Rus takvimi cinsiyet hesaplama

Rus takvimi cinsiyet hesaplama işlemi, takvim yöntemiyle bebeğin cinsiyetini tahmin etmek isteyen çiftlerin tercih ettiği metotlardan biridir. Çok uzun yıllardır farklı kültürlerde bebeklerin cinsiyetini tahmin etmek amacıyla kullanılan çeşitli yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerden bazıları zamana yenik düşerken bazıları ise günümüze kadar gelmeyi başardı.

Özellikle takvim yöntemleri çiftlerin en çok uyguladığı metotlardır. Elbette bu yöntemlerin uygulanma amacı bebeklerin cinsiyetini olası en erken dönemde öğrenmektir. Ancak bilimsel anlamda söz konusu yöntemlerin hiçbir geçerliliğinin olmadığını da belirtmek gerekiyor. Cinsiyet hesaplama işleminin nasıl yapıldığına ya a bu ve benzeri yöntemlere doktorların nasıl baktığına değineceğiz. Ancak öncesinde Rus takvimi konusunda en çok nelerin merak edildiğine göz atalım.

Hemen Aşağıdaki Hesaplama Aracını Kullanarak Öğrenebilirsiniz.

Anne Doğum Tarihi

Baba Doğum Tarihi

Gebelik Tarihi

Rus Takvimi Nedir?

Çiftlerin Rus takvimi cinsiyet hesaplama işlemlerinde kullandıkları Rus takvimi çok eski dönemlerde kullanılan takvim çeşitlerinden biridir. Bu takvim üzerinden anne ve baba adayının doğduğu gün, ay ve yıl dikkate alınarak bir hesaplama yapılıyor. Aynı zamanda anne adayının son adet tarihi de dikkate alınan verilerden biri oluyor. Bu veriler ışığında takvim üzerinde bazı hesaplamalar yapılarak bebeğin kız mı yoksa erkek mi olduğu anlaşılmaya çalışılıyor.

Rus Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Öncelikle Rus takvimi cinsiyet hesaplama işleminin yapılabilmesi için bazı bilgilere ihtiyaç vardır. Bu bilgiler anne ve baba adayının doğum tarihi, anne adayının son adet tarihidir. Ancak eski dönemlerde bebekler dünyaya geldiğinde resmi dairelere başvurular hemen yapılmıyordu. Özellikle kırsal kesimde bunun daha yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Kimlikler geç çıkarıldığından bebeklerin doğum tarihleri her zaman doğru tarihleri içermeyebiliyordu.

Bununla birlikte Rus takvimi cinsiyet hesaplama işlemlerinde anne adayının son adet tarihinin de kullanılması gerekiyor. Çoğu zaman adet tarihleri kadınlar tarafından kaydedilmediğinden unutulabiliyor. Tahmini bir adet tarihi üzerinden hesaplamalar yapılıyor.

Dolayısıyla bu hesaplama işleminde kullanılan bilgilerin doğru olmayabileceğini belirtmek gerekir. Keza doğru olsa dahi yapılan hesaplama ile bebeğin cinsiyetinin doğru şekilde belirlenmesi mümkün olmayabilir. Bu yöntemin hiçbir bilimsel dayanağı bulunmuyor. Elbette yapılan hesaplamanın ardından bebeğin cinsiyetinin doğru çıkması mümkün olabilir. Ancak bu durumun sadece tesadüften ibaret olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Rus Takvimi Doğru Mudur?

Rus takvimi doğru mudur

Özellikle internet ortamında Rus takvimi cinsiyet hesaplama yöntemine dair çok fazla bilgi bulunuyor. Bu yöntemin doğru olup olmadığı da merak ediliyor. Çok eski dönemlerden günümüze dek ulaşmış bir yöntem olması, bu metodun doğru olduğu anlamına gelmez.

Tıpkı Rus takvimi gibi Çin takvimi gibi diğer takvim yöntemlerinin de tıbbi anlamda kabul gören yöntemler olmadığını belirtmek gerekiyor. Bebeklerin kız ya da erkek olma ihtimali % 50’dir. Elbette yapılan hesaplama sonucu ile ultrason görüntülemesinin sonucu aynı olabilir. Ancak bu durumun tamamen tesadüf olduğunu belirtmek gerekiyor. Daha önce bu yöntemleri kullananların ve doğru çıktığını belirtenlerin ifadeleri, bu gibi yöntemlere olan inancı pekiştiriyor. Oysa doğru çıkmasını tamamen tesadüf olarak değerlendirmek gerekiyor.

Kimi zaman Rus takvimi cinsiyet hesaplama yöntemi henüz gebelik oluşmadan bebeğin cinsiyetini belirlemek amacıyla da tercih edilebiliyor. Elbette sadece takvimler üzerinden bazı hesaplamalar yapılarak bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi asla mümkün olamaz.

Bebeklerin cinsiyetini belirleyen unsur sperm hücresinin taşıdığı kromozomdur. Spermdeki X kromozomu ya da Y kromozomu bebeğin cinsiyetini belirler. Bu durumun yılın hangi gününde cinsel ilişkiye girildiği ile hiçbir ilgisi bulunmuyor. Dolayısıyla takvim hesaplamaları ile çiftlerin istedikleri cinsiyette bebek sahibi olmaları da mümkün olmaz.

Bilginiz olsun –> https://www.drismetyildirim.com/beta-hcg-degerleri/

Rus Takvimi İle Çin Takvimi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Uzun yıllar öncesinden bu yana kullanılan cinsiyet tahmin etme yöntemleri sadece Rus takvimi cinsiyet hesaplama metodundan ibaret değil. Aynı zamanda Çin takvimi ile cinsiyet tahmin etme ya da cinsiyet belirleme yönteminin de çok uzun zamandır kullanıldığını belirtebiliriz. Bu yöntemler arasında çok fazla sayıda fark olduğu söylenemez.

Genellikle benzer hesaplama yöntemleri kullanılıyor. Ancak Çin takviminde Rus takvimi yönteminden farklı olarak hesaplama işlemine daha farklı bilgiler de dahil ediliyor. Bu bilgiler annenin yaşı ve aynı zamanda yılın hangi ayında hamile kalındığıdır. Rus takviminde ise anne ve babanın doğum tarihi ile anne adayının son adet tarihi dışında herhangi bir bilgi kullanılmadan hesaplama işlemi gerçekleştiriliyor.

Elbette her iki takvim yönteminde elde edilen sonuç farklı olabilir. Rus takviminde bebeğin cinsiyeti kız çıkarken Çin takviminde erkek çıkabilir. Bu durum son derece normaldir çünkü her iki yöntem de bilimsel anlamda geçerliliği olan, doğruluğu kanıtlanmış metotlar değildir. Dolayısıyla farklı sonuçlar çıkması da son derece normal bir durumdur.

Çiftler genellikle farklı takvim yöntemleri ile farklı sonuçlar elde edilmesine şaşırıyor. Bu durumda hangi takvim yönteminin daha doğru olduğunu anlamaya, belirlemeye çalışıyor. Tüm bu uğraş için zaman ayırmak yerine ideal gebelik haftasını beklemek daha doğrudur. Bu sayede yapılan ultrason görüntülemesinde bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir.

Rus Takvimi Neye Göre Belirlenir?

Rus takvimi neye göre belirlenir

Sıklıkla merak edilen Rus takvimi cinsiyet hesaplama yöntemiyle ilgili detaylardan biri de neyin temel alındığı oluyor. Bu yöntemde esas alınan anne ve baba adayının hücre yenilemeleridir. Oysa sadece doğdukları tarih dikkate alarak insanların hücre yenilenmesi yaşadıkları dönemi belirlemek imkansızdır.

Pek çok farklı unsur hücre yenilenme zamanı üzerinde etkili oluyor. Bunlardan biri de kan kaybetmektir. İnsanlar kan kaybettiklerin hücrelerinin yenilendiği dönem de değişir. Dolayısıyla takvim üzerinden yapılan hesaplama yine doğru çıkmayacaktır. Kadınların adet dönemlerinde kan kaybettiklerini unutmamak gerekiyor. Sadece birkaç günlük adet dönemi değişikliği bile hücre yenilenme zamanının belirlenmesini olanaksız kılar.

Gebelikte Cinsiyet Belirleme Yöntemleri?

Çok eski dönemlerden bu yana bebeklerin cinsiyetini tahmin etmek için pek çok farklı yöntem kullanılıyordu. Bu yöntemler arasında Rus takvimi cinsiyet hesaplama gibi metotlar ön plana çıkıyor olsa da farklı kültürlerde insanların doğruluğuna çok uzun zamandır inandığı yöntemler de var. Bu yöntemler arasında en popüler olanlara şu örnekleri verebiliriz:

 • BabyChoice – Materna yöntemi
 • Shettles metodu
 • Diyet ve beslenme programı uygulama
 • Microsort – Ericcson Metodu
 • MSHCG Hormonunun tespiti
 • Preimplantasyon Yöntemi
 • Takvim metotları
 • Diğer geleneksel yöntemler

Tüm bunlarla birlikte anne adayının aşerdiği yiyecekler, oturma pozisyonları ya da karnının şekli gibi pek çok farklı yöntem uygulanabiliyor ve bu sayede bebeklerin cinsiyeti tahmin edilmeye çalışılıyor.

Rus Takvimine Doktorların Yorumu Nedir?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları Rus takvimi cinsiyet hesaplama yöntemi gibi bilimsel anlamda bir dayanağı olmayan, doğruluğu kanıtlanmamış yöntemleri önermezler. Bunun nedeni ise çiftlerin daha sonra hayal kırıklığı yaşayabiliyor olmasıdır. Yapılan hesaplamalar neticesinde elde ettikleri sonuca göre hazırlık yapan çiftler, bebeklerinin cinsiyetinin farklı olduğunu öğrendiklerinde ciddi bir hayal kırıklığı yaşayabiliyor.

Bu nedenle Çin ya da Rus takvimi gibi çeşitli takvim metotlarına inanmak yerine gebeliğin 16. haftasını beklemek çok daha doğru olacaktır. Bu sayede hamileliğin 16. haftasında bebeklerinin cinsiyetini öğrenebilirler ve sonrasında tüm hazırlıklarını bu doğrultuda gerçekleştirebilirler. Kimi zaman bebeklerin anne karnındaki pozisyonu bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesini önlüyor. Bu durumda çiftlerin kısa bir süre daha beklemesi gerekebilir. Konuya dair sorularınızı hemen yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:
https://www.drismetyildirim.com/yumurtlama-donemi-hesaplama/

Detaylı bilgi için bize ulaşın:
Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

CategoryGebelik
 1. 4 Şubat 2021

  İyi günler hocam iki kızımiz var eşimle birde oğlumuz olsun istiyoruz bunu neye göre belirleyebiliriz teşekkür ederim

  • 11 Şubat 2021

   Hesaplama aracını deneyerek kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın