Kürtaj sonrası ağrı kürtaj yaptıran kadınların en büyük endişelerinden biridir. Özellikle son dönemde kürtaj işleminin vakumlu aspirasyon yöntemiyle yapılması ve dakikalar içerisinde tamamlanması nedeniyle hastalarda ağrı ya da kanama beklentisi olmuyor. Oysa kısa sürede tamamlanan bir işlem olsa da kürtaj cerrahi bir operasyondur.

Dolayısıyla işlem sonrasında rahmin iyileşmesi zaman alıyor. Bu süre zarfında da hafif ağrı şikayeti ortaya çıkabilir. Ağrıya kanama da eşlik edebilir ve bunlar beklenen durumlardır. Kürtaj yaptıran kadınların ağrı durumunda hemen endişeye kapılmalarına hiç gerek yok. Ağrının vücudun hangi bölgelerinde yoğunlaştığını ve iyileşmenin toplamda ne kadar zaman aldığını aktaracağız. Ancak öncesinde akılları bir hayli karıştıran kürtaj sonrası ağrı konusunu mercek altına alalım.

Kürtaj Sonrası Ağrı Kaç Gün Sürer?

Hangi teknikle gerçekleştirilmiş olursa olsun, kürtaj sonrası ağrı şikayeti çok uzun süreli olarak ortaya çıkmaz. Özellikle işlemin yapıldığı gün hafif bir ağrı hissedilebilir ancak bu ağrı günlük hayatı olumsuz düzeyde etkileyecek kadar yoğun olmaz. Doktor tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçların kullanımı ile bu ağrının kontrol altına alınması sağlanabiliyor.

Aynı zamanda kürtaj sonrası iyileşme süreci boyunca şiddetli ağrı yaşanmaz. Kısa bir süre sonrasında ağrı kesici ilaç kullanımına bile gerek kalmayacaktır. Ancak burada kritik bir konunun altını çizmeliyiz. Ağrının şiddeti artıyorsa ve dayanılmaz düzeyde kramplar meydana geliyorsa mutlaka zaman kaybetmeden doktorunuzu aramalısınız.

Hangi durumlarda doktoru aramanız gerektiğini şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Bayılma
 • 3 haftadan daha uzun süren kanama
 • Ağrının şiddetlenmesi ve 2 hafta geçmesine karşın devam etmesi
 • Yüksek vücut ateşi
 • Kötü kokulu vajinal akıntı

Kürtaj işlemi deneyimli bir hekim tarafından yapıldığında riskleri son derece az olan operasyonlardan biridir. Ancak parça kalması, rahmin zarar görmesi, enfeksiyon gibi riskleri de göz ardı etmemek gerekiyor. Bu nedenle yukarıda sıralanan durumlar geliştiğinde doktorunuza konuya dair bilgi vermeniz ve gerekli muayene ile tetkiklerin yapılmasını sağlamanız son derece önemlidir.

Mutlaka okumalısın –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-sonrasi-adet-gorme

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci Ne Zaman Olur?

En çok merak edilen konulardan biri de kürtaj sonrası iyileşme süreci oluyor. Dokularda iyileşme hızı her kadında aynı değildir ve buna bağlı olarak kürtaj sonrası iyileşme süreci de değişkenlik gösterir. Ancak genel olarak 2 hafta ile 3 hafta arasında iyileşme tamamlanır.

Bazı kadınlarda kanama sadece birkaç gün sürerken bazı kadınlarda bu süre 10 güne kadar uzayabiliyor. Ancak kürtaj sonrası ağrı şikayeti iyileşme süresi boyunca yaşanmaz. Operasyon anestezi altında gerçekleştirildiğinden işlem esnasında da kadınların herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz. Yeni bir gebelik için en az 3 ay beklenmesi gerektiğinin de altını çizelim. Fizyolojik anlamda rahmin yeniden gebeliğe hazırlanması için bu süre boyunca doğum kontrol yöntemleri tercih edilmelidir.

Tüm bunlarla birlikte kürtaj sonrası iyileşme süreci boyunca dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Kanama devam ettiği müddetçe havuz, deniz, sauna ve hamamdan uzak durulmalıdır.
 • Tampon kullanmak yerine ped kullanmak ve pedi sıklıkla değiştirmek çok daha doğru olacaktır.
 • İyileşme döneminde ağır sporlardan uzak durmalı ve vücudu çok fazla zorlayan hareketlerden kaçınmalısınız.
 • Kürtaj sonrası adet düzensizliği yaşanabilir. Ancak işlemin üzerinden 40 günden daha fazla zaman geçtiği halde adet olmadıysanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.
 • Kanama süresi boyunca küvette banyo yapılması önerilmez. Ayakta duş almanız çok daha doğru bir tercih olacaktır.
 • Kürtaj klinik istirahat gerektirmez ancak birkaç gün evde dinlenmenizde fayda var.
 • Kanama durmuş olsa bile rahim henüz tam olarak iyileşmemiş olabilir. Bu nedenle hijyen koşullarına kanama durduktan sonra da dikkat etmelisiniz.

Kürtaj Sonrası Ağrı Nasıl Geçer?

Öncelikle kürtaj sonrası ağrı endişe edilecek düzeyde olmayacağından bu konuda stres yaşamaya da gerek olmaz. Kürtajdan sonra yaşanan ağrı kısa süreli olmakla birlikte adet döneminde hissedilen ağrıdan daha şiddetli değildir. İnternet ortamında ağrıyı kestiği iddia edilen çeşitli bitki kürleri ya da gıda önerileri ile karşılaşabilirsiniz.

Ancak bitki karışımlarının gelişigüzel kullanımı sağlığınıza zarar verebilir. Bu nedenle doktorunuzun önermediği yöntemlerden uzak durmanızda fayda var. Aynı zamanda kürtaj operasyonundan sonra 2 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Şayet bu yasağa uymazsanız ağrı şikayetinin şiddetlenmesi söz konusu olabilir. Bununla birlikte cinsel perhiz uygulanmasının nedeni enfeksiyon riskidir. Rahimde iyileşme tamamlanana ve kanama durana kadar cinsel ilişkiden uzak durmanız büyük önem taşıyor.

Dr. İsmet Yıldırım der ki…

Kürtaj işlemi yapılacak bir kadında ağrı kanama ve anestezi genelde korkulan bir durumdur. Özellikle ağrıyı azaltmak için işlem öncesinde rahim ağzına bazı ilaçlar uygulanır ve rahim ağzı yumuşatılır işlem sonrasında ağrı olması engellenir. Genellikle hastalarımızda hiçbir şekilde rahatsız edici bir ağrı olmaz.

Kürtaj sonrası kanama da genellikle ilk birkaç gün adetten çok çok az şekilde olmakta veya işlemden birkaç gün sonra hafif kasık ağrısı ile beraber hafif kanama şeklinde olmaktadır ve birkaç gün devam etmektedir. Merkezimizde kürtaj işlemi genel anestezi altında ve anestezi uzmanı tarafından yapılmakta olup herhangi bir sorun sıkıntı ile karşılaşmayız.

Kürtaj işleminden sonra iyileşme oldukça hızlıdır beş 10 dakika içinde hasta kendine gelir yarım saat takibi yapılır ve taburcu edilir, normal hayatına dönebilir bir hafta sonra kontrol işlemi yapılır…

Bilginiz olsun –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-kacinci-haftaya-kadar-yapilabilir

Kürtaj Sonrası Ağrı Neden Olur?

Kürtaj işlemi hafif düzeyde de olsa rahim içerisinde bir yıpranma yaratabiliyor. Bu nedenle kürtaj sonrası ağrı meydana geliyor. Ağrının temel nedeni rahmin kendini onarmaya çalışmasıdır. Bu esnada kasılmalar meydana gelebilir ve bu da adet döneminde yaşanan ağrı ile oldukça benzer bir ağrıya yol açabilir. Kimi zaman kasık bölgesinde yoğunlaşan ağrı kramp şeklinde de olabilir. Bu ağrı genellikle ilk gün yaşanır ve sonrasında azalarak kendiliğinden ortadan kalkar. Kadınların büyük bölümü operasyondan bir gün sonra ağrı kesici ilaç almaya bile gerek duymaz.

Şayet şiddetli ağrı yaşanıyorsa rahimde parça kalmış olabilir. Bu durumda rahim aşırı düzeyde kasılır ve bu parçayı vücuttan atmaya çalışır. Dolayısıyla bu kasılmalar esnasında şiddetli bir ağrı da ortaya çıkar. Enfeksiyon şiddetli ağrının bir başka nedenidir. Enfeksiyon durumunda vücut ateşi yükselir ve aynı zamanda vajinadan kötü kokulu bir akıntı da gelir. Operasyon esnasında rahmin hafifçe aşağıya doğru çekilmesi gerekiyor. Bundan kaynaklı olarak şayet hastanın karın boşluğunda yapışıklıklar varsa işlem sonrasında ciddi bir ağrı hissi ortaya çıkabilir.

Merak edenler için –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-fiyatlari

Hangi Ağrı Kesiciler Kullanılmalıdır?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları kürtaj sonrası ağrı olacağını bildiğinden zaten hastalara ağrı kesici ilaç reçete edecektir. Hastanın durumuna ve şayet varsa kullandığı diğer ilaçları da dikkate alarak en uygun ağrı kesici ilaç reçete edilir. Doktor tarafından önerilmeyen ilaçları kullanmamalısınız. Ağrı şikayeti ortadan kalktığında ağrı kesici ilaç kullanmanıza da gerek kalmaz.

Aynı zamanda enfeksiyon riskini minimum seviyeye çekebilmek adına doktorunuz tarafından antibiyotik ilaç da tarafınıza reçete edilir. Bu ilaçların da belirtilen dozajda olmak kaydıyla muntazam bir şekilde kullanılması önem taşıyor. Antibiyotik ilaç kullanımında dozajı aşmamalı, eksik doz almamalı ve doktorunuzun belirttiği süre boyunca ilaç alımına devam etmelisiniz.

Aksi halde enfeksiyon gelişebilir ve bu durumda yaşanan ağrı ya da kanama gibi şikayetler daha uzun süre devam edebilir. Çok ender durumlarda kürtaj sonrası iyileşme süreci boyunca kullanılabilecek kanamayı azaltan ilaçlar da doktorunuz tarafından reçete edilebilir.

Kürtaj Sonrası Belde Ağrı Görülür mü?

Kadınlarda kürtaj sonrası ağrı genellikle kasık ve karın bölgesinde görülüyor. Ancak bel bölgesinde de ağrı olması normaldir. Ağrı kesici ilaç kullanımına karşın azalmayan bir ağrı durumunda doktorunuza başvurmalısınız. Ayrıca kürtaj sonrası iyileşme süreci bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Doktorun önerilerini ve uyarılarını dikkate almanız, iyileşme sürecini çok daha sorunsuz tamamlamanızı sağlar. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-sonrasi-cinsel-iliski

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: [email protected]

CategoryKürtaj
 1. 26 Şubat 2021

  Merhaba dün kürtaj oldum sol kasığım çok agriyo normal midir ne zaman geçer acaba sanci yapıyo ağrı kesici geçirmiyo

  • 8 Mart 2021

   Merhaba kürtaj sonrası bazen rahim içinde kan birikir ağrı yapabilir tekrar bir kontrole gitmekte fayda var.

 2. 25 Ekim 2021

  Mrb kürtaj olali3hafta felan oluyor ama sağ kasıkta çok ağrım var geçmiyor ne ağrı kesici nede başka bişey geçirmiyor ne yapmaliyim sebebi nedir

  • 3 Kasım 2021

   Merhaba kürtaj sonrası kontrole gittiysen herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum belki âdetin başlayabilir ancak muayene olmakta fayda var

   • 11 Şubat 2022

    Merhabalar dört gün önce kürtaj oldum bugüne kadar ne Ağrı ne sızı yoktu ama bugün birden belimde ve kasıklarımda şiddetli ağrılar oluştu Ağrı kesiciler de kesmiyor bu normal midir acaba

    • 26 Şubat 2022

     Merhaba rahim ağzı dar olduğu zaman dışarı yeteri kadar kan gelmiyor içerde birikiyor ağrı yapıyor tamamen normaldir.

  • 4 Temmuz 2022

   Merhaba ben 2ay önce kürtaj oldum sonrasında herşey normal dediler doktorlar ama benim kasık ağrısı sikayetlerim ve şişkinliğim hiç gecmedi ayriyeten ilk ay adetimi gördüm ama ikinci ay adetimi görmedim hamilelik testi yaptılar ama sonuç negatif çıktı bana herşey normal demişlerdi ve şimdi çok korkuyorum sizce neden böyle ☘️

   • 5 Temmuz 2022

    Merhaba kürtaj ile ilgili bir durum olduğunu sanmıyorum kilo alıp verme fiziksel yorgunluk hava değişimi sıkıntı stres bu tür bir duruma yol açmış olabilir tekrar muayene olman uygun olur.

    • 18 Şubat 2023

     Merhaba ,dun kürtaj oldum psikolojik olarak çok kötüyüm.sorum su alt karnimda hareketler var ve acayip gaz sancisi bazende kramplar var doktorumla konuştum ve sorun yok dedi .ne yapmak lazım hala anlamadim

     • 13 Mart 2023

      Merhaba şikayetin tamamen normaldir herhangi bir sorun yok.

 3. 28 Aralık 2021

  3 gün önce Dr İsmet beye kürtaj oldum çok korkuyordum ancak korkacak bir şey olmadığını işlem bittikten sonra anladım gerçekten çok konforlu ve hızlı bir şekilde işlemim tamamlandı 1 saat bile geçmeden taburcu oldum ve normal yaşantıma kaldığım yerden devam ettim .
  Dr İsmet Bey bu konuda çok başarılı ve güvenilir.Kendisine bu teşekkürü borç bilirim.

  • 25 Ağustos 2023

   B3n kurtaj oldum ama karnımın üst kısmı ağrı var

   • 28 Eylül 2023

    Merhaba bu konuda yorum yapamayacağım dilersen doktoruna görüş.

 4. 1 Şubat 2022

  Merhaba hocam kürtaj olalım 4 gün oldu agrım bu gün basladı sag kasıgımda agrı var ve kasılma var kontrolüm 3 gün sonra hemen gitmelimiyim ? Yoksa kontrol gününü mü bekleyeyim?

  • 3 Şubat 2022

   Merhaba tamamen normaldir ağrı kesici alabilirsin.

  • 21 Kasım 2023

   Merhaba hocam. 25 gün oldu kürtaj oldum. Dün gece karın altından kasıklarıma doğru cok şiddetli agrı oldu. Neden acaba

   • 23 Kasım 2023

    Merhaba işlem sonrası kontrole gittiysem herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum ancak bazen fazla kanama olmayınca içeride biriken kan ağrı yapabiliyor.

 5. 25 Şubat 2022

  Hocam bir hafta önce kürtaj oldum üç gün önce lekelenmeye başladım bu gün biraz daha arttı çok koyu parca geliyor bayılacak gibi ağrım var terliyorum ve ateşleniyorum napmalıyım çok acil

  • 28 Şubat 2022

   Merhaba rahim ağzı dar olduğu zaman genelde içerde kan birikiyor ve bu tarz şikayetler olabiliyor sorun olduğunu sanmıyorum zaten kontrole gideceksin sanırım.

 6. 30 Mart 2022

  Hocam kürtaj olalı iki bucuk ay oldu ama geçmeyen kasık ağrılarım var kramplarım var neden acaba normal mi bu

  • 12 Nisan 2022

   Merhaba kürtajdan bir hafta sonra kontrole gittiysen herhangi bir sorun görülmediyse ağrılar bir süre sonra geçecektir.

   • 16 Eylül 2023

    Merhaba Kürtaj olalı 12 gün oldu hayla kasiklarim da şiddetli ağrı oluyor kanamam devam ediyor normal midir

    • 30 Eylül 2023

     Merhaba rahim ağzı dar olduğu zaman ağrılar olabiliyor kontrole gittiysen sorun yok.

 7. 13 Mayıs 2022

  Mrb İsmet bey ben dün kürtaj oldum çok ağrılı geçti bugün sancım ve kanamam çok fazla acaba içerde parça kaldı diyemi böyle sancılı birde içerde parca oldugu zaman ölüme kadar götürüyormuş bu ne kadar doğru şimdiden teşekkürler

  • 16 Mayıs 2022

   Merhaba kürtaj olduğunuz doktor ile görüşmeniz gerekiyor rahimin pozisyonla ilgili bir ağrı sebebi olabilir kürtaj ile ilgili sorun olduğunu sanmıyorum ancak ultrasonografi yapılması gerekir.

 8. 3 Haziran 2022

  Merhaba bir hafta once kurtaj oldum cok iyiydim ana uc gundur bacaklarim cok agriyor

  • 8 Haziran 2022

   Merhaba herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum rahim pozisyonu ile ilgili bir ağrı olabilir tekrar kontrole gitmen uygun olur.

 9. 18 Eylül 2022

  Merhaba 2 gün önce kürtaj oldum belim bacaklarım başımda ağrı var başımda şiddetli ağrıyor ağrıkesici de çok fayda vermiyor neden olabilir

  • 10 Ekim 2022

   Merhaba anesteziye bağlı olabilir muayene olmak uygun olur.

  • 16 Mart 2023

   Merhaba doktor bey1buçuk ay oldu kürtaj olalı karsıgımda hafif ağrı devam ediyor şimdiden çok teşekkür ederim

   • 28 Mart 2023

    Merhaba uygunsa tekrar muayene olsan iyi olur ultrasonografi yapmak lazım.

 10. 21 Aralık 2022

  Merhaba doktor bey bende neredeyse 2 hafta oldu kürtaj olalı önce ağrım yoktu ama birkaç gün sonra karın bölgesinde sağ tarafta şiddetli başımda şiddetli belim ve bacaklarımda şiddetli ağrı var ne yapmalıyım şimdiden çok teşekkür ederim

  • 13 Ocak 2023

   Merhaba herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum ama kontrole gitmen gerekiyordu.

 11. 16 Ağustos 2023

  İki gün önce kürtaj oldum fakat aynı gün dışında herhangi bir kanamam olmadı bundan korkmalı mıyım yoksa normal mi ya da kanamam ilerleyen zamanlarda olacak mı endişe etmeli miyim

  • 28 Eylül 2023

   Merhaba bazen hiç kanama olmayabiliyor ama 2.03 gün sonra başlar sanırım, kürtaj sonrası kontrole gitmeyi unutma.

 12. 29 Eylül 2023

  Merhaba ismet bey 7 ay önce kürtaj oldum ama ilkinde parça kalmış ikinci seferde alındı iki kez, aynı işlem yapıldı ama hiç birinde bir sorun olmadı adetim herseyim düzenli ama bu sürecten sonra genital bölgemde ve kasık bölgemde arada kılcal sancı agrı oluyor buda beni tedirgin ediyor ufacık bir üşütme yada gaz olduğunda oluyor

  • 30 Eylül 2023

   Merhaba kürtaj işlemi ile ilgili bir durum olduğunu sanmıyorum.

 13. 3 Kasım 2023

  Merhaba ben 2 gün önce kürtaj oldum belimde iğnenin yapıldığı yerden başlayan aşırı derecede bi ağrım var hatda arada bi kilitlenmeler de oluyo bu normal midir ne kadar sürede geçer

  • 23 Kasım 2023

   Merhaba bazen iğneden sonra böyle durumlar olabiliyor özellikle çok yan tarafa yapildiginda oluyor bir hafta on günde geçer diye düşünüyorum birkaç günde artarsa şikayetin doktorla görüş.

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Gizlilik Politikası

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Son Güncelleme Tarihi: 01.11.20023

Bize Ulaşın