kürtaj sonrası kanama

Kürtaj sonrası kanama: Kürtajdan sonra hastaya genel anestezi uygulanmış ise, uyanma odasına alınır ve bu odada 45 dakika kadar dinlendirilir. Uyanma aşamasında kasıklarda yaklaşık 10 dakika sürecek olan kramplar duyulabilir. Bu kramplar, rahmin toplanmasına ve kasılmasına bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Kürtaj işleminden sonra ilk 15 dakika boyunca hastaların rahim kasılması kaynaklı olarak idrara çıkma ihtiyacı da doğabilir. Ancak bu problem, kendiliğinden düzelecektir. Kürtajdan sonra gerekli kontrollerin yapılmasının ardından hasta evine gidebilir. Birkaç saat geçtikten sonra hafif besinler tüketilebilir. Bu aşamada şekerli besinler tüketilmesi önerilmektedir.

Genel anestezi uygulanmış ise kürtajdan sonraki 8 saat boyunca araba kullanmamak gerekmektedir. Kürtajdan sonraki ilk günler hafif ağrılar ya da kramplar yaşanabilmektedir. Bu aşamada doktorun önerdiği ağrı kesiciler alınabilir.

Kürtajdan sonraki 5 gün içerisinde gittikçe azalan kanamalar meydana gelebilir. Bu kanamalar normaldir. Çeşitli durumlarda kanama ile beraber ufak pıhtı ya da parçalar gözlemlenebilir. Kürtajdan sonra normal kabul edilmektedir. Ancak kanama gittikçe şiddetleniyor ve azalmıyorsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Kürtaj fiyatları konusu için aşağıdaki makalemize tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kürtaj fiyatları ne kadar

Kürtajdan sonra ne zaman adet görürüm?

Kürtajdan sonra ne zaman adet görürüm

Kürtaj yapılan gün; son adet kanamasının ilk günü olarak kabul edilebilir. Bu sebeple de kürtajdan sonraki 45 gün içinde adet olunması gerekmektedir. Stres ve diğer faktörler kaynaklı olarak adetlerde gecikme meydana gelebilir. Ancak 45 günden sonra da adet görülmüyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Kürtaj sonrası adet görme konusu için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Kürtaj sonrası adet görme

Kürtajdan Sonra Ağrı

Kürtaj işleminin tamamlanmasından sonra kasıklarda adet sancısına benzeyen kramplar meydana gelebilir. Ağrılar ilk saatten itibaren gittikçe azalacaktır.

Kanama veya lekelenme

Kürtaj sonrası kanama meydana gelebilir. Kürtaj işleminden saatler ve günler geçtikçe kanama azalacaktır. İlk günden sonra lekelenme ya da hafif miktar kanamalar gözlemlenebilir. Kürtaj sonrası kanama en fazla 5 gün içerisinde bitecektir. Bazı hastalarda ise kürtajdan sonra herhangi bir kanama görülmemektedir. Bu da normal bir durumdur.

Kanaması olan hastalar için ise herhangi bir ilaç kullanılması gerekmemektedir. Kanama kendiliğinden azalacaktır. Şayet günler geçtikçe kanama azalmıyorsa ve artıyorsa mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gerekmektedir. Aşırı kanama, kürtajdan sonra rahimde parça kaldığı anlamına gelebilir ve zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Bulantı Kusma

Bulantı kusma

Kürtaj işleminden sonra bulantı ve kusma nadir olarak görülmektedir. Kürtaj işleminden saatler geçtikten sonra bulantı ve kusma belirtisi kendiliğinden geçecektir. Ancak bulantı ve kusma devam ediyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Adet gecikmesi (adet olamama) ve adet düzensizliği

Kürtaj işleminden sonra ilk adet 45 gün içinde görülmektedir. Daha sonra ise kişi normal adet düzenine dönecektir. Kürtaj, adet düzensizliklerine yol açmaz. Ancak hasta aşırı strese girmiş ise bu durumda adet düzeni etkilenebilir.

Akıntı kaşıntı ve koku

Kürtajdan sonra enfeksiyon riskini akla getirmektedir. Bunun dışında kürtaj sırasında rahim ağzının anti septik solüsyonlarla temizlenmesi vajinanın doğal pH değerinin bozulmasına yol açabilir ve akıntıya sebep olabilir. Bu durumda kötü kokulu bir akıntı meydana gelecektir. Kürtajdan sonra bu gibi problemlerde kullanılacak ilaçlar sorunun kısa sürede tedavi edilmesini sağlayacaktır.

Merak edilen bir diğer konudan biri olan kürtaj sonrası cinsel ilişki hakkında makalemizi okumak için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-sonrasi-cinsel-iliski

Ateş

Kürtajdan sonra ateş yükselmesi söz konusu olmamaktadır. Ancak enfeksiyon gelişmişse kürtajdan 2 gün sonra ateş yükselmesi meydana gelebilir.

Dikkat edilmesi gerekenler

 • Kürtajdan sonra 15 gün boyunca cinsel ilişki yasaktır.
 • Kürtajdan sonraki 3-5 gün içerisinde gebelik belirtileri kaybolacaktır. Ancak gebelik belirtileri bu süreden daha uzun sürerde mutlaka doktora haber verilmelidir
 • Kürtaj sonrası kanama devam ettiği sürece havuza, denize, jakuziye girmek sakıncalıdır.Kürtajdan sonra duşların ayakta yapılması önerilmektedir.
 • Şayet kanama miktarı aşırı ise ve ateş 38 derecenin üzerinde ise zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulması gerekmektedir.
 • Kürtajdan sonraki doktor kontrolüne mutlaka gidilmelidir.
 • Kan uyuşmazlığı söz konusu ise kürtajdan sonraki 72 saat içinde mutlaka “uyuşmazlık iğnesini” yapılmalıdır.

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:

https://www.ourbodiesourselves.org/book-excerpts/health-article/symptoms-to-watch-for/

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com
Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97

CategoryKürtaj
 1. 10 Ağustos 2019

  Teșekkürler bilĝi için

  • 15 Kasım 2019

   Merhaba benim kürtaj sonrası 2 gün kanamam sürdü kesildi ancak kesildikten sonra kaşıntı ve akintim devam ediyordu bu durumda dr yazdığı ilacı kullandım önceden de sarı renkte ve kokulu bi akintim var di çünkü 1 defa kullandım ilaçla birlikte şiddetli kanama geldi ilaci biraktim ama kanama hala devam ediyor bu durumda ne yapmam gerekiyor

   • 3 Aralık 2019

    Merhaba kürtaja bağlı kanama oluyor tamamen normaldir ancak adetten daha fazla oluyorsa kontrole gitmeniz gerekir…

    • 27 Şubat 2020

     Merhaba, kürtaj olalı 17 gün oldu. Ilk hafta az bir kanamam oldu bitti. Bugün 17. Gün kanamam yine başladı. Normal bir durum mudur bu?

     • 4 Mart 2020

      Merhaba genellikle kürtaj sonrası kanama iki hafta kadar sürebiliyor ancak iki haftadan sonra en geç altı haftaya kadar normal adetinizi de görebiliyorsunuz…

 2. 17 Eylül 2019

  Polip operasyon geçirdim kesisiz adetli iken ondan sonraki ilk adet dönemime 6gün kala lekelenme oldum normal mi

  • 1 Ekim 2019

   Merhaba tamamen normaldır bir sorun yok…

 3. 1 Ekim 2019

  28 Eylül günü kürtaj oldum 3 gün sonra eşimle ilişkiye girdik , kanamam arada geliyordu tekrar gelmeye başladı bi sorun var mıdır, ve doktorumun verdiği tok içilmesi gereken ilacı aç karnına içtim sorun olur mu

  • 17 Ekim 2019

   Merhaba kürtaj olduktan sonra bir hafta ilişkiye girmemek gerekiyor kanama ona bağlı meydana gelmiştir, verilen ilacın ne olduğunu bilmiyorum ancak bir kez almışsınız çok önemli olmaz…

 4. 5 Ekim 2019

  mrhb ilk çocuğumuzu 2.5 aylikken kalp atışları durduğu icin kaybettik ve eşim kürtaj oldu sonrasında 10 gün sonra kan durdu ardından 10 gün pembemsi renkte su geldi daha sonra 5 er gün arayla kan gelip sonra duruyordu doktora gittik rahim temiz senin adetin uzamış ilaç yazıyorum bunu kullan kan kesilecek hemen ardından yeni adet dönemine gireceksin dedi ve aynısı oldu bu gün 3. gün fakat aşırı kan geliyo çamaşırı geçip kıyafetini pisletecek kadar abartmiyorum bir günde 6 pet değiştirdi diyebilirim bu bu adet döneminde bu kadar kan kaybetbesi normalmidir ve kanla beraber minik siyah pıhtıda geliyor acaba rahimde parçamı kaldı endişe ediyoruz bu konuda bi fikriniz varmı acaba teşekkürler.

  • 6 Ekim 2019

   Merhaba tekrar muayene olmakta fayda var ultrasonografi yapılması gerekiyor…

 5. 8 Ekim 2019

  Merhaba ismet hocam 8 haftalık iken bebeğimin kalp atışı durdu ve hemen kürtaj oldum . Kürtaj olduktan sonra kanama 2 gün az olup sonraki günler kahverengi akıntı olarak az az devam etti ve 5 gün sonrasında kesildi . 1 hafta sonraki dr kontrolüne gittiğimde kanamam olmadığı için içerde kan birikmiş kan değerlerine bakıp rahime bir ilaç yetiştireceklerini söylediler . Kan değerlerine baktıktan sonra ilacı yerleştirdiler gebelik değerimin de düşük olduğunu söyledi dr. Bu ilaçtan sonra da kanama olmazsa doğal yolla, tekrar kürtaj ile temizlenmesi gerektiğini söyledi. Kanamam hala olmadı ama kahverengi akıntı yine başladı az az. bugün ilacı yerleştirdikleri günden sonra 2 gün geçti. Tekrar kürtaj olmaktan çok korkuyorum ama yazınız da da kanama olmaması da normal yazıyor. Adet günümü yanı en fazla 45 günü beklesem mi acaba : s

  • 15 Ekim 2019

   Merhaba içeride parça kalmadıysa kanamaların tamamen normal ancak şu anda yorum yapmam mümkün değil doktoruna tekrar görüşmeni tavsiye ederim tatmin olmazsan başka bir doktora gidebilirsin…

 6. 20 Ekim 2019

  Merhaba 26 eylulde kurtaj oldum Halen kana am var
  Belimde kasiklarimda acayip agrilar var
  Asagi kisim cikacakmis gibi hissediyorum
  Kanamada acik renk olmaya basladi
  Kurtajdan bu Yana 2 parca dustu
  Normalmi.

  • 23 Ekim 2019

   Merhaba kürtaj sonrası kanama 2-3 hafta devam edebiliyor şikayetlerin tamamen normal olabilir ancak muayene olmakta fayda var, İçeride parça kalma durumunda da bu tarz belirtiler olabiliyor…

   • 25 Ekim 2019

    Merhaba kürtaj olalı 20 gün oldu kürtaj olduktan 5 gün sonra 2-3 gün kanamam oldu daha sonra 10 gün geçtikten sonra koyu renkli kokulu kanamam oldu sizce kürtaj başarısızmı olmuştur enfeksiyonmu kapmışımdır ?

    • 17 Kasım 2019

     Merhaba herhangi bir problem olduğunu sanmıyorum ancak işlemden bir hafta sonra kontrol olman gerekiyordu kontrolde sorun yok ise problem yok demektir kontrol olmadıysanız kontrole gitmeniz gerekiyor….

    • 1 Nisan 2020

     Merhaba ben 18 martta kurtaj oldum beneğim 17 haftalıktı hala daha kanamalarım devam ediyor lekelenmeler pıhtılı şeklinde koranadan dolayı kontrolede gitmeye korkuyoruz bu lekelenmeler normal mi hergün var yani bu kanamalar ne yapmalıyım bilmiyorum bana yardımcı olur musunuz

 7. 3 Kasım 2019

  Hocam merhaba bebegin kalbi durduğu için kürtaj olmak durumunda kaldım kürtaj dan sonra kanamam olmadı fakat üzerinden 12 gün ve ilk başta küçük parçalar halinde geldi şimdi de kahverengi hafif kanamam var normal midir?

  • 28 Kasım 2019

   Merhaba tamamen normal bir durum herhangi bir anormallik yok ancak kürtajdan bir hafta sonra kontrol olmanız gerekiyordu…

 8. 7 Kasım 2019

  Merhabalar ..2 kasım kürtaj tarihim .2 gün kanama oldu sonra kesildi 6kasim tarihinde üşüme titreme bel ve kasik bolgesinde şiddetli ağrı mide bulantısı vs oldu Gece tekrar kanama başlaynca bu sikayetler geçti..normal midir

  • 9 Kasım 2019

   Merhaba şikayetlerin tamamen normaldir ancak kürtajdan bir hafta sonra muhakkak Kürtaj olduğun yere kontrole gitmen gerekiyor…

 9. 9 Kasım 2019

  Merhaba dr bey 10 haftalık gebelik ölüm sebebiyle kürtajla sonlandı. 16 eylülde kürtaj oldum. 2 haftalık akintidan sonra 10 gün kesinti ve bir kanama daha olmuştum. Ancak 2 kasımda aniden şiddetli bir agrinin ardından aşırı yoğun, büyük bir kanama geçirdim pıhtı lı. Bir iki dakika içinde adeta sel gibi bir kanama oldu. Bir hafta doldu hala kanama var. Dr ilaç verdi. Miyom olabilir dedi. Şimdiye kadar adet duzensizligim aşırı kanamam hiç olmamıştı. Korkuyorum. Bu kanamalar gebelikten kalanlar mı dır. Yoksa başka bir oluşum mu vardır. Lütfen cevabınızı bekleyeceğim. Şimdiden Teşekkür ler.
  .

  • 9 Kasım 2019

   Merhaba başka bir doktora muayene olmanızı tavsiye ederim, İçeride parça kalmış olabilir tekrar ultrasonografi yapılması gerekir…

 10. 30 Kasım 2019

  8 hafta da kalp atışı olmadığı için gebeliğim sonlandırıldı..Kürtajdan sonra az az leke olmuştu şimdi 4. Gün şiddetli bir kasık agrısından sonra açık renkte kan gelmeye başladı pıhtı gelmedi ama kasıklarım da ağrı var.. 4 gün sonra gelen bu kanama normalmidir.. kürtaj işlemınden bir gün sonra ultrasona girmiştim rahimde bir parça kalmadığı sadece pıhtı pıhtı şeylerin gelebileceği soylenmişti doktorum tarafından

  • 11 Aralık 2019

   Merhaba anlattıklarınız tamamen normal herhangi bir sorun yok merak etmeyin…

 11. 13 Aralık 2019

  Merhabalar, 8 haftalık bebeğimin kalbi durduğu için, 5 aralıkta kürtaj yapıldım. Kontröl sonrası rahim temizlenmiş, sıkıntı yok çok şükür. 43 yaşındayım, tekrar regl ve yumurtlama ne zaman başlar? Allah’ın izniyle yine bebek istiyorum, 5 yaşındaki kızım kardeş bekliyor çünkü. Iyi çalışmalar dilerim sevgiler

  • 4 Ocak 2020

   Merhaba kürtaj işleminden iki hafta sonra yumurtlama başlayabilir düzenli adet görüyorsanız yumurtlama zamanı ilişkiye girmeye çalışın gebelik şansı yükselir…

 12. 16 Aralık 2019

  Meraba hocam zorunlu kürtaj geçirdim ilk 2 gün kahverengi akıntı şeklinde geldi 3. Gün büyük parçalar ve aşırı kanama başladı uyuyamicak derecede kasık kramplarım var normalmidir bi sorun mu var acaba

  • 6 Ocak 2020

   Merhaba normalde çok fazla kanama olmaması lazım bir kontrole gitsen iyi olur…

 13. 25 Aralık 2019

  Merhaba yaklaşık 17 haftalık gebeliğimi sonlandırmak zorunda kaldım kanamam sadece bi gün sürdü ve 4 aylık kürtaj olduğum için doktorum 20 gün sonra gel kontrole dedi sizce 20 günü beklemeli miyim yoksa gitmeli miyim kanamam bi gün sürdü ve ağrı sızım kusma bulantım yok ilk defa kürtaj oluyorum endişeliyim bunun için dönerseniz sevinirim teşekkürler

  • 6 Ocak 2020

   Merhaba herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum, aşırı kanama ve ağrı gibi bir problem yoksa sorun yok demektir 20 günü bekleyebilirsin…

 14. 25 Aralık 2019

  Merhaba yaklaşık 17 haftalık gebeliğimi sonlandırmak zorunda kaldım kanamam sadece bi gün sürdü ve 4 aylık kürtaj olduğum için doktorum 20 gün sonra gel kontrole dedi sizce 20 günü beklemeli miyim yoksa gitmeli miyim kanamam bi gün sürdü ve ağrı sızım kusma bulantım yok ilk defa kürtaj oluyorum endişeliyim bunun için dönerseniz sevinirim teşekkürler

  • 6 Ocak 2020

   Merhaba herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum, aşırı kanama ve ağrı gibi bir problem yoksa sorun yok demektir 20 günü bekleyebilirsin…

 15. 17 Şubat 2020

  Merhaba hocam ben 40 gün önce kalbi durup kürtaj oldum ama hala 2 gün olup 3gun olmayan kanamalarım oluyor doktora gittim 45 gün sürer dedi bide kist var dedi ilaç vermedi ileride Hamile kalmama engel olur mu bide neden durmuyor kanama Bi sorun mu varki

  • 21 Şubat 2020

   Merhaba normalde kürtaj sonrası kanamalar en uzun 15-20 gün olur, bir sorun olma ihtimali var başka bir doktora gitmek uygun olur…

   • 5 Mart 2020

    31 ocak tarihinde 8 haftalık bebeğimin kalp atışı durduğu için 2. Kürtajı olmaz zorunda kaldım ilk kürtajımda aynı şekilde sonlandı
    Kanamalarım kürtajın ilk bi haftasında ağrılı sancılı parçlaıydı gece doktoruma gittim rahim temizleniyo iyice dedi sonra kürtajımın 3. Haftasında bu yana kahverengi lekelenmelerim oldu normal adet tarihim ayın 2 sinde olurdu şimdi 2 martta adet belirtileri gibi kanamam oldu acaba adet mi oldum hocam bilgi verir misiniz doktoruma kontrollerime gittim heeşey normaldi

    • 11 Mart 2020

     Merhaba belirtiler tamamen normal herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum kürtajdan sonra muayene olduysan zaten problem yok

 16. 13 Mart 2020

  merhaba hocam
  ben 9 şubatta 14 haftalikken gebeliğimi sonlandirmak zorunda kaldim rahim ağzından ilaç alarak bebeğin düşmesi beklendi fakat bebek enfekte olduğu için düşmedi 5 gün sonra masada normal doğum gibi bebeği doğurdum ve sonrasında rahim içi temizlendi 12 saat sonra ultrasondan bakildi ve rahmin temiz olduğu söylendi ben 25 gün aralıklı olarak az miktarda kanama yaşadim üç dört gündür yine çok az pembe leke gelmeye başladı şimdi kürtajın 34. günü ve kanama arttı adet kanaması gibi gelmeye başladı bu normal mi?

  • 16 Mart 2020

   Merhaba anlattıkların tamamen normal önümüzdeki bir ay içinde normal âdetin de olmaya başlayacaksın…

 17. 30 Mart 2020

  Merhaba 8 mart tarihinde düşük yaptım ve kürtaj oldum bir hafta sonrasında kontrole gittiğimde bir sıkıntı olmadığı söylendi kürtajdan sonra 10 süren kanamam oldu sonrasında bitti ama
  Kürtajdan 23 geçmesine rağmen tekrar parçalı kanama başladı sizce bir sıkıntı varmıdır doktora gitmelimiyim?

  • 30 Mart 2020

   Merhaba herhangi bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum adet görüyorsun büyük olasılık, Kürtaj sonrası adetler biraz farklı olabilir…

 18. 1 Nisan 2020

  Hocam mrh 6 haftalık bebegimin kalp atışı olmadığı için 2 şubatta kürtaj oldum. O gün hafif bi kanama oldu ve kesildi birdaha kanamam olmadı. 3 martta hafif kahverengi lekelenme şeklinde oldu ve aynı gün kesildi . Bu güne kadar bidaha lekelenme bile olmadı bu normal bi durum nu virüsten dolayı hastaneye gidemiyorum ne yapmalıyım.

  • 2 Nisan 2020

   Merhaba kürtaj işleminden sonra bir hafta içinde kontrol yapıyoruz kontrole gittiysen sorun yok dendiyse problem olduğunu sanmıyorum, Şayet kontrole gitmediysen kontrole gitmen uygun olur…

 19. 26 Mayıs 2020

  Merhaba hocam, 5 mayıs tarihinde 4-5 haftalık gebeliğimi sonlandırdım. Çok hafif kanamayla ve ağrısız ilk haftaları geçirdim 20 gün geçti dün lekelenme başladı kahverengi akıntı geliyor normal midir? Çok çok hafif olarak da sanki regl zamanı ağrısı gibi belim ağrıyor ama çok nadir. Doktora gitmem gerekli mi?

  • 27 Mayıs 2020

   Merhaba tamamen normal görünüyor kürtaj işleminden sonra iki ile altı hafta arası da normal adet olabilirsin, adetin farklı olabilir sorun yok.

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın