doğum kontrol hapları sivilce geçirir mi

Doğum kontrol hapı sivilce geçirir mi konusu özellikle sivilce ve akne sorunu yaşayanların gündeminde yer alıyor. Sivilceler hafif düzeyde olabileceği gibi ağır düzeyde de olabilir ve cilt tahrişine yol açarlar. Elbette sivilcelerin nedeni çok farklı olabilir ancak genellikle erkek cinsiyet hormonu anrdojenlerin artışından kaynaklandıklarını da belirtebiliriz. Androjenler sadece erkeklerde değil kadınlarda da bulunuyor. Özellikle ergenlik döneminde aktif hale geliyor ve bu nedenle sivilce sorunu en sık ergenlik döneminde yaşanır. Yağ bezelerinin daha fazla sebum üretmesine neden olduklarından sivilceler de yoğun bir şekilde ortaya çıkabilir.

Bu noktada da akıllara gelen konu doğum kontrol hapları oluyor. Bu hapların nasıl çalıştığını, yan etkilerinin neler olduğunu ve yine sıklıkla merak edilen konu olan tüylenmeye yol açıp açmadıklarını aktaracağız. Fakat önce ‘cilde iyi gelir mi’ sorusunun yanıtını ele alalım.

Doğum Kontrol Hapı Cilde İyi Gelir Mi?

Aslında doğum kontrol hapı sivilce geçirir mi sorusunun bu denli ilgi görmesinin nedenlerinden biri de cilt problemleridir. Söz konusu haplar kadınlarda, erkeklik hormonunun azalmasını sağlayabiliyor. Buna bağlı olarak da sivilce probleminin azalmasına yahut ortadan kalkmasına olanak tanıyabiliyor. Ancak her türlü cilt problemini giderdiğinden de söz edemeyiz. Eğer sivilce sorununa yol açan ciltteki aşırı yağlanma, sebum fazlası ise bu durumda doğum kontrol haplarının cilde iyi geldiğinden söz edebiliriz. Sivilceye neden olan daha farklı problemlerse doğum kontrol haplarının iyi gelmesi olasılığı düşüktür.

Yağ bezesi ya da egzama gibi sorunların mevcut olması halinde ise doğum kontrol haplarının işe yaraması beklenmemelidir. Bu arada söz konusu hapların cilde iyi gelmesi için gelişigüzel kullanımından da uzak durmak gerekiyor. Mutlaka bir doktora danışmalısınız ve doktorunuz tarafından önerilmesi durumunda kullanmalısınız. Doğum kontrol haplarının doğru dozajda kullanılmaması durumunda vücudun hormon dengesi ile alakalı bazı sorunlar yaşanabileceğini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Çalışırlar?

doğum kontrol hapları nasıl çalışırlar

Öncelikle bu hapların hormon içerdiğini ve sentetik hormon içerikleri sayesinde gebeliği engellediklerini belirtelim. Dolayısıyla doğum kontrol hapı sivilce geçirir mi sorusunun yanıtını da ilgilendiren bu hormon içeriği, söz konusu hapların nasıl çalıştığını da açıklıyor. İçerdikleri sentetik hormonlar aracılığı ise sperm ve yumurtanın buluşmasını önleyebilir, döllenmeyi engelleyebilir ya da döllenen yumurtanın rahme tutunmasını zorlaştırabilirler. Doğum kontrol haplarının nasıl çalıştığını şu şekilde aktarabiliriz:

 • Yumurtalıkların yumurta salgılamasını önlemek
 • Rahim dokusunda basit değişimler yaratarak döllenen yumurtanın rahme tutunmasını önlemek
 • Rahim ağzı sıvısının kıvamını değiştirmek yoluyla sperm hücrelerinin yumurtaya ulaşmasını engellemek

Piyasada farklı markalar tarafından hazırlanan doğum kontrol hapı çeşitleri bulunuyor ve bunların tamamının içeriği aynı değildir. Büyük bölümünde sentetik östrojen ve progesteron hormonu bulunuyor. Ancak hangi markanın haplarının tercih edildiğine bağlı olarak içerisinde yer alan hormon düzeyleri de değişebilir. Elbette söz konusu hapların gebeliği önlemek dışında bazı basit faydaları da olabilir. Bunlar hangi doğum kontrol hapının tercih edildiğine göre değişkenlik gösterir. Etkilerine ise şu örnekleri verebiliriz:

 • Adet dönemlerinin daha hafif geçmesi
 • Daha az adet sancısı yaşanması
 • Yumurtalık, rahim ve kolon kanseri risklerinin azalması
 • Ciltte yağ fazlası olması probleminin azalması
 • Sivilcelerin azalması ya da bu sorunun tamamen ortadan kalkması

Bu arada doğum kontrol haplarının cinsel yolla bulaşan hastalıkları önleme gibi bir etkisinin olmadığını belirtmeliyiz. Bu haplar yalnızca gebeliğe karşı koruma etkisine sahiptir.

Doğum Kontrolünün Sivilceler Üzerindeki Etkileri

Kombinasyon formundaki doğum kontrol hapı sivilce geçirir mi sorusunun yanıtı ‘evet’ olabilir. Ancak her kadında bu hapların sivilceleri tamamen geçirmesi mümkün olmayabilir. Bazı kişilerde sivilceler belirgin düzeyde azalırken bazılarında çok hafif bir azalma etkisi de olabiliyor. Cildin yağlanma oranı beslenme ile de yakından ilgilidir ve bu nedenle söz ettiğimiz hapların sivilceleri geçirme düzeyleri de farklılık gösterebilir. Hapların sivilceleri geçirme etkisi ise androjenlerin dolaşımını azaltması ve beraberinde sebum üretimini de azaltıyor olmalarından kaynaklanır. Ancak bu etki sadece sentetik östrojen hormonu içeren haplar için geçerlidir.

Mini hap olarak değerlendirilen doğum kontrol haplarının ise böyle bir etkisi olmaz ve dolayısıyla doğum kontrol hapı sivilce geçirir mi sorusunun yanıtı bu haplar için ‘hayır’ olacaktır. Hapların her birinin kendine ait bir hormon varyasyonunun olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor.

Araştırmalar Ne Diyor?

Kombinasyon doğum kontrol haplarının büyük bölümünün sivilceleri önleme noktasında etkili olduğunu çeşitli araştırmalar da gösteriyor. Özellikle 2012 yılında yapılan bir inceleme neticesinde bu hapların sivilce tedavisinde başarılı neticeler sunduğu da anlaşıldı. Yapılan son deneylere bakıldığında da kombinasyon formundaki doğum kontrol haplarının inflamatuvar olan yahut olmayan sivilceleri geçirdiği görülüyor.

Drospirenone içeren kombinasyon doğum kontrol haplarının diğer haplarla yapılan kıyaslamasında da bazı önemli veriler elde edildi. Bu hapların sivilcelere karşı norgestimate veya nomegestrol asetat plus 17 beta-estradiol içeren haplardan daha fazla etkili olduğunun bilindiğini söyleyebiliriz. Yapılan bu kıyaslama araştırmalarında drospirenone içeren kombinasyon haplarının, cyproterone asetat içeren haplardan daha az etkili olduğunun da anlaşıldığını belirtelim. Bundan kısa bir süre öncesinde yapılan bir başka araştırmada ise homon içerikli doğum kontrol haplarının sivilce inflamasyonunu azaltma noktasında da etkili olduğu belirlendi.

Elbette sivilcelerin de farklı çeşitlerinin olduğunu unutmamak gerekiyor. Ciltte nasıl bir görünüm sergiledikleri de değişkenlik gösteriyor. Sivilce çeşitlerine ve ciltte nasıl göründüklerine şu örnekleri verebiliriz:

 • Siyah nokta
 • Beyaz nokta
 • Kırmızı çıkıntılar
 • İsilik
 • Nodül
 • Kistik lezyon

Bununla birlikte özellikle kadınlarda akne probleminin kaynağının farklı olabileceğinin de altını çizmek lazım. Yapılan incelemelerde kadınlarda akne sorununun en yaygın nedenleri şu şekildedir:

 • Vücuttaki hormonal değişimler
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Makyaj
 • Cildi ovmak ve kirli ellerle cilde dokunmak, masaj yapmak

Sıklıkla merak edilen hususlardan biri de sivilcenin genetik aktarımının olup olmadığıdır. Aile öyküsünde sivilce problemi olan kişilerin cildinin sivilce ve akne sorununa daha yatkın olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir –> Progesteron Hormonu

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri

doğum kontrol haplarının yan etkileri

Elbette pek çok hap gibi doğum kontrol haplarının da bazı yan etkileri olabilir. Kullanan her kadında yan etkilerin ortaya çıkacağından ya da yan etkilerin şiddetinin aynı olacağından söz edemeyiz. Ancak kadınların söz konusu hapların yan etkileri konusunda da bilgi sahibi olması gerektiğini belirtmeliyiz. Bu yan etkilere ise şu örnekler verilebilir:

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Midede kramplar
 • Kilo alımı ya da kilo verme
 • Şişkinlik
 • Adet düzensizlikleri
 • Baş ağrısı
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Yorgun hissetme
 • Sersemlik ya da bayılma

Bazı doğum kontrol haplarının ciddi yan etkilerinin olduğunu da söyleyebiliriz. Bu ciddi yan etkiler ise şöyledir:

 • Derin damar trombozu
 • Kalp krizi
 • İnme

Kimlerde yan etkilerin görülme olasılığının daha fazla olduğu sorusunun yanıtını da aktaralım:

 • Sigara içenler
 • 35 yaş üstünde olan kadınlar
 • Kardiyovasküler hastalığı olanlar

Göz atın –> Sigaranın Kadınlar Üzerinde Etkisi

Doğum Kontrol Hapları Tüylenme Yapar Mı?

En az doğum kontrol hapı sivilce geçirir mi sorusu kadar sık sorulan sorulardan biri de tüylenme olasılığı üzerinedir. Bu haplar tüylenmez yapmıyor. Tüylenme yapan hormonların baskılanması nedeniyle tüylerde azalmaya bile neden olabilir. Bu konuda sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Adet Söktürücü İlaçlar Ne İşe Yarar

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın