Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

kürtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması işlemidir. Cerrahi bir işlem olan kürtaj, tıbbi gereklilik durumlarında da gebeliğin herhangi bir haftası uygulanabilmektedir. Ancak istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yasal olarak belirtilen süre 10. Gebelik haftasına 10. Gebelik haftasını geçen hamileliklerde yasal olarak kürtaj işleminin yapılması söz konusu değildir.

Kürtaj, günümüzde vakum yöntemiyle tamamlanmaktadır. Bu sayede de güvenli ve pratik bir şekilde tamamlanmaktadır. Yaklaşık olarak 15 dakikada tamamlanan kürtaj işleminin deneyim, uzmanlık ve titizlik gerektirdiği unutulmamalıdır. Bu sebeple de mutlaka güvenilir ve uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Kürtaj işleminden bir hafta sonra kadının kontrollere gitmesi gerekmektedir. Bu süreden daha önce kanama, kötü kokulu akıntı ya da şiddetli ağrı gibi şikayetler mevcutsa, süreyi beklemeden doktoruna haber vermelidir. Yapılan kontroller, iyileşme sürecini değerlendirmeye yardımcı olur. Kürtajdan sonra iyileşme süreci tamamlanana kadar cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Bu süre her hastaya göre değişmekle birlikte genellikle 1 aydır.

Kürtaj sonrası ilk adet

Kürtaj işleminden sonra ilk adet 45 gün içerisinde başlamaktadır. Şayet 45 gün geçmiş ancak halen adet görülmemişse mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Kürtaj işleminden sonra hormon dengesinin eski haline dönmesinin ve rahmin iyileşme sürecinin 2 hafta sonra gerçekleşeceği unutulmamalıdır. Bununla beraber kürtaj işleminden sonra strese girmek gibi olumsuzluklar da beklenen adetin gecikmesine yol açabilir.

Kürtaj sonrası ağrı

  • Kürtajdan sonra 5 gün boyunca gittikçe hafifleyen bir ağrı ya da kramp söz konusu olabilir. Bu ağrılar, doktorun reçete ettiği ağrı kesicilerle giderilebilmektedir.
  • Kürtaj sonrası hamilelik
  • Kürtaj işleminin güvenilir, uzman bir doktor tarafından kurallara uygun şekilde yapılması sonucunda, yeniden hamilelik mümkündür.

Kürtajdan sonra cinsel ilişki

Kadının yeniden cinsel ilişkide bulunabilmesi için iyileşme döneminin tamamlanmasını beklemesi gerekir. İyileşme süreci tamamlanmadan cinsel ilişkide bulunmak, enfeksiyon riskinin artmasına yol açabilir. Kürtaj işleminden sonra serviks yani rahim ağzı nispeten açık olacağı için iyileşme süreci cinsel ilişki sebebiyle sekteye uğrayabilir.

Kürtajdan sonra bir hafta boyunca kanamaların olması normal kabul edilmektedir. Kanama kürtajdan beş gün sonra da devam ediyorsa cinsel ilişkide bulunulmamalı ve mutlaka doktora haber verilmelidir. İyileşme sürecinden sonra ise cinsel ilişkide bulunmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak gebelik riski olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple de mutlaka doğum kontrol yöntemlerine başvurulmalıdır.

Aşağıdaki videoda ”Hangi Hastalıklar Hamile Kalmaya Engel Olabilir” konusu hakkında verdiğim bilgileri izleyebilirsiniz. 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüp bebek nedir?

Tüp Bebek Nedir? Başarı Oranları Nelerdir?

Tüp Bebek Nedir? Tüp bebek, doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin sıklıkla başvurduğu bir gebe kalma yöntemidir. …

Devlet Hastanesinde Kürtaj

Devlet hastanesinde kürtaj yapılır mı? Devlet hastanesinde kürtaj yapılırmı? Türkiye’de kürtaj işlemi yasaldır …

kurtaj-riski-artiyor

Gebelik Haftası İlerledikçe Kürtajın Riski Artıyor

Kürtaj Riski Artıyor Kürtaj riski artıyor: Gebeliğin büyümesine bağlı olarak kürtaj işlemi zorlaşmaktadır. Özellikle …