Kadınlarda mastürbasyon kişinin cinselliği kendi kendine yaşaması ve cinsel doyuma ulaşmak için yapılan eyleme verilen addır. Bir diğer deyişle ‘kendi kendine uyarım’ olarak da değerlendirilebilen bu eylemle ilgili pek çok kültürde tabular yıkılmış olsa da halen mastürbasyonun ‘ayıp’, ‘yanlış’, ‘anormal’ olarak kabul edildiği kültürler de var. Özellikle bazı kültürlerde kadınların orgazm noktasına ulaşmak için bir erkek ile değil kendi kendine cinsellik yaşaması eleştirel bir durum olmaktan çok daha fazlasına dönüşüyor ve ‘sapıklık’ olarak bile değerlendirilebiliyor.

İşte bu nedenle kadınların mastürbasyon yapması zararlı mı gibi konular gündeme geliyor. Kimi zaman toplumda kadınları bu eylemden uzak tutmak için mastürbasyon yapmanın zararlı olduğu, bağımlılık yaptığı ve pek çok farklı gerçek dışı bilgiler küçük yaşlarda kadınlara anlatılmaya başlanıyor. Oysa mastürbasyon bağımlılığı çok farklı bir durumdur ve kadınların cinselliği kendi kendine yaşaması mutlaka bağımlılığa dönüşecek şeklinde bir kaide asla yoktur.

Şu makalemize de göz atmanızı öneririz:
Hemen Tıkla –> Kızlık zarı zedelenmesi

Adetliyken Mastürbasyon Yapmak Zararlı Mı?

Adet döneminde kadınlarda mastürbasyon herhangi bir zarara yol açmaz. Çoğu kişi adet döneminde “özdoyurum” olarak da adlandırılan mastürbasyon eyleminin vücuda zarar vereceğine inanıyor olsa da bu bilgi doğru değildir. Aksine adet dönemlerinde orgazm esnasında kanda oluşan bazı maddeler adeta bir ağrı kesici gibi davranabiliyor. Adet döneminin gerginliğinin ve sinirlilik halinin azalmasına da yardımcı olan mastürbasyon, daha az sıkıntılı bir adet dönemi geçirilmesini sağlayabiliyor. Dolayısıyla adet döneminde kadınların mastürbasyon yapması zararlı mı sorusunun yanıtı net bir şekilde “hayır” olarak verilmelidir.

Adet dönemlerinde kadınlarda mastürbasyon eylemi genital bölgedeki baskıyı da azaltabiliyor. Hormonlara bağlı olarak kadınların bu dönemlerde cinsel dürtüleri daha fazla olabiliyor. Bu nedenle sadece adet dönemlerinde mastürbasyon bağımlılığı derecesinde olmasa da sıklıkla mastürbasyon yapan kadınların sayısı oldukça fazladır. Ancak adet dönemlerinde rahim ağzı hafif düzeyde genişler ve enfeksiyon riski biraz daha fazla olur. Bu nedenle mastürbasyon esnasında bir cisim kullanmak gibi durumlarda hijyen koşullarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Önerdiğimiz diğer makalemiz:
Hemen Tıkla –> Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı

Kadınlarda Orgazmın Zararları Var mı?

Elbette kadınlarda mastürbasyon sonrasında orgazma ulaşmanın hiçbir zararı yoktur. Mastürbasyon hem fiziksel hem de psikolojik anlamda ciddi bir rahatlama etkisi yapar. Ayrıca hem erkeklerde hem de kadınlarda mastürbasyon yaparak ya da karşı cins ile cinselliği yaşayarak orgazm olmanın çeşitli kalp hastalıklarına ve kanser türlerine karşı vücudu koruduğu pek çok araştırma ile kanıtlandı.

Orgazmın vücudu koruması ise bu esnada salgılanan hormonlardan kaynaklanıyor. Dolayısıyla kadınların mastürbasyon yapması zararlı mı sorusunun yanıtı bu noktada da önemini oraya koyuyor. Düzenli olarak orgazm olmanın sağlığa olan faydaları sadece kalp rahatsızlıklarına karşı vücudun direncinin artmasından ibaret değil. Elbette mastürbasyon bağımlılığı daha farklı bir çerçevede ele alınıyor.

Kadınlarda Mastürbasyon Bağımlılığı

Kompülsif mastürbasyon olarak değerlendirilebilen kadınlarda mastürbasyon bağımlılığı titiz bir şekilde ele alınması gereken bir konudur. Çünkü sıklıkla mastürbasyon yapıyor olması o kişinin mastürbasyon bağımlısı olduğu anlamına gelmez. Elbette kadınlarda mastürbasyon yapma sıklığı oldukça değişkendir. Hatta aynı kadının yaşamı boyunca sıklıkla mastürbasyon yaptığı dönemler de olabilir, son derece seyrek yaptığı dönemler de olabilir, hiç yapmadığı dönemler de olabilir. Bu durumun gayet normal olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Fakat kadınlarda mastürbasyon yapma isteğinin kişinin iş hayatını, sosyal yaşantısını olumsuz yönde etkileyecek düzeyde olması, sürekli orgazm olma isteği nedeniyle yaşantısına, sorumluluklarına odaklanamaması gibi durumlarda yardım alınması gerekiyor. İşte bu durumda kadınların mastürbasyon yapması zararlı mı sorusunun yanıtı o kişi için farklılaşıyor. Çünkü mastürbasyon kaynaklı olmasa da mastürbasyon isteği nedeniyle yaşamının olumsuz etkilenmesinden kaynaklı olarak bu eylem, o kişiye has olmak üzere zararlı bir form kazanıyor.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalemiz:
Hemen Tıkla –> Kızlık zarı dikimi fiyatları

Mastürbasyon Adeti Geciktirir mi?

Yanıtı sıklıkla merak edilen konulardan biri de kadınlarda mastürbasyon yapmanın adet gecikmesine yol açıp açmadığı oluyor. Mastürbasyon, adeti geciktirmez. Çoğu zaman kadınların mastürbasyon yapması zararlı mı konusunda da merak edilen asıl unsur adet düzensizliği ile ilgili oluyor. Ancak adet düzensizliği ya da adet gecikmesinin nedeni mastürbasyon değildir. Bu durumu yaşayan kişilerin mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşerek nedeninin araştırılmasını sağlamalıdır.

Yapılan araştırmalar, 18-22 yaş arasında olan kadınlarda mastürbasyon yapanların oranının % 92 olduğunu gösteriyor. Kadınlar adet görmeye başladıktan sonra ilk birkaç yıl adet gecikmeleri ya da düzensizlikler yaşanıyor. Bu durumda akıllara mastürbasyon geliyor ve adet gecikmesinin orgazm kaynaklı olduğu düşünülüyor. Ayrıca bu yaşlarda daha sık mastürbasyon yapılması nedeniyle kişinin mastürbasyon bağımlılığı yaşadığı düşüncesine kapıldığı da gözlemlenebiliyor.

Mastürbasyon Kızlık Zarına Zarar Verir mi?

Yine kadınların mastürbasyon yapması zararlı mı konusunda merak edilen bir diğer unsur da kızlık zarına zarar verip vermediğidir. Bu sorunun yanıtı mastürbasyonun ne şekilde yapıldığına bağlı olarak değişir. Çünkü kadınlarda mastürbasyon esnasında vajina içerisine bir cisim girmesi gibi durumlarda kızlık zarı zarar görebilir ve yırtılabilir. Ancak kadınlarda mastürbasyon sürtünme ya da vajen girişine parmakla baskı uygulama gibi yöntemlerle yapıldığında bu eylem kızlık zarına zarar vermez. Bununla birlikte orgazm olmanın da kızlık zarına hiçbir şekilde zarar vermediğini belirtelim. Orgazma ulaşma süresinin normalden daha uzun ya da daha kısa olması da kişinin mastürbasyon bağımlılığı yaşadığı anlamına gelmez ve orgazm süresinin de bağımlılık ile hiçbir ilgisi yoktur.

En çok sorulan bir diğer sorulardan birisine aşağıdaki linkten açıkladık:
Hemen Tıkla –> Erken adet görme nedenleri

Kadınlarda Boşalamama Tedavisi Nasıldır?

Anorgazmi yani kadınlarda mastürbasyon yaparak ya da karşı cins ile cinselliği yaşayarak orgazm olamama sorunu oldukça yaygın yaşanan problemlerden biridir. Bu sorun iki farklı çerçevede ele alınır çünkü iki farklı nedenle ortaya çıkar. O da beyin ve genital alandır. Cinselliğin küçük yaşlarda yanlış öğretilmesi, kişinin bir süre mastürbasyon yapmasının ardından kendi kendine mastürbasyon bağımlılığı tanısı koyarak cinsellikten uzaklaşması ya da aşırı otokontrol gibi pek çok spesifik neden, anorgazmiye yol açabiliyor.

Ancak orgazm olamama genital bölgeden de kaynaklanabiliyor ve bu durumda devreye çeşitli egzersizler ile kişinin genital bölgeyi tanımasını sağlama, vajinal kaslara hükmetme ve bu kasları daha iyi kullanmayı öğretme gibi tedavi protokolleri uygulanabiliyor ve orgazm problemi bu yolla çözülebiliyor. Ayrıca bazı tıbbi müdahaleler ile genital bölge hassasiyetini artırma gibi tedavi yöntemleri de tercih edilebilir. Ancak hepsinden önemlisi kadınların mastürbasyon yapması zararlı mı gibi çeşitli tabuların öncelikle beyinde yıkılması gerekiyor. Çünkü bu tabular kadınların cinselliğe bakış açısını ciddi seviyede etkiliyor.

En çok merak edilen konulardan birini aşağıda açıkladık.
Hemen Tıkla –> Kadınlarda idrar kaçırma

Orgazmın Yarım Kalması Ne Demek?

Cinsel ilişkide orgazm iki tarafın ulaşması gereken bir doyum noktasıdır. Ancak çiftlerden biri orgazm noktasına ulaşsa da diğer taraf bu noktaya henüz ulaşmamış oluyor ve bu durum da orgazmın yarım kalması olarak adlandırılıyor. Elbette erkeklerde ya da kadınlarda mastürbasyon durumunda orgazmın yarım kalması durumu genelde yaşanmıyor. Ancak cinselliğin karşı cinse ile yaşanması durumunda bu sorun yaşanabiliyor ve sorunu yaşayan da genellikle kadınlar oluyor.

Araştırmalar evli çiftler de dahil olmak üzere orgazmın yarım kalması durumunu yaşayan kadınların, yaşamında mastürbasyona daha fazla yer verdiğini de ortaya koyuyor. Zira bu gibi durumlarda kadınların mastürbasyon yapması zararlı mı gibi konular da gündeme gelebiliyor. Kadınların orgazmın yarım kalması sorununu erkeklerden daha yaygın şekilde yaşamasının nedenlerine ise şu örnekleri verebiliriz:

  • Ön sevişme yaşamadan cinsel ilişkiye başlamak
  • Erkeğin cinsellikte tüm kontrolü ele alması
  • Erkeğin aceleci davranması ya da sadece kendi orgazmına odaklanması
  • Kadınların kendi orgazmından ziyade erkeği tatmin etmeye odaklanması

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.womenshealthmag.com/sex-and-love/a19898988/masturbation-fun/

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın