Vajina kaşıntısı

Vajina kaşıntısı pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan sorunlardan biridir. Bu nedenler arasında en sık görülen ise vajinal mantar enfeksiyonu oluyor. Kimi zaman kaşıntıya yanma sorunu da eklenebiliyor ve bu durum kadınların günlük yaşantısını da olumsuz yönde etkiliyor. Çoğu zaman kaşıntı sorununun kendiliğinden geçeceği düşünülse de mutlaka tedavinin yapılması gerekiyor. Nasıl bir tedavi uygulandığına, kaşıntıya nelerin iyi geldiğine değinmeden önce bu sorunun sebeplerini irdeleyelim.

Vajina Kaşıntısı Neden Olur?

Kadınlarda vajina kaşıntısı sorununa neden olabilen unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Mantar enfeksiyonu
 • Stres
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Menopoz dönemine girmek
 • Cildin aşırı düzeyde kimyasala maruz kalması
 • Kalitesiz hijyen ürünleri kullanımı
 • Cilt problemleri

Yukarıda sıralanan unsurlar arasında en yaygın görüleni ise mantar enfeksiyonudur. Bazı durumlar genital bölgede mantar enfeksiyonu oluşmasına yol açabiliyor. Bazı unsurlar da bu bölgeyi mantar enfeksiyonuna açık hale getiriyor. Söz konusu unsurlara şu örnekleri verebiliriz:

Hormonal Değişimler

Vücudun hormon dengesinde değişim olması vajina florasını etkileyen bir durumdur. Vajina florasının olumsuz etkilenmesi ise mantarın en yaygın nedenlerinden biridir. Hormonal değişimler doğum kontrol haplarından ya da menopoz dönemine girmekten kaynaklanabildiği gibi gebelikten de kaynaklanabilir.

Şeker Hastalığı (Diyabet)

Diyabet ülkemizde de yaygın bir şekilde görülüyor. Bu hastalığın kontrol altına alınamaması ise vajina mukozasında sorun meydana gelmesine yol açıyor. Özellikle vücudun bağışıklık sisteminin diyabetten olumsuz etkilenmesi nedeniyle bu problemin daha yaygın görüldüğünü söyleyebiliriz. Sonuç olarak vajina bölgesinde de mantar sorunu doğabiliyor.

İlaç Kullanımı

Antibiyotiklerin uzun süreli kullanımına bağlı olarak da vajinada mantar olabilir. Çünkü bu ilaçlar vücuttaki iyi bakterileri de yok edebiliyor. Vücudun mantar enfeksiyonuna karşı savunmasını sağlayan bakterilerin yok olması neticesinde de bu enfeksiyon gelişebiliyor.

Kozmetik Ürünler

Duş jelleri, vajinal deodorantlar, sabunlar ya da kalitesiz genital bölge kozmetikleri vajina bölgesindeki asidik dengeyi kolaylıkla bozabilir. Buna bağlı olarak da kısa zamanda kaşıntı sorunu ortaya çıkabilir çünkü asidik dengenin bozulması da mantar enfeksiyonunun nedenleri arasında yer alır.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

Bağışıklık sistemi her türlü hastalığa karşı vücudun korunmasını sağlıyor. Bazı nedenlerle bağışıklık sisteminin zayıflaması ise mantar enfeksiyonunun gelişmesine neden olabilir. Bu arada bağışıklık sisteminin dengesiz ya da sağlıksız beslenmeye bağlı olarak da zayıflayabileceğini unutmamak gerekir.

Cinsel Yolla Bulaşma

Çoğu zaman mantar enfeksiyonunun bulaşıcı olmadığı düşünülür. Oysa cinsel ilişki ile mantarın kişiden kişiye bulaşması mümkündür. Dolayısıyla nedenler listesinde bu unsur da yer alıyor.

Bilgi sahibi olmalısınız –> Piyeloseptyl

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Vajina kaşıntısına ne iyi gelir

Vajina bölgesinde meydana gelen kaşıntıyı ortadan kaldırmak için gelişigüzel yöntemlerin uygulanmasından kaçınmak gerekiyor. Özellikle internet ortamında karşılaşılan yanlış bilgilere itibar etmek, gelişigüzel bitki kürleri ve benzer yöntemler uygulamak, vajina kaşıntısı sorununun daha da artmasına neden olabilir. Çünkü bu ve benzeri yöntemler vajina florasının daha da bozulmasına yol açabiliyor. Aynı zamanda cildin tahriş olmasına, cilt yaralarının çıkmasına ve daha pek çok farklı soruna neden olabiliyor. Dolayısıyla bu sorundan kurtulmanın tek yolu tedavi olmaktır. Öncelikle en kısa zamanda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması gerekiyor. Bu sayede kaşıntının nedeni araştırılabilir ve en uygun tedavi seçenekleri değerlendirilebilir.

Vajina Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Çoğunlukla vajina kaşıntısı mantar enfeksiyonundan kaynaklandığı için tedavi de bu yönde yapılıyor. Kaşıntı sorununu gidermeye yönelik olarak vajinal kremlerin kullanımı tercih edilebilir. Ancak bu kremlerin mutlaka doktor tarafından reçete edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda tedavi kapsamında daha farklı ilaçların kullanımına da ihtiyaç olabileceğini belirtelim. Doktor tarafından belirtilen ilaçların ya da kremlerin düzenli bir şekilde kullanılması, kaşıntı ya da yanma sorunlarının kısa zamanda azalmaya başlamasını sağlar.

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

Vajinal mantar probleminin belirtileri arasında en fazla görülen vajina kaşıntısı şikayetidir. Kaşıntı hafif ya da şiddetli olabilir. Kimi zaman sadece belirli zamanlarda kaşıntının artması da söz konusudur. Kaşıntı şikayetinin yanı sıra aşağıdaki belirtilerin de yaygın biçimde görüldüğünü söyleyebiliriz:

 • Vajina bölgesinde yanma olması
 • Yoğun kıvamlı ve beyaz renkte vajinal akıntı
 • Sıklıkla idrara çıkma
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Cinsel ilişki sonrasında acı hissi

Tedavi edilmeyen ve ilerlemiş olan vajinal mantar enfeksiyonlarında vajina bölgesinde daimi bir ağrı olması şikayeti de söz konusudur. Bu belirtiler ortaya çıktığında zaman kaybetmeden doktora görünmek önem taşıyor.

Bilginiz olsun –> Vulvodini

Vajina Kaşıntısına İyi Gelen İlaçlar Neler?

Kadınlarda mantar enfeksiyonu ve buna bağlı olarak vajina kaşıntısı sorunu ortaya çıktığında kullanılan ilaçların doktor tarafından belirlenmesi gerekir. Genellikle aşağıda sıralanan ilaçların tercih edildiğini belirtebiliriz.

 • Tiokonazol
 • Butokonazol
 • Fluconazole
 • Fentikonazol Nitrat
 • Mikonazol
 • Sertakonazol
 • Klotrimazol
 • İzokonazol nitrat

Vajina Kaşıntısı Mantar Belirtisi Midir?

Vajinal kaşıntı mantar belirtisi mi

Çoğu zaman vajina kaşıntısı farklı nedenlere bağlanabiliyor ve bu nedenle kadınlar şikayetin artması söz konusu olduğunda doktora başvuruyor. Oysa vajina bölgesinde kaşıntı olması mantar enfeksiyonunun en tipik belirtisidir. Bu durumda zaman kaybetmeden doktora başvurulması ise tedaviye bir an önce başvurulmasını sağlar. Dolayısıyla kaşıntı, yanma ya da ağrı gibi şikayetlerin de ortadan kalkması mümkün olacaktır.

Vajinal Kaşıntı Oluşumunu Hızlandıran Nedenler Nelerdir?

Öncelikle iç çamaşırı seçimine dikkat edilmesi gerekiyor. Naylon kumaştan yapılan iç çamaşırları yerine pamuklu kumaşlardan yapılanların terci edilmesi vajina kaşıntısı sorununa neden olan mantarı önlemek adına önemlidir. Bununla birlikte bağışıklık sisteminin güçlü tutulması için sağlıklı ve dengeli beslenmeye de özen gösterilmesi gerekiyor. Vajina florasını olumsuz etkileyebilen genital kozmetik ürünlerden uzak durulması da önem verilmesi gereken bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle parfüm içerikli ürünlerin kullanımı önerilmez.

Vücudun hormon dengesinin korunması da önem taşıyor. Şayet doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ve buna bağlı olarak sıklıkla mantar enfeksiyonu sorunu yaşıyorsanız daha farklı doğum kontrol yöntemlerine yönelmenizde fayda olacaktır. Bu konuda doktorunuza danışabilir ve size uygun bir yöntemin önerilmesini sağlayabilirsiniz.

Vajinada Kaşıntıya Neden Olan Kimyasallar Nelerdir?

Günlük hayatta kullanılan bazı ürünlerin vajina kaşıntısı probleminin oluşma sürecini hızlandırdığını söyleyebiliriz. Bu ürünlere ise aşağıdaki örnekleri verebiliriz:

 • Parfümlü ve boyalı sabunlar
 • Vajina dezenfekte spreyleri
 • Vajinal deodorantlar
 • Bazı kremler ve merhemler
 • İç çamaşırlardaki deterjan ya da yumuşatıcı kalıntıları
 • Kokulu tuvalet kağıtları

Olabildiğince parfüm içerikli ürünlerden uzak durmak gerekiyor. Çünkü bu ürünler ciltte kalıntı bırakabiliyor ve bu da zamanla cildin pH dengesinde ya da vajina florasında bozulmalara neden olabiliyor.

Vajinal Kaşıntı İçin Ne Zaman Doktora Görünmek Gerekir?

Doktora başvurmak için vajina kaşıntısı dışında daha farklı belirtilerin ortaya çıkmasını beklemek doğru değildir. Hatta kaşıntının artmasını da beklememek gerekiyor. Genital bölgede kaşıntı olması normal kabul edilen bir durum değildir. Haliyle kaşıntı şikayeti ortaya çıktığında hemen doktora başvurulmasında fayda olacaktır. Bu sayede mantar enfeksiyonu ya da kaşıntıya neden olabilecek diğer rahatsızlıklar erken dönemde tespit edilebilir. Konuyla ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Adet döneminde kilo artışı

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın