Labioplasti nedir

Labioplasti ameliyatı genital organın iç dudak olarak bilinen labia minör bölgesinin onarılması ya da bu bölgede meydana gelen sarkmanın giderilmesi amacıyla gerçekleştirilen cerrahi operasyondur. Vajinanın iç dudak bölgesinde yapısal olarak asimetrinin olması, ideal orandan daha büyük ya da daha sarkık görünmesi kadınlarda çeşitli sıkıntıların yaşanmasına neden olabiliyor.

Öz güven eksikliği, dar kıyafet giyememe ya da tahriş gibi çeşitli sorunlara sebebiyet verebilen bu durum, labioplasti ameliyatı ile kolaylıkla ortadan kaldırılabiliyor. Cerrahi operasyon kalıcı bir sonuç elde etmeyi sağladığından çok daha fazla tercih ediliyor.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çoğunlukla lokal anestezi altında gerçekleştirilen labioplasti ameliyatı ender durumlarda genel anesteziyle birlikte de yapılabiliyor. Operasyonun süresi her hastada aynı değildir ancak genellikle 30 dakika ila 60 dakika içerisinde ameliyatın tamamlandığını söyleyebiliriz. Operasyon esnasında sarkık bir görünüm sergileyen fazla doku cilde kesi uygulanması yolu ile çıkarılır. Ardından vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılır ve ameliyat tamamlanır. Bu nedenle dikiş aldırmaya da gerek olmaz.

Ameliyatın adet döneminde yapılmaması gerekiyor. Bunun nedeni labioplasti ameliyatı sonrasında hijyen koşullarını sağlayabilmektir. Hastanın kendini iyi hissetmesi durumunda uzun süreli ev istirahatine de gerek duyulmaz. Birkaç gün sonrasında iş hayatına geri dönülebiliyor. Ayrıca bu ameliyatta kanama riskinin çok fazla olmadığını da belirtebiliriz.

Dikişler genelde 10 gün sonrasında vücutta eriyor ve bu süre boyunca hijyene maksimum düzeyde dikkat esilmesi gerekiyor. Ameliyattan sonraki gün duş alınabiliyor ancak 10 gün boyuna küvette yatılmaması gerekiyor. 15 gün boyunca sauna, hamam, havuz gibi ortamlarda bulunulmaması, enfeksiyon riski nedeniyle önemlidir.

Labioplasti Fiyatları 2020

Labioplasti fiyatları

Cerrahi operasyonlarda fiyatların farklılık göstermesi son derece normal bir durum olduğundan labioplasti fiyatları olarak da karşınıza pek çok farklı rakam çıkabilir. Elbette fiyatlar üzerinde etkili olan çeşitli faktörler bulunuyor. Örneğin mevcut dokuda ne oranda sarkma olduğuna ya da nasıl bir müdahale yapılacağına bağlı olarak labioplasti fiyatları değişebiliyor. Operasyonu gerçekleştirecek olan doktorun deneyimi yine fiyatlar üzerinde etkili olan bir diğer unsurdur.

Fiyat araştırmasından önce randevu alarak muayene olmanızda fayda var. Bu sayede labioplasti fiyatları 2020 olarak tarafınıza net bir bilgi iletilebilir. Ancak genel olarak bu operasyon için yüksek rakamlardan oluşan bir bütçe ayırmak gerekmediğini söyleyebiliriz. Ülkemizde labioplasti fiyatları gayet makul rakamlardan oluşuyor. Önemli olan deneyimli bir doktor tarafından operasyonun gerçekleştirilmesidir.

Labioplasti Neden Uygulanır?

Genital bölgede küçük dudaklarda sarkma ya da büyüme olması kadınları sadece psikolojik açıdan etkilemiyor. Sürekli tekrarlayan vajinal ya da üriner enfeksiyon sorunu nedeniyle kadınların günlük hayatı, sosyal yaşamı ya da iş yaşamı da olumsuz etkilenebiliyor ve bu nedenle labioplasti ameliyatı yapılması gerekebiliyor. Aynı zamanda bu sorun, cinsel ilişki konforunda da ciddi bir düşüşe neden olabiliyor. Hareketlerin kısıtlanması ve aynı zamanda cinsel ilişki esnasında ağrı hissetme gibi çeşitli şikayetlerin olabildiğini söyleyebiliriz.

Bununla birlikte iç dudak sarkması ya da büyüklüğü bikini, mayo gibi dar kıyafetleri giyme özgürlüğünü kadınların elinden alabiliyor. Bu sorunu yaşayan kadınların büyük bölümü tayt ya da dar kesim pantolon giyme noktasında bile çeşitli sıkıntılar yaşayabiliyor. Fiziksel görünüm nedeniyle kadınların bazı spor dallarıyla ya da sahne sanatlarıyla ilgilenmeleri de mümkün olmayabiliyor. İşte tüm bu sorunları ortadan kaldırmak için labioplasti ameliyatı uygulanıyor ve böylelikle her açıdan kadınlar hayatlarını çok daha özgür bir şekilde devam ettirebiliyor.

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?

Labioplasti kimlere uygulanır

İç dudaklarda asimetrik görünüm olan, bu dokularda sarkma meydana gelen ya da idealden daha büyük iç dudak görünümüne sahip olan her kadın labioplasti ameliyatı olabilir. Ancak bunun için ameliyata engel olabilecek bir sağlık sorununun bulunmuyor olması gerekir. Aynı zamanda hamilelik ve emzirme dönemlerinde cerrahi operasyon sakıncalı olduğundan, kadınların bu dönemleri atlattıktan sonra ameliyatı gündemlerine almalarında fayda olacaktır.

En çok merak edilen unsurlardan biri de labioplasti ameliyatı sonrasında yaşananlar oluyor. Bu ameliyat hamile kalma olasılığınızda asla bir değişime neden olmaz. İleride normal doğum yapmanızı da engellemez. Operasyon ile sadece iç dudak bölgesine müdahale ediliyor. Rahme ya da gebelikte önemi büyük olan yumurtalıklara herhangi bir müdahale yapılmadığından gönül rahatlığı ile ameliyattan faydalanabilirsiniz. Hiç doğum yapmamış olan kadınların da bu operasyondan faydalanabileceğini belirtelim.

Son olarak labioplasti ameliyatı işleminin kızlık zarına da hiçbir zarar vermediği bilgisini aktaralım. Daha önce cinsel ilişkiye girmemiş olan kadınlar da operasyon ile sarkık ya da büyük iç dudak görünümünden rahatlıkla kurtulabilir. Kızlık zarı vajina girişinin birkaç cm içerisinde yer alır. Oysa bu operasyon ile vajinanın 1 cm içerisine bile müdahale edilmiyor. Sadece fazla olan doku kesi ile çıkarılıyor ve iç dudaklara daha düzgün, daha ideal boyutlarda bir görünüm kazandırılıyor. Kızlık zarı bu operasyondan asla etkilenmiyor.

Labioplasti Nasıl ve Nerede Yapılır?

Elbette labioplasti ameliyatı cerrahi bir operasyondur ve mutlaka uzman hekimler tarafından yapılması gerekir. Bu operasyon için kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ile görüşmeniz gerekiyor. Ameliyat için uygun aday olup olmadığınızın belirlenmesinin ardından operasyonun nerede ve nasıl yapılacağı, ameliyat sonrasında nelere dikkat etmeniz gerektiği gibi her türlü bilgi doktorunuz tarafından size iletilecektir.

Labioplasti Cinsel Hazzı Etkiler mi?

Labioplasti cinsel hazzı etkiler mi

En çok merak edilen konulardan biri de labioplasti ameliyatı sonrasında cinsel ilişkide haz kaybı olup olmayacağıdır. Operasyon cinsel hazzı etkilemez çünkü bu ameliyat esnasında klitorise herhangi bir müdahale yapılmıyor. Hatta aksine, klitoris üzerinde fazla doku olması durumunda, labioplasti ile beraber klitoral hüdoplasti operasyonu bir arada yapılabiliyor. Bu durumda klirotis üzerindeki fazla doku kesi ile çıkarıldığından kişinin cinsel ilişkide daha fazla haz alması mümkün olabiliyor. Ancak labioplasti ameliyatı sonrasında haz kaybının kesinlikle söz konusu bile olmadığının altını çizmek gerekir.

Küçük Dudakların Sarkması

Çeşitli nedenlere bağlı olarak küçük dudaklarda ortaya çıkan sarkık görüntü labioplasti ameliyatı ile ortadan kaldırıldığında kadınların özellikle cinsellikle ilgili yaşadıkları özgüven sorunu da ortadan kalkabiliyor. Sarkma ise sadece sıklıkla kilo alıp vermekten bile kaynaklanabiliyor.

Kilo alındığında bu dokulardaki yağların genişlemesi yüzeyin büyümesini de beraberinde getiriyor. Derinin esnekliği azalıyor ve kilo verildiğinde de deri esnek olmadığından daha sarkık, daha kırışık bir görünüm ortaya çıkıyor. Farklı nedenlerle de sarkma meydana gelebiliyor ancak klinik istirahat bile gerektirmeyen bir cerrahi operasyon ile bu sorunların tamamen ortadan kalkması da mümkündür.

İç Dudak Sarkması Neden Olur?

İç dudaklarda sarkık bir görünüm olması, tamamen genetik faktörlerden kaynaklanabilir ve bu durum da beraberinde labioplasti ameliyatı operasyonunu getirebilir. Zira çoğunlukla iç dudaklarda sarkmanın yapısal olarak görüldüğünü söyleyebiliriz. Labia minörde sarkma olmasının diğer nedenlerini ise şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Normal doğum yapmış olmak
  • Zayıf olmak
  • Kilo vermek
  • Düzenli cinsel ilişki
  • Kaza geçirme
  • Doğum yırtıkları

Hangi nedenle ortaya çıktığı labioplasti ameliyatı prosedüründe bir değişime neden olmaz. Genetik faktörlerle meydana gelen sarkma durumunda da, çok sayıda normal doğum yapmaktan kaynaklanan doku sarkmalarında da operasyonun yapılabildiğini belirtelim.

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://www.webmd.com/women/guide/vaginoplasty-and-labiaplasty-procedures#1

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Mail: [email protected]
Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97

Diğer Genital Estetik Makaleleri

Vajinal ph değeri

Vajinal pH dengesi, sağlıklı bir vajinaya sahip olma noktasında belirleyici unsurlardan biridir. Pek çok unsur…

rahim ağzı sıvısının değişim evreleri

Rahim ağzı sıvısının evreleri bu sıvının farklı olmasını da beraberinde getirebiliyor. Kadınların rahim ağzı sıvısının…

Normal doğum sonrası vajina estetiği artık daha sık tercih edilen estetik girişimler arasında yer alıyor….

Vajinal akıntı vajina içerisinde yer alan salgı bezleri tarafından salgılanan ve döküntülerin vücuttan tahliye olması…

Vajinadan gaz çıkması bazı kadınlarda sadece cinsel ilişki esnasında yaşanırken bazı kadınlarda günün herhangi bir…

Vajinanın güzel görünmesi kadınlar için büyük önem taşıyor. Psikolojik anlamda kendilerini daha iyi hissetmelerinden cinsel…