Adetten hemen sonra hamile kalınır mı sorusuna ‘olasılık var’ şeklinde yanıt vermek gerekiyor. Her ne kadar adet döneminin hemen ardından gebelik oluşma riski düşük olsa da bu soruya tıbbi anlamda ‘hayır’ yanıtı verilemez. Gebelik oluşması için öncelikle sperm hücrelerinin kadın üreme hücreleri ile buluşması gerekiyor. Bu buluşma ortalama olarak iki adet döneminin ortasında gerçekleşiyor olsa da kimi zaman daha erken ya da daha geç dönemde de sperm hücreleri yumurtanın döllenmesini sağlayabilir ve hamilelik oluşabilir.

Özellikle adet düzensizliği yaşayan ya da ay içerisinde bir değil birkaç kez yumurta salınımı olan kadınlar için adetten hemen sonra hamile kalınır mı sorusu daha fazla önem taşıyor. Çünkü bu durumda yumurtanın döllenme için ideal olgunluğa erişme zamanı değişebiliyor ve dolayısıyla korunmasız cinsel ilişki yaşanması halinde adetten hemen sonra gebelik ortaya çıkabiliyor. Ender görülüyor olsa da adet döneminde hamile kalan kadınlar da olduğunu belirtmek gerekir.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz makalemiz:
Tıkla –> Kadınlarda mastürbasyon

Kadınlarda Yumurtlama Döngüsü Nasıl Olur?

Kadınlarda üreme fonksiyonları aynı olsa da hormonal dengeler ya da metabolizmanın çalışma düzeni farklılık gösterebiliyor. Bu da yumurtlama döngüsünün farklı olmasını beraberinde getiriyor. Her kadın dünyaya geldiğinde belirli bir yumurta rezervine sahip oluyor. Zaman içerisinde bu rezerv azalıyor ve belirli bir yaşın ardından hızla tükeniyor.

Tükenmesi ise doğurganlık yetisinin kaybedilmesi anlamına geliyor. Yani kadınlar menopoz dönemine girdiklerinde artık hamile kalamazlar. Bununla birlikte adetten hemen sonra hamile kalınır mı sorusunun yumurta rezervinin durumuyla değil, yumurtanın salındığı zaman ile ilgili olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Üreme döneminde olan kadınlarda, spesifik durumlar dışında, her ay bir adet yumurta salınımı olur. Yumurta salınımı foliküllerin bir kısmının çatlaması ile meydana gelir ve yumurta fallop tüpünden geçerek döllenme için hazır bir şekilde bekler. Şayet bu dönemde korunmasız cinsel ilişki yaşanırsa ve sperm hücresi yumurtayı döllerse gebelik şansı ortaya çıkar.

Ancak döllenme olmazsa bu yumurta ilk adet kanaması ile vücuttan atılır. Elbette döllenmenin olması, % 100 sağlıklı bir gebelik oluşacağı anlamına gelmiyor. Sağlıklı bir gebelik için yumurtanın rahim içinde olması gereken yere yerleşmesi, embriyoya dönüşmesi gerekir. Tüm bunlar sadece bir anda hatta birkaç saatte meydana gelen bir süreç değildir.

Yani adetten hemen sonra hamile kalınır mı konusunu, cinsel ilişkinin yaşanmasının hemen ardından, aynı gün gebelik oluşması şeklinde değerlendirmemek gerekiyor. Yumurtanın sperm hücresi ile buluştuğunda ideal olgunlukta olup olmadığı da gebeliği belirleyen faktörlerden biridir.

En çok sorulan sorulardan bir tanesine açıklık getirdik:
Tıkla –> Kızlık zarı bozulmadan hamilelik

Yumurtlama Hangi Günde Olur?

Yumurtlama zamanı, hamilelik planlaması yapan kadınların mercek altına aldığı konulardan biridir. Çünkü kadınlarda yumurtlama, 5 ila 6 gün süren bir süreç olsa da bu zaman zarfında hamile kalma olasılığının en güçlü olduğu dönem, sadece 1 gündür. Dolayısıyla hamilelik için o önemli günde erkek ve kadın üreme hücrelerinin buluşmasını sağlamak gerekiyor.

Bu konuda toplumda yanlış düşünceler olduğuna da değinmek gerekir. Söz ettiğimiz o 1 gün, gebe kalmak için ay içerisindeki tek şansınız değildir. Yumurtlama dönemi dışında da hamile kalma şansı bulunur ancak olasılık çok düşüktür. Zira adetten hemen sonra hamile kalınır mı sorusunun gündeme gelmesinin nedenlerinden biri de budur. Tıbben tüm ay boyunca hamile kalma olasılığı mevcuttur.

Sperm hücreleri rahimde koşulların uygun olması durumunda 3 gün aktif kalabiliyor. Aktif olması bu 3 gün boyunca döllenmenin meydana gelebileceği anlamına geliyor. Özellikle adet düzensizliği yaşayan kadınlar için adetten hemen sonra hamile kalınır mı konusunun önem taşıması da bundan kaynaklanıyor. Henüz yumurta döllenme için ideal olgunlukta değilken yaşanan korunmasız cinsel ilişki, 3 gün sonra yumurtanın döllenmesini sağlayabilir. Çünkü bu 3 gün içerisinde yumurta ideal olgunluğa erişebilir ve sperm hücreleri de rahimde hala aktif olduğundan gebelik tablosu ortaya çıkabilir.

Yine birden fazla sayıda yumurta salınımı olan kadınlarda da adetten hemen sonra hamile kalınır mı sorusunun yanıtı ‘evet’ olarak verilebilir. Kadınlarda adet kanaması 21 gün ila 35 gün arasında değişen bir periyot eşliğinde gerçekleşiyor. Yumurtlama günü ise adet gününün 14 gün öncesidir. Kaç günde bir adet olduğuna bağlı olarak yumurtlama günü değişebiliyor.

Adet periyodu 35 gün olan bir kadın ile 21 gün olan bir kadının yumurtlama dönemi aynı zamana tekabül etmez. Hormonal durumların da yumurta salınımının daha erken ya da daha geç olmasına sebebiyet verebildiğini belirtmek lazım…

Kızlık zarı dikimi fiyatları ne kadardır? hemen tıkla öğren:
Tıkla –> Kızlık zarı dikimi fiyatları

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Öncelikle adetten hemen sonra hamile kalınır mı ya da kaç gün sonra hamile kalınır konusunda adet düzensizliğinin olup olmadığının önem taşıdığını belirtelim. Düzenli olarak yaklaşık 28 günde bir adet gören kadınlarda hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu dönem, adetin başladığı ilk günden itibaren saymak kaydıyla 14. gün ila 16. gün arasıdır.

Fakat ayın diğer günlerinde de hamile kalma şansının bulunduğunun altını çizelim. Özellikle istenmeyen gebelik söz konusu ise adetten hemen sonra hamile kalınır mı sorusunun yanıtını göz önünde bulundurmak ve korunma yöntemlerini tercih etmek gerekiyor. Adet dönemine çok yakın bir zamanda hatta adet döneminde bile hamile kalınabilir.

Hamilelik planlayanlar için adetten hemen sonra hamile kalınır mı konusu, farklı bir anlam taşıyabiliyor. Çünkü kadınlar hamile kalabilmek için yumurtlama dönemini yakalamaya çalışıyor. Yumurtlama dönemini bilebilmek adına LH testleri kullanılabilir. Evde idrar numunesi ile yapılan bu testler hamile kalma şansının en yüksek olduğu zamanı öğrenmenizi sağlar.  Tıpkı evde uygulanan gebelik testleri gibi çubuk formunda üretilen bu testlerde çift çizginin çıkması, LH hormonunun yükseldiği anlamına gelir. Hamilelik için en uygun olunan dönem, test sonucunda her iki çizginin belirginliğinin aynı olduğu gündür.

Önerdiğimiz makalemiz:
Tıkla –> Kızlık zarı zedelenmesi

Yumurtlama Zamanı Dışında Gebelik Olur mu?

Tıpkı adetten hemen sonra hamile kalınır mı konusu gibi yumurtlama döneminin dışında gebelik oluşup oluşmayacağı da merak edilebiliyor. Yumurtlama dönemi dışında hamile kalma ihtimali son derece düşüktür. Ancak asla ‘imkansız’ diyemeyiz.

Çünkü ihtimal düşük de olsa yumurtlama dönemi dışında gebelik oluşma ihtimali tıbben mevcut ve bu dönem dışında hamile kalan çok sayıda kadın olduğunu da ekleyelim. Bu noktada sperm hücrelerinin rahimde 3 gün aktif kalabildiğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yani yumurtlama dönemi bitmiş olsa da döllenmenin meydana gelme olasılığı 3 gün boyunca devam eder.

Hamilelik planlaması yapan kadınlar regle den hemen sonra hamile kalınır mı sorusunun yanıtını, cinsel ilişki periyodunu belirlemek amacıyla da merak edebiliyor. Sadece yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girmek sperm kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Aynı zamanda yumurtlama döneminde her gün ya da gün içerisinde birkaç gün cinsel ilişkiye girmek de sperm hücrelerini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu nedenle ‘ne kadar çok cinsel ilişki yaşanırsa hamile kalma şansı o kadar artar’ düşüncesi doğru değildir. Hamilelik planlaması yapan çiftlerin olabildiğince 2 günde bir düzenli cinsel ilişki yaşamaya özen göstermeleri önerilir. Yumurtlama döneminden 1 ila 2 gün önce cinsel ilişkiye girilmesi ise gebelik şansının daha yüksek olmasını sağlar.

Adet belirtileri ile ilgili makalemize göz atmanızı öneririz:
Tıkla –> Adet belirtileri nelerdir

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın