Hamile kalamama nedenleri

Hamile kalamama nedenleri bebek sahibi olma hayaline kavuşmayan çiftlerin sıklıkla sorguladığı durumlardan biridir. Bazı çiftler planlamadıkları halde hamilelik haberi alabiliyorken bazı çiftler bebek sahibi olma hayalinin gerçeğe dönüşmemesinden şikayet eder. Hamile kalmayı etkileyen çok sayıda unsurun olduğunu belirtmeliyiz. Hamile kalamıyor olmak sadece tek bir nedene bağlanamaz. Bu nedenler kimi zaman çeşitli semptomlar ile kendini belli ederken kimi zaman da oldukça sessizdir. Dolayısıyla anlaşılması da daha zordur. En yaygın hamile kalamama nedenlerini hemen sizlerle paylaşalım.

Yeterince Uzun Denememek

Çiftler birkaç aylık deneme sonrasında ‘bebek sahibi olamıyoruz’ şikayetiyle doktora başvurabiliyor. Ancak hamile kalamama nedenleri arasında gösterilen tıbbi bir unsur olmasa da yeterince uzun süre denememiş olmak, önemli bir detaydır. Kısırlıktan söz edilebilmesi için çiftlerin 1 yıllık düzenli cinsel ilişki geçmişinin olması gerekir. Bu konuda yapılan araştırmalar da yeterince uzun süre denenememiş olma faktörünün daha net anlaşılmasını sağlıyor. Araştırmalara göre çiftlerin % 80’i 6 aylık denemenin ardından hamilelik elde ediyor. Aynı zamanda cinsel ilişki takviminin yumurtalama zamanlarına göre doğru şekilde planlanmış olması da önem taşıyor.

Peki, ne zaman doktora başvurulmalı? Bu sorunun yanıtında kadının yaşı önemli bir parametredir. 35 yaşından büyük olan kadınların 6 aylık deneme sonrasında doktora başvurması önerilir. 35 yaşın altında olan kadınların ise 1 yıllık düzenli cinsel ilişkiyi denemesi ve bir sonuç alınamaması durumunda doktora başvurması tavsiye edilir.

Yumurtlama Olmuyorsa

Gebeliğin oluşmasının ön koşulu yumurta ve spermdir. Eğer yumurta ya da spermde bir sorun varsa bu durum hamile kalamama nedenleri arasında yer alır. Yumurtalama olmaması durumunda kadınların hamile kalması da olanaksızdır. Adet döngüsü sırasında henüz olgunlaşmamış bir yumurta hücresinin (oosit) oluşturulamaması, anovülasyon olarak tanımlanır. Anovülasyon kadınlarda kısırlığın en yaygın nedenlerinden biridir. Yumurtlamanın olmamasını tetikleyen çok sayıda unsurun olduğunu da belirtmeliyiz. Bu durum akıllara menopozu getiriyor olsa da kadınlarda menopoza girilmemiş olmasına rağmen yumurtalama gerçekleşmeyebilir. Yani kronik anovülasyon olarak tabir edilen durum da gebe kalmaya engel olur.

Yumurtlamanın olmamasının bir diğer nedeni de polikistik over sendromudur. Aynı zamanda çok kilo ya da çok zayıf olmak, tiroid işlev bozuklukları, ağırı düzeyde egzersiz yapmak da nedenler arasında yer alıyor. Bir diğer anovülasyon nedeni hiperprolaktinemi olarak adlandırılan durumdur. Bu sorunları yaşayan kadınlarda adet düzensizliği de yaygındır. Adet düzensizliği söz konusu olduğunda 6 aylık ya da 1 yıllık hamilelik denemelerini beklemeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalısınız.

Erkek Kısırlığı

Kısırlık nedenleri incelendiğinde bu nedenlerin yaklaşık % 30’unun erkek kısırlığı olduğu anlaşılıyor. Kimi zaman kısırlık faktörler hem kadında hem de erkekte olabiliyor. Sperm kalitesi ya da sperm hareketliliğindeki problemler, menide hiç sperm hücresinin olmaması gibi durumları erkek kısırlığı nedenlerine örnek gösterebiliriz. Çoğu zaman bir belirti göstermediği için erkek kısırlık nedenleri yapılan bazı testlerde anlaşılabiliyor.

Yaşa Bağlı Kısırlık

Kadının yaşının ilerlemiş olması da hamile kalamama nedenleri arasında oldukça yaygındır. 35 yaş sonrasında kadınların hamile kalma olasılığı düşmeye başlar. Bu düşüş 40 yaş sonrasında ivme kazanır. 40 yaş sonrasında adet döngüsünün düzenli olması, kadınların doğurganlık düzeyinin halen yüksek olduğu anlamına gelmez. Yaş faktörü yumurta kalitesini de etkiliyor.

Tıkanık Fallop Tüpleri

Fallop tüplerindeki tıkanıklık hamile kalamama nedenleri arasında bulunur. Mevcut kadın kısırlık faktörleri pastasında fallop tüplerindeki tıkanıklık dilimi % 25 oranındadır. Rahmin yapısıyla ilgili bazı problemler de fallop tüplerinin tıkalı olmasına neden olabilir. Aynı zamanda endometriozis de nedenlerden biridir. Sperm hücreleri serviksten rahim yolu ile fallop tüplerine ilerler. Fallop tüplerinde saça benzeyen çıkıntılar vardır ve bunlar yumurtayı içeri çeker. Yumurta ile sperm hücresinin buluşması durumunda şayet döllenme gerçekleşirse gebelik meydana gelir. Fallop tüplerindeki tıkanıklık ise döllenmenin gerçekleşmesini önlediğinden gebeliğin önündeki önemli bir engeldir.

Endometriozis Rahatsızlığınız Olabilir

Endometriozis rahmi kaplayan dokunun rahim dışındaki bir yere doğru büyümesi neticesinde oluşan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sahip olan kadınların yaklaşık yarısı hamile kalamama sorununu da yaşarlar. Ağrılı adet dönemleri, zaman zaman pelvik bölgede ağrı olması gibi çeşitli belirtiler de gösterebilen hastalık bazı kadınlarda hiçbir belirti göstermeyebiliyor. Bu nedenle doktora başvurulmadığı müddetçe anlaşılması da mümkün olmuyor. Kan testi ya da ultrason görüntülemesi ile endometriozis hastalığının tespit edilmesi mümkün olmaz. Bu durum kolaylıkla gözden kaçabilmesini de beraberinde getirir. Laparoskopik cerrahi ise tanı konması için en doğru tekniktir.

Temel Tıbbi Sorunlar

Bazı tıbbi rahatsızlıklar hem kadınlarda hem de erkeklerde hamile kalamama nedenleri arasında yer alır. Örneğin tiroid dengesizliği bunlardan biridir. Doğurganlık üzerinde hiç etkisi yokmuş gibi düşünülse de tiroid sorunlarının hamile kalmayı önleyebileceğini belirtmeliyiz. Bu durum şeker hastalığı için de geçerlidir. Yapılan son araştırmalar, depresyon ile hamile kalamama arasında da bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar da temel tıbbi sorunlar listemizde yer alıyor. Otoimmün hastalıkları da bu tabloya ekleyebiliriz.

Çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar doğurganlığı olumsuz yönde etkiliyor. Ancak bu ilaçların kullanımı bırakıldığında yaşanan sorunlar da ortadan kalkıyor. Dolayısıyla kişiler sadece tedavi süresinde hamile kalamam problemini yaşıyor.

İlginizi çekebilir –> Gebelikte antibiyotik

Yoğun Stres Altında mısınız?

Aşırı stres, hamile kalamama nedenlerinden biri olarak değerlendirilir. Aşırı gergin, kaygılı ve stresli olan kişiler çoğu zaman tıbbi bir neden olmasa da hamile kalamamaktan şikayet eder. Nedeni bilinemeyen kısırlık tanısı konan kişilerin bazılarında da bu ruh halinin mevcut olduğu gözlemlenir. Bunun nedeni ise yüksek stres seviyesinin vücudun hormon dengesini de bozabiliyor olmasıdır. Hormon dengesinin değişmesi ise düzensiz yumurtalamaya yol açabilir ve erkeklerde sperm hücrelerini olumsuz yönde etkileyebilir. Hatta sperm üretiminin azalmasının nedenlerinden biri de aşırı strestir. Dolayısıyla gebelik oluşmasının önündeki engellerden biri de aşırı stresli bir yaşam sürmektir.

Açıklanamayan Sebepler

Nedeni bilinemeyen kısırlık olarak da tanımlanabilen açıklanamayan sebepler, hamile kalamama nedenleri arasında yer alıyor. Çiftler için gerekli tüm test ve tetkiklerin yapılması halinde gebeliğe engel bir duruma rastlanamıyor. Buna karşın hamilelik elde edilemediğinde nedeni bilinmeyen kısırlık tablosu ortaya çıkıyor. Açıklanamayan kısırlık tablosunda tercih edilebilecek yöntemlerden biri aşılama tekniğidir. Bir ya da iki defa uygulanan aşılama yöntemi ile gebelik elde edilemediğinde zaman kaybetmeden yardımcı üreme tekniklerinden faydalanılması önerilir.

Tüp bebek tedavisi, günümüzde başarı oranı en yüksek yardımcı üreme yöntemidir. Açıklanamayan kısırlık tablosunda tüp bebek tedavisinin yüz güldüren neticeler elde etmeyi sağladığını söyleyebiliriz. Çok sayıda çift doğal yollarla hamile kalamadığında ve kısırlığı işaret eden bir bulguya rastlanmadığında tercihini tüp bebek tedavisinden yana kullanıyor. Bu sayede bebek sahibi olma hayalinin gerçeğe dönüşmesi mümkün olabiliyor. Ancak tüp bebek tedavisinin başarısında da kadının yaşı önemli bir faktördür. Bu nedenle özellikle 35 yaş üstü kadınlarda fazla zaman kaybetmeden olası en erken dönemde tüp bebek tedavisine başlanmasında fayda olacaktır. Hamile kalamama konusunda merak ettiğiniz soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> Hamilelikte mide bulantısı

CategoryGebelik
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Gizlilik Politikası

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Son Güncelleme Tarihi: 01.11.20023

Bize Ulaşın