Adet Döneminde (Adetliyken) Hamile Kalınır mı?

adet döneminde hamile kalınır mı

Adet Döneminde (Adetliyken) Hamile Kalınır mı?

Adet döneminde hamile kalınır mı sorusu kadın doğum konuları arasında en çok sorulan sorulardan biridir. Bu sorunun cevabı olarak net bir şekilde adet döneminde hamile kalınmaz ya da evet kalınır diyemeyiz. Çünkü adet döneminde de olsa, hamile kalma konusunda her zaman göz önünde bulundurulması gereken riskler vardır. Bu nedenle adet döneminde ilişkiye girerken, hamilelik istenmiyorsa, dikkat edilmesi gereken detaylar bulunmaktadır. Üreme çağındaki sağlıklı kadınların, üreme faaliyetlerinin devam ettiğini gösteren adet görme döneminde de hamile kalma riski doğal olarak vardır.

Adetliyken hamile kalma riskine dikkat

Adet döneminde hamile kalma riskinin en yüksek olduğu dönem, bilindiği üzere kadının yumurtlama dönemidir. Adet döngüsünün genellikle 4. gününde kadının yumurtalıklarında yumurtlama meydana gelmektedir. Cinsel ilişki ile vajinadan rahime doğru giriş yapan erkeğin sperm hücreleri yaklaşık 3 gün boyunca rahimin sıcak ortamında canlılığını koruma özelliğine sahiptir. Bu nedenle adetin yaklaşık 2 – 3 gün öncesinden başlayarak 7 ile 10 gün boyunca, düzenli cinsel ilişkiye girildiği zaman, bu durumun hamilelik ile sonuçlanması ihtimali çok yüksektir.

Adet döneminde kadın vücudu, her ay kendini yeniden yeni yumurtalarla üremeye hazırlamaktadır. Bu dönemde rahim iç duvarı kalınlaşır, hormonların seviyesi yükselir ve yumurtlama gerçekleşir. Kısaca rahimde olası bir gebelik için bebeğin gelişebileceği bir ortam hazırlanır. Gebelik oluşmadığı zaman, rahim iç duvarındaki tabaka kanla birlikte vücuttan dışarı atılır. Yani adet kanaması meydana gelir. Adet kanamasının başlaması kadında yumurtlama döneminin bittiğini, bir sonraki yumurtlama dönemi için de bir süre beklenmesi gerektiğinin işaretidir. Ancak tüm bu teorik bilgilerin yanında, adet döneminde girilen korunmasız cinsel ilişkide gebelik riskinin de olduğu her zaman akılda tutulmalıdır.

Adet döneminde hangi şartlar olursa hamile kalınır?

Her kadının hormonal dengesi ve metabolizma özellikleri farklıdır çünkü herkesin yapısı farklıdır. Bu nedenle yumurtlama dönemlerinde de her kadında belli farklılıklar meydana gelebilir. Vücutta salgılanan hormon seviye değişiklikleri, adet döneminde düzensizliklere yol açabilir.

Adet döneminde hamile kalmanın ilk önemli şartı erkek spermlerin yapısı ile açıklanabilir. Normal şartlar altındaolarak 72 saate kadar canlı kalabilen erkek spermleri, bazı kadınların vajinalarında ya da rahim içi bölgelerinde ortam şartlarının uygun olmasından dolayı, uzun süre canlı kalabilmekte ve aynı zamanda işlevlerini de koruyabilmektedir. Bunun dışında bazı kadınlarda, adet kanaması bitse de leke gelme durumu bir süre daha devam edebilir. İşte bu lekelenmenin olduğu dönem riskli dönemdir, çünkü normal adet kanaması bitmiş sadece leke kalmıştır.

adet-doneminde-hamile-kalma

Adet döneminde hamilelikten korunarak cinsel ilişki yaşanabilir mi?

Adet döneminde hamile kalma riskinin bulunduğunu anlattık. Bu nedenle prezervatif kullanımı ile yani korunarak, herhangi bir sorun olmadan cinsel ilişkiye girilebilir. Bu dönem kadınlarda çok hassas bir dönemdir ve kendilerini de çok iyi ve temiz hissetmezler. Kadının genital organından kanama geldiği için ve karın, kasık ve bel ağrıları yüzünden bu dönemde cinsel ilişki pek tercih etmezler. Eğer hem kadın hem erkek istiyor ve bu saydığımız konuları sorun etmiyorsa, prezervatifle korunarak ilişkiye girilmesinde bir sakınca yoktur.

Adetliyken hamilelikten korunmadan girilen cinsel ilişkinin riskleri var mıdır?

Adetliyken hamile kalma riski bulunmaktadır. Bu nedenle korunmasız girilen her cinsel ilişkide olduğu gibi, düşük oran söz konusu olsa da adet döneminde girilen cinsel ilişki gebelik riski taşımaktadır. Başka bir risk de, adet dönemi dışındaki normal dönemlerde kadının vajinasın da doğal şekilde üretilen koruyucu laktik asitin üretimi adet döneminde durmaktadır.

Bu nedenle vajina ve rahim, zararlı pek çok mikro organizmaya, bakteriye karşı çok savunmasız kalır. Bunun dışında adet döneminde kanı vücuttan atabilmek için rahim ağzı, diğer dönemlere göre çok daha açık olur. İşte tüm bu nedenlerden dolayı hem kadın hem erkek için olası hastalık riskleri çok daha fazladır.

Tüm bu şartlar ve detaylar göz önünde bulundurulduğunda, adet döneminde cinsel ilişkiye girilmesi çiftlerin kendi özel isteklerine bırakılır. Tıbbi açıdan kesinlikle olumsuz bir durum bulunmaz ancak sıraladığımız risklerin de olasılıkları mevcuttur. Ancak girilecek ilişki sırasında kendileri açısından en güvenli korunma yönteminin kullanılması yine kendi sağlıkları açısından büyük önem taşır.

 

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

 

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer makalelerimiz:
https://www.drismetyildirim.com/rahim-agzi-kanseri

https://www.drismetyildirim.com/genital-estetik-sonrasi-evde-bakim

https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-ile-ilgili-bilinen-yanlislar

Our Score
Yazımızı değerlendirmek istermisiniz?
[Total: 1 Average: 5]

6 Yorum

 • Dila can

  Hamilelik belirtileri var. Bugün adet oldum. BU ikidir oluyo. Sizce hamile miyim ? Cvp lütfen

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba adet gecik meniz var ise veya gecikme yoksa yine de gebelik testi yaptırabilirsiniz, Gebelik yok ise bu tarz gecikmeler oluyor ise muayene olmanız gerekir, Geçmiş olsun.

 • Seda kahraman

  Benim bekarlıgımdanbu yana adetdüzensizliğivar önceden 4 5 gün sürüpçokgelirdisonradan 2 3 günsürmeyebaşladıneden oluyoacaba napcam gerekbununiçin

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba,
   Yaş ilerledikçe adet miktarınızda azalmalar olabilir. Hormonel bir bozukluk açısından muayene olmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

 • deniz denis

  Merhaba ben suan hastayim ve cocuk istiyorum hastaligim bittik sonra yapsak hamilr kalma ihtimalim var mi ?

  • Op. Dr. İsmet Yıldırım

   Merhaba âdetten hemen sonra ki ilişkiden gebe kalınmaz ayın ortasında ilişki olursa gebe kalır yani yumurtlama zamanı…

 • Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Cinsiyet belirleme

  Cinsiyet Belirleme Nedir? Nasıl Yapılır?

  Cinsiyet belirleme için son yıllarda ortaya sıkça iddialar atılmaktadır. Kimi kadın, Çin takvimi ile hamile kalmak …

  Jinekolojik muayene

  Jinekolojik Muayene ve Smear Testi

  Jinekolojik muayene ve smear testi: 18 yaşından sonra ilişkiye giren her kadında, senelik jinekolojik muayene yapılmalıdır. …

  Kızlık zarı dikimi

  Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

  Kızlık zarı dikimi herhangi bir nedenle bekâretini kaybetmiş olan kadınların talep ettiği bir ameliyattır. Kızlık …