gebelik testi

Gebelik testi, idrarda ya da kanda yapılabilir. Ancak kanda yapılan gebelik testlerinde yanılma payı daha az olmaktadır. Kanda yapılan gebelik testinden sonra ultrasonda gebelik kesesi görülür ve gebelik kesin olarak tanı alır. Hamilelikte, erkek adaydan gelen sperm hücresi, kadının yumurta hücresi ile buluştuğunda döllenebilir Döllenmeden sonra, 8. Haftaya kadar embriyo, 8. Haftadan doğuma kadar da fetus olarak adlandırılır.

Embriyo, rahim iç tabakasına yerleştiğinde yani döllenmeden sonraki 6. Günde, HCG denilen gebelik hormonu salgılanmaya başlar. Gebelik testleri ise bu hormonun idrarda ya da kanda tespit edilmesi ile gebelik durumunu bildirmektedir.

İdrarda gebelik (hamilelik) testi nasıl yapılır?

 • İdrarda gebelik testi her eczanede bulunan gebelik testleri ile yapılabilmektedir. Ancak kurallara uygun olarak yapılması yanılma payını azaltacaktır.
 • Test, adet gecikmesinden sonra yapılmalıdır. Adet gecikmesinden önce yapılan testler hamile olsanız bile negatif sonuç verecektir.
 • İdrar testi, gebelik kitinden çıkan kılavuza uygun olarak yapılmalıdır. Her kitin farklı uygulama şekli olabilir.
 • İdrar, temiz bir kaba yapılmalıdır.
 • Hamilelik testi mutlaka düz bir yere koyulmalıdır. Üzerine idrar testinin önerdiği kadar damla idrar damlatın.
 • İdrar damlatıldıktan sonra kitin üzerinde yazan süre kadar bekleyin.
 • Sonuç okuma kısmında tek çizgi varsa, sonuç negatiftir. Yani gebelik mevcut değildir. Ancak çift çizgi çıkarsa test pozitiftir ve gebelik mevcuttur.

Kanda gebelik (hamilelik) testi nasıl yapılır?

 • Kanda gebelik testi, aç ya da tok olmak fark etmeksizin günün her saatinde uygulanabilir.
 • Testin yapılması için tıpkı idrar testinde olduğu gibi adetin gecikmesi gerekmektedir.
 • Normal kan tahlillerinde olduğu için ufak bir kan alınır ve tüp içerisinde muhafaza edilir.
 • Kan testinin sonuçları iki saate çıkacaktır. Ancak merkezin yoğunluğu ve prosedürüne göre ertesi gün de çıkabilir.

İdrarda gebelik testi ilişkiden ne kadar sonra sonuç verir?

İdrarda gebelik testinin sonuç verebilmesi için adetin bir hafta kadar gecikmesi gerekmektedir. İlişkiden hemen sonra test yapılması negatif sonuç çıkmasına yol açacaktır. Bu sebeple de hamilelik mevcut olsa bile negatif sonuç görülmesine yol açacaktır. İdrarda gebelik testi, hamilelik kaynaklı salgılanan HCG hormonunun kanından idrara geçmesi ile sonuç vermektedir.

Hamilelik oluştuktan yaklaşık olarak 6-10 gün sonra rahme düşer. HCG hormonun annenin idrara geçmesi ise 15 günü bulabilmektedir. Bu sebeple de cinsel ilişkiden hemen sonra henüz bu hormon kana geçmediği için hamilelik olduğu anlaşılmayacaktır.

Gebeliğin ultrasonla tanısı ne zaman konulmaktadır?

Adet, bir hafta kadar geciktiğinde yani hamilelik 5. Haftasına ulaştığında vajinal ultrason ile gebelik kesesi görülebilmektedir. Karından yapılan abdominal ultrasonda görülmesi için ise hamileliğin 6 haftalık olması gerekmektedir.

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com
Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97

CategoryGebelik
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın