Kürtaj Sonrası Adet Görme

Kürtaj Sonrası Adet Görme

Kürtaj Sonrası Adet Görme

Kürtaj sonrası adet görme: işlemden sonra ortalama 2-6 hafta arasında adet görülür. Ancak işlemden 2 hafta sonra yumurtlama olabilir, gebe kalma riski ortaya çıkabilir dolayısıyla korunma açısından gerekli tedbir alınmalıdır. Bazı durumlarda kürtaj sonrası adet 6 hafta içinde olmayabilir.

Değişik sebepleri olmakla beraber, rahim içinde yapışma olması önemli bir problemdir.  Adet görmeyen kadına hormon tedavisi verilir, yine adet görmeyen kadına rahim içine yönelik bazı kontroller yapılmalıdır.

Genellikle gecikme sebebi strese bağlı hormonel değişikliklerdir. Bu tarz durumlarda hastaların stresten uzak durmalarını öneririz. Kürtaj işlemine bağlı olarak adet görülmemesi ise oldukça nadir bir komplikasyondur. Rahim içinde yapışıklık olması ve bu sebeple de adet görülmemesi oldukça nadir bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kürtaj sonrası adet görme genelde işlemden 30-40 gün kadar sonrasına tekabül eder. bu süre bazı kadınlarda daha uzun bazı kadınlarda ise daha kısa sürebilmektedir ve bu durum normal kabul edilir. Ancak kürtaj sonra adet olmama durumu 6 haftayı geçmişse bir komplikasyondan şüphelenilir ve zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.

Adet olmadım hamile miyim

Kürtaj sonrası adet gecikmesinin en sık rastlanan nedeni hormonal değişikliklerdir. Bazı durumlarda kürtaj sonrası tüplerde yapışıklık da yaşanabilmektedir ancak bu çok sık karşılaştığımız bir durum değildir. Doktorunuz ultrason ile muayene ederek soruna neden olan komplikasyonu teşhis eder ve gerekli tedaviyi uygular.

Bazen de çiftler kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağı bitiminde korunmadan cinsel ilişkiye girebilir. Bu durumda yeniden gebelik oluşma ihtimali vardır ve adet gecikmesinin nedeni yeni oluşan gebelik olabilmektedir. Kürtajdan sonra hamile kalmak istemiyorsanız gebelikten korunma yöntemlerini kullanmalısınız.

Kürtaj sonrası adetin gecikmesi çok nadiren de olsa kürtaj sırasında gebeliğin alınamamasıdır. Bu durum çok ender yaşansa da daha çok erken hafta gebeliklerde görülür. Bu nedenle kürtaj için gebelik haftası çok erken olmamalıdır. Kürtaj sonrası adet görme düzeni bozulur ve ilerleyen gebelik haftalarında yapılan kürtajlarda bu düzenin yerine gelme süresi daha da artar.

Ayrıca bu süreçte yeniden bir gebelik de oluşabilmektedir. Çok nadir de olsa kürtaj sırasında gebeliğin alınamayarak devam etmesi ve bu nedenle adet görememe durumları yaşanabilmektedir. Kürtaj sonrası adet düzeni kısa süre içinde eski düzeni kendiliğinden dönecektir. Kürtaj işlemi uygulandıktan sonra hastalar da adet dönemlerin de gecikmeler olabilir. Ancak rahim toparlandıktan ve hormonlar normal seviyelere geldikten sonra, hastanın kürtaj olmadan önceki adet düzeni nasıl ise kürtaj sonrasında aynı şekilde devam eder.

Adem olmadım hamilemiyim

Kürtajdan sonra adet belirtileri

Kürtaj işleminden sonra birçok hasta adet kanaması benzeri kanamalar yaşayacaktır. Birkaç gün süren kanamanın olması normaldir. Ancak uzun süren ve çok ağrılı kanamalarda doktora danışmak gereklidir.

Kürtajdan sonra kanama ve kahverengi olması normaldir. Kürtaj sonrası kanama bazı kadınlar tarafından adet görme sanılsa da kürtajdan hemen sonra adet görme beklenen bir şey değildir. Gebeliğin sonlandırılması sonrasında yeniden yumurtlamanın başlaması ve kürtaj sonrası adet görme yaklaşık ilk 1-1,5 ay içerisinde gerçekleşir. Kürtajdan sonra kramplar tarzında gelip giden ağrılı ve şiddetli kanamalar, kanamanın parçalı olması gibi durumlarda doktor randevunuzu beklemeden acilen durumu hekiminize bildirmeniz ve zaman kaybetmeden muayene olmanız gerekir.

