Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

hamilelik belirtileri nelerdir

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik, en erken haftalardan itibaren belirti verebilir. Ancak bazı kadınlarda gebeliğin ilerleyen haftalarına kadar da belirti olmayabilir. Gebelik belirtileri, her kadında farklı şekilde yaşanmaktadır. Bununla beraber belirtilerin şiddeti ve yoğunluğu da her anne adayında farklıdır.

Anne adayları, gebelik belirtilerini ilk yaşadığı dönemlerin adet dönemine denk gelmesi sebebiyle bu belirtileri adet belirtisi sanabilir. Bu sebeple de kesin teşhis için adet gecikmesi mevcut ise ya da hamilelik belirtileri ortaya çıkıyorsa, gebelik testi yaptırılması ve bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Gebelik belirtileri ise:

Adet gecikmesi

Adet gecikmesi, gebeliği en yaygın belirtisidir. Adet gecikmesinden bir hafta sonra gebelik testi yaptırılması gerekmektedir.

Yorgunluk hissi

Gebelik döneminde yaşanan hormonal değişimler, vücudun yorgunlaşmasına yol açar. Metabolizma, hem bebeği hem de anne adayını destekleyecek şekilde hızlanır. Bundan dolayı da anne adayları kendilerini daha yorgun hissedebilir. Bununla beraber gebelik döneminde artan progesteron hormonun artması da daha fazla uyku ihtiyacına yol açar.

Memelerde hassasiyet

Gene hormonal değişimler kaynaklı olarak; memelerde hassasiyet meydana gelebilir. Anne adayı yüz üstü yattığında memelerinde hassasiyet ve acı duyabilir. Meme ucunda renk değişimleri ortaya çıkabilir.

Mide bulantısı ve kusma

Gebeliğin en yaygın belirtilerinden biri de mide bulantısıdır. Hormonal değişimler kaynaklı olarak özellikle sabahları, bulantılar meydana gelebilir. Sabah bulantılarını hafifletmek adına yataktan kalkmadan kraker ve bisküvi gibi yiyecekler tüketilebilir. Bunun dışında kokulara karşı da bir hassasiyet gelişebilir.

İştahın açılması veya bazı yiyeceklerden tiksinme durumu

Gebelik döneminde gene hormonal değişimler kaynaklı olarak iştah açılabilir ya da iştah kesilebilir. Anne adayı bu dönemde daha önce sevmediği besinleri aşerebilir ya da çok sevdiği besinlerden dolayı mide bulantısı yaşayabilir.

Çok sık idrara çıkma

Rahim ve mesane birbirine yakın konumda bulunmaktadır. Bu sebeple de gebeliğin erken haftalarında bile rahim büyüdüğü için anne adayı sık sık tuvalet ihtiyacı duyabilir.

doğum-belirtileri

Baş dönmesi

Gebelik döneminde kan damarlarında genişleme meydana gelmektedir. Bu sebeple de tansiyon pozisyon değiştirmede düşebilir. Bu durum anne adayı uzun süre oturduktan sonra ayağa kalkınca, ya da uzun süre ayaktayken oturunca baş dönmesi meydana gelir.

Ruh halinde görülen değişiklikler

Gebe anne adaylarının vücudunda çeşitli hormonal değişimler meydana gelmektedir. Bu hormonal değişimler sebebiyle de ruh halinde değişimler meydana gelmektedir. Bu aşamada vücut gebeliğe adapte olmaya çalıştığı için farklılıklar meydana gelir. Bu sebeple de anne adayı ruhsal olarak duygu durumunda değişimler meydana gelebilir.

Hafif kanama

Gebeliğin en erken belirtilerinden biri kanamadır. Bu kanama, embriyonun rahme yerleşme kanamasıdır.Bu kanama, adet kanamasından farklıdır. Daha çık renkte ve daha kısa sürede biten bu kanama, adet dönemine denk geldiği için adet kanaması ile karıştırılabilir.

Diğer gebelik belirtileri ise:

  • Alt karında şişkinlik ve hassaslık
  • Kasıklarda ağrı
  • Bel ağrısı
  • Akıntıda artış
  • Memelerde hassasiyet
  • İdrar kokusunda değişim
  • Gaz problemleri
  • Mide yanması

 

Aşağıdaki videoda ”Doğumu hızlandırma” ile ilgili verdiğim bilgileri izleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AMH Hormonu

AMH Hormonu Testi (Anti-Müllerian Hormon)

AMH Hormonu: Yumurtalık, tüpler, rahim, rahim ağzı ve vajina gibi kadınlık organlarının bulunduğu kanala müller …

Yumurtalık Kanseri Nedir

Yumurtalık Kanseri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurtalık kanseri: Normal vücut hücreleri büyüme, bölünme ve kontrollü çoğalma yetisine sahiptir. Bazen hücrelerdeki …

Labioplasti Nedir

Labioplasti Nedir

Labioplasti, kadınlarda iç genital organlara uygulanan bir genital estetik ameliyatıdır. Çoklu doğumların neden olduğu …