Yumurtalık kanseri: Normal vücut hücreleri büyüme, bölünme ve kontrollü çoğalma yetisine sahiptir. Bazen hücrelerdeki bölünme anormal bir hal alabilir ve kontrol dışı bir hücre çoğalması halini alabilir. Bu şekilde tümör oluşumuna yol açarlar. Tümörler iki ye ayrılır iyi huylu (Benign) ve kötü huylu (Malign). İyi huylu tümörler organ içinde lokalize kalır, yayılma potansiyeline sahip değildir.

Kötü huylu tümörler bulundukları organa zarar verecek şekilde büyürler ve de etraftaki sağlıklı organlara yayılırlar. Ayrıca kötü huylu tümörler kan ve lenf yolu ile uzak organlara yayılabilirler. Bir veya her iki yumurtayı tutan kötü huylu tümördür.

Sık görülen bir kanser değildir, ancak tanı konduğunda hastalık oldukça ilerlemiş olup jinekolojik kanserler içinde ölüm sebeplerinin başında gelir. Özellikle ileri yaşlarda meydana gelen kanser tipidir. Diğer jinekolojik kanserler içinde ölüm oranı en yüksek olandır. Over kanserleri overin yüzeyindeki hücrelerden gelişebileceği gibi, iç kısmında bulunan üreme ile ilgili hücrelerden de gelişebilir. Over tümörleri genellikle %90ı yumurtalık yüzeyindeki hücrelerden meydana gelir ve epitel hücreli tümör adını alır.

Mutlaka öğrenmelisin –> https://www.drismetyildirim.com/rahim-kanseri

Yumurtalık Kanseri

Yumurtalık Kanseri Kimlerde Görülür

 • Yumurtalık yüzey hücreleri tümörlerinde risk faktörleri oldukça fazladır. Aşağıdaki sayılan faktörler risk artışında önemli sebeplerdir.
 • 55 Yaş üzeri olmak
 • Ailesinde meme kanseri, yumurta kanseri, bağırsak kanseri ve rahim kanseri olmak.
 • Evvelden meme kanseri hastalığı geçirmek.
 • BRCA1 ve BRCA2 gen mutasyonlarına sahip olmak genetik zemine bağlı over kanseri riskinde artış yapar.
 • Doğum yapmamış kadınlarda risk yüksektir.
 • Kısırlık riski yükseltir.
 • Endometriosis adı verilen jinekolojik hastalık riski yükseltir.
 • Lynch sendromu riski taşımak (Bağırsak, rahim, meme kanserlerini beraber bulundurma)

İlginizi çekebilir –>  https://www.drismetyildirim.com/rahim-agzinda-yara

Yumurtalık Kanseri Teşhisi

Yumurtalık Kanseri Teşhisi

Herşeyden önce her kadında hastalığın ortaya çıkmasından önce tarama testleri oldukça önemlidir. Özellikle rutin jinekolojik muayeneler, vajinal smear testleri, rutin ultrosonografik incelemeler checkup şeklinde her kadına yapılır. Over tümörü için rutin bir tarama testi yoktur ancak şikayet durumuna göre uyanık davranmalı ve jinekolojik muayeneye gidilmelidir. Over kanseri ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi o kadar kolaydır. Özellikle aşağıda sayılan belirtiler ile karşılaşıldığında hemen jinekolojunuza danışmalısınız.

 • Aşırı şişkinlik ve karında genişleme
 • Kasık ve karın ağrısı
 • Sık idrara çıkma ve sıkışma hissi
 • Yemede zorluk ve tokluk hissi olması
 • Bu belirtilerin dışında özellikle menopoz sonrası vajinal kanama olması, bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler önemlidir.

Bu belirtiler sıklıkla over tümörü ile ilgili belirtiler değildir, ancak şüphe yaratan durumlardır. Bu belirtilere sahip hastaların muhakkak jinekolojik muayene olması gerekir. Özellikle ultrosonografi ile veya diğer görüntüleme yöntemleri ile tanının desteklenmesi gerekir. CA125 kan testi yapılarak tanı konulabilir bu testlerde kesin tanı konularak tedavi yoluna gidilir.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/rahim-duvari-kalinlasmasi

Yumurtalık Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Kesin over kanseri tanısı konulmuş ise özellikle cerrahi ile rahim yumurtalar ve tüplerin tamamen çıkarılması önemlidir. Mümkün olduğu kadar çevredeki lenf bezleri çıkarılması ve patolojik incelemeden geçmesi önemlidir. Bazı vakalar da sadece yumurtanın çıkarılması yeterlidir. Cerrahi işleminden sonra genellikle kemoterapi gereklidir, bazen kemoterapi cerrahi öncesi de yapılabilir.

Over kanseri tedavisi yapıldıktan sonra düzenli aralıklarla hastalığın takip edilmesi gerekir. Tedavi sonrası hastanın şikayetleri ve gidişatı yakından takip edilir. Aynı zamanda CA125 testi yapılarak hastalığın tekrar başlayabilme riski kontrol edilir. Görüntüleme yöntemleri rutin yapılmaz ancak yapılması tavsiye edilir. Görüntüleme yöntemleri, ultrasonografi, akciğer grafisi, manyetik rezonans (MR) ve bilgisayarlı tomografidir.

Bu konuya bakanlar bunu da okudu –> https://www.drismetyildirim.com/yumurtalik-kisti-ameliyati

Yumurta Kanseri Riski Nasıl Azaltılır?

Doğum kontrol hapları kullanımı yumurtalık kanseri riskini azaltır. Doğum kontrol haplarının 5 yıldan fazla kullanılması yumurtalık kanserlerinde %20 lik azalma meydana getirir. Ancak doğum kontrol haplarında özellikle ileri yaşlarda meydana gelen derin ventronbozu, kalp krizi ve felç riskine dikkat edilmelidir.

Son yıllarda yumurtalık kanserinin tüplerden gelişine dahi görüş vardır. Bu nedenle rahim ve yumurtalığı alınan kadınlarda, tüpleri bağlanan kadınlarda tüplerin muhakkak tam olarak çıkarılması çok önemlidir. Sadece tüpleri alınan kadınlarda yumurtalık kanseri riskinde azalma meydana gelebilir.

Özellikle BRCA1 ve BRCA2 gen mutasyonu olan kadınlarda periyodik over kanseri testlerinin yapılması oldukça önemlidir. Özellikle vajinal ultrasonografiye ilave olarak CA125 kan testleri yapılması gerekir. Gen mutasyonları olan hastalarda rahim ve yumurtalıkların tamamen alınması başka bir seçenektir.

Konu ile alakalı yurt dışı kaynaklar:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ovarian-cancer/symptoms-causes/syc-20375941

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın