Rahim duvarı kalınlaşması yani endometrial hiperplazi, rahim içi duvarının olması gerekenden daha kalın bir form kazanmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Kadınlarda menstrüasyon dönemi boyunca salgılanan hormonlar sayesinde rahim içi tabaka kalınlaşır ve incelir. Adet dönemlerinin ilk yarısında salgılanan östrojen hormonu, rahim içi tabakanın kalınlaşmasını sağlayarak olası bir gebelik durumunda döllenen yumurtanın rahme tutunmasını kolaylaştırır.

Döllenme olmaması yani gebelik oluşmaması durumunda ise progesteron hormonu sayesinde rahim duvarındaki ince tabaka dökülür ve rahim içi tabaka yeniden incelir. Ancak östrojen ve progesteron hormonu seviyesindeki dengenin bozuması gibi bazı nedenler rahim duvarında kalınlaşmaya sebebiyet verir. Bu rahatsızlığın nedenlerine, nasıl tanı konduğuna ve merak edilen diğer önemli detaylara da değineceğiz. Öncesinde rahim duvarı kalınlaşması belirtilerini gözden geçirelim.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri

Kadınlarda rahim duvarı kalınlaşması durumunda ortaya çıkan belirtiler ya da belirtilerin şiddeti farklı olabilir. Önemli olan aşağıda sıralanan belirtilerden bir ya da birkaçının ortaya çıkması durumunda bu tabloyu ciddiye almaktır. Zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmeli, nedenler araştırılmalıdır. Yaygın şekilde görülen belirtilere ise şu örnekleri verebiliriz:

 • Adet dönemlerinde kanamanın normalden daha uzun sürmesi
 • Adet kanamasının miktarında artış olması
 • Adet düzensizlikleri
 • Adet dönemlerinin normalden daha ağrılı geçmeye başlaması
 • 1 adet dönemi arasında geçen sürenin 21 günden daha kısa olması
 • Adet dönemi dışında kanama olması
 • Adet dönemi dışında kahverengi lekelenmeler olması

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedenleri

Çok sayıda farklı unsura bağlı olarak rahim duvarı kalınlaşması problemi meydana gelebilir. Ancak bunlar arasında en yaygın görüleni menopoz dönemidir diyebiliriz. Progesteron üretimi, menopoza girme ile birlikte azalır ve bu da rahim iç tabakasının incelmesini zorlaştırır.

Bununla birlikte çeşitli hastalıklar nedeniyle östrojen hormonu içerikli ilaçların uzun süreli kullanımı da bir diğer neden olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu durum vücudun östrojen ve progesteron hormon dengesinin bozulmasına yol açıyor. Östrojen, progesteron ile dengelenemiyor ve neticesinde de rahim duvarında kalınlaşma oluyor.

Halk arasında POS ya da PKOS olarak da bilinen polikistik over sendromu bir diğer nedendir. Bu rahatsızlık nedeniyle progesteron hormonu üretimi olmaz ve rahim duvarında incelme meydana gelemez. Polikistik over sendromu oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Bu nedenle endometrial hiperplaziye neden olma sıklığı da fazladır. Tüm bunlarla birlikte aşağıdaki unsurların da bu probleme neden olduğundan söz edebiliriz:

 • Şeker hastalığı (Diyabet)
 • Yumurtalık tümörleri
 • Tiroit hastalığı
 • Bazı karaciğer hastalıkları
 • Bazı safra kesesi hastalıkları

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tanısı Nasıl Konur?

Hastanın rahim duvarı kalınlaşması sorunu nedeniyle doktora başvurması durumunda öncelikle ultrason yardımıyla rahim duvarı kalınlığının ölçülmesi gerekiyor. Ultrasonla yapılan muayene esnasında rahimde kitle mevcut olup olmadığı da gözden geçirilir. Şayet şüpheli bir kitle mevcutsa biyopsi yapılması gerekebilir.

Biyopsi ile alınan doku örneği laboratuvar ortamında incelenir. Hastanın hormon seviyesinin ölçülmesi için kan testi yapılması da gerekebilir. Hastanın öyküsü, şikayetleri tanı konmasında önemli verilerdir. Tüm bu veriler bir arada değerlendirilerek tanı konabilir. Çoğu zaman ileri tetkiklere gerek kalmadan teşhis konabildiğini belirtelim.

İlginizi çekebilir –> Adet söktürücü ilaçlar

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi

Öncelikle rahim duvarı kalınlaşması tedavisinin mutlaka yapılması gerektiğini belirtelim. Tedavi edilmemesi durumunda kansere sebebiyet verebilen bu hastalık aynı zamanda aşırı kanamaya da yol açabiliyor. Dolayısıyla belirtiler ortaya çıktığında zaman kaybetmeden bir hekime başvurmak çok büyük bir önem taşıyor.

Tedavi, hastanın hormon seviyesi, yaşı ve rahmin durumu dikkate alınarak belirlenir. Çoğunlukla tedavinin amacı hormon dengesinin yeniden sağlanmasıdır. Bu amaçla ilaç tedavisi uygulanabilir. Oral tabletler, vajinal kremler, enjeksiyon ya da rahim içi araç gibi çeşitli tedavi seçenekleri bulunuyor. Doktor tarafından hastaya en uygun olanı tercih edilir.

Bazı hastalar için dilatasyon ve küretaj yeterli olabiliyor. Hastanın ilerleyen dönemlerde doğum yapmayı düşünmüyor olması ve yaşının menopoz dönemine yakın olması gibi durumlarda histerektomi de tercih edilebilir. Rahmin alınması yani histerektomi durumunda kadının doğurganlık özelliğini kaybedeceği unutulmamalıdır. Histerektomiyi gerektirebilen hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hastada atipik hiperplazi gelişmesi
 • 1 yıllık tedaviye karşın problemin ortadan kalkmaması
 • Anormal kanamaların ortaya çıkması ve önlenememesi
 • Tedavinin başarılı olmasına rağmen bir süre sonra yeniden rahim duvarı kalınlaşması sorunu gelişmesi

Kimler Risk Altındadır?

Yaygın görülen rahim duvarı kalınlaşması konusunda oldukça geniş bir risk grubundan söz edilebilir. 35 yaş üstü olan kadınlarda hormon dengesinin bozulmasına ya da daha farklı hastalıklara bağlı olarak bu sorun gelişebiliyor. Aynı zamanda menopoz dönemine yakın olan kadınlarda da daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz. Adet düzensizliği yaşayan kadınlar da bu rahatsızlık konusunda risk altındadır. Genetik unsurlara da değinmek gerekiyor. Çünkü bu hastalıkta genetik yatkınlık da önemli bir faktördür.

Çeşitli nedenlerle uzun süre östrojen hormonu içeren ilaçlar kullananlar ve erken yaşlarda adet görmeye başlayan kadınların da risk grubunda yer aldığını belirtelim. Kişinin obezite, polikistik over sendromu ya da diyabet gibi rahatsızlıklara sahip olması da risk grubunda yer aldığı anlamına geliyor. Son olarak adet dönemi aralıkları uzun olan kadınların da bu grupta yer aldığını söyleyebiliriz.

Bilginiz olsun –> Histerektomi ameliyatı

Rahim Duvarı Kalınlaşması Gebelik Olur Mu?

Hamile kalmak isteyen kadınlar için rahim duvarı kalınlaşması gebeliğe engel olur mu sorusu büyük önem taşıyor. Sağlıklı bir gebelik oluşması için rahim içi tabakanın belirli bir kalınlıkta olması gerekiyor. Endometrium adlı bu tabaka bebek için adeta bir yastık görevi üstlenir. Embriyonun tutunmasına olanak tanır ve burada embriyonun sağlıklı bir şekilde gelişmesi mümkün hale gelir. Dolayısıyla rahim içi tabakanın kalınlaşması gebelik için zaten gerekli olan bir durumdur. Fakat bu kalınlığın kaç mm olduğu da çok büyük bir önem taşıyor.

Şayet normal kalınlıkta olursa gebelik için bir engel söz konusu olmaz. Ancak ideal orandan daha fazla kalınlaşmış bir rahim içi tabakası embriyonun tutunmasını engelleyebilir ve bu nedenle gebelik oluşmasını da önleyebilir. Söz konusu rahatsızlığa dair tanı konan hastalar hamile kalamaz şeklinde bir görüş belirtmek doğru olmaz. Ancak bu hastalığın hamileliğe engel olmayacağı da söylenemez. Gebelik için rahim içi tabakanın ne çok ince ne de çok kalın olması gerekir.

Rahim Duvarı Kalınlığı Kaç mm Olmalı?

Rahim duvarının kalınlığı sürekli olarak sabit değildir. Kadınlarda rahim içi tabakanın kalınlığı çocukluk, ergenlik, menopoz ve doğurganlık dönemlerinde farklıdır. Adet dönemlerinde endometrium tabakası daha ince bir formda olur. Kalınlığının 2 mm ile 4 mm arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Adet döngüsünün 6. günü ile 14. günü arasında ise kanamanın durması ile beraber rahim içi tabaka kalınlaşmaya başlar. Yumurtlama zamanının yaklaşmasıyla birlikte bu tabakanın kalınlığı 11 mm civarına ulaştığını söyleyebiliriz. Yumurtanın salınması sonrasında ise kalınlık 16 mm’ye kadar ulaşır. Elbette her kadında kalınlık birebir aynı olmayabilir. Rahim duvarında kalınlaşma olmasıyla ilgili tüm sorularınızı hemen yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Rahim kalınlaşması tanısında kullanılan yöntemler nelerdir?

Ultrasonografi

Rahim kalınlaşması en sık ultrason muayenesi esnasında teşhis edilir. Ultrason ile rahim iç tabakasını kalınlığı milimetrik olarak ölçülebilmektedir.

Biyopsi

Rahim ağzına yerleştirilen tek kullanımlık ince plastik bir tüp yardımı ile rahim içinden örnek doku parçası alınır. Alınan parça araştırılmak üzere patolojiye gönderilir.

Kürtaj (Dilatasyon)

Bazı durumlarda rahimden parça alınması için kürtaj yöntemi de kullanılmaktadır. Kürtaj öncesi rahim ağzı genişletilerek, aletlerin rahim içine girişi sağlanır. Küret denen özel bir kürtaj aleti ile rahim iç tabakasından örnek parçalar çıkartılır ve patolojiye gönderilir.

Histeroskopi

Rahim, kas yapıdan oluşan bir organdır. Bazı kısımlarına ulaşmak ve bu kısımlardan parça almak için histeroskopiye ihtiyaç duyulur. Histeroskopi, ışıklı kameraya sahip olan bir alettir ve ince bir boruya benzer. Histeroskopi ile rahimden parça alınması sonucu alınan parça incelenmek üzere patolojiye yollanır.

Merak edenler için –> Yumurtalık kisti ameliyatı

 

Rahim kalınlaşmasından korunmak mümkün müdür?

Rahim duvarı kalınlaşması önlem alınarak ve erken teşhis edilerek korunması mümkün olan hastalıklardan biridir. Bunun için özellikle de menopoz döneminde olan kadınların kullandığı ilaçlar, etken madde olarak sadece östrojen hormonu içermemelidir ve bu süreç mutlaka progesteron hormonu ile desteklenmelidir. Bu şekilde östrojen maruziyeti sonucu rahim duvarının kalınlaşması engellenebilmekte veya en aza düşürülebilmektedir.

Adet düzensizliği olan kadınlar rahim duvarında aşırı kalınlaşmayı önlemek için doktor kontrolünde progesteron içerikli ilaçlar kullanmalıdır.

Adet dönemleri düzenli olmayan kadınlar rahim duvarının aşırı kalınlaşmasını önlemek için doktorun onayıyla progesteron içeren ilaçlar kullanarak rahim duvarı kalınlaşma riskini azaltır. Fazla kilo problemi olan kadınların da rahim kalınlaşması riskleri vardır. İdeal kiloya ulaşıldığında rahim kalınlaşması riski de azalacaktır. Bunlarla birlikte gebelik ve emzirme dönemlerinde de rahim kalınlaşması riski oldukça düşüktür.

Bu nedenlerin dışında meme kanseri tedavisinde kullanılan Tamoksifen adlı ilacın da kadınlarda da rahim duvarı kalınlaşmasına neden olduğu bilinmektedir. Tamoksifen kullanan meme kanseri hastalarının, endometrium kanserinden korunmak için düzenli olarak biyopsi yaptırması gerekir.

 

Konu ile alakalı farklı yabancı kaynaklar
https://www.acog.org/patient-resources/faqs/gynecologic-problems/endometrial-hyperplasia

 

Detaylı bilgi için bize ulaşın:

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Gizlilik Politikası

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın