Kürtaj Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

kürtaj sonrası kanama

Kürtaj sonrası kanama: Kürtajdan sonra hastaya genel anestezi uygulanmış ise, uyanma odasına alınır ve bu odada 45 dakika kadar dinlendirilir. Uyanma aşamasında kasıklarda yaklaşık 10 dakika sürecek olan kramplar duyulabilir. Bu kramplar, rahmin toplanmasına ve kasılmasına bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Kürtaj işleminden sonra ilk 15 dakika boyunca hastaların rahim kasılması kaynaklı olarak idrara çıkma ihtiyacı da doğabilir. Ancak bu problem, kendiliğinden düzelecektir. Kürtajdan sonra gerekli kontrollerin yapılmasının ardından hasta evine gidebilir. Birkaç saat geçtikten sonra hafif besinler tüketilebilir. Bu aşamada şekerli besinler tüketilmesi önerilmektedir.

Genel anestezi uygulanmış ise kürtajdan sonraki 8 saat boyunca araba kullanmamak gerekmektedir. Kürtajdan sonraki ilk günler hafif ağrılar ya da kramplar yaşanabilmektedir. Bu aşamada doktorun önerdiği ağrı kesiciler alınabilir.

Kürtajdan sonraki 5 gün içerisinde gittikçe azalan kanamalar meydana gelebilir. Bu kanamalar normaldir. Çeşitli durumlarda kanama ile beraber ufak pıhtı ya da parçalar gözlemlenebilir. Kürtajdan sonra normal kabul edilmektedir. Ancak kanama gittikçe şiddetleniyor ve azalmıyorsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Kürtaj fiyatları konusu için aşağıdaki makalemize tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kürtaj fiyatları ne kadar

Kürtajdan sonra ne zaman adet görürüm?

Kürtajdan sonra ne zaman adet görürüm

Kürtaj yapılan gün; son adet kanamasının ilk günü olarak kabul edilebilir. Bu sebeple de kürtajdan sonraki 45 gün içinde adet olunması gerekmektedir. Stres ve diğer faktörler kaynaklı olarak adetlerde gecikme meydana gelebilir. Ancak 45 günden sonra da adet görülmüyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Kürtaj sonrası adet görme konusu için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Kürtaj sonrası adet görme

Kürtajdan Sonra Ağrı

Kürtaj işleminin tamamlanmasından sonra kasıklarda adet sancısına benzeyen kramplar meydana gelebilir. Ağrılar ilk saatten itibaren gittikçe azalacaktır.

Kanama veya lekelenme

Kürtaj sonrası kanama meydana gelebilir. Kürtaj işleminden saatler ve günler geçtikçe kanama azalacaktır. İlk günden sonra lekelenme ya da hafif miktar kanamalar gözlemlenebilir. Kürtaj sonrası kanama en fazla 5 gün içerisinde bitecektir. Bazı hastalarda ise kürtajdan sonra herhangi bir kanama görülmemektedir. Bu da normal bir durumdur.

Kanaması olan hastalar için ise herhangi bir ilaç kullanılması gerekmemektedir. Kanama kendiliğinden azalacaktır. Şayet günler geçtikçe kanama azalmıyorsa ve artıyorsa mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gerekmektedir. Aşırı kanama, kürtajdan sonra rahimde parça kaldığı anlamına gelebilir ve zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Bulantı Kusma

Bulantı kusma

Kürtaj işleminden sonra bulantı ve kusma nadir olarak görülmektedir. Kürtaj işleminden saatler geçtikten sonra bulantı ve kusma belirtisi kendiliğinden geçecektir. Ancak bulantı ve kusma devam ediyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Adet gecikmesi (adet olamama) ve adet düzensizliği

Kürtaj işleminden sonra ilk adet 45 gün içinde görülmektedir. Daha sonra ise kişi normal adet düzenine dönecektir. Kürtaj, adet düzensizliklerine yol açmaz. Ancak hasta aşırı strese girmiş ise bu durumda adet düzeni etkilenebilir.

Akıntı kaşıntı ve koku

Kürtajdan sonra enfeksiyon riskini akla getirmektedir. Bunun dışında kürtaj sırasında rahim ağzının anti septik solüsyonlarla temizlenmesi vajinanın doğal pH değerinin bozulmasına yol açabilir ve akıntıya sebep olabilir. Bu durumda kötü kokulu bir akıntı meydana gelecektir. Kürtajdan sonra bu gibi problemlerde kullanılacak ilaçlar sorunun kısa sürede tedavi edilmesini sağlayacaktır.

Merak edilen bir diğer konudan biri olan kürtaj sonrası cinsel ilişki hakkında makalemizi okumak için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-sonrasi-cinsel-iliski

Ateş

Kürtajdan sonra ateş yükselmesi söz konusu olmamaktadır. Ancak enfeksiyon gelişmişse kürtajdan 2 gün sonra ateş yükselmesi meydana gelebilir.

Dikkat edilmesi gerekenler

  • Kürtajdan sonra 15 gün boyunca cinsel ilişki yasaktır.
  • Kürtajdan sonraki 3-5 gün içerisinde gebelik belirtileri kaybolacaktır. Ancak gebelik belirtileri bu süreden daha uzun sürerde mutlaka doktora haber verilmelidir
  • Kürtaj sonrası kanama devam ettiği sürece havuza, denize, jakuziye girmek sakıncalıdır.Kürtajdan sonra duşların ayakta yapılması önerilmektedir.
  • Şayet kanama miktarı aşırı ise ve ateş 38 derecenin üzerinde ise zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulması gerekmektedir.
  • Kürtajdan sonraki doktor kontrolüne mutlaka gidilmelidir.
  • Kan uyuşmazlığı söz konusu ise kürtajdan sonraki 72 saat içinde mutlaka “uyuşmazlık iğnesini” yapılmalıdır.

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:

https://www.ourbodiesourselves.org/book-excerpts/health-article/symptoms-to-watch-for/

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com
Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97

 

 

Yerleşme Kanaması

Yerleşme Kanaması (Üstüne Görme) Nedir?

Yerleşme kanaması döllenmenin meydana gelmesi durumunda embriyonun rahim içerisine yerleşmesi yani tutunması sırasında …

Prolaktin

Prolaktin (Süt Hormonu) Nedir? Kaç Olmalı?

Prolaktin beynin orta bölümünde yer alan hipofiz bezi tarafından salgılanan bir hormondur. Kısaca ‘PRL’ olarak …

Kolposkopi

Kolposkopi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kolposkopi alt genital bölgenin detaylı bir incelemeden geçirilmesi için güçlü bir ışık kaynağı ve mercekler …