Anne karnında bebeğin öldüğü nasıl anlaşılır

Anne karnında bebeğin öldüğü anne tarafından anlaşılabilir mi ya da bir belirti verir mi gibi konular sıklıkla merak ediliyor. Bu durum, anne adaylarının en büyük endişelerinden biridir. Maalesef günümüzde dünya genelinde her 4 anne adayından 1’i bebeğini doğumdan önce kaybediyor. Elbette bu tablonun çok sayıda farklı nedeni olabiliyor. Tıpta bebek kayıpları şayet gebeliğin 20. haftasından önce olursa düşük, 20. haftadan sonra meydana gelirse ölü doğum şeklinde değerlendirilir. Gebelikte bebeklerin kalbi neden duruyor, bebeğin ölmesi durumunda ne gibi belirtiler ortaya çıkıyor gibi sıklıkla merak edilen tüm soruları yanıtlayacağız. Konuya anne karnında bebeğin ölmesinin nedenlerini açıklayarak başlayalım.

Anne Karnında Bebeğin Ölmesinin Sebepleri

Bebeklerin anne karnında ölmesinin nedenleri gebelik haftasına göre farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle sebepleri de gebelik haftasına göre ele almak çok daha doğru olacaktır. Bu nedenlerin iki farklı şekilde sınıflandırıldığını söyleyebiliriz. Bunlar; hamileliğin 20. haftasından önce ve 20. haftasından sonra şeklindedir.

Gebeliğin İlk 20 Haftasında Bebeğin Kalbinin Durma Nedenleri Nelerdir?

Yapılan rutin gebelik kontrollerinde anne karnında bebeğin öldüğü tespit edilebiliyor. Bu problemin çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabildiğini söyleyebiliriz. Nedenler arasında özellikle gebeliğin ilk 20 haftasında yaygın şekilde görülen faktörlere ise şu örnekleri verebiliriz;

 • Bebekte kromozom kaynaklı anomali olması
 • Anne adayında kan pıhtılaşması sorunları
 • Anne adayında diyabet (şeker hastalığı) ya da hipertansiyon (yüksek tansiyon) olması
 • Anne adayında guatr ya da bazı otoimmün hastalıklar olması
 • Rahimde perde olması problemi
 • Rahim duvarında polip ya da miyom mevcudiyeti
 • Rahim ağzı yetmezliği problemi
 • Enfeksiyon

Burada önemli bir detayın altını çizmeliyiz. Yukarıdaki problemlerden herhangi birinin mevcut olması, anne adayının bebeğini mutlaka kaybedeceği anlamına gelmez. Bu unsurlar sadece bebeklerin hayatını kaybetmesine yol açabiliyor. Ancak kesinlikle bebek kayıplarına neden olacağı şeklinde bir düşünceye de kapılmamak gerekir.

Gebeliğin 20 – 40. Haftaları Arasında Bebeğin Kalbinin Durma Nedenleri

Hamileliğin 20 haftası geride kaldığında da bebeklerin hayatını kaybetmesi söz konusu olabiliyor. Ölümlerin çok büyük bir oranı bebeklerin kalbinin durmasından kaynaklanıyor. Gebeliğin 20. haftası ile 40. haftası arasında meydana gelen kayıpların yaygın nedenlerini kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

 • Bebekte kalp hastalığının olması
 • Bebekte bazı genetik problemlerin mevcut olması
 • Anne adayının hipertansiyon ya da diyabet hastalığı
 • Anne adayının gebelik zehirlenmesi yaşaması
 • Plasentanın erken ayrılması (dekolman plasenta)
 • Kordon ile ilgili sorunlar

Özellikle kordon dolanması sıklıkla yaşanabilen bir sorun olabiliyor ve zamanında müdahale edilemiyor olması da bebek kaybı ile sonuçlanabiliyor. İşte bu nedenle rutin gebelik kontrollerinin asla aksatılmaması son derece önemlidir.

Bilgi sahibi olun –> Gebelik kolestazı

Anne Karnında Bebeğin Kalbi Neden Durur?

Gebelikte bebeğin kalbi neden durur

Gebeliklerde anne karnında bebeklerin kalbinin durmasına neden olan unsurlar genel olarak 2 başlıkta ele alınıyor.

 • Bebeğe yeteri kadar kan akımının olmaması
 • Bebekte bazı genetik sorunların veya hastalıklarının olması

Özellikle bebeklerde genetik hastalıkların olması daha sık yaşanan bir sorundur. Bu genetik anomaliler arasında en sık karşımıza çıkan ise trizomiler ve Down sendromu oluyor. Söz konusu anomaliler olduğunda çoğunlukla hamileliğin ilk trimester döneminde bebeklerin kalbi duruyor.

İlk madde olan bebeklere yeterli oranda kat gitmemesi sorununun ise gebeliğin herhangi bir döneminde yaşanabildiğini söyleyebiliriz. Yaygın yaşanan nedenlere bakıldığında ise karşımıza şöyle bir liste çıkıyor.

 • Rahimde perde olması
 • Rahimde miyom olması
 • Rahimde polip olması
 • Anne adayında hipertansiyon olması
 • Anne adayında preeklampsi olması
 • Gebelik şekeri sorunu
 • Dekolman plasenta
 • Kordon dolanması
 • Anne adayında otoimmun hastalıklar olması

Anne Karnında Bebeğin Öldüğünü Belirtileri

Elbette anne karnında bebeğin öldüğü nasıl anlaşılır ya da belirtileri nelerdir soruları da sıklıkla soruluyor. Ancak erken dönemlerde bebeğin kaybedilmesi halinde annenin bunu anlaması çok zordur. Sadece aşağıdaki belirtiler ortaya çıktığında annenin şüphelenmesi söz konusu olabiliyor.

 • Kanama
 • Şiddetli kasık ve bel ağrısı
 • Bebek hareketlerinin durması
 • Bebeğin rahimde aşağı inmesi
 • Gebelik belirtilerinde ani bir azalma olması

Bu belirtilerin her durumda yaşanmadığını da belirtmek gerekir.

İlginizi çekebilir –> Rus takvimi cinsiyet hesaplama

Anne Karnında Bebek Ölürse Anne Hisseder Mi?

Gebelikte bebek ölümünü anne hisseder mi

Hamileliğin ilk aylarında anne karnında bebeğin öldüğü anne tarafından hissedilemez. Bu durum sadece yapılan rutin gebelik kontrollerinde tespit edilebiliyor. Sadece az önce de değindiğimiz vajinal kanama, şiddetli bal ağrısı, kasık ağrısı gibi durumlar söz konusu olduğunda anne adayının şüphelenmesi ve doktoruna başvurması söz konusu olabilir. Gebeliğin son dönemlerinde ise anne adayları bebeklerinin hareketlerini daha net hissedebilir. Bu dönemde bebeklerin hareketlerinde azalma olması ya da artık bebeğin hareket etmiyor olması gibi durumlarda bebek kaybının hissedilmesi söz konusu olabilir.

Ancak bebeklerin hareketlerinde azalma olması, mutlaka bebek kaybı olarak değerlendirilmemelidir. Farklı nedenlere bağlı olarak da bebek hareketlerinde azalma olabilir ve bu durumda da sağlıklı bir şekilde gebelik devam edebilir. Sadece uzun süreli olması durumunda doktora başvurmakta fayda olacaktır. Sonuç olarak çoğu zaman kadınların bebek kaybını anlamasının mümkün olmadığını, bunun sadece tıbbi kontroller ile anlaşılabileceğini söyleyebiliriz.

2 Aylık Bebek Anne Karnında Neden Ölür?

2 aylık bebeklerin doğumdan önce hayatını kaybetmesinin nedenleri arasında en yaygın olanı genetik unsurlara bağlı olarak ortaya çıkan anomalilerdir. Bu unsurun toplam 2 aylık bebek kayıplarının % 80’i gibi oldukça ciddi bir oranını oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra kanda pıhtılaşma sorunlarının olması, rahimde perde ve enfeksiyon problemlerinin de 2 aylık bebeklerin ölümüne neden olabildiğini söyleyebiliriz.

Bebek Anne Karnında Ölürse Mide Bulantısı Devam Eder Mi?

Mide bulantısı, anne karnında bebeğin öldüğü durumlarda bir süre daha devam edebiliyor. Çünkü bebek kaybına karşın kandaki beta hCG hormonunun düzeyi yükselmeye devam edebilir. Buna bağlı olarak da mide bulantısı, kusma ya da kokulara karşı aşırı hassasiyet gibi gebelik belirtileri de gözlemlenmeye bir süre daha devam eder.

Bilgi sahibi olun! –> Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur

7 Haftalık Kalbi Duran Bebek Belirtileri Nelerdir?

Gebeliklerde 7 haftalık bebeklerin kalbinin durması durumunda da anne adayının bunu anlamasını sağlayabilecek bir belirti ortaya çıkmaz. Bu durum ancak yapılacak tıbbi kontroller ile anlaşılabilir. Zira bu dönemde bebek hareketlerinin de anne adayı tarafından hissedilmesi mümkün olmadığından bebek hareketinde azalma, durma gibi belirtilerin de fark edilmesi olanaksızdır.

Bebeğin Kalbi Durursa Kanama Olur Mu?

Her zaman olmasa da kimi zaman anne karnında bebeğin öldüğü durumlarda kanama meydana gelebiliyor. Kanama az miktarda olabileceği gibi şiddetli de olabilir. Nedeni ise sağlıksız olan fetüsü vücudun tahliye etmeye çalışmasıdır. Kanamada kanın rengi kahverengi, siyah ya da kırmızı olabiliyor. Bu gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekiyor. Zira hayatını kaybetmiş olan bebeğin vücuttan alınması gerekir. Ayrıca gebeliklerde vajinal kanama normal değildir. Nedeni daha farklı bir unsur olsa da mutlaka doktora başvurulmalıdır. Konuyla ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Mutlaka göz atın! –> Gebelikte kanama

 

Detaylı bilgi için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz:
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com
Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97

CategoryGebelik

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Gizlilik Politikası

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın