hamilelik belirtileri nelerdir

Hamilelik durumunda vücutta meydana gelen bazı değişimler kimi zaman anne adayı tarafından net bir şekilde hissedilebiliyor. Ancak bazı anne adayları hamilelik belirtileri yaşamadığı için adet gecikmesi durumunda bir şüphe duyarak gebelik testi yaptırıyor ve hamile olduğunu bu şekilde anlıyor. Mutlaka her anne adayının bazı belirtiler yaşadığından söz edemeyiz.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar

Gebelik belirtilerinin ne zaman başladığı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Genellikle belirtiler gebeliğin ilk birkaç haftasından sonra kendini yavaş yavaş belli etmeye başlar. Ancak çoğu kadının gebeliğin üçüncü haftasında hamilelik belirtileri yaşamaya başladığını da belirtmek gerekiyor. Hatta hiçbir belirti yaşamadan sadece adet gecikmesi ile gebelik şüphesine kapılan ve hamile olduğunu anlayan kişilerin sayısı da bir hayli fazla…

Bununla birlikte gebeliğin süresi ilerledikçe gebelik belirtileri daha farklı şekilde de yaşanabiliyor. Bazı belirtiler kısa süreli olarak ortaya çıkarken bazı belirtiler daha uzun süre görülebiliyor. Önemli olan, gebelik takibinin yapılabilmesi için bir an önce gebelik testinin yaptırılmasıdır.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/hamilelikte-idrar-rengi-nasil-olmalidir

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesi

En güçlü gebelik şüphesi adet döneminin gelmesine karşın kanamanın başlamamasıdır. Elbette her adet gecikmesi hamilelik belirtileri olarak düşünülemez. Ancak güçlü bir şüphe olduğundan gebelik testinin yaptırılmasında fayda olacaktır.

Göğüslerde Hassasiyet

Göğüslerde hassasiyet

Bu duruma göğüs ucunda acı ya da sızı hissetme de eşlik edebilir. En erken dönemde ortaya çıkan hamilelik belirtileri arasında yer alan göğüslerde hassasiyet gebeliğin ilerleyen dönemlerinde de hissedilebilir.

Akıntı ve Hafif Kanama

Akıntı ve hafif kanama

Gebelik kesesinin rahim içerisine yerleşmesi esnasında vajinal akıntı ve hafif bir kanama görülebiliyor. Bu nedenle hamilelik belirtileri arasında yer aldığını belirtebiliriz. Kanama sadece lekelenme şeklinde olabildiği gibi damla şeklinde de olabilir.

Halsizlik ve Uyku

Halsizlik ve uyku

Bitkin hissetme ve beraberinde uyuma isteği de yaygın görülen belirtiler arasında yer alır. Bu belirti gebeliğin ilk 4 ayı boyunca devam edebilir.

Baş Dönmesi, Mide Bulantısı ve Kusma

Baş dönmesi mide bulantısı kusma

Bu 3 belirti çoğu zaman aynı dönemde ortaya çıkar ve nedeni de metabolik değişimlerdir. Mide bulantısı ve kusma genellikle gebeliğin 6. ila 7. haftasında ortaya çıkar. Ancak bazen gebeliğin ilk haftasında ortaya çıkan hamilelik belirtileri arasında da yer alabilir.

Koku Hassasiyeti

Koku hassasiyeti

Kokulara karşı hassasiyet de yaygın görülen bir belirtidir. Hatta anne adayı kendi kullandığı parfümün kokusunu bile tiksindirici bulabilir. Kokulara karşı hassasiyet gebelik boyunca devam edebilir.

Bir Kadının Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Gebelik durumunda vücutta meydana gelen bazı değişimler hamilelik belirtileri olarak yorumlanabilir. Adet gecikmesi durumunda idrar numunesi kullanılarak evde kolaylıkla yapılan gebelik testleri pozitif çıktığında mutlaka kan testinin de yapılması gerekir. Adet döneminin üzerinden birkaç gün geçtikten sonra kanda gebelik testi yapılabiliyor. Bebeğin içerisinde bulunduğu gebelik kesesinin rahim içerisine yerleşmesinin üzerinden bir hafta geçmesi, kan numunesi ile gebelik testi yapılması için yeterli olur.

Kanda sadece hamilelik durumunda salgılanan beta HCG hormonunun tespit edilmesine yönelik olarak yapılan gebelik testi için gebelikbelirtileri yaşamayı beklemeye gerek olmaz. Adet gecikmesi durumunda da bu testin yapılması için herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Şayet kanda beta HCG seviyesi 5 değerinin üzerindeyse bu durumda gebelik gerçekleşmiş demektir. Ekstra bir teste gerek olmaz.

İlginizi çekebilir –> https://www.drismetyildirim.com/mol-gebelik-nedir-belirtileri-nelerdir

Hamilelikte İlk Hafta Belirtileri

Hamilelik belirtileri ilk hafta

Gebeliğin ilk haftasında hamilelik belirtileri çok net hissedilmeyebilir. Özellikle mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerin ilk haftalarda yaşandığı söylense de bu belirtiler aslında daha ileri bir dönemde ortaya çıkar. Hamileliğin ilk hafta belirtileri arasında en yaygın şekilde hissedilen göğüslerde hassasiyet olmasıdır.

Bununla birlikte anne adayları ağızda bir tat değişikliği hissettiklerini de sıklıkla dile getirirler. Ruh halinin çok hızlı bir şekilde değişmesi ve gün içerisinde hem mutlu ve keyifli hem de mutsuz ve huzursuz hissetmek de erken dönem hamilelik belirtileri arasında yer alıyor.

Bununla birlikte gün içerisinde sürekli uyuma isteği, halsiz ve yorgun hissetme de ilk haftalarda yaşanabilen hamilelik belirtileri arasında yer alıyor. İlk haftalarda hissedilen belirtilerinden bir diğeri de kokulara karşı aşırı duyarlılık oluyor. Daha önce rahatsızlık vermeyen bazı kokular kişide rahatsızlığa sebebiyet verebiliyor.

Hatta kokulara karşı aşırı duyarlılık göğüslerde hassasiyet ile birlikte en erken dönemde ortaya çıkabilen belirtiler arasında yer alıyor. Her kadında hamilelik belirtileri aynı şekilde ortaya çıkmadığı için sıraladığımız bu belirtiler dışında farklı vücut değişimleri de görülebilir.

Erken Gebelik Belirtileri Ne Anlama Gelir?

Erken gebelik belirtileri ne anlama gelir

Hamilelikte vücutta ya da ruh halinde bazı değişimlerin meydana gelmesi genellikle kanda beta HCG hormonunun salgılanmaya başlaması ile ortaya çıkar. Kanda bu hormon 5 düzeyine çıktığına gebelik tanısı konabiliyor ve beta HCG hormonunun artmasıyla birlikte hamilelik belirtileri de ortaya çıkarak ve kendini net bir şekilde belli edebiliyor. Bunlar, erken gebelik belirtileri olarak değerlendiriliyor. Planlı bir şekilde hamile kalmak isteyen kadınların en çok merak ettiği unsur da bunlardır. Çünkü bir an önce hamile oldukları müjdesini almak isterler.

Bundan kaynaklı olarak da erken hamilelik belirtileri konusunda sıklıkla araştırma yaparlar. Ancak erken dönemde akıntı ya da kusma gibi belirtiler ortaya çıkmaz. Bu belirtilerin görülebilmesi için kandaki beta HCG hormonunun belirli bir seviyenin üzerine çıkması gerekiyor. Bir diğer deyişle adet dönemi henüz gelmeden hamilelik belirtilerinin ortaya çıkması neredeyse imkansızdır. Her ne kadar bir an önce gebelik olup olmadığını öğrenmek isteseniz de hamilelik belirtileri için adet döneminin gelmesini beklemeniz gerekiyor.

Mutlaka okumalısın –> https://www.drismetyildirim.com/hamilelikte-sigara

Hamile Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız

Hamileliğe işaret eden hamilelik belirtileri gebelik şüphesini doğurmak için yeterli olabiliyor. Ancak kimi zaman bu belirtilerden bazıları hamilelik dışında, farklı nedenlerle de ortaya çıkabiliyor. Örneğin mide bulantısı ve kusma ya da halsizlik ve sürekli uyku isteği farklı nedenlerle de yaşanabilir. Buna birkaç günlük adet gecikmesi de eşlik edebilir. Bu durumda kati olarak hamilelik düşüncesine kapılmamak gerekiyor.

Öncelikle hamilelik belirtileri yaşandığında mutlaka bir sağlık kuruluşunda gebelik testi yaptırmak gerekir. Çünkü bu belirtiler, hamilelik planlayan kadınlarda büyük bir sevince, plansız hamilelik durumlarında da büyük bir paniğe ve endişeye sebebiyet verebiliyor.

Oysa bazı hamilelik belirtileri az önce de söz ettiğimiz gibi farklı nedenlerle ortaya çıkabiliyor ve bu durumda psikolojik anlamda kadınlar çeşitli sıkıntılar yaşayabiliyor. Sağlık kuruluşunda beta HCG testi yaptırmadan kesin bir düşünceye kapılmamak gerekir. Çünkü hamile olup olmadığınız ancak bu test ile anlaşılabiliyor.

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Yüzde yüz hamilelik belirtileri

Hamilelik durumunda vücutta ne gibi değişimlerin meydana geldiğine dair sizlere bilgi aktardık ve hamilelik belirtileri konusunda fikir sahibi olmanızı sağladık. Şayet bu belirtilerden hangisinin yüzden yüz gebelik belirtisi olduğunu merak ediyorsanız hiç birinin yüzde yüz gebelik anlamına gelemeyeceğini belirtelim. Gebelik sadece sağlık kuruluşlarında yapılan gebelik testi ile anlaşılabilir. Belirtiler ise gebelik tanısı konması için yeterli olmaz.

Çünkü hamilelik belirtileri olarak sırladığımız her bir durum farklı bir nedenle de ortaya çıkabiliyor. Adet gecikmesi dahi mevsim geçişlerinden ya da kişinin stres yaşamasından bile kaynaklanabiliyor. Dolayısıyla en net gebelik belirtisi olan adet gecikmesi durumunda bile gebelik testi yapılmadan herhangi bir sonuca varılması doğru olmaz. Eğer bu belirtilerden bir ya da birkaçını yaşıyorsanız, kan numunesi ile yapılan gebelik testini yaptırmanızı tavsiye ederiz.

İlginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz diğer konularımız:

Hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır

Gebelik haftası hesaplama

Gebelikte ikili tarama testi nedir

Konu ile alakalı dış kaynaklar:

https://www.medicinenet.com/pregnancy_symptoms_am_i_pregnant/article.htm

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com
Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97

CategoryGebelik
 1. 18 Ekim 2019

  Merhaba. Gebelik testi’nin gizliliği konusunda sizden bilgi almak istiyorum. Herhangi bir özel hastanede yaptırılan test aile hekimine bildirilir mi?

  • 20 Ekim 2019

   Merhaba muayene kaydı açılmadıysa kayıtlara geçmemiştir kendin ücretli yaptırdıysan zaten kayda geçilmemiştir

 2. 3 Şubat 2020

  Merhaba iyi gunler kurtaj yaptirdigimizda aile hekimine vs biryere kayit gider mi yada kayit olmamasi icin ne yapmamiz lazim

  • 4 Şubat 2020

   Merhabalar,
   Kürtaj işlemi isteğinize bağlı olarak özel bir hastane de gizli kalabilir. Ancak daha evvelden devlet ile anlaşmalı özel bir hastane de veya devlet hastanesinde muayene olduysanız vede gebeliğiniz kayıtlara geçtiyse, bağlı olduğunuz aile hekimliği aracı ile eviniz aranız ve kontrole gelmeniz istenir. Yapmanız gereken olayın gizli kalmasını istiyorsanız hiç bir şekilde devlet bağlantılı yerlerde muayene olmamanız gerekir.

 3. 30 Mayıs 2020

  Merhaba doktor bey.Erkek arkadaşımla 14 Martta korunmalı ilişkiye girdik ama yırtildi diye de şuphelenirimiz var.Iliskiden sonra 3 kere duzenli sekilde adet oldum ama son 3 4 gundur midem bulaniyor.Hamilelik olabilir mi?

  • 30 Mayıs 2020

   Merhaba ilişkiden sonra üç kere düzenli adet oldum diyorsunuz muhtemelen gebelik yok ancak başka bir ilişki olduysa ona bağlı gebelik olabilir düşüncesiyle veya üzerine adet görmüş olabilirsin düşüncesiyle kanda gebelik testi yaptırmak uygun olur.

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın