Kızlık zarı bozulmadan kürtaj olur mu

Kızlık zarı bozulmadan kürtaj işlemi yapılabilir mi sorusu gündemdeki yerini koruyor. Kızlık zarı yani hymen, vajina girişinin yaklaşık 1,5 cm iç kısmında yer alan ve orta bölümünde küçük bir delik bulunan dokudur. Her ne kadar ‘zar’ olarak adlandırılsa da bir zar tabakasından daha geniş forma sahip olduğunu belirtebiliriz. Çoğunlukla ilk cinsel ilişkide kızlık zarı bütünlüğünü kaybeder ve çok hafif bir kanama meydana gelir.

Kürtaj işlemi ise istenmeyen gebelikleri sonlandırmak amacıyla yapılan tıbbi bir müdahaledir. Ülkemizde yasalar çerçevesinde kürtaj işleminin gebeliğin 10. haftasına kadar yapılması mümkün olabiliyor. Gebelik oluşmasına karşın kızlık zarının bütünlüğünü koruyor olması da tıbben mümkün olan bir durumdur. Zira kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılabiliyor mu gibi sorular da genellikle bu gibi durumlarda kişinin gündeminde yer alır. Cinsel ilişki yaşanmadan da hamile kalınmasının mümkün olabileceğini belirtmeliyiz. Sperm hücrelerinin vajinadan rahme ilerlemiş olması ve yumurta ile buluşması durumunda gebelik oluşabilir. Bu gibi durumlarda da söz konusu sorunun yanıtı merak edilir.

Hymen dokusu farklı yapılarda olabiliyor. Bazı kızlık zarı dokularının esnekliği daha fazladır. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında esneyerek yırtılmayabilir ve bütünlüğünü koruyabilir. Ancak kızlık zarı bütünlüğünü koruduğu halde gebelik de meydana gelebilir. Kişinin hamile kalması ile kızlık zarının yırtılmış olup olmamasının arasında bir ilişki yoktur. Bir başka deyişle kızlık zarı gebeliğe karşı koruyucu bir göreve sahip değildir.

Görüldüğü gibi kızlık zarı bütünlüğünü koruduğu halde gebeliğin oluşması toplumda çok ender yaşanan bir durum olarak değerlendirilmemelidir. Kızlık zarı bozulmadan, yırtılmadan kürtaj işleminin yapılmasının mümkün olup olmadığına dair tüm soruların yanıtlarını hemen sizlerle paylaşıyoruz.

Bakire Olan Biri Kürtaj Yapabilir Mi?

Öncelikle kızlık zarı bozulmadan kürtaj işleminin yapılabileceğini belirtmeliyiz. Ancak kürtajda kızlık zarının asla zarar görmeyeceği, yırtılmayacağı şeklinde bir garanti verilmesi de mümkün değildir. Kızlık zarının anatomik yapısının bu sorunun yanıtında önemli bir faktör olduğunu belirtmeliyiz. Şayet hymen yani kızlık zarı yüksek kenarlı yapıda değilse, alçak kenarlı bir forma sahipse kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılabilmesi olasılığı yükselir. Yine de böyle bir tabloda bile bir garanti verilemeyeceğini belirtmek gerekiyor.

Vakumlu aspirasyon tekniğinin tercih edildiği kürtaj işleminde plastik materyalden hazırlanan, ince bir yapıya sahip olan ve nispeten kıvrılabilme özelliği bulunan kanüller kullanılıyor. Bu kanül, vajina girişinden rahim kavitesine ilerletilir. Diğer uç kısmında ise negatif basınç sağlanması için tasarlanan ve şırıngaya benzeyen bir aparat takılıdır. Vakumlu kürtaj tekniğinde bu aparat yardımı ile gebelik ve eklerinin rahimden tahliye edilmesi sağlanır.

İnce kanüller kullanılması ve doktor tarafından kanüllerin dikkatli bir şekilde, titizlikle rahim kavitesine ilerletilmesi, bu sırada ultrasondan yardım alınması gibi yöntemlerle kızlık zarına zarar verilmeden kürtaj işleminin gerçekleştirilmesinin mümkün olabileceğini belirtelim. Kürtaj işlemi normal koşullarda 10 – 15 dakika içerisinde tamamlanır. Ancak kürtaj yapılırken kızlık zarının da korunmasının hedeflenmesi durumunda bu sürenin biraz daha uzaması mümkündür.

Esnek Kızlık Zarı Kürtajda Bozulur Mu?

Esnek kızlık zarına sahip olanlar kızlık zarı bozulmadan kürtaj yaptırma olasılıklarını da merak edebiliyor. Esnek olarak nitelenebilecek kızlık zarının delik çapı biraz daha büyüktür ve elastik doku yapısı daha fazladır. Ayrıca esnek kızlık zarının daha ince bir forma sahip olduğunu da söyleyebiliriz. Bu özellikleri nedeniyle ilk cinsel ilişkide yırtılması ve bütünlüğünü kaybetmesi olasılığı daha düşüktür. Esnek kızlık zarı her 10 kadından 1’inde görülüyor ve aynı zamanda esnek kızlık zarına sahip olan kadınların bazılarında cinsel ilişkide hymen yırtılmıyor. Ancak gebelik de meydana gelebiliyor. Esnek kızlık zarına sahip olanlarda kürtaj işlemi sırasında kızlık zarının zarar görme ihtimali daha düşüktür. Kızlık zarı yırtılmadan kürtaj yapılma ihtimali de haliyle daha fazladır.

Kürtajdan Sonra Kızlık Zarı Dikilir Mi?

Şayet kızlık zarı bozulmadan kürtaj işlemi yapılamadıysa, kürtaj sonrasında kızlık zarının dikilmesi gibi bir seçenek de bulunuyor. Ancak kızlık zarı dikiminin yapılması için kürtajın üzerinden 4 ya da 6 hafta zaman geçmesini beklemek gerekir. Yapılan kontrolde doktorun onay vermesi durumunda kızlık zarı dikimi için planlama gerçekleştirilir. Beklenmesinin nedeni ise gebeliğe bağlı genital bölge kanamasının devam ediyor olması, vajinanın daha ödemli olması ve hassas hale gelmesidir. Tüm bu etkiler ortadan kalktıktan sonra kızlık zarı dikiminin yapılması çok daha doğru olacaktır.

Kızlık zarı dikimi iki farklı teknikle yapılabiliyor ve bunlar geçici, kalıcı olarak adlandırılıyor. Geçici kızlık zarı dikimi, doku parçalarının uç kısımlarının bir araya getirilmesi ve kendiliğinden eriyen dikiş ipleri ile bu uçların dikilmesi şeklindedir. Cinsel ilişkide kanama olması için geçici kızlık zarı dikiminin cinsel ilişki tarihinden 7 ile 10 gün öncesinde yapılması gerekir. Daha ileri bir tarihte cinsel ilişki yaşanırsa dikiş ipleri kendiliğinden eridiği için kızlık zarı yırtıldığında kanama olmaz.

Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise böyle bir süre sınırlaması bulunmuyor. Cinsel ilişki tarihi planlamasının yapılması gerekmediğinden kalıcı kızlık zarı dikimi daha fazla tercih edilen bir tekniktir. Kızlık zarı dikiminden yıllar sonra cinsel ilişkiye girildiğinde bile kanama olacaktır. Bu yöntem mikrocerrahi olarak yapılır ve vajina içinden alınan dokular ile yeni bir kızlık zarı oluşturulur. Geçici kızlık zarı dikiminde olduğu gibi parçalar bir araya getirilmez.

Sıklıkla merak edilen bir diğer husus da kızlık zarı dikiminin yapıldığının anlaşılması yönündedir. İyileşme tamamlandıktan sonra kişinin partnerinin kızlık zarının dikildiğini anlaması mümkün değildir. Cinsel ilişkide meydana gelen kanama, ilk cinsel ilişkide olan kanama ile aynıdır. Bu nedenle söz konusu işlemin yapıldığının partner tarafından anlaşılacağı endişesinin yaşanması gerekmez.

Merak edenler için –> Kürtaj yaptırdığım anlaşılır mı

Evli Değilim Kürtaj Yaptırmak İstiyorum Mümkün Mü?

Kızlık zarı ve kürtaj konusunda gelen tek soru kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılma ihtimali olmuyor. ‘Evli değilim ve kürtaj yaptırmak istiyorum, mümkün mü’ sorusunun da sık sık gündeme geldiğini söyleyebiliriz. Evli olmayan kadınlar kürtaj yaptırabilirler. Bunun için partnerlerinden onay belgesi istenmez. Evli olmayan kadınların 18 yaşından büyük olmaları durumunda sadece kendi beyanları kürtaj yapılması için yeterlidir. Fakat gebeliğin 10. Haftasını geçmemiş olmanın da aranan koşullardan biri olduğunu söyleyebiliriz. 18 yaşından küçük olan ancak evli olmayan kadınlarda kürtajın yapılabilmesi için ebeveynlerinden izin belgesi alınmalıdır. 16 yaş altında ise durum daha farklı bir yasal boyut kazanır. 16 yaşından küçük olanlarda mahkeme kararı ile kürtajın yapılması mümkün olabilir.

Tanısal Kürtaj Kızlık Zarını Bozar Mı?

Öncelikle tanısal kürtajın gebeliği sonlandırmak için yapılan kürtajdan daha farklı bir amaç taşıdığını belirtmeliyiz. Bu kişilerde kızlık zarı bozulmadan kürtaj işlemi yapılabiliyor. Ancak yine de kızlık zarının bozulma ihtimalinin düşük de olsa bulunduğunu belirtmemiz gerekiyor. Tanısal kürtajda amaç gebelik materyallerini vücuttan tahliye etmek değildir. Çoğunlukla anormal vajinal kanama gibi bazı sağlık sorunları olduğunda tanı koymak amacıyla yapılır. Rahim içi ur, polipten parça almak gibi amaçlarla da yapılabildiğini söyleyebiliriz. Bu konuda tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Kürtaj fiyatları

CategoryKürtaj
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Gizlilik Politikası

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Son Güncelleme Tarihi: 01.11.20023

Bize Ulaşın