Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelik Haftası Hesaplama

[pregnancy_calculate]

Gebelik hesaplama nedir?

Anne adayları gebe olduğunu öğrenir öğrenmez, kaç haftalık gebe olduğunu ya da kaç aylık olduğunu öğrenmek ve kendi mahremiyetlerini hesaplamak isterler. Kaç haftalık olduğunu öğrenmek; bebeğin boyu ve kilosu hakkında bilgi edinilmesini sağlamaktadır. Bebeğin ne zaman doğacağını ve hangi burç olacağına dair bilgileri öğrenmek adına anne adayları bebeklerinin kaç haftalık ya da kaç aylık olduklarını hesaplamaktadır.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları hamilelik takvimlerini hesaplarken düşünülenin aksine, döllenme tarihine değil, son adet tarihinin başlangıç süreci hesaplanır. Anne adaylarının dikkat etmesi gereken en önemli nokta; gebelik hesaplaması yaparken ay değil, hafta hesabı yapmaktır. Bunun sebebi ise bir ayın tam olarak dört hafta olmamasıdır. Bu sebeple de ay hesabında yanılmalar meydana gelebilmektedir. Bundan dolayı da haftalık hesap yapılmalıdır.

Gebelik; 40 hafta olarak kabul edilir. Ancak doğum genellikle 38. Ve 42. Gebelik haftaları arasında gerçekleşmektedir. Bu sebeple de doğum tarihini hesaplarken tahmini doğum tarihi hesaplandığı dikkate alınmalıdır. Her gebelik kendine özgüdür. Bebeğin doğum tarihi, tahmin edilebilir ancak her zaman yanılma payı vardır. Bu sebeple de gebelik haftası hesaplarken kadın hastalıkları ve doğum uzmanının görüşlerine önem verilmeli ve ultrason ile yapılan ölçümler dikkate alınmalıdır.

Gebelik haftası hesaplarken yanılmaya yol açabilecek faktörler:

 • Anne adayının adetlerinin düzensiz olması
 • Tüp bebek tedavisi ile gebelik sağlanması,
 • Yumurtlama tarihinin gecikmesi
 • Son görülen adetin ilk gününün yanlış hatırlanması gibi durumlar gebelik haftalarında sapmalara yol açabilmektedir.
 • Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ultrason ölçümlerini dikkate alacaktır ve buna göre bir hesaplama yapacaktır. Bunun dışında kadın hastalıkları ve doğum uzmanı her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak adına idrar testi, kan testi ya da smear testi isteyebilir.

Gebelik haftası hakkında ipuçları:

 • Gebeliğin kalp atışları ilk olarak gebeliğin 9. Ve 12. Haftaları arasında duyulmaktadır.
 • Bebeğin tekmelerinin ilk duyulduğu haftalar gebeliğin 16 ve 22. Haftaları arasındadır.
 • Dip ve uterus ölçümlerinin gerçekleştiği ve dibin göbeğe ulaşma haftaları ise gebeliğin 20. Haftasına denk gelmektedir.

Bu ölçümler; anne adayına gebelik haftası hakkında bilgi verebilmektedir.

gebelik-haftasi

Kaç aylık hamileyim?

Anne adayları, genellikle hamileliklerini ay olarak ifade etmektedir. Ay hesabı daha kolay ve pratik olduğu için ay hesabı yapmak anne adaylarına daha kolay gelebilir. Ancak uzmanlar gebelik hesabını ay olarak değil, hafta olarak yapmaktadır.

Bu sayede yanılma payı azalmaktadır. Son adet tarihinin ilk günü hesaplanarak yapılan gebelik hesaplaması, hafta olarak daha doğru sonuçlar vermektedir. Ancak ay hesabı hakkında bir fikir vermek adına ortalama olarak gebelik ayları aşağıda belirtilmiştir.

 • Gebeliğin 4. Ve 5. Haftası: 1 aylık gebeliği ifade eder.
 • Gebeliğin 8. Ve 9. Haftaları tamamlandığında: Gebeliğin 2. Ayı bitmiştir.
 • Gebeliğin 12. Ve 13. Haftaları tamamlandığında: Gebeliğin 3. Ayı bitmiştir.
 • Gebeliğin 16. Ve 17 haftaları tamamlandığında: Gebeliğin 4. Ayı bitmiştir.
 • Gebeliğin 20. Ve 21. Haftaları tamamlandığında: Gebeliğin 5. Ayı bitmiştir.
 • Gebeliğin 24. Ve 25. Haftaları tamamlandığında: Gebeliğin 6. Ayı bitmiştir.
 • Gebeliğin 28. Ve 29. Haftaları tamamlandığında: Gebeliğin 7. Ayı bitmiştir.
 • Gebeliğin 32. Ve 33. Haftaları tamamlandığında: Gebeliğin 8. Ayı bitmiştir.
 • Gebeliğin 36. Haftası tamamlandığında ise artık gebeliğin son ayı yani 9. Ayına girilmiştir. Gebeliğin ay hesabı ile 9 ay 10 gün olarak kabul edilir. Gebeliğin 40. Haftası tamamlandığın da 280 gün tamamlanmış olmaktadır.
 • Ancak anne adaylarının kafa karışıklığı yaşamaması adına ay hesabı yapmaması önerilir. Bu aşamada önemli olan hafta hesabıdır. Hamilelik, toplam 40 haftadır. Ancak doğumlar genellikle 38 ve 42. Gebelik haftaları arasında meydana gelir.

tahmini-dogum-tarifi-nasil-hesaplanir-gebelik-hesaplama

Tahmini doğum tarihi nasıl hesaplanır?

Tahmini doğum tarihi de son adet tarihinin ilk günü dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Son adetin ilk gününe 7 eklenir ve 3 ay geriye gidilir. Bu sayede tahmini doğum tarihi hesaplanmış olur.
Örnek tahmini doğum tarihi hesaplama:

Anne adayının son adet tarihi 20 Nisan olsun.

20 Nisan + 7: 27 Nisan,

 • Bu tarihten 3 ay geriye gidildiğinde ise; Ocak 27 tarihi çıkmaktadır.
 • Bu hesaba göre anne adayının tahmini doğum tarihi Ocak 27 olacaktır. Ancak tahmini doğum tarihi hesaplamalarında her zaman yanılma payı vardır.

Hamilelikte bebeğin zeki olması için hangi vitamin ve mineraller daha çok alınmalı?

Detaylı bilgiyi aşağıdaki videomda  bulabilirsiniz. 

14 Yorum

 • Şi. Tuanna

  Mrb ben 3 aşılama 2 tüp bebek yaptım yaşım 24 .9 senedir evliyim ama tüm çabalara rağmen olmadı.genel olarak hiç bir problemimiz yok ne bende nede eşimde .sadece tüp bebekte embriyo kötü kalitede oluyor ilk tüpbebek denememizdede bu şekildi ama transfer edildi olmadı.ikincisinde ise bekledik ve embriyo nun gelişmesi durunca transfer edilmedi …yumurta dölleniyor birinci gün devam ediyor ikinci gün tekrar devam gayet güzel gidiyor üçüncü gün yine devam ve ondan sonrası gelişimi yavaşlayıp duruyor…..bizim sorunumuz bu böyle bir şey de nasıl bir yol izlemeliyiz ne yapmalıyız yardımcı olursanız sevinirim……? bu arada eşimin en son tahlilinde morfoloji %1 çıktı embriyoların gelişiminde etkisi olduğunu òğrendim acaba bizimkide böyle olabilirmi

  • İsmet Yıldırım

   Merhaba, tüp bebekte sperm sayısı çok önemli değil, iyi durumda bir sperm bulunup kullanılabilir, benim önerim tekrar devam etmeniz, sonuç alana kadar tüp bebek tedavisi devam edecek, hoşçakalın

 • Tuba D.

  Hocam mrh ben 8yıldır evliyim bir oglumvar 5yasında
  Oğlumdan snr korunma yöntemi kullanmama rağmen çocuğum olmuyor eşim sperm tahlilı yaptırdı herşey bakıldı sorunyok benden rahim filmi istediler ama cektiremiyorum sıra gelmiyor
  Biryıldır neolur bana yardımedin

  • İsmet Yıldırım

   Merhaba,rahim filmi çekilmesi gerekiyor gerekirse özel de çektirin, İlk doğum sonrası rahim de problem olmuş olabilir. Geçmiş olsun

 • Selin

  İyi günler Dr bey benim tuplerim bağlıydı 9ay önce actirdim adetim 3ay gelmedi Dr gittim ilaç verdi öyle geldi adetim şimdi yine 15 gün geçti adetim geçen hafta kan testi yaptırdım gebelik yok çıktı hâlâ adetim gelmedi niye gelmiyor acaba şimdiden teşekkür ederim

  • İsmet Yıldırım

   Merhaba muhtemelen hormonal bir dengesizlik var doktorunuzla tekrar görüşün kısa süreli hormon tedavisi gerekebilir, hızlı kilo alıp verdiyseniz sıkıntı stres hava değişimi ve hormonal düzensizlik benzer durumu yapabilir, hoşçakalın…

 • Meltem

  Hocam mrb bn 7haftalik hamileyim kahve rengi akintim var progestan kullaniyorum etkisini gormedim doktoruma gittim devam et dedi evde yapabilcek birsey varmi birde kalp atislari yavaslamis bebegin ne yapmam lazim hocam

  • İsmet Yıldırım

   Merhaba, ekstra yapılacak bir şey şimdilik yok, ilk 10 hf çok önemli, bebekte özellikle genetik bir problem varsa düşük riski malesef artıyor, ultrason takibine devam. Geçmiş olsun

 • Pınar

  Gebelik haftası ile ilgi verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hocam.

 • Melisa T

  Mrb hocam
  Gebe kalamıyorum ewliyim we adet düzensizliğim war polikistik ower warmış we küçük kistlerimde warmış.rahim film çektirdim tüplerimdede bir sorun yok ilaç ile adet oluyorum bebeğim olurmu?
  Doktor değiştirdim klomen werdi 5şini iç ddi yumurtam 19 ml olmuş çatlamış ama gebe kalamadım yine

  • İsmet Yıldırım

   Merhaba, kilolu iseniz vermeye çalışın, bol yürüyüş egzersiz yapın, devamlı doktor kontrolünde olacaksınız, tedavi ile gebelik mümkün, hoşçakalın.

 • Sinem

  Benim adetlerim hep duzensiz oluyo oldugumda com yogun kanamam oluyo doktora gttim fakat bir sey olmadigi soylendi yanliz muhakkak gogusume baktirmam souylendi gogusle adet kanamsinin bir baglantisi varmi cevaplarsaniz cok sevinirim simdiden cok tesekkir ederim..

  • İsmet Yıldırım

   Kanamanin Göğüs ile bir ilgisi yok.Kanamayi azaltacak ilaçlar da kullanılabilir.
   Sağlıklı günler.

 • Nazlı .g

  İyi geceler merhaba . bana yardımcı olur musunuz bir şey sorsam çok kafam karıştı. Benim bebeğim kaç haftalık oluyor, son adet tarihim 7 ağustos doktorumuza gittiğimiz de 7 eylülde olması gerekiyordu olmadım dedim nasıl hesapladı bilmiyorum ultrsona gore 15 + 4 üz ama tarihe gore hesaplayınca 20 haftayı geçiyor çok kafam karıştı yardımcı olur musunuz?

 • Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Tüp bebek nedir?

  Tüp Bebek Nedir? Başarı Oranları Nelerdir?

  Tüp Bebek Nedir? Tüp bebek, doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin sıklıkla başvurduğu bir gebe kalma yöntemidir. …

  Devlet Hastanesinde Kürtaj

  Devlet hastanesinde kürtaj yapılır mı? Devlet hastanesinde kürtaj yapılırmı? Türkiye’de kürtaj işlemi yasaldır …

  kurtaj-riski-artiyor

  Gebelik Haftası İlerledikçe Kürtajın Riski Artıyor

  Kürtaj Riski Artıyor Kürtaj riski artıyor: Gebeliğin büyümesine bağlı olarak kürtaj işlemi zorlaşmaktadır. Özellikle …