Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

hamilelik belirtileri nelerdir

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik belirtileri nelerdir? Gebelik, en erken haftalardan itibaren belirti verebilir. Ancak bazı kadınlarda gebeliğin ilerleyen haftalarına kadar da belirti olmayabilir. Gebelik belirtileri, her kadında farklı şekilde yaşanmaktadır. Bununla beraber belirtilerin şiddeti ve yoğunluğu da her anne adayında farklıdır.

Anne adayları, gebelik belirtilerini ilk yaşadığı dönemlerin adet dönemine denk gelmesi sebebiyle bu belirtileri adet belirtisi sanabilir. Bu sebeple de kesin teşhis için adet gecikmesi mevcut ise ya da hamilelik belirtileri ortaya çıkıyorsa, gebelik testi yaptırılması ve bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Adet gecikmesi

Adet gecikmesi, gebeliği en yaygın belirtisidir. Adet gecikmesinden bir hafta sonra gebelik testi yaptırılması gerekmektedir.

Yorgunluk hissi

Hamilelikte Yorgunluk Hissi

Gebelik döneminde yaşanan hormonal değişimler, vücudun yorgunlaşmasına yol açar. Metabolizma, hem bebeği hem de anne adayını destekleyecek şekilde hızlanır. Bundan dolayı da anne adayları kendilerini daha yorgun hissedebilir. Bununla beraber gebelik döneminde artan progesteron hormonun artması da daha fazla uyku ihtiyacına yol açar.

Memelerde hassasiyet

Gene hormonal değişimler kaynaklı olarak; memelerde hassasiyet meydana gelebilir. Anne adayı yüz üstü yattığında memelerinde hassasiyet ve acı duyabilir. Meme ucunda renk değişimleri ortaya çıkabilir.

Mide bulantısı ve kusma

Gebeliğin en yaygın belirtilerinden biri de mide bulantısıdır. Hormonal değişimler kaynaklı olarak özellikle sabahları, bulantılar meydana gelebilir. Sabah bulantılarını hafifletmek adına yataktan kalkmadan kraker ve bisküvi gibi yiyecekler tüketilebilir. Bunun dışında kokulara karşı da bir hassasiyet gelişebilir.

İştahın açılması veya bazı yiyeceklerden tiksinme durumu

Gebelik döneminde gene hormonal değişimler kaynaklı olarak iştah açılabilir ya da iştah kesilebilir. Anne adayı bu dönemde daha önce sevmediği besinleri aşerebilir ya da çok sevdiği besinlerden dolayı mide bulantısı yaşayabilir.

Çok sık idrara çıkma

doğum-belirtileri

Rahim ve mesane birbirine yakın konumda bulunmaktadır. Bu sebeple de gebeliğin erken haftalarında bile rahim büyüdüğü için anne adayı sık sık tuvalet ihtiyacı duyabilir.

Baş dönmesi

Gebelik döneminde kan damarlarında genişleme meydana gelmektedir. Bu sebeple de tansiyon pozisyon değiştirmede düşebilir. Bu durum anne adayı uzun süre oturduktan sonra ayağa kalkınca, ya da uzun süre ayaktayken oturunca baş dönmesi meydana gelir.

Ruh halinde görülen değişiklikler

Gebe anne adaylarının vücudunda çeşitli hormonal değişimler meydana gelmektedir. Bu hormonal değişimler sebebiyle de ruh halinde değişimler meydana gelmektedir. Bu aşamada vücut gebeliğe adapte olmaya çalıştığı için farklılıklar meydana gelir. Bu sebeple de anne adayı ruhsal olarak duygu durumunda değişimler meydana gelebilir.

Hafif kanama

Gebeliğin en erken belirtilerinden biri kanamadır. Bu kanama, embriyonun rahme yerleşme kanamasıdır.Bu kanama, adet kanamasından farklıdır. Daha çık renkte ve daha kısa sürede biten bu kanama, adet dönemine denk geldiği için adet kanaması ile karıştırılabilir.

Diğer gebelik belirtileri ise

  • Alt karında şişkinlik ve hassaslık
  • Kasıklarda ağrı
  • Bel ağrısı
  • Akıntıda artış
  • Memelerde hassasiyet
  • İdrar kokusunda değişim
  • Gaz problemleri
  • Mide yanması

İlginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz diğer konular:
Gebelik ve Miyom
Gebelik ve ikili tarama testi

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.healthline.com/health/pregnancy/early-symptoms-timeline

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

Our Score
Yazımızı değerlendirmek istermisiniz?
[Total: 0 Average: 0]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jinekolojik muayene

Jinekolojik Muayene ve Smear Testi

Jinekolojik muayene ve smear testi: 18 yaşından sonra ilişkiye giren her kadında, senelik jinekolojik muayene yapılmalıdır. …

Kızlık zarı dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi herhangi bir nedenle bekâretini kaybetmiş olan kadınların talep ettiği bir ameliyattır. Kızlık …

Kızlık Zarı Zedelenmesi

Kızlık Zarı Zedelenmesi ve Kanaması Nasıl Olur?

Kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarının yırtılması belirtileri benzerdir bu nedenle de sık sık birbiriyle …