Kürtaj Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

kürtaj sonrası kanama

Kürtaj Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

Kürtaj sonrası kanama: Kürtajdan sonra hastaya genel anestezi uygulanmış ise, uyanma odasına alınır ve bu odada 45 dakika kadar dinlendirilir. Uyanma aşamasında kasıklarda yaklaşık 10 dakika sürecek olan kramplar duyulabilir. Bu kramplar, rahmin toplanmasına ve kasılmasına bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Kürtaj işleminden sonra ilk 15 dakika boyunca hastaların rahim kasılması kaynaklı olarak idrara çıkma ihtiyacı da doğabilir. Ancak bu problem, kendiliğinden düzelecektir. Kürtajdan sonra gerekli kontrollerin yapılmasının ardından hasta evine gidebilir. Birkaç saat geçtikten sonra hafif besinler tüketilebilir. Bu aşamada şekerli besinler tüketilmesi önerilmektedir.

Genel anestezi uygulanmış ise kürtajdan sonraki 8 saat boyunca araba kullanmamak gerekmektedir. Kürtajdan sonraki ilk günler hafif ağrılar ya da kramplar yaşanabilmektedir. Bu aşamada doktorun önerdiği ağrı kesiciler alınabilir.

Kürtajdan sonraki 5 gün içerisinde gittikçe azalan kanamalar meydana gelebilir. Bu kanamalar normaldir. Çeşitli durumlarda kanama ile beraber ufak pıhtı ya da parçalar gözlemlenebilir. Kürtajdan sonra normal kabul edilmektedir. Ancak kanama gittikçe şiddetleniyor ve azalmıyorsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Kürtaj fiyatları konusu için aşağıdaki makalemize tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kürtaj fiyatları ne kadar

Kürtajdan sonra ne zaman adet görürüm?

Kürtajdan sonra ne zaman adet görürüm

Kürtaj yapılan gün; son adet kanamasının ilk günü olarak kabul edilebilir. Bu sebeple de kürtajdan sonraki 45 gün içinde adet olunması gerekmektedir. Stres ve diğer faktörler kaynaklı olarak adetlerde gecikme meydana gelebilir. Ancak 45 günden sonra da adet görülmüyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Kürtaj sonrası adet görme konusu için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Kürtaj sonrası adet görme

Kürtajdan Sonra Ağrı

Kürtaj işleminin tamamlanmasından sonra kasıklarda adet sancısına benzeyen kramplar meydana gelebilir. Ağrılar ilk saatten itibaren gittikçe azalacaktır.

Kanama veya lekelenme

Kürtaj sonrası kanama meydana gelebilir. Kürtaj işleminden saatler ve günler geçtikçe kanama azalacaktır. İlk günden sonra lekelenme ya da hafif miktar kanamalar gözlemlenebilir. Kürtaj sonrası kanama en fazla 5 gün içerisinde bitecektir. Bazı hastalarda ise kürtajdan sonra herhangi bir kanama görülmemektedir. Bu da normal bir durumdur.

Kanaması olan hastalar için ise herhangi bir ilaç kullanılması gerekmemektedir. Kanama kendiliğinden azalacaktır. Şayet günler geçtikçe kanama azalmıyorsa ve artıyorsa mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gerekmektedir. Aşırı kanama, kürtajdan sonra rahimde parça kaldığı anlamına gelebilir ve zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Bulantı Kusma

Bulantı kusma

Kürtaj işleminden sonra bulantı ve kusma nadir olarak görülmektedir. Kürtaj işleminden saatler geçtikten sonra bulantı ve kusma belirtisi kendiliğinden geçecektir. Ancak bulantı ve kusma devam ediyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Adet gecikmesi (adet olamama) ve adet düzensizliği

Kürtaj işleminden sonra ilk adet 45 gün içinde görülmektedir. Daha sonra ise kişi normal adet düzenine dönecektir. Kürtaj, adet düzensizliklerine yol açmaz. Ancak hasta aşırı strese girmiş ise bu durumda adet düzeni etkilenebilir.

Akıntı kaşıntı ve koku

Kürtajdan sonra enfeksiyon riskini akla getirmektedir. Bunun dışında kürtaj sırasında rahim ağzının anti septik solüsyonlarla temizlenmesi vajinanın doğal pH değerinin bozulmasına yol açabilir ve akıntıya sebep olabilir. Bu durumda kötü kokulu bir akıntı meydana gelecektir. Kürtajdan sonra bu gibi problemlerde kullanılacak ilaçlar sorunun kısa sürede tedavi edilmesini sağlayacaktır.

Merak edilen bir diğer konudan biri olan kürtaj sonrası cinsel ilişki hakkında makalemizi okumak için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Ateş

Kürtajdan sonra ateş yükselmesi söz konusu olmamaktadır. Ancak enfeksiyon gelişmişse kürtajdan 2 gün sonra ateş yükselmesi meydana gelebilir.

Dikkat edilmesi gerekenler

 • Kürtajdan sonra 15 gün boyunca cinsel ilişki yasaktır.
 • Kürtajdan sonraki 3-5 gün içerisinde gebelik belirtileri kaybolacaktır. Ancak gebelik belirtileri bu süreden daha uzun sürerde mutlaka doktora haber verilmelidir
 • Kürtaj sonrası kanama devam ettiği sürece havuza, denize, jakuziye girmek sakıncalıdır.Kürtajdan sonra duşların ayakta yapılması önerilmektedir.
 • Şayet kanama miktarı aşırı ise ve ateş 38 derecenin üzerinde ise zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulması gerekmektedir.
 • Kürtajdan sonraki doktor kontrolüne mutlaka gidilmelidir.
 • Kan uyuşmazlığı söz konusu ise kürtajdan sonraki 72 saat içinde mutlaka “uyuşmazlık iğnesini” yapılmalıdır.

 

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:

https://www.ourbodiesourselves.org/book-excerpts/health-article/symptoms-to-watch-for/

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

21 Yorum

 • Halide Kaya

  Teșekkürler bilĝi için

  • Özlem TAN

   Merhaba benim kürtaj sonrası 2 gün kanamam sürdü kesildi ancak kesildikten sonra kaşıntı ve akintim devam ediyordu bu durumda dr yazdığı ilacı kullandım önceden de sarı renkte ve kokulu bi akintim var di çünkü 1 defa kullandım ilaçla birlikte şiddetli kanama geldi ilaci biraktim ama kanama hala devam ediyor bu durumda ne yapmam gerekiyor

   • Op. Dr. İsmet Yıldırım

    Merhaba kürtaja bağlı kanama oluyor tamamen normaldir ancak adetten daha fazla oluyorsa kontrole gitmeniz gerekir…

 • Hatice şişman

  Polip operasyon geçirdim kesisiz adetli iken ondan sonraki ilk adet dönemime 6gün kala lekelenme oldum normal mi

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba tamamen normaldır bir sorun yok…

 • Çisem Yeni

  28 Eylül günü kürtaj oldum 3 gün sonra eşimle ilişkiye girdik , kanamam arada geliyordu tekrar gelmeye başladı bi sorun var mıdır, ve doktorumun verdiği tok içilmesi gereken ilacı aç karnına içtim sorun olur mu

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtaj olduktan sonra bir hafta ilişkiye girmemek gerekiyor kanama ona bağlı meydana gelmiştir, verilen ilacın ne olduğunu bilmiyorum ancak bir kez almışsınız çok önemli olmaz…

 • etkan ovat

  mrhb ilk çocuğumuzu 2.5 aylikken kalp atışları durduğu icin kaybettik ve eşim kürtaj oldu sonrasında 10 gün sonra kan durdu ardından 10 gün pembemsi renkte su geldi daha sonra 5 er gün arayla kan gelip sonra duruyordu doktora gittik rahim temiz senin adetin uzamış ilaç yazıyorum bunu kullan kan kesilecek hemen ardından yeni adet dönemine gireceksin dedi ve aynısı oldu bu gün 3. gün fakat aşırı kan geliyo çamaşırı geçip kıyafetini pisletecek kadar abartmiyorum bir günde 6 pet değiştirdi diyebilirim bu bu adet döneminde bu kadar kan kaybetbesi normalmidir ve kanla beraber minik siyah pıhtıda geliyor acaba rahimde parçamı kaldı endişe ediyoruz bu konuda bi fikriniz varmı acaba teşekkürler.

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba tekrar muayene olmakta fayda var ultrasonografi yapılması gerekiyor…

 • Neslişah kınık

  Merhaba ismet hocam 8 haftalık iken bebeğimin kalp atışı durdu ve hemen kürtaj oldum . Kürtaj olduktan sonra kanama 2 gün az olup sonraki günler kahverengi akıntı olarak az az devam etti ve 5 gün sonrasında kesildi . 1 hafta sonraki dr kontrolüne gittiğimde kanamam olmadığı için içerde kan birikmiş kan değerlerine bakıp rahime bir ilaç yetiştireceklerini söylediler . Kan değerlerine baktıktan sonra ilacı yerleştirdiler gebelik değerimin de düşük olduğunu söyledi dr. Bu ilaçtan sonra da kanama olmazsa doğal yolla, tekrar kürtaj ile temizlenmesi gerektiğini söyledi. Kanamam hala olmadı ama kahverengi akıntı yine başladı az az. bugün ilacı yerleştirdikleri günden sonra 2 gün geçti. Tekrar kürtaj olmaktan çok korkuyorum ama yazınız da da kanama olmaması da normal yazıyor. Adet günümü yanı en fazla 45 günü beklesem mi acaba : s

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba içeride parça kalmadıysa kanamaların tamamen normal ancak şu anda yorum yapmam mümkün değil doktoruna tekrar görüşmeni tavsiye ederim tatmin olmazsan başka bir doktora gidebilirsin…

 • Betul Öztürk

  Merhaba 26 eylulde kurtaj oldum Halen kana am var
  Belimde kasiklarimda acayip agrilar var
  Asagi kisim cikacakmis gibi hissediyorum
  Kanamada acik renk olmaya basladi
  Kurtajdan bu Yana 2 parca dustu
  Normalmi.

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba kürtaj sonrası kanama 2-3 hafta devam edebiliyor şikayetlerin tamamen normal olabilir ancak muayene olmakta fayda var, İçeride parça kalma durumunda da bu tarz belirtiler olabiliyor…

   • Nur Akkuş

    Merhaba kürtaj olalı 20 gün oldu kürtaj olduktan 5 gün sonra 2-3 gün kanamam oldu daha sonra 10 gün geçtikten sonra koyu renkli kokulu kanamam oldu sizce kürtaj başarısızmı olmuştur enfeksiyonmu kapmışımdır ?

    • Op. Dr. İsmet Yıldırım

     Merhaba herhangi bir problem olduğunu sanmıyorum ancak işlemden bir hafta sonra kontrol olman gerekiyordu kontrolde sorun yok ise problem yok demektir kontrol olmadıysanız kontrole gitmeniz gerekiyor….

 • Zeynep Kızıltepe

  Hocam merhaba bebegin kalbi durduğu için kürtaj olmak durumunda kaldım kürtaj dan sonra kanamam olmadı fakat üzerinden 12 gün ve ilk başta küçük parçalar halinde geldi şimdi de kahverengi hafif kanamam var normal midir?

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba tamamen normal bir durum herhangi bir anormallik yok ancak kürtajdan bir hafta sonra kontrol olmanız gerekiyordu…

 • Sude kocaman

  Merhabalar ..2 kasım kürtaj tarihim .2 gün kanama oldu sonra kesildi 6kasim tarihinde üşüme titreme bel ve kasik bolgesinde şiddetli ağrı mide bulantısı vs oldu Gece tekrar kanama başlaynca bu sikayetler geçti..normal midir

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba şikayetlerin tamamen normaldir ancak kürtajdan bir hafta sonra muhakkak Kürtaj olduğun yere kontrole gitmen gerekiyor…

 • Sibel Arslan

  Merhaba dr bey 10 haftalık gebelik ölüm sebebiyle kürtajla sonlandı. 16 eylülde kürtaj oldum. 2 haftalık akintidan sonra 10 gün kesinti ve bir kanama daha olmuştum. Ancak 2 kasımda aniden şiddetli bir agrinin ardından aşırı yoğun, büyük bir kanama geçirdim pıhtı lı. Bir iki dakika içinde adeta sel gibi bir kanama oldu. Bir hafta doldu hala kanama var. Dr ilaç verdi. Miyom olabilir dedi. Şimdiye kadar adet duzensizligim aşırı kanamam hiç olmamıştı. Korkuyorum. Bu kanamalar gebelikten kalanlar mı dır. Yoksa başka bir oluşum mu vardır. Lütfen cevabınızı bekleyeceğim. Şimdiden Teşekkür ler.
  .

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba başka bir doktora muayene olmanızı tavsiye ederim, İçeride parça kalmış olabilir tekrar ultrasonografi yapılması gerekir…

 • Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Zevk suyundan hamile kalınır mı

  Zevk Suyu Hamile Bırakır mı?

  Zevk suyu hamile bırakır mı konusunda aktif bir cinsel yaşamı olan hem kadınların hem de erkeklerin bilgi sahibi olması …

  Ertesi gün hapı

  Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Ertesi gün hapı: Korunmadan cinsel ilişkiye girilmesi durumunda, kadınların hamile kalmamak için kullandıkları bir …

  Hamilelikte idrar rengi

  Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olmalıdır?

  Hamilelikte idrar rengi: Gebelik süresi boyunca vücudun bazı tepkileri, sağlık durumunuz hakkında da size ipuçları …