Vakumlu kürtaj

Vakumlu kürtaj gebeliği sonlandırmak için uygulanan cerrahi operasyondur. Hem ülkemizde hem de dünya genelinde kürtaj teknikleri arasında en çok tercih edilen yöntemin vakumlu aspirasyon yöntemi olduğunu belirtebiliriz. Bu yöntemin sıklıkla tercih edilmesinin en önemli nedeni diğer kürtaj teknikleri ile kıyaslandığında çok daha az risk içeriyor olmasıdır.

Aynı zamanda konforlu bir iyileşme süresi sunuyor olması da hastalar açısından bu yöntemin çok daha avantajlı bir seçenek olmasını beraberinde getiriyor. Deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilen vakumlu kürtaj yöntemi ile istenmeyen gebeliklerin çok kısa bir sürede sonlandırılması mümkün olabiliyor.

Kürtaj fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj fiyatları

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

Öncelikle vakumlu kürtaj yönteminin temelinde negatif basınç olduğunu belirtebiliriz. Kürtaj işlemine başlanmadan önce mutlaka hastanın muayene edilmesi gerekiyor. Sonrasında hasta jinekolojik muayene masasına alınıyor ve vajina girişi bazı özel solüsyonlar kullanılarak bakteri ve mikroplardan arındırılıyor. Ardından hastaya anestezi uygulaması yapılıyor ve bu sayede işlem esnasında acı hissetmesi de engellenmiş oluyor. Vajina girişine spekulum yerleştirilmesi ile birlikte hasta operasyona hazır hale geliyor.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilen vakumlu kürtaj işleminde negatif basınç yaratan özel bir alet kullanılıyor. Plastik materyalden hazırlanan ve kanül adı verilen ince uçlu bir aparat vajina girişinden sokuluyor ve rahme ulaşana dek ilerletiliyor. Hemen ardından negatif basınç uygulanarak şırıngaya benzeyen bu aparat ile rahimdeki bebeğin tahliyesi sağlanıyor. Böylelikle vakumlu kürtaj işlemi tamamlanmış oluyor. Elbette bu işlemler esnasında hastanın acı hissetmesi, uygulama öncesinde yapılan anestezi nedeniyle asla mümkün olmuyor.

Vakumlu Kürtaj Kaç Dakika Sürer?

Vakumlu kürtaj kaç dakika sürer

Çok kısa bir süre içerisinde tamamlanan vakumlu kürtaj operasyonunun süresi genellikle yaklaşık 10 dakikadır. Ancak işlemden önce anestezi yapılması ve anestezik ilacın etkisini göstermesinin beklenmesi gibi işlemler de dikkate alındığında operasyonun genel olarak 15 ila 20 dakika sürebildiğini söyleyebiliriz. Operasyon sonrasında hastanın çok kısa bir süre dinlenmesi yeterli oluyor ve aynı gün taburcu işlemi gerçekleştiriliyor.

Hastanın vakumlu kürtaj işleminden sonra hafif ağrı duyması tıbben normal bir durumdur ve bu nedenle birkaç gün evde dinlenmesi tavsiye edilir. Ancak hastanın ihtiyaç duyması halinde evde dinlenme süresi uzatılabilir. En azından psikolojik anlamda kürtajın etkisinin geçmesinin beklenmesi ve sonrasında iş hayatına dönülmesinde fayda olacaktır. Bu süre kişiden kişiye değişiyor. Ne kadar dinlenilmesi gerektiğine hasta kendi ihtiyaçlarına göre karar verebilir.

Kürtajın kaçıncı haftaya kadar yapıldığına dair bilgi almak isterseniz aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj kaçıncı haftada yapılır

Kürtaj Sırasında Ne Hissederim?

Kürtaj işlemi vakumlu kürtaj tekniği de dahil olmak üzere hangi yöntem tercih edilirse edilsin anestezi altında uygulanıyor. Bu nedenle hastanın herhangi bir acı, kramp, ağrı ya da sızı hissetmesi de asla mümkün olmaz. Zira hastalar açısından işlemin en konforlu şekilde gerçekleştirilebilmesi için kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının gene anestezi yöntemini tercih ettiğini belirtmek gerekir.

Bunun nedeni lokal anestezi uygulandığında kimi zaman vakumlu kürtaj sırasında hastaların acı ya da kramp hissedebiliyor olmasıdır. Bu nedenle genel anestezi çok daha yaygın şekilde tercih ediliyor. Sadece bazı tıbbi durumlarda hastaya genel anestezi uygulanmasının sakıncalı olabildiği zamanlarda zorunlu olarak lokal anestezinin tercih edildiğini de söyleyebiliriz. Bununa birlikte genel anestezinin psikolojik açıdan da hastalar için daha ideal bir seçenek olduğu da aşikar.

Bu arada vakumlu kürtaj öncesinde uygulanan genel anestezinin narkoz desteği ile karıştırılmaması gerekiyor. Bu anestezi işleminde çok daha hafif dozajda anestezik ilaçlar kullanılıyor ve buna bağlı olarak operasyondan sonra hastanın uyanması da daha kısa sürüyor. Aynı zamanda anesteziye bağlı şikayetlerin de çok daha hafif düzeyde ortaya çıktığını belirtebiliriz. Hafif seviyede baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ya da baş ağrısı gibi şikayetler görülebiliyor. Ancak bu şikayetler de çoğunlukla birkaç saat içerisinde tamamen ortadan kalkıyor.

Kürtajdan Sonra Ne Hissederim?

Hastaların en çok merak ettiği konulardan biri de vakumlu kürtaj sonrasında neler hissedildiği oluyor. Operasyonun ardından bir süre devam eden kanama olacaktır ve bu durum gayet normal hatta beklenen bir durumdur. Kanama nedeniyle endişe etmenize hiç gerek yok. Aksine kanama olmaması durumunda mutlaka zaman kaybetmeden doktorunuza bilgi vermelisiniz. Bu kanamanın yaklaşık 4 ila 5 gün sonrasında bir hayli azalması beklenir. 10 gün sonrasında ise tamamen kesilebilir ya da sadece lekelenme şeklinde kısa bir süre daha devam edebilir.

Aynı zamanda vakumlu kürtaj işleminden sonra hafif düzeyde ağrınızın olması da normal bir durumdur. Rahmin toparlanması esnasında bazı kasılmalar olabilir ve bu kasılmalar da kramp ve ağrıya sebebiyet verebilir. Doktorunuz tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçlar ile antibiyotik ilaçları belirtildiği periyotlarla kullanmanız gerekiyor.

Antibiyotik ilaçlar kürtaj sonrasında enfeksiyon riskini minimuma çekmek için uygulanıyor. şayet kürtaj sonrasında kokulu vajinal akıntı ve vücut ateşinin 38 derecenin üzerine çıkması gibi bir durum yaşanırsa derhal doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü bu semptomlar enfeksiyon şüphesini doğurur.

Kürtaj işleminden ne zaman sonra cinsel ilişkiye girilir? hepsi ve daha fazlasını aşağıdaki linkte sizler için derledik.

Tıkla –> Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Vakumlu Kürtaj Sonrası Hamilelik

Vakumlu kürtaj sonrası hamilelik

Kürtaj sonrasında kanama ve ağrının ne kadar süreceği kişiden kişiye değişkenlik gösterebiliyor. Net bir süre vermek doğru olmaz ancak korunmasız ilişkiye girildiyse ve 45 gün geçmiş olmasına karşın adet kanaması yaşanmadıysa yeniden gebelik oluşmuş olabilir ve bu durumda da mutlaka gebelik testi yapmanız tavsiye edilir.

Gerçekleştirilen vakumlu kürtaj sonrasında, işlemin üzerinden yaklaşık 2 hafta geçmesi artık yumurtaların döllenme için uygun forma kavuşmaya başlaması anlamına geliyor. Bu dönemde cinsel ilişki yasağı olmasına karşın korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi halinde hiç adet olmadan gebelik meydana gelebilir.

Bununa birlikte vakumlu kürtaj işleminin yeniden hamile kalma olasılığınız üzerinde bir etkisinin olmadığını da belirtmek gerekiyor. Kürtaj yaptırmış olmanız hamile kalmanızı önlemez ve aynı zamanda ileride sağlıklı bir bebek dünyaya getirme olasılığınız üzerinde de etkili değildir.

Bu işlemin sadece bebeğin rahimden tahliyesini içeren bir operasyon olduğunu unutmamak gerekiyor. Hamile kalmak için 2 ila 2,5 ay beklemeniz, rahimde iyileşmenin tam olarak gerçekleşmesi için önemlidir. Aksi halde rahim iyileşmeden gebelik olduğunda düşük yapma ihtimaliniz de yüksek olur. Düşük yapmanız ise yeniden kürtaj olmanızı gerektirebilir. Mutlaka doğum kontrol yöntemlerinin tercih edilmesi gerekiyor.

Vakumlu Kürtajın Avantajları Nelerdir?

Dünya genelinde en çok tercih edilen kürtaj tekniğinin vakumlu kürtaj olmasının nedenleri aslında aynı zamanda bu işlemin avantajlarıdır. Öncelikle komplikasyon riskinin çok daha düşük olduğunu belirtebiliriz. Özellikle rahimde parça kalması riski bu teknik tercih edildiğinde çok daha düşük oluyor. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından ideal düzeyde vakumlama yapılması halinde rahimde parça kalmadan tam bir tahliye elde edilebiliyor.

Ayrıca söz konusu vakumlu kürtaj olunca rahmin delinmesi riski de çok düşük olabiliyor. Rahimdeki dokularda tahribat diğer yöntemlere nazaran çok daha az olduğundan iyileşme de daha kısa sürede ve hasta açısından çok daha konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanabiliyor. Rahim yeni bir gebelik için daha kısa zamanda hazır hale geliyor. Klinik istirahat gerektirmiyor olması da avantajlar listesinde mevcut. Hastanın aynı gün evine gidebiliyor olması, psikolojik açıdan da kendini çok daha iyi hissetmesini sağlayabiliyor.

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:

https://www.uofmhealth.org/health-library/tw1078

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com
Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97

CategoryKürtaj
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın