ertesi gün hapı sonrası kanama

Ertesi gün hapı doğum kontrol yöntemlerinden biri değildir. Sadece korunmasız cinsel ilişkiye girildiğinde ve istenmeyen bir gebelik söz konusu olduğunda kullanılan haplardır. Sürekli olarak bu haplarla gebelikten korunmaya çalışmak doğru olmaz. Ertesi gün haplarının sadece uygulanan doğum kontrol yönteminin başarısız olduğu düşünüldüğünde ya da hiçbir doğum kontrol yöntemi uygulanmadığında kullanılması söz konusu olabilir. Bu hapların çok sık kullanılmasının önerilmediğini unutmamalısınız. Ne gibi yan etkilerinin olduğunu ya da ertesi gün hapı kullanımının hamileliği % 100 engelleyip engellemediğini de açıklayacağız. Konuya dair merak edilen her türlü sorunun yanıtını da aktaracağız. Öncesinde ise hapların nasıl etki ettiğine kısaca değinelim.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Etki Eder?

Ertesi gün hapının etkisi yumurtlamayı geciktirmesinden kaynaklanır. Yumurtlamanın gecikmesi ile beraber erkek üreme hücrelerinin kadın üreme hücrelerine yani yumurtaya ulaşması da önlenmiş olur. Bu sayede döllenme meydana gelemez ve dolayısıyla da gebelik oluşma riski minimum seviyeye çekilmiş olur. Aynı zamanda bu hapların yumurtlamanın gerçekleşmiş olması durumunda da etkili olabildiğini söyleyebiliriz. Bu durumda da döllenmeyi önleyebilir ya da döllenmiş olan yumurtanın rahim içerisine yerleşmesini engelleyebilir. Bu etkiler, söz konusu hapların içerisinde bulunan etken maddelerden kaynaklanır.

Ertesi Gün Hapının İçinde Ne Bulunur?

ertesi gün hapının içinde ne bulunur

Hangi marka tarafından formüle edildiğine bağlı olarak ertesi gün haplarının içerisinde bulunan maddeler değişkenlik gösterebilir. Ancak genel olarak progesteron hormonunun sentetik versiyonlarını içeren haplar olduğunu belirtebiliriz. Büyük bölümünün içerisinde levonorgestrel bulunur ve bu da vücutta yumurtalıklar tarafından üretilen progesteron hormonunun sentetik formlarından biridir. Bu madde, yumurtlamayı durduruyor ve yumurtanın salınımını da önleyebiliyor. Ancak içerisinde bu maddenin bulunduğu ertesi gün haplarının söz konusu etkiyi gösterebilmesi için korunmasız cinsel ilişkiyi takiben en geç 72 saat içerisinde almak gerekir. Aksi halde gebeliği önlemesi de beklenmemelidir.

Bununla birlikte piyasada ülipristal asetat içeren hapların da olduğunu söyleyebiliriz. Ülipristal asetat olarak adlandırılan madde ise progesteron hormonunun normal bir biçimde çalışmasını engelleme özelliğine sahiptir. Dolayısıyla yumurtlamayı da önleyerek yumurtanın salınmasını engelleme etkisinde de bulunur. İçerisinde ülipristal asetat bulunan ertesi gün haplarının yumurtlamayı takiben 5 gün içerisinde alınması gerekir. Bu zaman da yaklaşık olarak 120 saate tekabül ediyor. Satın aldığınız ertesi gün hapının prospektüsünü mutlaka okumalısınız. Bu sayede ne kadar süre içerisinde almanız gerektiği gibi konularda en sağlıklı bilgileri edinmiş olacaksınız.

Bu arada ertesi gün haplarının içerisinde hormon bulunduğundan kullanımı durumunda adet döngüsünün de bundan etkilenebileceğini göz ardı etmemelisiniz. Hapı içmeniz durumunda adetin başlamasından önce lekelenme şeklinde hafif kanama meydana gelebilir. Ayrıca adet kanaması beklediğiniz zamandan bir hafta önce yahut bir hafta sonra da başlayabilir. Sadece adet döneminin başladığı zaman değil adetin şeklinde de basit değişimler meydana gelebiliyor.

Ertesi gün hapı içtiğinizde adet dönemi normalden daha ağır geçebileceği gibi daha hafif şekilde de geçebilir. Elbette her kadında aynı etkilerin ortaya çıktığından da söz edemeyiz. Bazı kadınlarda lekelenme şeklindeki kanama bir sonrası adet döneminden önce de olabiliyor. Söz konusu etkilerin her kadında farklı olmasının nedeni ise vücuda giren hormona vücudun nasıl bir tepki verdiğinin kişiden kişiye farklılık gösteriyor olmasıdır. Ertesi gün hapının kullanımı durumunda hiçbir şekilde lekelenme biçiminde bir kanama yaşamayan kadınlar da var.

Ertesi Gün Hapı Hangi Sıklıkta Kullanılabilir?

Daha önce de değindiğimiz gibi bu haplar, tıpkı doğum kon trol hapları gibi düzenli olarak daime içilen haplar değildir, olmamalıdır. Söz konusu hapları ne kadar sık kullanırsanız adet düzensizlikleri ya da kanama yaşama olasılığınız da o kadar güçlenir. Ertesi gün hapı sadece korunmasız cinsel ilişki yaşandığında ya da uygulanan doğum kontrol yönteminin başarısız olduğunu düşündüğünüzde kullanılmalıdır. Şayet sıklıkla bu hapları almaya ihtiyaç duyuyorsanız size en uygun doğum kontrol yönteminin belirlenmesi için en kısa zamanda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışmalısınız.

Sıklıkla merak edilen bir konuya da açıklık kazandıralım. Ertesi gün hapı düşük yapmanızı sağlamaz. İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak için ertesi gün hapı kullanmak ya da doğum kontrol hapı kullanmak başarılı bir sonuç almanızı sağlamıyor. İstenmeyen gebelikleri sonlandırmanın tek yolu kürtajdır ve kürtajdan da yasalar kapsamında belirli bir gebelik haftasına kadar faydalanabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı Kullanıp Hamile Kalınır Mı?

ertesi gün hapı kullandıktan sonra hamile kalınır mı

Ertesi gün hapları hamile kalmayı % 100 engeller şeklinde bir düşünceye kapılmamak gerekiyor. Elbette bu hapların gebeliğe karşı koruma oranı son derece yüksektir. Ancak çok küçük bir ihtimal olsa da yine de ertesi gün hapının içilmiş olmasına karşın hamile kalma olasılığı da bulunur. Haplardan kaynaklanan lekelenme şeklindeki kanamanın tamamen zararsız olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu kanamanın yerleşme kanaması olma ihtimalini de göz önünde bulundurmakta fayda olacaktır. Yerleşme kanaması yumurtanın döllenmesinin ardından rahme yerleşmesi sırasında meydana gelir ve çoğunlukla döllenmeden yaklaşık 10 gün sonrasında kanama gerçekleşir. Eğer bu konuda kesin bir kanıya varmak isterseniz kanamanın meydana gelmesinin ardından birkaç gün bekleyerek gebelik testi yaptırabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Hormon içeren hapların hemen hepsi bazı yan etkilere sahiptir. Bu durum ertesi gün hapları için de geçerlidir. Olası yan etkilere şu örnekleri verebiliriz:

  • Mide bulantısı ve kusma
  • Alt karın bölgesinde ağrı
  • Yorgun hissetme
  • Baş dönmesi
  • Baş ağrısı
  • Göğüslerde hassasiyet

Bu etkiler bazı kadınlarda birkaç gün boyunca devam edebiliyor. Bazı kadınlarda ise hiçbir yan etki görülmüyor. Bu arada ertesi gün haplarının ilerleyen dönemlerde hamile kalmanıza engel olmayacağını yani doğurganlık üzerinde olumsuz etkisi olmadığını belirtelim.

İlginizi çekebilir –> Kadınlarda Kasık Ağrısı

Kanama İçin Tedavi Gerekir Mi?

Adet döneminden önce hafif lekelenme şeklinde kanama olması ya da ertesi gün hapının içildiği dönemde adet kanamasının fazla olması endişe yaratan bir durum değildir. Adet dönemi beklenenden daha geç olabilir ve kanama miktarı daha fazla olabileceği gibi daha az da olabilir. Bu durumda da kaygılanmanıza gerek yok. Bu gibi durumlarda acil olarak tıbbi müdahale almanız ya da tedavi olmanız da gerekmiyor. Çoğunlukla bir sonraki ayda adet döngüsü yeniden düzene girer. Şayet adet düzensizliği çok uzun süre devam ederse bu durumda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurabilirsiniz. Zira bu durumda adet düzensizliğine neden olan unsurların araştırılması gerekecektir.

Göz atın –> Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi

Ertesi Gün Hapı İşe Yaramazsa Ne Yapmalı?

Hangi markanın ertesi gün hapını tercih etmiş olursanız olun, bu hapları erken almanız durumunda etkisi de daha fazla olacaktır. Şayet düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanıyorsanız bu hapı da almaya devam etmelisiniz. Az önce de söz ettiğimiz gibi bu haplar gebeliğe karşı yüksek oranda koruma sağlar. Ancak % 100 koruduğunu da belirtemeyiz ve bu nedenle ertesi gün hapı kullanmış olmanıza karşın gebelik riski düşük de olsa devam eder.

Kimi zaman bu haplar mide bulantısı ve kusmaya neden olabiliyor. Hapın içilmesinden sonra 2 saat içerisinde kusmanız durumunda da etkili olamayacağını söyleyebiliriz. Bu durumda ideal süre bekleyerek gebelik testi yapılmalıdır. Gebelik testi pozitif çıkarsa ve istenmeyen bir gebelik söz konusuysa kürtaj yaptırarak hamileliğinize son verebilirsiniz.

Ne zaman gebelik testi yapılması gerektiği konusunda da bilgi sahibi olmak önemlidir. Zira istenmeyen gebeliklerde yasalarla belirlenen kürtaj süresini kaçırmamak gerekir. Ertesi gün hapını içmenizin ardından 4 hafta geçtikse ve buna rağmen adet olmadıysanız gebelik testi yaptırmanızı öneririz. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Adetten Hemen Sonra Hamile Kalınır Mı

 

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın