Rahim Ağzında Yara Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Rahim ağzında yara

Rahim Ağzında Yara Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Rahim ağzında yara: Servisit, diğer bir adı ile servikal erozyon yani rahim ağzı yarası olarak bilinir.  Rahim ağzında bulunan kanalın iç yüzeyini döşeyen epitel hücreleri salgı yapıcı (glanduler) özellikler taşırlar. Vajinanın iç yüzey hücreleri ise bu dokuyu çeşitli dış etkenlere karşı (bakteriler, virüsler, cinsel ilişkinin ‘aşındırıcı’ etkileri) korumakla görevli yassı epitel (skuamöz) yapıda hücrelerdir. Bu iki ayrı hücre türünün yakın komşulukta olduğu bölgeye değişim bölgesi (transformasyon zonu) adı verilir.

Değişim bölgesinde birbirinden farklı bu iki hücre türü değişik yapıları ve davranış özellikleri nedeniyle sürekli birbirleriyle ‘geçimsiz’ durumdadırlar. Kısaca söylemek gerekirse; bu bölgede bir hücre türü diğer hücrenin sınırlarının ilerisine geçer ve o bölgede kendi hakimiyetini kurmak ister. Bu nedenle de burada hücreler adeta bir sınır savaşı halindedirler. Bölgede sürekli bir yıkım-yenilenme söz konusudur. Bu esnada sürekli olarak bazı hücreler atılır ve yenisiyle değiştirilir.

Rahim Ağzında Gerçekten Bir Yara Var mıdır?

Rahim ağzında yara ve kanser

Halk arasında ‘yara’ olarak bilinen hastalık aslında değişim bölgesinin, rahim ağzı içindeki salgı yapıcı hücrelerin değişim bölgesindeki zaferinden başka bir şey değildir. Değişim bölgesindeki ‘savaş’ salgı yapıcı hücreler tarafından kazanılmış ve vajinanın yassı epitel hücreleri erozyon yoluyla ‘eritilmiştir’. Bu erime spekulum muayenesinde rahim ağzı üzerine ‘kızarık’ bir görünüm kazandırır ve doktor tarafından halk diline “yara” olarak tercüme edilir.

Normalde rahim ağzı kanalının içinde vajinanın asit ortamından uzak olarak yaşayan hücreler dışarıya taştıklarında salgılarını yapmaya devam ederler. Salgı yapıcı hücreler sayıca artmış olduklarından yaptıkları salgı miktarı da artar ve bu durum kadının akıntı şikayeti duymasına neden olabilir.

Rahim ağzı kanalının doğal salgısı alkalen özellikler taşır. Vajinanın doğal ortamı ise asit özelliktedir. Vajinayı enfeksiyonlara karşı koruyan laktobasil adlı bakteriler yalnızca asit ortamda yaşayabilirler. Rahim ağzı kanalının artmış alkalen salgısı vajinanın asit ortamını bozduğunda laktobasillerin sağlıklı bir şekilde çoğalmaları engellenir ve bu da vajinada enfeksiyon ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. Sık sık vajinit geçiren kadınlarda altta yatan muhtemel neden bu yüzden bir rahim ağzında yara da olabilmektedir.

Rahim Ağzında Yara (Servisit) Neden Oluşur?

Rahim ağzında yara neden oluşur

Rahim ağzında yara (servisit) oluşumuna neden olan faktörler oldukça fazladır. Mikoplazma ya da ureaplazma, frengi (bel soğukluğu), HPV, genital uçuk, trikomonas, klamidya gibi cinsel yola bulaşan hastalıkları rahim ağzında yara oluşumuna neden olduğu bilinmektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların dışında lateks alerjisi, sperm öldürücü jeller, spreyler, tampon, diyafram gibi rahim içi araçlarının neden olduğu tahriş ya da yaralanmalar, sık sık vajinal enfeksiyon geçirmek (vajinit), vajina florasını bozan ürünlerin kullanımı ya da hormonal düzensizlikler de rahim ağzında yara ya neden olabilir. Aynı zamanda sistemik kanser tedavisi (kemoterapi) ya da alt karın bölgesine alınan lokal kanser tedavisi (radyoterapi) de rahim ağzında yaraların oluşumunda rol oynar.

Rahim Ağzı Yarası Hangi Belirtilere Sebep Olur?

Rahim ağzında yara belirtileri

Rahim ağzında yara, akıntı şikâyeti dışında bir sorun yaratmayabilir ve çoğu durumda muayene esnasında tesadüfen saptanır. Bazı kadınlarda ise ilişki esnasında kanamaya neden olabilir. Rahim ağzı yarası görünüm olarak kanser veya kanser öncüsü lezyonlarla karışabileceğinden, saptandığında mutlaka papsmear alınarak durum değerlendirmesi yapılır. Papsmear raporunda da erozyon tanısı doğrulanır.

Erozyon, papsmear incelemesi yapıldıktan sonra mutlaka kriyoterapi ile (dondurarak) koterizasyonla (yakılarak) veya lazer ile buharlaştırılarak giderilmesi önerilen bir durumdur.

rahim ağzında yara belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Adet zamanı dışında meydana gelen lekelenmeler
 • Şiddetli akıntı
 • Ara kanama
 • Kasığa ve/veya bele vuran ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında genital bölgede ağrı ya da kanama
 • İdrar yaparken yanma ve kaşıntı olması da rahim ağzında yara varlığının belirtilerindendir.

Rahim Ağzı Yarası Kimlerde Daha Sık Görülür?

Doğum kontrol hapı kullanımı rahim ağzı kanalı içindeki salgı yapıcı hücrelerin çoğalmasını kolaylaştırdığından doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda rahim ağzında yara nispeten daha sık rastlanmaktadır.

Ne Kadar Sürede İyileşir?

Rahim ağzında yara servisit ne kadar sürede iyileşir

Rahim ağzındaki yaranın yakılması, ısı ile yapılan bir işlemdir. Kaleme benzer bir alet ile doktor yaranın üzerine elektrik akımı vererek yarayı dağlar. İşlem esnasında verilen elektrik hastaya bir zarar vermez ve rahim ağzında yara (servisit) yakıldıktan sonra hasta günlük yaşamına geri döner.

Rahim ağzındaki yarayı yakma işlemi hafif de olsa acı oluşmasına neden olabilir ancak bu acı kısa süre içinde geçer. Yara yakma sonrası akıntı birkaç hafta sürer ve bu normal bir süreçtir. Rahim ağzı yarası yakma sonrası kanama ve kahverengi akıntı ise 10-15 sürer ve azalarak ortadan kalkar.

Rahim ağzında yara yakıldıktan sonra tamamen iyileşme olmadan cinsel ilişkiye girilmemesi yaranın tekrarlamaması için oldukça önemlidir. Bu süreç yaklaşık olarak 10-15 kadar sürer. Bazı durumlarda yara oluşumu henüz yeni ise rahim ağzı yarası için fitil kullanmak da etkin sonuçlar verebilmektedir.

Kriyoterapi de bir diğer bir tedavi yöntemidir. Rahim ağzına nitrojen veya karbondioksit gazi uygulanır ve yaklaşık 5 dakikalık süre boyunca rahim ağzı dondurulur. Daha etkin bir tedavi yöntemidir iyileşme daha hızlıdır. Hafif bir kasık ağrısı dışında herhangi bir soruna neden olmaz. Kriyoterapi sonrası yara tekrarı daha uzun zamanda meydana gelir.

Rahim Ağzı Yarası Kendiliğinden Geçer mi?

Rahim ağzı yaralarında (servisit) her zaman tedavi gerekmez. Rahim ağzında olağan dışı bir kızarıklık, kanama gibi şikayetler var ise öncelik smear testi yapılarak tanının kesinleştirilmesidir. Yara oluşumu henüz yeni ise hasta takip edilmeli ve yaraya neden olan bir durum varsa (doğum kontrol hapı kullanımı gibi) bu nedenlerin ortadan kaldırılması sağlanmalıdır.

Takiplerde iyileşme gözlenmiyorsa ve şikayetler devam ediyorsa yakma (koterizasyon) – dondurma (kriyoterapi) ya da lazer gibi tedaviler de uygulanabilmektedir. Birçok hastada yakma ya da dondurma için tek seans uygulama yeterli olurken bazı hastalarda 2-3 kez aynı işlemi tekrarlamak da gerekebilmektedir.

Rahim Yarası Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Servikal erozyon tedavi edilmezse ne olur?

Vajinal akıntılar ve enfeksiyonlar kadınlarda sıklıkla rastladığımız bir sağlık sorunudur. Bu sorun cinsel yaşamı, günlük hayatı olumsuz etkileyebilse de tedavisi oldukça basit bir sorundur. Ancak tedavi edilemeyen enfeksiyon ve normal dışı akıntılar, rahim ağzında yara oluşumuna sebep olabilirler.

Rahim ağzında yara tedavi edilmezse kronik bir hal alır ve şikayetlerin daha da artmasına neden olur. Hastalık zaman içinde daha derin yaraya dönüşür. Bu durumda da haliyle enfeksiyon da oluşur ve tedavi süreci, ilk evrelere göre daha güç bir hal alır. Uzun zamandır süregelen rahim ağzı yaralarının, rahim ağzı kanserine de neden olduğu bilinmektedir.

Bununla birlikte tedavi edilmeyen rahim ağzı yarası kısırlığa, erken doğum, düşük gibi sorunlar da zemin hazırlayabilmektedir.

Rahim Ağzı Yarası Kansere Neden Olur mu?

Rahim ağzında yara (servisit) için kesinlikle kansere neden olur gibi bir cümle kurulması mümkün değildir. Ancak yukarıda da anlattığım gibi tedavi edilmeyen, tedavisi sürekli ertelen bir yara zaman için de daha da kötü bir hal alarak kanserleşmeye neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra yaranın tipi de son derece önemlidir. Rahim ağzındaki yara (servisit) ülserleşmiş bir yara ise hastaya mutlaka HPV taraması yapılması gerekir.

HPV virüsü, yara olan bir bölgede daha hızlı ilerler. Yani yaranın varlığı HPV oluşumunu ve de hızla yayılmasında önemli yere sahiptir. Bilindiği gibi HPV türlerinden bazıları, rahim ağzı kanserinin en büyük nedenlerinin başında gelir.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:
Rahim ağzı kanser aşısı nedir? nasıl yapılır?
Hpv virüsü nasıl tedavi edilir?
Jinekolojik muayene neden önemlidir?
Rahim ağzı kanseri nedir?

 

Konu ile alakalı yabancı kaynak:
https://www.health.harvard.edu/a_to_z/cervicitis-a-to-z

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

21 Yorum

 • Mahmut Han

  Kız arkadaşımin rahim ağzında yara var.Size gelsek vajinal simir testi ve yara dondurma tedavisinin hepsini sizde yapabilir miyiz.

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Tabii ki önce smear testi yaparız daha sonra da smear sonucuna göre dondurma tedavisini yapabiliriz.

 • Burcu Karahisarlı

  Hocam merhaba yakın zamanda doktora gittim. Doktor benden simir testi aldı daha sonra öğrendim ki cin1 çıkmış. Bu nedir? Ve tedavisi varmıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba CIN 1 rahim ağzında kanser başlangıcı demek, kendi haline bırakırsan 3-5 sene içinde rahim ağzı kanseri başlayacak demektir. Onun için rahim azından kolposkopik biyopsi yapılması gerekiyor sonucuna göre de rahim ağzı traş edecek…

 • Türkan Sune

  Hocam merhaba,
  Annemin rahim ağzında yara var. İleri yaş olduğu için doktor riskli olduğunu söyledi. Ne gibi riskler olabilir?

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba ileri yaş grubunda rahim ağzında yara varken kanser riski biraz artıyor yakın takip gerekir smear testi gerekirse biyopsi gerekebilir, geçmiş olsun…

 • Huri Akerik

  Merhaba Doktor Bey,
  Doğum kontrol hapı kullanıyorum. Rahim ağzı yarası oluşmasına neden olur mu?

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba doğum kontrol hapı kullanımı ile rahim ağzında yara arasında ilişki yok ancak spiral kullanan kadınlarda rahim ağzında yara oluşma şansı biraz yüksektir…

  • Gülşen yıldız

   Hocam merhaba rahım agzımda yara oldugunu soyledı bugün doktor ve yaktı. Ben normal hayatıma dönebilir miyim? Mesela dus almamda ve tuvalette dıkkat etmem gereken hususlar var mı?

   • Op. Dr. İsmet Yıldırım

    Merhaba rahim ağzında yara vajinanın içinde kaldığı için dışarıdan gelen su veya başka bir durumdan etkilenmez normal günlük hayatınıza dönebilirsiniz akıntınız fazla miktarda olacaktır bir hafta ilişki olmazsa iyi olur…

 • Abdullah Göktaç

  2 yıllık evliyim. Çocuğumuz henüz yok. Eşimin rahim ağzı yarası var. Rahim ağzı yarası kısırlığa sebep olur mu?

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba rahim ağzı yarası fazla akıntı yaptığı zaman spermleri öldürücü etkisi vardır dolayısıyla kısırlık sebebi olabilir tedavi edilmesi gerekir…

 • Emel Deniz

  Yaklaşık 2-3 aydır akıntım kokulu geliyor. Rahim ağzı yarası olabilir dediler. Çok endişeleniyorum.Ne yapmam gerekiyor?

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba rahim ağzında yara bol akıntıya sebebiyet verir, akıntı vajinanın normal florasının bozulmasına yol açar ve başka mikropların iltihap yapmasına sebebiyet verir…

 • Zeynap Onur

  Rahim ağzı yarası tedavi edildikten sonra tekrarlar mı?

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba, bazı kadınlarda rahim ağzı yara ya karşı meyil fazladır özellikle tedavi sonrası bir veya iki yıl sonra tekrar etme şansı var, bu kadınlarda genellikle annelerinde de veya kız kardeşlerinde de rahim ağzında yara vardır…

 • Hande32

  Merhaba Doktor bey normal menstrüel günlerimin haricinde ara kanamalarım oluyor acaba rahim ağzında yara olma olasılığı mevcut mudur internette kötü şeyler yazıyor korkuyorum mevcut kanamalar Rahim ağzındaki yaraya bağlı olabilir mi teşekkür ederim.

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba adet dönemi dışında meydana gelen kanamalar rahim ağzındaki yaraya bağlı olabilir özellikle ilişki sonrası kanamalar, muhakkak muayene olmak gerekiyor…

 • Ferah ertürk

  Teşekkürler, bilgilendirici olmuş.
  İyi çalışmalar dilerim.

 • Nermin guzel

  Merhaba hocam benimde rahim agzinda genis bir yaram var 1 sefer yaktllar 3 seferde dondurdular hocam hala genis bir yaram var hem ara kanamalarim hemde iliskiden sonra kanamam oluyor ne yapmaliyom

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba aslında yapılan tedaviler güzel yöntemler ancak bazen iyileşme zor olabiliyor, Ben bu tür durumlarda iki ay arka arkaya Dondurma tedavisi yapıyorum etkili oluyor, Ayrıca vajina florasını da bir miktar tedavi etmek gerekiyor…

 • Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Zevk suyundan hamile kalınır mı

  Zevk Suyu Hamile Bırakır mı?

  Zevk suyu hamile bırakır mı konusunda aktif bir cinsel yaşamı olan hem kadınların hem de erkeklerin bilgi sahibi olması …

  Ertesi gün hapı

  Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Ertesi gün hapı: Korunmadan cinsel ilişkiye girilmesi durumunda, kadınların hamile kalmamak için kullandıkları bir …

  Hamilelikte idrar rengi

  Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olmalıdır?

  Hamilelikte idrar rengi: Gebelik süresi boyunca vücudun bazı tepkileri, sağlık durumunuz hakkında da size ipuçları …