. Gerekli test ve tetkiklerin yapılmasının ardından tedavi aşamasına geçilebilir ve hastanın yaşam konforu da yükseltilebilir.

Mutlaka okumalısın –> https://www.drismetyildirim.com/menopoz-nedir

Osteoporoz Tedavisi Var mı?

Şayet kemik erimesi tanısı konduysa ve hastada henüz kemik kırıkları bulunmuyorsa genellikle koruyucu tedavi uygulanıyor. Koruyucu tedavide ise hastanın daha aktif olmasını sağlamaya odaklanılıyor ve bu sayede kemiklerin mevcut gücünü koruması amaçlanıyor. Çünkü egzersiz programları hastaların kaslarını güçlendirir ve kemiğe olan baskı da azalır. Bu sayede kemiklerde güç kaybı daha az olur. Kemik yıkımını azaltmaya yönelik olarak ilaç tedavisi de uygulanabiliyor.

Bu sayede osteoporoz kaynaklı kemik kaybı sürecinin yavaşlatılması hedeflenebiliyor. Hastalığın ilerlemesi durumunda mevcut kemik kırıklarına bağlı ağrıların azaltılması için ek tedaviler de uygulanabiliyor. Kemik çimentosu, kemik içinin organik bazı malzemeler ile doldurulması, korse tedavisi gibi seçenekler değerlendirilebilir. Hangi tedavinin uygulanacağına karar verilmeden kemik ölçümünün yapılması ve hastanın durumunun dikkate alınması gerekiyor.

Kemik Erimesi Neden Olur?

Kemik erimesi neden olur

Kemikler kendini sürekli olarak yenileyen bir yapıya sahiptir. Yeni kemik hücrelerinin yapımından sorumlu olan osteoblast adı verilen hücrelerdir. Eski kemik hücrelerinin parçalanmasını sağlayan ise osteoklast adlı hücreler oluyor. Yaşın ilerlemesiyle beraber kemik yıkımı devam ediyor olsa da osteoblast hücreler artık kemik yapımına yetişemiyor da diyebiliriz.

Sonuç olarak kemik erimesi rahatsızlığı ortaya çıkıyor. Elbette bu konuda bazı risk faktörlerinden de söz etmek gerekiyor. Hastada osteoporoz tablosuna neden olan bu risk faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yetersiz kalsiyum alımı
 • Yetersiz fosfor ve D vitamini alımı
 • Yaşın ilerlemesi
 • Genetik faktörler
 • Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak
 • Tiroid hormonlarıyla ilgili bozukluklar
 • Kadınlarda menopoz döneminden önce yumurtalıkların alınması
 • Adrenal bez hastalıkları
 • Steroid içeren bazı ilaçların kullanımı
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Cinsiyet hormonlarında düşüş olması

Bazı hastaların yaşamlarında yukarıda sıraladığımız faktörlerinden büyük bölümü bulunuyor. Buna bağlı olarak osteoporoz probleminin erken yaşlarda da ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Dr. İsmet Yıldırım der ki…

Osteoporoz yani kemik erimesi özellikle kadınlarda menopoz döneminde hızlı bir seyir gösterir ve ciddi problemler ortaya çıkarır. İlk belirti ağrı olup daha ileri dönemlerde hafif travmalar da kemik kırıklarının meydana gelmesidir.

Genetik faktörler de önemli olmakla beraber hareketsiz bir yaşam D vitamini ve kalsiyum dan eksik bir diyet ve yetersiz güneşe çıkmak sebep olabilir. Ancak kadınlarda temel sebep östrojenin özellikle menopoz döneminde azalmasıdır. Kalça kemiği kırılması en çok karşılaşılan problemdir. Tedavi de kemik erimesine azaltan ilaçlar ve de engel bir durum yok ise Östrojen kullanılır…

Kemik Erimesi Dereceleri Nelerdir?

Kemik erimesi dereceleri

Genel olarak kemik erimesi iki farklı tipte olur.

TİP-1

50 ila 70 yaş arasında olan kadınlarda yaygın şekilde görülür. Kemiklerin ilik bölümünde hayıp oldukça fazladır ve omurga ile el bileklerinde kırık sıklıkla oluşur. Bu tip kemik erimesinde homron değişimlerinin de olduğunu belirtebiliriz.

TİP-2

70 yaş üzerinde olan kadınlarda ve erkeklerde görülür. Kemiklerde kayıp son derece fazladır ve kırık riski de bir hayli yüksektir.

Kemik ölçümü testi yapıldığında standart sapmanın -1’in altında olması normal kabul edilir. Ancak -1 ila – 2,5 SD arasında olan değer ‘düşük kemik kütlesi’ olarak değerlendirilir. Ortalama değerin -2,5 SD’nin üzerinde olması ise osteoporoz olarak değerlendirilir. Bu hastalarda kemik kaybı normal kişilere göre yaklaşık % 25 oranında daha fazladır.

Kemik Erimesi İlacı Var mıdır?

Hastalar kemik erimesi sorunundan kurtulmayı sağlayan bir ilaç tedavisi olup olmadığını da merak ediyor. Kemik erimesini durduran bir ilaç yoktur. Ancak ilaç tedavisi ile kemik kayıplarının azaltılması sağlanabiliyor. Aynı zamanda takviye olarak D vitamini, kalsiyum ve fosfor alımı da önerilebiliyor.

Uygulanan tedavi ile hastalarda kemik erimesinin yavaşlatılması amaçlanıyor. Lakin kemik kaybını % 100 oranda durduran bir ilaç tedavisinin olmadığının da bilinmesinde fayda var. Kadınlarda menopoz döneminde hızlı ilerleyen kemik erimesi olduğunda, şayet engel bir durum yok ise östrojen hormonu tedavisi kullanılır.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/menopoz-doneminde-tansiyon

Osteopeni Nedir?

Osteopeni, düşük kemik yoğunluğu anlamına gelir. Kimi zaman kemik erimesi tablosundan hemen önce hastalarda düşük kemik yoğunluğu sorunu ortaya çıkar. Bir anlamda kemik erimesinin başlangıç aşamasının osteopeni olduğunu söyleyebiliriz. Ancak tedavi edilebilen bir problem olduğunu da belirtmek gerekiyor. Hastaların sağlıklı ve düzenli beslenmesi, egzersiz yapması da tedaviyi destekleyen önemli unsurlardır.

Kemik Erimesi Ne Zaman Başlar?

Kemik erimesi ne zaman başlar

Kemiklerin artık yavaş yavaş yoğunluk kaybetmeye başladığı dönem yaklaşık olarak 40 yaşa tekabül ediyor. Özellikle kadınlarda menopoz döneminden sonra bu süreç hızlanıyor ve 50 yaş sonrasında da kemik erimesi tablosu ortaya çıkıyor. Elbette her bireyde bu sorun aynı yaşta ortaya çıkmaz.

Kişinin mevcut kemik yapısı, yaşam tarzı, günlük kalsiyum ve D vitamini alımı ya da genetik unsurlar gibi pek çok farklı detay, hastalarda bu sorunun ne zaman ortaya çıktığında da belirleyici olabiliyor. Daha önce değindiğimiz risk faktörlerinin mevcut olması, hastalarda bu sorunun başladığı yaşı da geriye çekiyor.

Hamilelikte Kemik Erimesi

Gebelik döneminde kemik erimesi sorunu özellikle hamileliğin son 3 ayında şiddetli bel ve sırt ağrıları hatta şiddetli kalça ağrısı gibi şikayetlere yol açabiliyor. Gebelikte kemik erimesinin nedeninin henüz tam olarak bilinemediğini belirtebiliriz. Daha sık ilk gebeliklerde, ince yapılı anne adaylarında görüldüğü de biliniyor.

Düşük beden kitle indeksi olanlar, çok erken yaşlarda hamile kalanlar, gebelikten önce yumurtalık fonksiyonlarında sorun olanlar, aile öyküsünde kemik erimesi bulunanlar, yetersiz kalsiyum alarak beslenenler, uzun süre kan sulandırıcı ilaç kullananlar ve laktoz intoleransı olanlarda gebelik döneminde kemik erimesinin daha sık görüldüğü bilgisini aktarabiliriz. Konuyla ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> https://www.drismetyildirim.com/menopoz-donemi-ne-kadar-surer

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

menopoz donemi ne kadar sürer

Menopoz Dönemi Ne Kadar Sürer?

Menopoz Dönemi Ne Kadar Sürer: Menopoz her kadın için eşsizdir ve kendine özgü şekilde başlar. Her ne kadar menopoz semptomlarının ne kadar süreceği konusunda olağan bir aralık olsa da, her kadının belirtileri ve belirtilerin şiddeti kendine özgüdür. Genel olarak, menopozun ilk bulguları, 30’lu yaşların ortalarından geç 50’lerin sonuna kadar her an başlayabilir; en yaygın olanlar 40’ların ortalarından sonlarına doğru tamamlanır. Bazı semptomlar, vajinal kuruluk ve üriner semptomlar gibi, postmenopoz da devam edebilir.

Menopozun üç aşaması vardır. İlk evre, perimenopoz dur veen uzun süren evredir. Sıcak basması, menopozun ortak bir semptomu olmakla beraber birkaç yıldır sürebilir.Ancak menopoza girmeden önce uzun yıllar perimenopozal semptomlar yaşayabilirler.

Menopoz, yaşlanmanın normal ve doğal bir parçasıdır. 40’lı yıllarınıza girerken, vücudunuz menstrüel olmayıncaya kadar muhtemelen daha az östrojen üretmeye başlayacaktır. Menstrüasyon durduktan sonra menopoza girmiş olursunuz. Tıbbi müdahale olmadan gerçekleşen doğal menopoz, üç aşamadan oluşur:

 • Perimenopoz
 • Menopoz
 • Menopoz sonrası

Menopoz öncesi dönemde misiniz?

Premenopousal, peri-menopozun başlangıcına kadar olan süreyi ifade eder. Menopoz Öncmenoesi terimi, son adet döngüsüne kadar olan zamanı tanımlamak için de kullanılır, bu nedenle çok kesin değildir. Peri-menopoz, menstruasyon döngüsü değişiklikleri gerçekleşirken menopozun etrafındaki zamandır fakat amenore başlamasının 12 ayı henüz gerçekleşmemiştir. Periyotlarınızı durdurmuş olabilirsiniz, ancak henüz 12 aylık periyodunuz tamamlanmadığından, postmenopozal olarak tanı alamazsınız.

Birçok kişi perimenopoz ile menopozu karıştırır. Perimenopoz, bir kadının menopoza geçmeye başladığı evredir. Perimenopozal fazın bazı ortak semptomları şunları içerir:

 • Sıcak basması
 • Gece terlemeleri
 • Vajinal kuruluk

menopoz dönemi vücudunuz hormon düzeyleri hızla düşene kadar on bir veya iki yıl kadar daha az östrojen üretmeye başlar. Perimenopoz, menopoz girmeden 10 yıl önce de başlayabilir. Genellikle 40’lı yıllarda başlar, ancak bazı kadınlar 30’larında perimenopozal döneme girebilir.

12 ay üst üste adet görülmediğinde ve adet görmemeye yol açacak farklı bir sağlık sorunu yoksa menopoz teşhisi koyulur. 12 ay sonra ise postmenopozal döneme girilmektedir.

Perimenopozal semptomları ortalama dört yıl sürebilir. Bu evre ile ilişkili semptomlar, menopoz sırasında ve postmenopoz denilen yıllar boyunca devam edebilir.

Genel Olarak Belirtiler Şu Şekildedir

Perimenopoz geçerken bir dizi belirtiyle karşılaşırsınız. En yaygın olanları şunlardır:

Sıcak basması: Bu belirti yüzünüzde ve vücudunuzda ani bir sıcaklık hissi duymanıza neden olur. Birkaç saniye veya birkaç dakika daha sürebilirler. Sıcak basması günde birkaç kez veya ayda birkaç kez meydana gelebilir.

Gece terlemesi: Uyku esnasındaki sıcak basmaları gece terlemelerine neden olabilir. Gece terlemeleri sizi uyandırıp gün boyunca ekstra yorgun hissettirir.

Vajinal değişiklikler: Vaginal kuruluk, düşük libido ve acilen idrar yapma ihtiyacı, genitoüriner menopoz sendromunun (GSM) semptomlarıdır.

Duygusal değişiklikler: Hafif depresyon, ruhsal değişimler ve sinirlilik olabilir.

Uyku bozukluğu: Gece terlemesi yüzünden uykusuzluk gibi uyku sorunları oluşabilir.

Perimenopozun diğer belirtileri şunları içerebilir

 • Göğüslerde hassasiyet
 • Premenstrüel sendromun kötüleşmesi (PMS)
 • Kuru cilt, gözler veya ağız
 • Baş ağrısı
 • Kas ve eklem ağrısı
 • Odak ve bellek sorunları
 • Saç dökülmesi
 • Kilo almak

Bu ilave semptomlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, diğer nedenleri ortadan kaldırmak için doktorunuzu ziyaret edin. Perimenopoz boyunca tüm bu semptomları yaşayabilirsiniz. Fakat sıcak basması tipik olarak perimenopozun başlangıcında ortaya çıkar.

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com
Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97

Menopoz döneminde tansiyon

Menopoz Döneminde Tansiyon Neden Çıkar?

Menopoz döneminde tansiyon neden çıkar sorusundan önce açıklamak gerekir ki, yüksek tansiyon yaşla birlikte daha sık görülen ancak bazılarında menopozla ilgili olabilen bir durumdur. Kan basıncı genellikle menopozdan sonra yükselir. Bazı doktorlar, bu artışın hormonal değişikliklerin menopoz ile ilişkili olabileceğini düşündüğünü söylüyor. Bazıları, menopoza giren kadınlarda vücut kitle indeksinde (BKİ) bir artışın hormonal değişikliklerden daha önemli bir
Devamını Oku

Menopoz döneminde kullanılan ilaçlar

Menopoz Döneminde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Menopoz döneminde kullanılan ilaçlar menopozu önlemeye yönelik değildir. Çünkü menopoz, bir hastalık değil, kadınların hayatında bir geçiş dönemidir. Kullanılan ilaçlar her hastada aynı olmayabilir ve bu ilaçlar aynı zamanda kadınların menopoza girme döneminde yaşadıkları pek çok sıkıntının azalmasını da sağlayabiliyor.

Böylelikle menopoza geçiş döneminin daha konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanması da mümkün hale geliyor. Elbette bu süreçte kadınları endişelendiren pek çok soru gündeme geliyor. Menopoz döneminde uygulanan tedaviye değinmeden önce bu sorulara açıklık kazandıralım.

Menopoz İlaçları Kanser Yapar mı?

Öncelikle menopoz döneminde kullanılan ilaçlar ömür boyunca kullanımına devam edilmesi gereken ilaçlar değildir. Sadece bir geçiş dönemi olarak düşünülmesi gereken menopoz sürecinde, doktor tarafından belirtilen süre boyunca kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçların kanser yaptığı halk arasında sıklıkla gündeme geliyor olsa da bu bilgiyi doğrulayan bilimsel bir kanıt yok.

İlaçların sadece doktorun belirttiği süre boyunca ve dozajda kullanılması durumunda bu ilaçların kansere yol açmadığını belirtmeliyiz. Ayrıca menopoz, artık şişman bir kadın olacağınız anlamına gelmiyor. Bu ilaçlar ve menopoza girmiş olmak tek başına kilo yapmaz. Ancak günlük hayatınızdaki aktivitelerin ya da hareketlerin azalması, stres nedeniyle daha fazla gıda tüketmek gibi nedenlerle kilo alımı gündeme gelebilir.

Bilginiz olsun –> https://www.drismetyildirim.com/kemik-erimesi

Menopoz Döneminde Hormon Tedavisi

menopoz tedavisi kimlere uygulanır

Kimi zaman menopoz döneminde kullanılan ilaçlar ya da hormon takviyelerinin her hastaya mutlaka verilmesi gerektiği düşünülüyor. Ancak hormon tedavisinin her kadına uygulanmadığını belirtmek gerekir. Aşağıdaki durumlarda menopoz döneminde hormon içerikli bir tedavi uygulanamaz:

 • Hastanın rahim kanseri ya da meme kanseri olması
 • Hastanın rahim ya da meme kanseri olduğuna dair şüphe
 • Tanısı konamayan anormal kanama
 • Karaciğer sorunları yaşayanlar
 • Hastada pıhtı atma riskinin bulunması
 • Varis mevcudiyeti
 • Şişmanlık
 • Hipertansiyon probleminin olması
 • Hastanın aşırı sigara içmesi
 • Daha önce kalp krizi geçirmiş olmak
 • Hastanın beyninde damar tıkanıklığı olması
 • Safra kesesi taşı olanlar
 • Daha önce felç geçirenler
 • Migren rahatsızlığı bulunanlar

Hastanın yaşının ve genel sağlık durumunun detaylı bir şekilde incelemeden geçirilmesinin ardından hormon tedavisinin uygulandığını belirtmeliyiz.

Menopozda Östrojen Artar mı?

Menopoz döneminde östrojen hormonu artmaz aksine azalır. Zira menopoz döneminde kullanılan ilaçlar bu nedenle östrojen içerir. Yumurtalıklardaki folikül miktarının azalmış olması östrojen üretiminin de azalmasını beraberinde getirir. Zaman içerisinde östrojen üretimi tamamen kesilir ve bunun ardından yumurtalıklarda da bir küçülme meydana gelir. Adet döneminin kesilmesi ile birlikte kadınlarda doğurganlık özelliği de ortadan kalkar.

İlginizi çekebilir –> https://www.drismetyildirim.com/menopoz-donemi-ne-kadar-surer

Hormon Replasman Tedavisi

Hormon replasman tedavisi

Kısaca HRT olarak adlandırılan hormon replasman tedavisi kapsamında kadınlarda düşük düzeyde olan östrojen ve progesteron hormon seviyelerinin ideal oranlara getirilmesi amaçlamıyor. Dolayısıyla menopoz döneminde kullanılan ilaçlar hormon replasman tedavisi uygulandığında sadece östrojen hormonu içerebiliyor. Her hastaya bu tedavi uygulanmaz.

Aynı zamanda tedavi kadınların kemik kitlesinde özellikle ilk bir yıl içerisinde meydana gelebilen yüksek kayıp oranlarını da düşürebiliyor. Menopoz kaynaklı yaşanan ateş basmaları gibi pek çok şikayetin azalmasına yardımcı olan bir tedavi metodu olduğunu da söyleyebiliriz.

Kesintisiz Kombine Tedavi

Bu tedavi östrojen ve progesteron hormonlarının sürekli ve kombine şekilde verilmesi prosedürüyle uygulanır. Aylık kanamaların önlenmesi ve beraberinde menopoza bağlı şikayetlerin önlenmesi amacıyla uygulanan tedavinin 28 gün boyunca devam ettiğini söyleyebiliriz. Tedavinin başlarında çok hafif lekelenme şeklinde kanama olabiliyor. Son adet kanamasından en az 1 yıl sonrasında bu tedaviye başlanması gerekiyor.

Ardışık Tedavi

Ardışık tedavi olarak adlandırılan tedavi prosedürü ise 28 gün boyunca yani tam periyot boyu sürekli östrojen hormonu alınırken tedaviye progesteron hormonunun da belirli günlerde eklenmesi şekliyle uygulanır. Progesteron ilaçlarının bitmesi ile birlikte aylık adet kanaması gerçekleşir.

Bu tedavi adet dönemleri henüz tam olarak kesilmemiş ancak adet düzensizliği başlamış olan kadınlar için uygundur. Diğer menopoz tedavileri gibi bu tedavi için de her hastanın uygun olmadığını belirtmek gerekiyor. Ardışık tedavi perimenopozal dönemde olan kadınlar için daha uygun bir seçenektir. Ayrıca bazı spesifik durumlarda adet kanaması kesilmiş olan kadınların yeniden adet görmesini sağlamak amacıyla da bu özel tedavi seçeneği devreye girebilir. Menopoz dönemi tedavileri ve kullanılan ilaçlar hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Mutlaka okumalısın –> https://www.drismetyildirim.com/menopoz-nedir

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

menopoz nedir

Menopoz Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Menopoz nedir sorusuna verilebilecek en genel yanı ‘yumurtalıklardaki folikül miktarının azaldığı ve kadınlarda doğurganlığın sona ermeye başladığı dönemdir’ yanıtını verebiliriz. Menopoz döneminde östrojen üretimi de azalmaya başlar ve bundan kaynaklı olarak yumurtalıklarda küçülme meydana gelir. Menopoz, bir rahatsızlık değildir. Her kadında belirli bir yaşa gelindiğinde menopoz belirtileri baş göstermeye başlar ve adet döngüsü kalıcı olarak kesilir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz belirtileri

Öncelikle menopoz nedir konusunda altı çizilmesi gereken önemli bir unsur olduğunu belirtelim. Menopoz yaşlanmanın başlangıcı değildir. Doğal insan yaşamının döngülerinden biridir ve kadınların menopoz nedir konusuna bu şekilde bakmaları gerekir. Her kadında menopoz yaşı aynı olmayabilir. Bununla birlikte kadınlarda menopoz belirtileri de şiddetli olabildiği gibi daha hafif düzeyde de ortaya çıkabilir. En yaygın menopoz belirtileri şöyledir:

 • Aniden gelen terleme
 • Vücutta yanma hissi
 • Vajinal kuruluk
 • Ciltte kuruluk
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Sıklıkla idrara çıkma
 • İdrarı tutamama
 • Duygusal dengesizlikler
 • Uyku problemleri

Menopoza Girmeyi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Menopoza girmeyi etkileyen faktörler

Kadınlar için menopoz nedir sorusunun yanıtı aynı olsa da menopoza girme dönemleri değişkenlik gösterebiliyor. Çünkü bu durum pek çok farklı faktörden etkileniyor. Örneğin kadınların genellikle ailelerindeki diğer kadınlarla birbirine yakın yaşlarda menopoza girdikleri gözlemlendi. Dolayısıyla genetik faktörler de menopoz yaşı üzerinde etkili oluyor. Genital faktörlerin de menopoz üzerinde etkili olduğu biliniyor. Adet düzensizliği yaşayan kadınların düzenli adet gören kadınlara nazaran daha erken menopoza girdiklerinden söz edebiliriz.

Ayrıca menopoz nedir konusunda psikolojik faktörleri de unutmamak gerekir. Hapishane hayatı, savaş ya da deprem gibi ciddi durumlar erken menopozu beraberinde getirebilir. Ağır yaşam koşullarında hayatını sürdüren kadınlarda da menopoz belirtileri beklenenden daha erken dönemde ortaya çıkıyor. Tütün ürünleri kullanımı menopoza girme yaşını erkene çekebiliyor.

Premenopozal Dönem Rahatsızlıkları Nelerdir?

İlk menopoz belirtileri ortaya çıktıktan sonra menopoza kadar geçen dönem premenopozal dönemdir. Bu dönem aynı zamanda kadınların menopoz nedir konusunu en çok araştırdıkları dönem de oluyor. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Adet düzensizlikleri
 • Vücutta ateş basması hissi ve terlemede artış
 • Uykuya dalmakta güçlük çekme
 • Depresif ya da gergin, sinirli bir ruh hali
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Cinsel istekte azalma
 • İştahta artış
 • Odaklanamama, dikkatsizlik ve unutkanlık
 • Halsiz ve bitkin hissetme
 • Saç dökülmesi
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Kaslarda hafif ağrı olması

Kadınlar menopoz nedir konusunu özellikle bu belirtileri yaşamaya başladıklarında mercek altına alıyor. Elbette söz konusu belirtiler pek çok farklı unsurdan da kaynaklanabilir. Özellikle menopoz yaşı dışında ortaya çıkması durumunda da belirtilerin dikkate alınmasında fayda var.

Menopoz Sonrası Görülen Belirtiler Nelerdir?

Menopoz sonrası görülen belirtiler

Menopoz sonrasında da bazı kadınlarda premenopozal dönem menopoz belirtileri devam edebiliyor. Östrojen hormonunun uzun süre az olmasından kaynaklı genital organda küçülme ortaya çıkabiliyor. Vulvada kaşıntı olması, kabızlık, sık idrara çıkma gibi sorunlar menopoz yaşı sonrasında da görülebiliyor. Reflü ve safra taşları sık yaşanan sorunlar olarak karşımıza çıkıyor. Ağız kuruluğu, ağızda kötü tat olması ya da diş eti hastalıklarının gelişmesi gibi çeşitli tablolar da gelişebiliyor.

Zira menopoz nedir konusu cinsel isteksizlik konusunu da kapsayabilir çünkü kadınlarda bu dönemden sonra cinsel isteksizlik yaygın bir şekilde görülüyor. Menopozla birlikte kolesterolün de artması, damar sertliğine neden olabiliyor. Sonuç olarak kalp rahatsızlığı riskinin menopoz sonrasında artıyor olması, menopoz nedir konusunda bilinmesi gerekenler listesinde yer alıyor. Menopoz sonrasında her yıl kadınların kemik kitlelerinin yaklaşık % 3’ü azalır. Metabolizma hızının yavaşlaması ise kilo artışını beraberinde getirir.

Menopoz Nasıl Teşhis Edilir?

Menopozda kayıpların büyük bölümünün ilk 1 yıl içerisinde gerçekleşmesi, menopoz nedir konusunun tüm kadınlar tarafından dikkate alınmasının önemini ortaya koyuyor. Çünkü erken tanı sayesinde bu kayıpları minimal düzeye çekmek mümkün olabiliyor. Kadınlar, henüz menopoz yaşı içerisinde olmadığını düşünse de mutlaka belirtiler ortaya çıktığında kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmelidir.

Kişide menopoz belirtileri görüldüğünde adetin üçüncü günü kan numunesi alınır ve FSH ile LH hormon seviyeleri ölçülür. Şayet bu hormonlarda artma olmuşsa menopoz tanısı konur. Bu değerin 40 pg/ml üzerinde olması kesin tanı konmasını sağlıyor. 25 – 40 pg/ml sonucu ise premenopozal dönemde olunduğunu gösterir. Tanı öncesinde ultrason görüntülemesine de ihtiyaç duyulabilir. Bu arada menopoz nedir konusunda bilinmesi gereken önemli bir unsur daha var. Ender görülüyor olsa da premenopozal dönemde hamile kalınması mümkündür.

Menopoz döneminde kullanılan ilaçlar nelerdir?
Hemen Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/menopoz-doneminde-kullanilan-ilaclar

Menopozda Cinsel Yaşam

Menopozda cinsel yaşam

Halk arasında menopoz nedir konusunda yanlış inanışlar olabiliyor. Örneğin bu dönem cinsel yaşamın da sona erdiği bir dönem değildir. Sadece kadınlarda menopoz belirtileri ortaya çıktığında cinsel isteksizlik görülebilir. Ancak bu durum geçici olarak ortaya çıkıyor. Cinsel yaşam vajinal kuruluk probleminden de etkilenebilir. Genital organın östrojen kaynaklı olarak küçülmesi cinsel ilişki esnasında ağrı olmasına neden olabilir. Doktorunuza menopoz nedir ya da cinsel yaşam nasıl etkilenir konusunda danışabilirsiniz.

Menopozda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tüm kadınların menopoz nedir konusunu doğru beslenme ile birlikte ele alması gerekiyor. Çünkü doğru beslenme ile menopoz belirtileri olarak ortaya çıkan bazı sorunlar önlenebilir. Örneğin yüksek oranda E vitamini içeren yiyecekler halsizliği ve sıcak basmasını önleyebilir. D vitaminine de dikkat edilmeli ve D vitamini düşüklüğü önlenmelidir. Artık menopoz yaşı geldiğinde tuz tüketiminin azaltılması gerekir. Çünkü tansiyon problemleri yaşanabilir.

Östrojen yetersizliğinden kaynaklı olarak metabolizma hızının azalmaya başlayacağının menopoz nedir konusunda kadınların bilmesi gereken detaylardan biridir. Bu durum daha kolay kilo alımı anlamına gelir ve yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Günlük 1500 mg kalsiyum alınmasında fayda olacaktır. Düzenli olarak egzersiz yapılması da menopoz nedir konusunda yapılan öneriler arasında yer alıyor.

Menopozda Yapılması Gerekenler

Günlük yaşam kalitesinin menopoz belirtileri ile birlikte düşmesi engellenebilir. Örneğin ince kıyafetler kullanmak ancak birkaç kat giyinmek, sıcak basması sorunundan daha az etkilenmeyi sağlayabilir. Aynı zamanda menopoz yaşı geldiğinde baharat ve kafeni tüketimi azaltılmalı, alkol ve sigaradan da uzak durulmalıdır. Bu dönemde de düzenli cinsel yaşamın devamı önerilir. Bu sayede atrofiden korunmak mümkün olabilir.

Şayet doktorunuz tarafından gerekli görülürse hormon replasman tedavisi de uygulanabilir. Belirtilerin psikolojiyi ciddi düzeyde olumsuz etkilemesi durumunda psikolojik destek de alabilirsiniz. Bu dönemi daha rahat geçirmek adına menopoz nedir konusunu ‘yaşlanma başlangıcı’, ‘ölüme daha yakın olma’ gibi negatif duygularla ele almamak gerekiyor. Zira menopoz yaşı tüm dünyada ‘orta yaş’ olarak kabul ediliyor.

Hormon Replasman Tedavisi Nedir?

Hormon replasman tedavisi

Kısaca ‘HRT’ olarak adlandırılan hormon replasman tedavisi menopoz nedir konusuyla birlikte gündeme gelebilir. Bu tedavi östrojen takviyesini içerir. Düzenli olarak östrojen ve progesteron içeren ilaçların tüketilmesi, osteoporoz ile kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmayı amaçlar. Ayrıca söz konusu tedavi menopoz belirtileri üzerinde de etkili olabiliyor ve belirtilerin azalmasını sağlayabiliyor. Kemik kitlesi kaybını azaltmayı da sağlayan tedavi cinsel yaşamla ilgili sorunları da azaltıyor.

Hormon Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Hastalar menopoz belirtileri üzerinde olumlu etkileri olduğundan hormon replasman tedavisini talep ediyor olsa da her hastada bu tedavi uygulanamaz. Bu nedenle menopoz nedir konusu her hasta için söz konusu tedaviyi de kapsayamıyor. Söz konusu tedavinin hangi durumlarda uygulanamadığını şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Rahim kanseri ya da meme kanseri olması/ kansere dair şüphenin olması
 • Tanısı konmamış olan anormal kanamalar
 • Karaciğer ile ilgili rahatsızlık yaşayanlar
 • Pıhtı atma riskinin bulunması
 • Varis problemi
 • Şişmanlık
 • Hipertansiyon sorunu
 • Aşırı sigara içilmesi
 • Daha önce kalp krizi geçirmiş olanlar

Bununla birlikte beyinde damar tıkanıklığı olanlar, felç geçirmiş olanlar, safra kesesi taşı olanlar, migren hastalığına sahip olanlar ve rahminde myom olanlarda da menopoz nedir konusu bu tedaviyi kapsamayabilir. Çünkü bu kişilerde hormon tedavisi kimi zaman uygulanamıyor.

Menopoz döneminde tansiyon ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.
Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/menopoz-doneminde-tansiyon

Menopoz Ağrıları Nelerdir?

Baş ağrısı menopoz belirtileri arasında yer alıyor. Bununla birlikte cinsel ilişki esnasında ağrı olabiliyor. Ancak menopoza özgü, spesifik bir vücut ağrısı yaşanmaz. Özellikle baş ağrısı hafif, orta ya da şiddetli düzeyde olabilir. Doktorunuza bu konuda bilgi vermeniz durumunda ağrı kesici ilaç reçete edilecektir. Böylelikle ağrının kontrol altına alınması mümkün olabilir. Ayrıca menopoz nedir konusunda kritik bir faktörden de söz etmek gerekir. Bu dönemde vücudun herhangi bir yerinde yaşanan ağrıların hemen menopoz ile ilişkilendirilmemesi gerekiyor. Tüm ağrılar hasta tarafından ciddiye alınmalıdır ve ağrının nedeninin araştırılması için gerekli başvurular yapılmalıdır. Menopoz döneminde olmak, tüm vücutta çeşitli ağrılar yaşanacağı anlamına gelmez.

Menopoz Dönemi Kaç Ay Sürer?

Menopoz dönemi kaç ay sürer

Aslında menopoz nedir konusu 3 farklı dönemde ele alınmalıdır. Çünkü menopoz süreci 3 aşamada tamamlanır. Bunlar;

Premenopoz

Premenopoz dönemi genelde 40’lı yaşlarda başlıyor ve birkaç ay sürebildiği gibi 4 ila 6 yıl boyunca devam edebiliyor. Bu dönemde adet kanamalarının ve sikluslarının değişkenlik göstermeye başladığını söyleyebiliriz. Kanama miktarında değişkenlik olmasıyla birlikte gece terlemeleri duygusal değişimler de kendini göstermeye başlar.

Menopoz

Menopoz dönemi en son adet kanamasının olduğu dönemdir.

Postmenopoz

Postmenopoz dönemi menopoz döneminden itibaren başlayan ve yaklaşık olarak 6 ila 8 yıl boyunca devam edebilen süreçtir. Bu dönemden söz edebilmek için kadınların 12 aydır adet görmüyor olması gerekiyor.

Kadınlarda erken menopoz söz konusu olduğunda da bu 3 süreç geçerlidir. Zira erken menopozda da menopoz belirtileri görülür. 45 yaş öncesinde menopoza girilmesi durumunda erken menopoz tanısı konur.

Bu konu ile alakalı daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.
Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/menopoz-donemi-ne-kadar-surer

Menopoz Yaşı En Geç Kaçtır?

Kadınlar belirli bir yaşın ardından menopoz yaşı kaçtır sorusuna da yanıt arayabiliyor. Ancak her kadında menopoz dönemi aynı yaşta ortaya çıkmaz. 30’lu yaşlarda menopoz dönemi başlayabildiği gibi kimi zaman 50’li yaşlarda da görülebilir. Menopoza girme dönemi üzerinde etkili olan pek çok farklı faktör bulunuyor. Bu faktörler tahmin edilebileceği gibi menopoz yaşı üzerinde farklılıkları da beraberinde getirebiliyor. Ancak ortalama bir yaştan söz etmek gerekirse 45 ila 55 yaş aralığında menopoz döneminin tamamlandığını belirtebiliriz.

Daha önce hiç doğum yapmamış olan kadınların menopoza daha erken girdikleri yönünde çeşitli araştırmalar da mevcut. Stres, erken menopoza neden olabilen unsurlar arasında yer alıyor. Dolayısıyla bu kişilerde 30’lu yaşların sonunda ya da 40’lı yaşların hemen başlangıcında da menopoz belirtileri ortaya çıkabiliyor. Belirtiler görüldüğünde zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmelidir.

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

Yerleşme Kanaması

Yerleşme Kanaması (Üstüne Görme) Nedir?

Yerleşme kanaması döllenmenin meydana gelmesi durumunda embriyonun rahim içerisine yerleşmesi yani tutunması sırasında …

Prolaktin

Prolaktin (Süt Hormonu) Nedir? Kaç Olmalı?

Prolaktin beynin orta bölümünde yer alan hipofiz bezi tarafından salgılanan bir hormondur. Kısaca ‘PRL’ olarak …

Kolposkopi

Kolposkopi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kolposkopi alt genital bölgenin detaylı bir incelemeden geçirilmesi için güçlü bir ışık kaynağı ve mercekler …