Kürtajdan sonra ilk adet kanaması

Kürtajdan sonra ilk adet kanaması kahverengi olabilir bu endişe gerektiren bir durum değildir. Kürtaj sonrasında ilk adet kanaması az olabilir ve kanama esnasında küçük çakıl taşı büyüklüğünde parçaların gelmesi normaldir. Rahimin kendini toparlamaya çalıştığı bu dönemde kokulu akıntı, şiddeti ağrı, şiddetli kanama, 60 günü geçen adet gecikmesi gibi beklenmedik sorunlarda doktorunuzu haberdar etmeniz gerekir. Bu gibi komplikasyonlar kürtaj sonrası enfeksiyon ya da kürtajdan sonra rahimde parça kalması gibi istenmeyen durumların belirtisi olabilmektedir.

Kürtaj sonrası adet kanaması fazlalığı

Kürtaj sonrası kandaki gebelik hormonu HCG hızla düşmeye başlar. Ancak halen vücutta hormon fazlalığı vardır ve bu durumda kürtaj sonrası adet görme düzeni değişir. Örneğin kürtajdan önce düzenli adet gören bir kadının adet düzeni değişebilir ancak bu durum tedaviye gerek kalmadan 2-3 ay içinde kendiliğinden düzelir. Kürtaj sonrasında adet kanaması fazlalığı da hormonların değişmesi ile alakalıdır. Adet kanaması sırasında küçük kan pıhtıları görülebilir. Ancak büyük pıhtılar, şiddetli kasık ve karın ağrısı gibi şikayetlerinizi doktorunuza iletmeniz olası bir sağlık problemini engelleyebilmek için önem taşır.

Adet kanaması fazlalığı

Adet ne zaman düzene girer

Kürtajın adet düzensizliğine sebep olması gibi yanlış bir kanı vardır ancak bu durum doğru değildir. Kürtaj sırasında hormonları etkileyecek hiçbir müdahalede bulunulmaz. Ancak gebelik süresince maruz kalınan hormonlar kürtaj sonrası adet görme üzerine etki ederek adet gecikmeleri, adet düzensizlikleri gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Kürtaj sonrası adetin düzene girmesi için rahimin kendisini toplama süresi ve vücudun arta kalan hormonlardan kurtulması gerekir. Bu süreç kısa bir zaman dilimini kapsar genellikle nedenleri arasında stres ve hormon değişiklikleri bulunur. Kürtajdan sonraki ilk adet görme sonrasında eski adet düzeninize dönmeniz beklenir.

Kürtaj adet düzensizliğine neden olur mu?

Kürtaj işlemi adet düzensizliğine yol açmamaktadır. Kürtaj işleminde hormonal dengeyi etkileyebilecek işlemler uygulanmamaktadır. Kürtajdan sonra ilk adet gecikebilir ve bunun sebebi genellikle stres kaynaklıdır. Ancak kürtajdan sonraki ilk adetten sonra, kürtajdan önceki adet düzeni devam edecektir.

 

Kürtaj işleminin olası riskleri için tıklayınız.
Kürtaj fiyatları ne kadar

Konu ile ilgili yabancı kaynak:
https://www.healthline.com/health/period-after-abortion

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

105 Yorum

 • Esra şahin

  Ben 26 haziran da kürtaj oldum ikinci dusugumdu,sonra 2 ağustos ta adet oldum 7 gün surdu ve kanama eskisine göre fazlaydı şimdi 2 eylül adet olmam gerekiyor ama daha olmadım bel ağrı var biraz sizce neden cevaplarsaniz sevinirim.

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba, sanırım adet olacaksınız, 1 hafta içinde adet olmazsanız muayene olmanız gerekiyor. İki düşük sonrası bazı testlerin yapılması gerekiyor, doktorunuzla görüşün…

 • Mujde devir

  Merhaba kurtaj sonrasi gecikme olmadan adet oldum ama 13 gundur devam ediyo bitmedi normal mi

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtajdan bir hafta sonra kontrol olmanız gerekiyordu kontrole gittiseniz sorun yok demektir, 15-20 güne kadar hafif hafif kanamalar olabilir

  • Serap ulutaş

   İsmet bey merhaba 38 yaşındayım 15 Ağustosta kürtaj oldum 3 gün öncede kürtaj sonrası ilk regl oldum ama çok fazla kanamam ve ağrım var bu normal bir durum mu

   • Op. Dr. İsmet Yıldırım

    Merhaba, normalde o kadar geç dönemde ağrı olmaması gerekir. Kürtaj dan sonra kontrol olduysanız sorun olacağını sanmıyorum.

 • emel ikikardeş

  Merhaba hocam, 24 temmuzda kürtaj oldum doktorumun verdiği günlük hap kullandım 25. gün regli oldum ağrısız fakat biraz fazla kanamalı ve bol parçalı 6 gün süren regli geçirdim. 2. günü reglimin hormonlarıma baktırdım prolaktin hormonum 40.83 geldi.

  2. reglimi 23. gün sonra oldum ilaç kullanmadım. çok çok az hiç gelmiyor desem yeri kahve rengi çok küçük pıhtılar var o kadar tekrar prolaktin hormonuma baktıracağım fakat regli kanamasımı geçiriyorum bilemedim sökülürüm diye bekliyorum git gide dahada azaldı bu durum normal mi ? prolaktin hormonuma beklemeyim hemen baktrayım mı bukadar az iken kanamam doğru sonucu verirmi ?

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba testini tekrar yaptırabilirsin sorun olmaz regli döneminden etkilenmez…

 • Nermin

  Merhaba hocam 27 temmuzda kurtaj oldum bugün 13 eylul ve hala regl olmadım kontrolede gidemedim şehir dışındayım diye sizce problem çok büyük mudur ne yapmam gerekiyor ilk kürtajimdı bu arada

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba, Kontrole gitmen gerekiyor tekrar ultrasonografi yapmak gerekir. Herhangi bir problem yoksa adet sökücü ilaç kullanman gerekir. Kürtaj sonrası adetler bazen gecikebiliyor…

   • Nermin

    Evet haklısınız geçikmeler normal diyor herkes stres yüzünden fakat sizce 2 haftalik bir geçikme normal mıdır

    • Nermin

     Hala regl olmadığım icin dahada stres yapıyorum gittigimde karşıma ne gibi problemler çıkıcak bilmediğim için korkuyorum kontrole pazartesi gidicem sizce problem hangi seviyededir doğarganlığıma zarar verir mı kürtaj 2 gün boyunca stres yapmaktansa size sormak istedim

 • Hatceun1

  Merhaba 3 at önce kürtaj oldum , 45. Gün falan adet olur gibi sadece peçete sioince kan geldi , şuanda da öyle az geliyor sorun nedr

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtaj sonrası ilk adet bu şekilde olabilir ancak bir sonraki adette yine kanama az olursa muayene olmanızda fayda var…

   • Demet ak

    Merhaba ben 3 ay once 12 haftalık bebegimin kalbimin durmasından dolayı düşük yaptım normal adetim 7 gün sürerdi ama dusukten sonra 10 gün sürüyor 3 aydır leke şeklinde 3 gün fazla sürüyor nedeni nedir

    • Op. Dr. İsmet Yıldırım

     Merhaba, doğum ve kürtajlardan sonra bazen Adet durumlarında değişiklik meydana gelebilir yinede sekiz günü geçmesini istemeyiz muayene olmakta fayda var…

  • Hande

   Mrb beb 16 temmuzda kurtaj oldum 19 agustosta ilk adeti gordm ama 5 eylulde tekrar adet oldum ve 17 eylulde tekrar koyu renkte akinti ve biraz adet agrisi gbi agrim oluyor bu durum normalmi

   • Op. Dr. İsmet Yıldırım

    Merhaba muayene olmanız gerekiyor…

 • Melek Sen

  Merhaba nisan ayinda 17 haftalik bebeyimi kaybettim. Bebeyimi suni sanciyla dogdu fakat plazentayi ameliyatla aldilar. Ozaman dan buyana biy ay adetim normal bir ay cok cok az geliyor. Bunun sevebi ne olabili. ( mudahale sonrasi 1kere kontrol oldu herseyin normal oldugunu soylediler)

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba 17 haftalık gebelik sonrası bu yaşadıklarınız gayet normaldir sanırım bir ay içinde normal düzene gireceksiniz düzene girmez iseniz muayene olmanız gerekiyor…

   • Ayse tam

    Hocam merhaba ben 12 eylül de kürtaj oldum. Sonrasında azcik akintim vardı agrım falan olmadı ama 16 eylülde normal adet gibi kanamam olmaya başladı 4 günde adet olur muyum sakıncası var mi

    • Op. Dr. İsmet Yıldırım

     Merhaba kanamaların tamamen normal…

     • Gül

      Merhaba ben dış gebeydim 17 eylül 2019 da iğneyle sonlandırdılar kanamam bitti acaba ne zaman regli olurum

     • Op. Dr. İsmet Yıldırım

      Merhaba bir ay içinde olman beklenir…

 • Kübra Altundaş

  Merhaba hocam . Ben 11 Ağustosta ilk gebeliğimi 6 haftalıkken kaybettim .Kürtaj oldum . Ilk adetimi 4 Eylulde oldum 11 eylulde bitti . 20 Eylulde tekrar kanama başladi bu normal midir ? Alalası var mıdır bilmiyorum 2 gün ama taze zencefili su içtikten sonra adet olacak gibi kasık ağrım olmuştu. Teşekkürler

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba ilk âdetin zamanı normal ancak ikincisi biraz erken olmuş zencefile bağlı olabilir bu konuda yorum yapamayacağım , jinekolojik muayene ve ultrasonografi uygun olur…

 • Aysen

  Merhabalar. 23 haftalık bebeğimi kaybettim. Hap ile doğum başlatıldı daha sonra genel anestezi ile kürtaj oldum. Bir ay sonra doktor gitigimde. Miyomlarin var dediler. Şimdi adet oldum. Kürtaj sonrası miyom olması normalmidir

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba, miyomlarınız daha evvelden vardır. Gebe rahim de bazen ultrasonografide görünmeyebilir, doğum sonrası tespit edilmesi tamamen normaldir.

 • Eylül aksoy

  Ben kurdaj oldum 12 ağustos da oldum sonra adetliknomalde 6 gün bittigi ama kanam devam ediyor neden olabilir

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba, kürtaj sonrası kanama haftasına göre 1-3 hafta arası devam edebilir ancak adetten daha az bir kanamadır zaman zaman kesilir zaman zaman tekrar başlar. Adetten sonra 1 hafta sonra muayene olduysanız problem yok. Ancak muayene olmadıysanız muayene gerekir.

 • Esra acıyan

  Merhaba 4 ağustos da 5 haftalık bebeğimi düşürdüm. 5 eylülde ilk kanamam oldu ve gayet normal kanamaydı ardından 20 eylülde tekrar şiddetli karın ağrısı ile kanamam oldu. Bu düşükten sonra normal mi hocam

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba, düşük yaptıktan sonra kürtaj olmanız gerekiyordu oldunuz mu bilemiyorum ama kürtaj olmadıysanız bu tarz kanamalar normal sayılabilir. Yine de muayene olmakta fayda var kürtaj olmadıysanız rahim içindeki parçaların temizlenmesi gerekir.

  • Zeynep Gediz

   Merhaba,
   4 Ekimde 6 haftalıkken kürtaj oldum. Normalde 5 gün regl oluyorum. İlk adetim 2 Kasımda başladı fakat hala kanamam devam ediyor. Normal mi acaba?

   • Op. Dr. İsmet Yıldırım

    Merhaba kürtaj sonrası ilk adet biraz farklı olabiliyor ancak on günü geçer ise muayene olmak uygun olur…

 • Selin

  Merhaba, 30 Agustosta 5. haftada gelisim durdugu icin ilacla dusuk yaptirip sonra kurtajla kalan parcalari temizlediler. Iki gun sonra kontrole cagirdi doktorum muayene ettikten sonra bir sorun yok dedi. Bugun cok felaket agrim var ama bir turlu kanamam baslamadi. Ne yapmam gerekiyor. Yardimci olursaniz sevinirim.

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba sancınız normal olabilir yeni adet başlangıcı ile ilgili olduğunu sanıyorum ancak en doğrusu tekrar muayene olmak ultrasonografi yaptırmak…

 • Meltem Akgün

  Iyi günler. Kurtaj olduğum gun adet oldum ve kurtajdan 3gun sonrasi normal regil gibi 7 gun süren kanamam oldu. Fakat regilimn üstünden 40 gun gectigi halde regl olamadm. 35 gunun sonunda doktorum bana regl olmam icin tarlusal tablet verdi fakat ilaci 3 gündür bitirmeme ragmen hala regl olamadm. Endiselenecek bir durum var mi acaba

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba birkaç gün daha bekleyin adet olmaz iseniz ultrasonografi ile kontrol edilmesi gerekiyor…

 • Gülümser cetin

  Merhaba ben aynı anda iç ve diş gebelik geçirdim 9 Ağustos’ta aynı anda kürtaj ve dış gebelik ameliyatı oldum sağ tüpüm alındı.sonrasında 50 gündür adet olmadım. Bugün yaklaşık 6saattir sancım var şiddetli ama adet olmadım.bu adet sancısımı yoksa başka bişey olabılirmi

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba adetiniz başlayabilir 1-2 gün bekleyin iki gün içinde adet olmazsanız bir muayene olmanızda fayda var.

 • Esin

  Merhaba 8. Haftada 20 ağustosta kürtaj oldum ama tüpe yakın olduğu için kese bozulmadı ve 26 ağustosta ilaçla düşük yaptım 19 eylülde de 2 gün hafif pembelik geldi.Hala adet olmadım doktorum adet olmazsan 40 gün sonra gel dedi hangi tarihi başlangıç saymalıyım 20 ağus.mu 26 ağustosmu.gelen pembelik adet sayılırmı

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba 20 Ağustos’tan itibaren saymalısın…

 • Raşan öztekkeli

  Merhaba benim8 haftalik bebeğin kalp atışı durdugu için 26 ağustosta kurtaj oldum hala adet olmadım dün bi küçük kan pihtisi idrarla beraber geldi ve suan da hiçbir şey yok ben adet başlangıcı sandım ama adet olmadım hala bi sıkıntı olabilir mi

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba muayene olmanız gerekiyor…

 • Ayşe kılıç

  Hocam 2 eylülde istemli kürtaj oldum halen adet görmedim eşimle sadece 1 kere korunmasız ilişki oldu ertesi gün ertes hapını kullandım 4 gün öncede peçeteyle kan geldi tekrar hamile kalma riskim yoktur değil mi

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtaj işleminden sonra iki hafta içinde tekrar yumurtlama olabilir yani gebelik riski var demektir ertesi gün hapı kullandıysan biraz adetlerim düzensizleştirebilir…

 • Nesrin

  Hocam merhaba ben geçen sene bir dış gebelik yaşadım bu senede dört haftalık gebeliğim kalp atımı duyulmadığı için sonlandı 24 temmuzda kürtaj oldum 22 ağustosta regl oldum 7 gün sürdü eylüldede regl zamanı peçeteye hafif lekelenme şeklinde oldu şimdi zamanı ama olmadı nedendir acaba

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba muayene olmanda fayda var bazen üstüne adet görme durumları olabiliyor veya gebelikle ilgili bir durum yok ise bir kist olma ihtimali var…

 • Gülseren kuru

  Merhaba kürtajdan 40 gün sonra ilk adetimi olduk sonra 10 gün arayla ikinci kez adet oluyorum normal mi

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtaj sonrası bazen adetlerde düzensizlik oluyor ancak kürtaj sonrası muayene muhakkak olmak gerekiyor, Muayenede sorun yok ise üç ay beklemen gerekir…

 • Nesrin

  Hocam merhaba ben geçen sene bir dış gebelik geçirdim 24 temmuzdaysa 8 haftalık bebeğin kalp atışı olmadığı için kürtaj oldum 22 ağustosta ilk reglimi oldum 7 gün sürdü eylülde ara ara 4-5 lekelenmem oldu sonra regl olamadım neden olabilir tşk ederim

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtaj sonrası adetler birkaç ay bu şekilde olabiliyor ancak az adet görme rahim içi yapışıklığına bağlı da olabilir sonraki adetleri takip etmek lazım…

 • Tuğçe

  Hocam ben 22 Ağustosda kürtaj oldum ara ara sancı ve kramplarım oldu şişdetli Ağrı kesici biraz fazla kullandım ve hala adet olmadım kürtaj sonrasında hiç bi şekilde kanamam olmadı şartlardan dolayı doktora da gidemedim sizce neden hala adet olmadım

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtajdan bir hafta sonra muhakkak kontrole gitmeniz gerekiyor. Bazen kurtaj sonrası kanama olmayabilir…

 • Sabina

  Merhaba ben 20 temmuzde dusuk yaptim 17agustosda ull Adetimi gördum ardindan 30 agustosta ikinci ondan sonra hic görmedim butun 8ekim ne yapmaliyim Hamilelik olur mu yoksa bir sonra mu var? Cevaplarsaniz sevinirim

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba , korunmuyorsanız tabii ki gebelik olabilir muayene olmanız gerekiyor…

 • Yasemin

  29 agostosta kürtaj oldum ilk 10 gün akıntım vardı ama daha regl olmadım sebebi nedir

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtaj sonrası kanama gebelik haftasına bağlı olarak altıncı haftaya kadar olabiliyor dolayısıyla bir hafta daha bekleyin kanama olmaz ise muayene olmanız gerekiyor…

 • Sedef ince

  7 eylülde kürtaj oldum 12 haftalıktı gebeliğim bebek kendısı düştü eşi içerde kaldı onu kurtajla aldılar kazıma yöntemiyle 1 hafta sonra muayneye cağırdı bir sorun çıkmadı bebek patalojiye gitti bebekle ilgili sorun çıktı düşük sebebi olarak kürtajdan sonra 20 gun falan kanamam oldu 33 gun sonra ilişkiye girdım ilişki sırasında değil ama sabah kanamam oldu ara ara kanamam oldu gun içinde adet kanamasımı acaba bilemedım

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba 12 haftalık gebelikte kürtaj işlemi yapıldığı nda kanamalar bir ay kadar sürebilir tamamen normal gibi görünüyor durumun…

 • didem

  merhaba ben 5 agustosta kurtaj oldum ve daha sonra ufak ufak kanamalar gecırdım ve 14 eylül 21 eylül arası adet oldum daha sonrasında adet gormedım hamıle olma ıhtımalım avrmı

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kanamaların tamamen normal olmuş ancak Ekim ayında adet görmen gerekiyordu bir hafta daha bekleyin kanamanız olmasa test yaptıralım…

 • Zühre demir

  Mrb ben kürtajdan sonra adet oldum ama önceki adetlerime göre fazla sancılı ağrılı geçiyor sizce normal midir ?

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtaj sonrası ilk adet bu şekilde olabilir, Sonraki aylarda devam eder ise muayene olmakta fayda var…

 • Derya Deniz

  Merhabalar, 1 sağlıklı doğumum ve 3 tanede tekrarlayan düşüklerim var. İlk gebeliğimde bebeğimin kalbi durdu sonrasında sağlıklı doğumumu yaptım. son iki düşüğümdede sağlıksız gebelik olduğundan kürtajla alındı. Küretaj patololoji sonucunda iltihaplı desidua sonucu çıktı. Nasıl bir tedaviye başlamam gerekir acaba. Son düşüğüm 10 eylülde oldu ve 16 ekimde bugün ilk adetimi gördüm.

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba düşükle ilgili araştırma yapılması gerekiyor senin kanında genetik geçişli pıhtılaşmaya sebebiyet veren bir hastalık olup olmadığını kontrol edilmesi gerekiyor ayrıca senden ve eşinden genetik testler yapılabilir dilersen bir doktora git o gerekli tedavi planlasın…

 • perihan çelik

  Merhaba hocam bende 1 aydır kürdaj oldum anembiyonik gebelik yani boş gebelik yaşadım ama adet olmadım niye oşmadığımı anlamadım

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtaj sonrası en geç altı haftaya kadar adet olmak gerekir, adet olmaz isen doktorunla konuş, söktürücü kullanmam uygun olur…

 • Tuğba yılmaz

  Merhaba hocam 13eylülde kürtaj oldum ve hala adet olamadım. Herhangi bi sorun var mıdır acaba? Stres yapmaya başladım biraz ama?

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtaj sonrası dört ile altı hafta arasında adet olman beklenir , dilersen biraz daha bekle, endişeye gerek yok…

 • Aleynaya

  Merhaba hocam 26 Ağustos ta normal doğumla birlikte düşük ardindan kürtaj oldum kalan parcalar için bir ay sonrası da regl oldum falan bittikten 1 hafta sonra yine kanamam oldu. Bu regl mıdır yoksa başka bir rahatsızlık belirtisi mi ?

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba adet kanaması gibi kabul etmek gerekir kontrolde herhangi bir sorun yoksa adet kabul edin…

 • Meryem koçak

  10 Ekim’de kurtajoldum 10 gün kadar kanamam oldu sonra 1 hafta sonra kahverengi akıntım oldu 1 hafta kadar bitmeden kanamam başladı 10 günü geçti hala az da olsa geliyor normalmi ne yapmam gerekiyor

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba gebelik haftasına bağlı olarak kürtaj sonrası kanama bir aya kadar bazen devam edebiliyor kontrol muayenesi olduysan herhangi bir sorun yok…

   • Alina oksuz

    Merhaba ,ben 23 Ekimde kürtaj oldum 24 Kasımda da adet oldum kanamam biraz fazla sıkıntı olur mu yoksa düzelir mi teşekkür ederim

 • Aleynaya

  Merhaba ben sağlıklı giden bir gebeligim 26 ağustosta 17 haftalık bebegimi sukesenimin aşağı inmesiyle son buldu. Suni sancı hapiyla normal doğum yaptıktan sonra kürtaja alındım ve rahim içi temizlendi. Ardından 30-35 gün sonra adet dongum yine eski düzenine döndü 6-7 gün sürdü. Reglim biteli 1 hafta oldu tekrar kanamam başladı. Bu yine regl olduğum anlamınami gelir yoksa başka bir rahatsızlık belirtisi midir?
  Cevaplarsanız sevinirim.

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba herhangi bir problem olduğunu sanmıyorum 17 haftalık bir gebeliğin tahliyesi sonrasında kanamaların 1,5 aya kadar devam edebilir, Zaman zaman kesilir zaman zaman tekrar başlayabilir…

 • Rukiye kayak

  Merhaba ben 3 martta dusuk yaptım 40 gun kanamam oldu sonrasinda adetimin kesilmesi icin doktor ilac verdi ayrica kansiz kaldigim icin kan hap verdi taki uzun suredir adet, seklinde kanamam gelmiyor kahverengi akinti ve beyaz ve sari akinti geliyor bunun icin ne, yapmam gerekir

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtajadan sonra bazen rahim içinde parça kalabiliyor kalan parça yapışıklıklara sebebiyet verebiliyor benim önerim tekrar bir muayene olunuz…

 • Melike Sağlam

  Merhaba hocam ben 6 haftalık gebeyken bebeğim karnımda ölmüş ve kürtaja aldilar 15 ekimde ve kürtaj sonu pek lekem gelmiyordu doktor muayenesinde gittim. Ama 23 ekim’de tekrar, kanama ve ağrılar oldu acaba adetmi oldum bilemiyorum.

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtaja bağlı kanama bir hafta sonra da gelebiliyor muayeneye gittiysen sorun yok…

 • Duygu baştan

  Merhaba hocam ben 25 şubatta kürtaj oldum 53 gün sonra adet oldum her ay adet oluyorum fakat kimi ay 23 gün kimi ay 25 gün kimi ay 28 günde oluyor bu adet düzensizliğimidir. Bu arada yaşım 39 adetim 5 gün sürüyor tekrar hamile kalmak istiyorum bu Bi sorun teşkil ederimi?

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba tamamen adetleriniz normal üç hafta temiz kalıyorsanız herhangi bir sorun yok demektir…

 • Enise borizan

  Merhaba hocam ben kürtaj oldum 10 hastalıktı bebeimin kalp atışı olmadığı icin aldılar ve ben 31 gün oldu kürtajın gectigi gün yanı bir ay 2 gün pki kaç gün sonra adet olma ya da olamama yada hamile kalma riskim varmı

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtajdan sonra en geç altı haftaya kadar adet olman gerekiyor dilersen iki hafta daha bekle olmaz isen doktorunu ara…

 • Gamze mete

  Merhaba 2 ekimde kürtaj oldum istenmeyen gebelikti 5 ekimde kanamam oldu 4 gün 5 kasimda tekrar olmam gerekirdi ama olmadim kurtaj 1 hafta sonra kontrole gittim hersey yolunda dedi dr. Acaba neden olmamis olabilirim korunmasiz ilişki olmadi hiç

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtaj sonrası adet en geç altı hafta içinde meydana geliyor, altı hafta geçtiyse adet söktürücü bazen kullanmak gerekiyor…

 • Büşra M.

  Merhaba hocam ben 8 haftalık gebeyken bebegim karnımda ölmüş ve 8ekimde kürtaj oldum kanamam 1 hafta sürdü. Ama hala regl olmadım. Dün gece de eşimle ilişkiye girdik ama sonrasında cok kanmam oldu sebebi nedir acaba suan korunmuyoruz neyle ilgisi vardır cevaplarsanız sevinirim. Simdiden tesekkür ederim

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba anlattıkların tamamen normal , adetin ilişki ile başlamıştır…

   • Büşra M.

    Yeniden merhabalar ama kanamam sadece o anlık oldu regl olsaydım devam etmez miydi kanama

 • Büşra M.

  Yeniden merhabalar ama kanamam sadece o anlık oldu regl olsaydım devam etmez miydi kanama

 • ilknur pelit

  10 ekimde kürtaj oldum gebelik kese idi tahlil verdm ama almadim o günden sonra iliskiye girmedim kürtaj olali bir ay oldu bel agrim var suan ama adet olmadim cok stresliyim cevap bekliyorum acil

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba sanırım adet olacaksınız adet öncesi bu tarz sıkıntılar olabilir…

 • Hatice demir

  Merhaba 27 eyluldekurtaj oldum bikac gün geçtikten sonra 10 gün devam eden kanamalarım oldu 29 ekimde regl kanamam başladı 7 gün sonrasında bitti ancak bikac gün sonra şiddetli bir karin ağrısıyla kanamam oldu ve bikac gündür akıntı şeklinde kanamalarım mevcut durum normalm8dir.tesekkurler

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba son kanamanız başlayana kadar her şey normal ancak son kanamanızı izah edecek bir durum yok muayene olmak uygun olur…

 • Şerife şahin

  Merhabalar ben 23 eylülde kürtaj oldum 50 gün ve hala adet görmedim test yaptım gebe değilim bu normal midir

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtaj sonrası en geç altı hafta içinde adet görmek gerekiyor adet olmadıysanız ilaç kullanmak gerekir doktorunuz ile görüşün…

 • Dilek deniz

  Merhaba temmuz ayında kürtaj oldum ve sonrasında ilk adetimi gördüm sonrasında tekrar çocuk yapmayı düşündük eşimle ve tekrar adet oldum peki bu normal mi hamile kalır mıyım endişeleniyorum ?

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba hamile kalman için engel bir durum yok ancak İlk aydan gebe kalmak çok zor, Birkaç ay bu şekilde devam edin…

 • Sümeyra tosun

  Merhaba hocam ben 25 ekimde kürtaj oldum ve 22 gün boyunca kanamalar sürdü sonrasında iki üç gün kahve rengi az az akıntılarla devam etti ve tam bitiyo derken tekrar bugünn 25. Günümde kanamam arttı kasık ve bel ağrım var acaba adetmi oldum lütfen yardımcı olurmusunuz

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtajdan 1 hf sonra kontrole gittiysen ve de sorun yok dendiyse kanamaların tamamen normal bir süre sonra kesilecektir ve normale dönecektir…

 • Esra can

  1 kasımda 4 haftalıkken kürtaj oldum ama hala karnım şiş adetim de olmadi ilk kürtajım karin şişkinliği normal mi sizce

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtajdan bir hafta sonra kontrole gittiysen vede sorun yok dendiyse her şey normal demektir bir dahaki adete kadar karın şiş olabiliyor…

 • Aslı

  Merhaba ben ilk gebeliğimi 21 eylülde düşükle sonlandırdım.İlk adetim 16 kasımda ilk 3 gün fazla kanama ile 4.gün ise hafif kahverengi lekeyle sonlandı.Bu durum normal midir ?

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba tamamen normaldir kürtajdan sonra kanama biraz farklı olabiliyor…

 • Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Zevk suyundan hamile kalınır mı

  Zevk Suyu Hamile Bırakır mı?

  Zevk suyu hamile bırakır mı konusunda aktif bir cinsel yaşamı olan hem kadınların hem de erkeklerin bilgi sahibi olması …

  Ertesi gün hapı

  Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Ertesi gün hapı: Korunmadan cinsel ilişkiye girilmesi durumunda, kadınların hamile kalmamak için kullandıkları bir …

  Hamilelikte idrar rengi

  Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olmalıdır?

  Hamilelikte idrar rengi: Gebelik süresi boyunca vücudun bazı tepkileri, sağlık durumunuz hakkında da size ipuçları …