Kürtaj

Kürtaj sonrası ağrı

Kürtaj Sonrası Ağrı ve İyileşme Süreci

Kürtaj sonrası ağrı kürtaj yaptıran kadınların en büyük endişelerinden biridir. Özellikle son dönemde kürtaj işleminin vakumlu aspirasyon yöntemiyle yapılması ve dakikalar içerisinde tamamlanması nedeniyle hastalarda ağrı ya da kanama beklentisi olmuyor. Oysa kısa sürede tamamlanan bir işlem olsa da kürtaj cerrahi bir operasyondur.

Dolayısıyla işlem sonrasında rahmin iyileşmesi zaman alıyor. Bu süre zarfında da hafif ağrı şikayeti ortaya çıkabilir. Ağrıya kanama da eşlik edebilir ve bunlar beklenen durumlardır. Kürtaj yaptıran kadınların ağrı durumunda hemen endişeye kapılmalarına hiç gerek yok. Ağrının vücudun hangi bölgelerinde yoğunlaştığını ve iyileşmenin toplamda ne kadar zaman aldığını aktaracağız. Ancak öncesinde akılları bir hayli karıştıran kürtaj sonrası ağrı konusunu mercek altına alalım.

Kürtaj Sonrası Ağrı Kaç Gün Sürer?

Hangi teknikle gerçekleştirilmiş olursa olsun, kürtaj sonrası ağrı şikayeti çok uzun süreli olarak ortaya çıkmaz. Özellikle işlemin yapıldığı gün hafif bir ağrı hissedilebilir ancak bu ağrı günlük hayatı olumsuz düzeyde etkileyecek kadar yoğun olmaz. Doktor tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçların kullanımı ile bu ağrının kontrol altına alınması sağlanabiliyor.

Aynı zamanda kürtaj sonrası iyileşme süreci boyunca şiddetli ağrı yaşanmaz. Kısa bir süre sonrasında ağrı kesici ilaç kullanımına bile gerek kalmayacaktır. Ancak burada kritik bir konunun altını çizmeliyiz. Ağrının şiddeti artıyorsa ve dayanılmaz düzeyde kramplar meydana geliyorsa mutlaka zaman kaybetmeden doktorunuzu aramalısınız.

Hangi durumlarda doktoru aramanız gerektiğini şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Bayılma
 • 3 haftadan daha uzun süren kanama
 • Ağrının şiddetlenmesi ve 2 hafta geçmesine karşın devam etmesi
 • Yüksek vücut ateşi
 • Kötü kokulu vajinal akıntı

Kürtaj işlemi deneyimli bir hekim tarafından yapıldığında riskleri son derece az olan operasyonlardan biridir. Ancak parça kalması, rahmin zarar görmesi, enfeksiyon gibi riskleri de göz ardı etmemek gerekiyor. Bu nedenle yukarıda sıralanan durumlar geliştiğinde doktorunuza konuya dair bilgi vermeniz ve gerekli muayene ile tetkiklerin yapılmasını sağlamanız son derece önemlidir.

Mutlaka okumalısın –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-sonrasi-adet-gorme

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci Ne Zaman Olur?

Kürtaj sonrası iyileşme süreci

En çok merak edilen konulardan biri de kürtaj sonrası iyileşme süreci oluyor. Dokularda iyileşme hızı her kadında aynı değildir ve buna bağlı olarak kürtaj sonrası iyileşme süreci de değişkenlik gösterir. Ancak genel olarak 2 hafta ile 3 hafta arasında iyileşme tamamlanır.

Bazı kadınlarda kanama sadece birkaç gün sürerken bazı kadınlarda bu süre 10 güne kadar uzayabiliyor. Ancak kürtaj sonrası ağrı şikayeti iyileşme süresi boyunca yaşanmaz. Operasyon anestezi altında gerçekleştirildiğinden işlem esnasında da kadınların herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz. Yeni bir gebelik için en az 3 ay beklenmesi gerektiğinin de altını çizelim. Fizyolojik anlamda rahmin yeniden gebeliğe hazırlanması için bu süre boyunca doğum kontrol yöntemleri tercih edilmelidir.

Tüm bunlarla birlikte kürtaj sonrası iyileşme süreci boyunca dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Kanama devam ettiği müddetçe havuz, deniz, sauna ve hamamdan uzak durulmalıdır.
 • Tampon kullanmak yerine ped kullanmak ve pedi sıklıkla değiştirmek çok daha doğru olacaktır.
 • İyileşme döneminde ağır sporlardan uzak durmalı ve vücudu çok fazla zorlayan hareketlerden kaçınmalısınız.
 • Kürtaj sonrası adet düzensizliği yaşanabilir. Ancak işlemin üzerinden 40 günden daha fazla zaman geçtiği halde adet olmadıysanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.
 • Kanama süresi boyunca küvette banyo yapılması önerilmez. Ayakta duş almanız çok daha doğru bir tercih olacaktır.
 • Kürtaj klinik istirahat gerektirmez ancak birkaç gün evde dinlenmenizde fayda var.
 • Kanama durmuş olsa bile rahim henüz tam olarak iyileşmemiş olabilir. Bu nedenle hijyen koşullarına kanama durduktan sonra da dikkat etmelisiniz.

Kürtaj Sonrası Ağrı Nasıl Geçer?

Öncelikle kürtaj sonrası ağrı endişe edilecek düzeyde olmayacağından bu konuda stres yaşamaya da gerek olmaz. Kürtajdan sonra yaşanan ağrı kısa süreli olmakla birlikte adet döneminde hissedilen ağrıdan daha şiddetli değildir. İnternet ortamında ağrıyı kestiği iddia edilen çeşitli bitki kürleri ya da gıda önerileri ile karşılaşabilirsiniz.

Ancak bitki karışımlarının gelişigüzel kullanımı sağlığınıza zarar verebilir. Bu nedenle doktorunuzun önermediği yöntemlerden uzak durmanızda fayda var. Aynı zamanda kürtaj operasyonundan sonra 2 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Şayet bu yasağa uymazsanız ağrı şikayetinin şiddetlenmesi söz konusu olabilir. Bununla birlikte cinsel perhiz uygulanmasının nedeni enfeksiyon riskidir. Rahimde iyileşme tamamlanana ve kanama durana kadar cinsel ilişkiden uzak durmanız büyük önem taşıyor.

Dr. İsmet Yıldırım der ki…

Kürtaj işlemi yapılacak bir kadında ağrı kanama ve anestezi genelde korkulan bir durumdur. Özellikle ağrıyı azaltmak için işlem öncesinde rahim ağzına bazı ilaçlar uygulanır ve rahim ağzı yumuşatılır işlem sonrasında ağrı olması engellenir. Genellikle hastalarımızda hiçbir şekilde rahatsız edici bir ağrı olmaz.

Kürtaj sonrası kanama da genellikle ilk birkaç gün adetten çok çok az şekilde olmakta veya işlemden birkaç gün sonra hafif kasık ağrısı ile beraber hafif kanama şeklinde olmaktadır ve birkaç gün devam etmektedir. Merkezimizde kürtaj işlemi genel anestezi altında ve anestezi uzmanı tarafından yapılmakta olup herhangi bir sorun sıkıntı ile karşılaşmayız.

Kürtaj işleminden sonra iyileşme oldukça hızlıdır beş 10 dakika içinde hasta kendine gelir yarım saat takibi yapılır ve taburcu edilir, normal hayatına dönebilir bir hafta sonra kontrol işlemi yapılır…

Bilginiz olsun –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-kacinci-haftaya-kadar-yapilabilir

Kürtaj Sonrası Ağrı Neden Olur?

Kürtaj sonrası ağrı neden olur

Kürtaj işlemi hafif düzeyde de olsa rahim içerisinde bir yıpranma yaratabiliyor. Bu nedenle kürtaj sonrası ağrı meydana geliyor. Ağrının temel nedeni rahmin kendini onarmaya çalışmasıdır. Bu esnada kasılmalar meydana gelebilir ve bu da adet döneminde yaşanan ağrı ile oldukça benzer bir ağrıya yol açabilir. Kimi zaman kasık bölgesinde yoğunlaşan ağrı kramp şeklinde de olabilir. Bu ağrı genellikle ilk gün yaşanır ve sonrasında azalarak kendiliğinden ortadan kalkar. Kadınların büyük bölümü operasyondan bir gün sonra ağrı kesici ilaç almaya bile gerek duymaz.

Şayet şiddetli ağrı yaşanıyorsa rahimde parça kalmış olabilir. Bu durumda rahim aşırı düzeyde kasılır ve bu parçayı vücuttan atmaya çalışır. Dolayısıyla bu kasılmalar esnasında şiddetli bir ağrı da ortaya çıkar. Enfeksiyon şiddetli ağrının bir başka nedenidir. Enfeksiyon durumunda vücut ateşi yükselir ve aynı zamanda vajinadan kötü kokulu bir akıntı da gelir. Operasyon esnasında rahmin hafifçe aşağıya doğru çekilmesi gerekiyor. Bundan kaynaklı olarak şayet hastanın karın boşluğunda yapışıklıklar varsa işlem sonrasında ciddi bir ağrı hissi ortaya çıkabilir.

Merak edenler için –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-fiyatlari

Hangi Ağrı Kesiciler Kullanılmalıdır?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları kürtaj sonrası ağrı olacağını bildiğinden zaten hastalara ağrı kesici ilaç reçete edecektir. Hastanın durumuna ve şayet varsa kullandığı diğer ilaçları da dikkate alarak en uygun ağrı kesici ilaç reçete edilir. Doktor tarafından önerilmeyen ilaçları kullanmamalısınız. Ağrı şikayeti ortadan kalktığında ağrı kesici ilaç kullanmanıza da gerek kalmaz.

Aynı zamanda enfeksiyon riskini minimum seviyeye çekebilmek adına doktorunuz tarafından antibiyotik ilaç da tarafınıza reçete edilir. Bu ilaçların da belirtilen dozajda olmak kaydıyla muntazam bir şekilde kullanılması önem taşıyor. Antibiyotik ilaç kullanımında dozajı aşmamalı, eksik doz almamalı ve doktorunuzun belirttiği süre boyunca ilaç alımına devam etmelisiniz.

Aksi halde enfeksiyon gelişebilir ve bu durumda yaşanan ağrı ya da kanama gibi şikayetler daha uzun süre devam edebilir. Çok ender durumlarda kürtaj sonrası iyileşme süreci boyunca kullanılabilecek kanamayı azaltan ilaçlar da doktorunuz tarafından reçete edilebilir.

Kürtaj Sonrası Belde Ağrı Görülür mü?

Kadınlarda kürtaj sonrası ağrı genellikle kasık ve karın bölgesinde görülüyor. Ancak bel bölgesinde de ağrı olması normaldir. Ağrı kesici ilaç kullanımına karşın azalmayan bir ağrı durumunda doktorunuza başvurmalısınız. Ayrıca kürtaj sonrası iyileşme süreci bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Doktorun önerilerini ve uyarılarını dikkate almanız, iyileşme sürecini çok daha sorunsuz tamamlamanızı sağlar. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-sonrasi-cinsel-iliski

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

Lokal Anestezi ile Kürtaj Yapılır mı?

Lokal anestezi ile kürtaj istenmeyen gebelik durumunda bebeğin anne karnından tahliyesinin lokal anestezi ile gerçekleştirildiği cerrahi müdahaledir. Gebeliğin sonlandırılması için yapılabilecek tek işlem kürtajdır ve kürtajın da ülkemizde belirli yasal sınırlamalar çerçevesinde yapılabilen işlemlerden biri olduğunu belirtmek gerekiyor. İlgili yasalar kapsamında kürtaj sadece gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilen bir operasyondur. Bu noktada genel ya da lokal ayrımı olmaz. Hangi anestezi tercih edilirse edilsin, yasal süresi değişmez.

Gebeliğin 10. haftasının ardından sadece belirli tıbbi zorunluluklar olduğundan yasal olarak kürtaj işleminin gerçekleştirilmesine müsaade edilebilir. Ancak ilerleyen gebeliklerde lokal anestezi ile kürtaj işleminde sıklıkla tercih edilen vakumlu aspirasyon tekniği uygulanamayabilir ve daha farklı teknikler tercih edilerek bebeğin tahliyesi sağlanabilir.


Devamını Oku

Devlet hastanesinde kürtaj

Devlet Hastanesinde Kürtaj Yapılır mı?

Devlet hastanesinde kürtaj konusu istenmeyen gebelik yaşayan kadınların öncelikli olarak araştırdığı konuların başında geliyor. Öncelikli olarak rotasını yaşadığı şehirde hizmet veren devlet hastanelerine çeviren kadınların büyük bir bölümü ciddi bir yoğunluk ile karşılaşıyor. Çünkü devlet hastaneleri gün içerisinde çok sayıda hasta ile ilgilenmek durumunda olan sağlık kuruluşlarıdır. Buna bağlı olarak pek çok hastaneden randevu alabilmek ya da kürtaj olabilmek de bir o kadar güçleşiyor.


Devamını Oku

kürtaj operasyonu

Kürtaj Operasyonu Hakkında Merak Edilen 20 Soru

Kürtaj operasyonu? İstenmeyen gebeliklerin tahliye edilmesi işlemine kürtaj adı verilir. Ayrıca kürtaj operasyonu rahim içinden parça almak amacıyla da yapılabilir. Yasal olarak Türkiye’de kürtaj işlemi 10 haftaya kadar yapılabilmektedir. Rahim içinde gebelik kesesi görüldükten sonra hastane ortamında, hasta tam uyutularak ultrasonografi kontrolü altında işlem yapılır. Rahim ağzı yeteri kadar genişletildikten sonra rahim içine sokulan vakum pipet ile gebelik materyali tahliye edilir. Narkoz süresi yaklaşık 5-7 dk’dır.  Hasta hemen uyanır, yarım saat kanama takibi yapılır ve taburcu edilir.


Devamını Oku

Nerede kürtaj olabilirim

Nerede Kürtaj Olabilirim?

Nerede kürtaj olabilirim? İstanbul da kürtaj yapan birçok merkez vardır. Bazı hekimler özel muayenehanesinde kürtaj yapmaktadır. Muayenehane ortamında yapılan kürtaj işlemi genellikle lokal anestezi ile yani rahim ağzını uyuşturucu iğne yapılarak yapılmaktadır. Lokal anestezi tamamen ağrıyı ortadan kaldırmayabilir, acil bir problem durumunda uygun müdahale yapılmasını engeller.

Genel anestezi ile yapılan kürtaj işlemi daha güvenlidir, damardan yapılan uyku ilacı ile maksimum 5-10’dk lık uyku sağlanır ve kürtaj işlemi yapılır. Dolayısıyla genel anestezi altında özellikle hastane ortamında yapılan kürtaj daha güvenli olmaktadır. Günümüzde birçok kürtaj işlemi genellikle hastane ortamında yapılmaktadır.


Devamını Oku

kürtaj esnasında spiral takılması

Kürtaj Esnasında Spiral Takılması

Kürtaj esnasında spiral takılması işlemi genellikle kadınlarda adet döneminde yapılır. Düzenli adet gören, adet kanaması çok uzun sürmeyen kadınlarda spiral ile korunma uygun bir yöntemdir. Ülkemizde sıklıkla doğum yapan kadınların korunma şekildir. Ancak doğum yapmamış, hijyeni iyi olan kadınlarda da kullanılabilen bir yöntemdir.

Değişik tip spiraller vardır. Sıklıkla bakır içeren 5-6 yıllık spiraller kullanılmaktadır. Adet kanaması fazla olan kadınlarda hormonlu spiraller tedavi amacıyla kullanılır.
Spiral takılabilmesi için rahim içinde ve de vajina da bir enfeksiyon olmaması gerekir. İşlem öncesi vajinal smear testi yapılması gerekir. Rahim ağzında yara olan kadınlarda öncelikle yaranın tedavi edilmesi gerekir. Sık sık enfeksiyon geçiren kadınlarda, vücut direnci düşük kadınlarda, metal alerjisi olan kadınlarda, adet kanamaları 8 günü geçen kadınlarda ve sebebi belli olmayan düzensiz kanamaları olan kadınlarda, spiral takılması uygun değildir.


Devamını Oku

Kürtaj ile ilgili bilinen yanlışlar

Kürtaj İle İlgili Bilinen Yanlışlar

Kürtaj ile ilgili bilinen yanlışlar: kürtaj hastane ortamında, steril şartlarda güvenli bir şekilde ve usulüne uygun tecrübeli ellerde yapıldıkça böyle bir risk yoktur. Rahim içi kürtaj sonrası yenilenme özelliğine sahiptir. Bazen gebe kalamayan kadınlarda bile tanı amaçlı yapılan kürtaj (parça alma) işlemi sonrası gebelikler görülebilmektedir. Hiç doğum yapmayıp 10-15 kez kürtaj olup daha sonra normal gebe kalıp doğum yapan hastalarımız mevcuttur.

Kürtaj işleminin steril şartlarda yapılması ve işlem sonrası antibiyotik kullanımı enfeksiyon dolayısı ile rahim içi yapışıklık riskini azaltır. Ayrıca vakum tekniği ile yapılması rahim içi zedelenmesini dolayısıyla yapışma riskini engeller. İşlemin hastane ortamında anestezi altında yapılması içeride parça bırakma riskini azaltır. Gebelik hastasına uygun kürtaj aletlerinin kullanımı, kanama enfeksiyon ve parça kalma riskini azaltır. Dolayısı ile ileride tekrar gebe kalabilme konusunda sorun oluşmaz


Devamını Oku

kurtaj-yasal-mi

Kürtaj Yasal mı? Yasak mı? Kayıtlara Geçer mi?

Kürtaj yasal mı konusunda toplumda maalesef doğru bilinen çok sayıda yanlış bilgi bulunuyor. Medyada da sıklıkla konunun gündeme geldiğini belirtebiliriz. Kürtaj tüm dünyada çeşitli yasal düzenlemelerle birlikte anılan cerrahi operasyonlardan biridir. Avrupa Birliği’ne üye olan 31 ülkede kürtaj yasal çerçevede olmak kaydıyla ve gebeliğin belirli bir süresine kadar yapılabiliyor.

Pek çok ülkede kürtaj yaptırmak yasal mı sorusunun yanıtı da değişiyor. Örneğin Lüksemburg, Finlandiya, Polonya ve İrlanda’da herhangi bir sınır olmaksızın gebeliğin 14. haftasına kadar bebeğin tahliye edilmesi mümkün olabiliyor. Cinsel saldırı ya da tıbbi zorunluluk durumunda ise gebeliğin 22. haftasına kadar serbest ve sonrasında kürtaj yasak mı konusu devreye giriyor.


Devamını Oku

kürtaj sonrası duş

Kürtaj Sonrası Duş Yapılır mı?

Kürtaj sonrası duş operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Günümüzde kürtaj işlemi, özellikle vakumlu aspirasyon yöntemi tercih edildiğinde sadece dakikalar içerisinde tamamlanıyor ve hastanın aynı gün taburcu işlemleri yapılabiliyor. Bu durum, kürtaj işleminin cerrahi bir operasyon olmadığı anlamına gelmez. Kısa sürede ve konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanıyor olsa da kürtaj önemli bir cerrahi operasyondur ve bu işlemin ardından dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunuyor.


Devamını Oku

kürtaj işlemi sonrası hamile kalma

Kürtaj İşlemi Sonrası Hamile Kalma İhtimali

Kürtaj işlemi sonrası hamile kalma özellikle kürtaj yaptıran kadınların merak ettiği konulardan biridir. İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak ve bebeğin rahimden tahliyesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen kürtaj işlemi cerrahi bir operasyondur. Konuyla ilgili en çok merak edilen unsurlardan biri kürtajın yeniden hamile kalmaya engel olup olmadığıdır. Elbette kürtaj yaptırmış olmanız bir daha hamile kalmayacağınız anlamına asla gelmiyor. Kürtaj hamile kalmayı engelleyen bir durum değildir. Dilediğiniz zaman yeniden hamile kalabilirsiniz.


Devamını Oku

Yerleşme Kanaması

Yerleşme Kanaması (Üstüne Görme) Nedir?

Yerleşme kanaması döllenmenin meydana gelmesi durumunda embriyonun rahim içerisine yerleşmesi yani tutunması sırasında …

Prolaktin

Prolaktin (Süt Hormonu) Nedir? Kaç Olmalı?

Prolaktin beynin orta bölümünde yer alan hipofiz bezi tarafından salgılanan bir hormondur. Kısaca ‘PRL’ olarak …

Kolposkopi

Kolposkopi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kolposkopi alt genital bölgenin detaylı bir incelemeden geçirilmesi için güçlü bir ışık kaynağı ve mercekler …