Lokal anestezi ile kürtaj istenmeyen gebelik durumunda bebeğin anne karnından tahliyesinin lokal anestezi ile gerçekleştirildiği cerrahi müdahaledir. Gebeliğin sonlandırılması için yapılabilecek tek işlem kürtajdır ve kürtajın da ülkemizde belirli yasal sınırlamalar çerçevesinde yapılabilen işlemlerden biri olduğunu belirtmek gerekiyor. İlgili yasalar kapsamında kürtaj sadece gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilen bir operasyondur. Bu noktada genel ya da lokal ayrımı olmaz. Hangi anestezi tercih edilirse edilsin, yasal süresi değişmez.

Gebeliğin 10. haftasının ardından sadece belirli tıbbi zorunluluklar olduğundan yasal olarak kürtaj işleminin gerçekleştirilmesine müsaade edilebilir. Ancak ilerleyen gebeliklerde lokal anestezi ile kürtaj işleminde sıklıkla tercih edilen vakumlu aspirasyon tekniği uygulanamayabilir ve daha farklı teknikler tercih edilerek bebeğin tahliyesi sağlanabilir.

Lokal Anestezi İle Kürtaj Acı Verir mi?

Bebeğin rahimden tahliye edilmesi, genel anestezi altında gerçekleştirilebildiği gibi aynı zamanda lokal anestezi ile kürtaj işlemi yapılabiliyor. Ancak lokal anestezi uygulanması halinde kürtaj operasyonu sırasında hasta acı hissedebilir. Bununla birlikte kramp hissi de oldukça yaygın bir şekilde ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle lokal anestezi söz konusu olduğunda hastalar için kürtaj işleminin konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanabildiğinden söz etmek haliyle güçleşiyor.

Hastaların lokal yerine genel anestezi uygulanarak kürtaj işlemi yaptırması çok daha doğru bir tercih olabilir. Zira kürtaj işlemi sadece fiziksel açıdan ele alınmaması gereken bir operasyondur. Bu işlemin psikolojik boyutlarının da olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Dolayısıyla genel anestezi bu noktada da hastalar için daha konforlu bir seçeneğe dönüşüyor. Anestezinin etkisi geçtiğinde ve hasta uyandırıldığında tüm işlem tamamlanmış oluyor ve bu sayede hastaların psikolojik açıdan daha az etkilenmeleri de mümkün hale geliyor.

Oysa lokal anestezi ile kürtaj yapıldığında hasta kendinde olduğundan operasyonun tüm aşamalarına tanıklık edebiliyor. Bu da kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının aslında önermediği bir tablodur. Çünkü kadınlar için kürtaj işlemi duygusal açıdan oldukça zorlayıcı bir sürece dönüşebiliyor ve bu sürecin bizzat tanığı olmaları yerine, genel anestezi ile süreci atlatmaları her daim daha doğru bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Kürtaj fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj fiyatları

Lokal Anestezi İle Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Kürtaj süresi bebeğin anne karnından tahliye edilmesi için hangi yöntemin tercih edildiğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Günümüzde hem komplikasyon riskinin diğerlerinden daha az olması, hem de hasta ve hekim için daha kolay bir yöntem olması nedeniyle Türkiye’de ve dünya genelinde en çok tercih edilen teknik vakumlu aspirasyon yöntemidir. Vakumlu aspirasyon, lokal anestezi ile kürtaj tercihinde bulunanlar gibi genel anestezi ile kürtaj talebinde bulunanlar için de uygulanabilir. Yani bu yöntem her iki anestezi tekniği ile uygulanabiliyor.

Vakumlu aspirasyon tekniği aynı zamanda genel ya da lokal anestezi ile kürtaj işlemleri arasında en kısa sürede tamamlanan operasyon tekniğidir. Sadece 5 ila 10 dakika arasında operasyon tamamlanır ve hemen ardından hasta uyandırılır. Halk arasında vakumlu kürtaj olarak da bilinen bu teknik sonrasında klinik istirahat gerekmiyor. Hasta kısa bir süre dinlendikten sonra taburcu olabiliyor ve evine dönebiliyor. Ancak aynı gün evde dinlenmesinde fayda olacaktır.

Komplikasyon risklerinin az olması ile birlikte iyileşme süresinin de kısa olması, lokal anestezi ile kürtaj ya da genel anesteziyle kürtaj yöntemleri arasında bu tekniğin diğerlerinden daha fazla ön plana çıkmasını sağlıyor. İyileşme süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve aynı zamanda işlemin ardından bir süre kanama olması beklenen bir durumdur.

Kanama süresi de değişkenlik gösterebiliyor. Bazı kadınlarda kanama sadece birkaç gün sürerken bazılarında bu süre 1 haftayı geçebilir. Rahmin toparlanmasının ardından kanama da kendiliğinden kesilir ve aşırı kanama olmaması durumunda müdahale edilmesine gerek duyulmaz.

Kürtaj nerede yapılır? neye dikkat etmemiz gerekmektedir? detaylı bilgi için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj nerede yapılır

Lokal Anestezi Kürtaj Nasıl Yapılır?

Öncelikle lokal anestezi ile kürtaj işleminin çok uzun sürmediğini belirtmek gerekiyor. Hasta jinekolojik muayene masasına alınır. Rahim ağzının net bir şekilde görülebilmesi için uygun pozisyonu alması sağlanır. Bazı vücut noktalarına lokal anestezi ilacı enjekte edilir ve çok kısa bir süre beklenir. Bu sürenin genellikle 5 ila 10 dakika arasında olduğunu belirtebiliriz. Sonrasında vajina girişi özel solüsyonlar kullanılarak temizlenir.

Hemen ardından vakum katateri olması gereken yere yerleştirilir ve lokal anestezi ile kürtaj işlemine başlanır. Negatif basınç yöntemi ile gebelik materyalinin vücuttan dışarıya alınması sağlanır. Bebeğin tahliyesinin ardından kanama ile ilgili bazı kontroller gerçekleştirilir ve hastanın kısa bir süre dinlenmesi sağlanır.

Sonrasında uyuşukluk hissinin de ortadan kalkması ile birlikte hastanın taburcu işlemi gerçekleştirilir. Bu sürenin genellikle 1 saati bile geçmediğini belirtebiliriz. İşlemin ardından çok hafif düzeyde mide bulantısı, kusma baş ağrısı görülebilir. Bu şikayetlere neden olan kürtajın kendisi değil uygulanan anestezi ilaçlarıdır ve çoğu zaman şikayetler aynı günün akşamında kendiliğinden ortadan kalkar.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-sonrasi-agri-ve-iyilesme-sureci

Lokal Anestezi Kürtaj Fiyatları

Öncelikle lokal anestezi ile kürtaj ile genel anestezi ile kürtaj fiyatları arasında büyük bir fark bulunmadığı bilgisini aktaralım. Son derece makul bir ücret karşılığında, konforlu bir süreç eşliğinde, herhangi bir acı, ağrı, sızı ya da kramp gibi şikayetler olmadan kürtaj yaptırabilirsiniz. Elbette kürtaj fiyatları hangi kadın hastalıkları ve doğum uzmanının tercih edildiğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda fiyatlar üzerinde etkili olan farklı unsurlardan da söz edilebilir.

Ancak genel olarak lokal anestezi ile kürtaj işlemi ya da sedasyon anestezi yani genel anesteziyle kürtaj işlemi için yüksek rakamlardan oluşan bir bütçe ayırmanız gerekmediğini söyleyebiliriz. Sosyal medyada konuyla ilgili çok yanlış bilgiler de paylaşılabiliyor. Oysa istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için gerçekleştirilen kürtaj işlemi bazı platformlarda belirtildiği gibi yüksek rakamlara tekabül etmiyor. Randevu talep etmeniz durumunda muayeneniz yapılabilir ve hemen ardından fiyat noktasında da tarafınıza net bir bilgi aktarılabilir.

Kürtaj nedir? daha fazla bilgi almak için aşağıdaki linkten makalemize göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj nedir

Narkozsuz Kürtaj Olur mu?

Halk arasında lokal anestezi ile kürtaj ya da narkoz gibi konularda bilgiler kimi zaman birbirine karıştırılabiliyor, kimi zaman da yanlış bilgilerin olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Öncelikle tıbben anestezi uygulanmadan kürtaj işleminin yapılabildiğini belirtelim. Ancak bu hasta için son derece acı veren bir işlem olacağından asla tercih edilmez ve edilmemelidir. Zira lokal anestezi uygulandığında dahi acı hissedilebiliyorken hiçbir anestezi uygulanmadan bebeğin tahliye edilmesi, kabul edilebilir bir durum değildir.

Bilinmesi gereken bir diğer detay da lokal yerine genel anesteziyle kürtajın tercih edilmesi durumunda uygulanan anestezinin narkoz desteği olmadığıdır. Bu işlemde çok daha hafif bir anestezi yöntemi olan sedasyon anestezi tercih ediliyor. Sedoanaljezi yani sedasyon anestezi yöntemi, çok uzun süren zorlu ameliyatlarda uygulanan narkoz desteği ile asla karıştırılmamalıdır.

Etkisi çok daha kısa süreli olan ve uygulanması sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan bir yöntemdir ve kürtajın ardından hasta hemen uyandırılır. Dolayısıyla kürtaj sonrasında anesteziye bağlı olarak ortaya çıkabilen mide bulantısı gibi şikayetler de narkoz desteğinde olan şikayetlerden çok daha hafif düzeydedir. Kimi hastalarda bu şikayetler hiç ortaya çıkmayabiliyor.

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://parkmed.com/en/abortion/no-general-anesthesia

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: [email protected]

CategoryKürtaj
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Gizlilik Politikası

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Son Güncelleme Tarihi: 01.11.20023

Bize Ulaşın