Kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusu online olarak sıklıkla araştırılan konular arasında yer alıyor. Hymen dokusu yani halk arasındaki adıyla kızlık zarı, vajina girişinin yaklaşık olarak 1,5 cm içerisinde yer alır. Orta bölümünde delik bulunur ve adet dönemlerinde kan bu delikten sızarak vücuttan tahliye edilir.

Kızlık zarını vücuttaki diğer dokulardan ayıran en önemli özellik kendiliğinden iyileşmiyor olmasıdır. İlk cinsel ilişki ile birlikte bütünlüğünü kaybeden kızlık zarı kendiliğinden yeniden bütünlük kazanamaz. Bunun için mutlaka kızlık zarı dikimi işleminin yapılması gerekir. Kızlık zarı dikimi işlemi kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilir ve kalıcı ya da geçici olmak üzere 2 farklı teknikle gerçekleştirilir.

Genellikle kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusu mastürbasyon sonrasında gündeme geliyor. Mastürbasyon ya da vajina bölgesine darbe alınması gibi durumlarda ‘kızlık zarı yırtılmış mıdır’ endişesi ortaya çıkıyor. Her iki durum da kızlık zarının bütünlüğünü kaybetmesine yol açabilir. Net bir bilgi alabilmek için kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene edilmeniz gerekir.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/kizlik-zari-bozulmadan-hamile-kalinir-mi

Kızlık Zarı Bozulmasının Belirtileri

Öncelikle kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusunun en net yanıtını ‘kanama’ olduğunu belirtmek gerekiyor. Kızlık zarı bütünlüğünü kaybettiğinde hafif bir kanama meydana gelir. Ancak bu kanama kimi zaman meydana gelmeyebiliyor ve bu durum da yanılmaya sebebiyet verebiliyor. Bir diğer deyişle ilk cinsel ilişkide kanama olmaması kızlık zarının yırtılmadığı anlamına gelmez. Damarlanmanın çok olduğu hymen dokusunda kanama olmayabiliyor. Ancak kimi zaman kızlık zarının çok esnek olması durumunda da ilk cinsel ilişkide yırtılma meydana gelmiyor. Dolayısıyla kanama da olmuyor.

Bu bilgiler ışığında kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusuna yanıt olabilecek belirtileri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Hafif ve kısa süreli kanama olması
 • Kasıklarda hafif düzeyde ağrı olması
 • Vajina içinde kısa süreli batma hissi ya da yanma hissi olması

Elbette bu 3 belirti aynı anda ortaya çıkabildiği gibi hiçbir belirti görülmeyebilir. Kanama konusu bu noktada oldukça kritiktir. Çünkü daha önce de değindiğimiz gibi kızlık zarının yırtılması durumunda kanama hiç olmayabilir ya da çok minimum düzeyde bir kanama meydana geldiği için anlaşılmayabilir.

Sadece kasıklarda ağrı olması da tek başına kızlık zarının yırtılma belirtisi olarak kabul edilmiyor. Pek çok farklı nedene bağlı olarak ağrının ortaya çıkabildiğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ayrıca az sayıda kadının ağrı belirtisi yaşadığını da unutmamak gerekir. Şayet kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusunun yanıtını kesin olarak bilmek isterseniz kadın hastalıkları ve doğum uzmanından randevu alarak muayene olmalısınız.

Tıkla öğren –> https://www.drismetyildirim.com/kizlik-zari-dikimi-fiyatlari

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Her ne kadar bazı kadınlarda jinekolojik muayene konusunda bir tedirginlik olsa da aslında kızlık zarı muayenesi son derece hızlı bir şekilde tamamlanıyor. Bu muayenenin herhangi bir acıya ya da ağrıya asla neden olmadığını belirtmek gerekir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılan bu muayene sonrasında kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusunu araştırmanıza gerek kalmaz çünkü doktor tarafından kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı size bildirilir.

Öncelikle hastanın jinekolojik muayene masasına yatması gerekiyor. Bu muayene acı vermediğinden herhangi bir anestezi işlemine de gerek olmaz. Tıbbi bir alet kullanımına bile gerek kalmaz. Yapılan muayenede hymen dokusu çıplak gözle görülebilir. Sadece çok ender durumlarda kızlık zarı olması gereken yerden biraz daha içeride yer alabiliyor.

Böyle bir durumda da tıbbi cihaz kullanılmıyor. Sadece hastadan ıkınması isteniyor ve böylelikle doktorun hymen dokusunu gözden geçirmesi mümkün olabiliyor. Dolayısıyla sadece 5 dakikalık bir muayene ile kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusuna net bir yanıt verilebiliyor.

Bu arada kızlık zarı muayenesinin yapılabilmesi için 18 yaşından büyük olan kadınların kendi talebi yeterli olur. Ancak 18 yaşın altına olan kişilerde bu muayenenin yapılabilmesi için ebeveynlerinden birinin olması ve muayeneye onay vermesi gerekiyor. Bu noktada merak edilen bir konuya daha açıklık getirelim.

Kızlık zarı muayenesi ve muayene sonucu gizlilik esasına dahildir. Bu bilgiler asla üçüncü kişilerle, kurum ve kuruluşlarla paylaşılmaz. Sadece adli vakalar söz konusu olduğunda yasal prosedür gereği bilgi talebinde bulunulması durumunda bu bilginin paylaşılması mümkün olabilir.

Bir bakın deriz –> https://www.drismetyildirim.com/kizlik-zari-zedelenmesi-ve-kanamasi-nasil-olur

Kızlık Zarı Çıplak Gözle Görülür mü?

Kızlık zarı muayenesinin halk arasında acı veren bir işlem olduğunun sanılması, kadınların kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusuna farklı yöntemlerle yanıt aramasını beraberinde getiriyor. Oysa bu muayene hiçbir şekilde acı ya da ağrıya neden olmuyor. Ayna yardımı ile kadınların kızlık zarını görmesi, bozulup bozulmadığını anlaması mümkün olmaz. Zira vajina içerisine ayna yardımı ile bakılması durumunda hangi dokunun hymen dokusu olduğunun anlaşılması da pek mümkün değildir.

Kızlık zarı çıplak gözle görülebilir ve çıplak gözle bakılması kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı için yeterli olur. Ancak sadece kadın hastalıkları ve doğum uzmanları bu zarı tespit edebilir, bozulup bozulmadığını anlayabilir. Ayna ile vajina içerisine baktığınızda gördüğünüz dokulardan birinin hymen olduğunu sanabilir ve yanılabilirsiniz.

Kızlık zarının yırtıldığını düşünebilirsiniz ancak aslında bu doku bütünlüğünü halen koruyor olabilir. Bu nedenle gelişigüzel yöntemler yerine tıbba güvenmeniz ve muayene için randevu almanız çok daha akılcı bir seçim olacaktır.

Kızlık Zarı İlk Cinsel İlişkide Mutlaka Kanar mı?

Çoğunlukla ilk cinsel ilişkide hymen dokusu bütünlüğünü kaybeden ve hafif bir kanama meydana gelir. Ancak ‘çoğunlukla’ diyoruz çünkü bazı kadınlarda hymen dokusu esnek bir yapıya sahip olabiliyor. Bu nedenle ilk cinsel ilişkide kanama meydana gelmiyor. Hatta bu oranın günümüzde % 44 düzeyinde olduğunu belirtmek gerekir.

Böyle durumlarda kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusu gündeme geliyor. Bazı kadınlarda ise hymen dokusunda damarlanma son derece az oluyor ve kızlık zarı ilk cinsel ilişkide yırtılsa bile kanama meydana gelmeyebiliyor. Bu gibi durumlarda muhakkak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmeniz gerekir. Kanama olmaması, her daim kadınların daha önce cinsel ilişki deneyimi yaşadığı anlamına gelmez. Yapılan muayene ile kızlık zarının esnek olup olmadığı, yırtılıp yırtılmadığı belirlenebilir.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/adet-doneminde-hamile-kalinir-mi

İlk Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarında kanamanın süresi de en az kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusu kadar merak edilen bir konudur. Kan pembeye yakın olabildiği gibi parlak kırmızı ya da kahverengiye yakın bir renkte olabilir. Kanama genellikle cinsel ilişkinin yaşandığı anda meydana gelir ve birkaç saat içerisinde kendiliğinden durur. Ender durumlarda bir sonraki gün de devam eden bir kanama söz konusu olabilir. Ancak daha uzun sürmesi, kanamaya şiddetlenen ağrının eşlik etmesi gibi durumlarda zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız gerekir.

Mastürbasyon Kızlık Zarına Zarar Verir mi?

Parmak ya da bir cisim kullanılarak yapılan mastürbasyon kızlık zarının yırtılmasına yol açabilir. Parmağın ya da cismin vajinanın 1,5 cm içerisine girmesi hymen dokusunun yırtılması için yeterli oluyor. Zira çok sayıda kadın kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusunun yanıtını mastürbasyon sonrasında kapıldığı endişeden kaynaklı olarak merak ediyor.

Tıkla öğren –> https://www.drismetyildirim.com/kadinlarda-masturbasyon

Unutulmamalıdır ki kızlık zarı ile ilgili en doğru bilgiyi kadın hastalıkları ve uzmanının yaptığı jinekolojik muayene sonucu verilebilir. Kızlık zarı yapısı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Herkesin söylediği belirtiler kesin diye bir şey yoktur. Kızlık zarı yapısını kendiniz çıplak gözle görerek yorum yapamaz veya durumunu anlayamazsınız.

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

 1. 6 Kasım 2020

  Merhaba kızlık zarının bozulup bozulmadığı anlamak için evde leğen testi diye bir yol varmış bu testi açıklayabilir misiniz acaba?

  • 11 Kasım 2020

   Merhaba öyle bir test duymadım kusura bakmayın bilmiyorum açıkçası.

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın