Gebe kalma yöntemleri

Hamile kalma yöntemleri kısa zamanda bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin gündeminde yer alıyor. Korunmasız cinsel ilişki yaşayan çiftlerin yaklaşık % 85’i 1 yıl içerisinde hamile kalıyor. Ancak kimi zaman çeşitli nedenlere bağlı olarak gebelik oluşması mümkün olmayabilir. Gebelik planlayan çiftlerin merak ettiği soruların tamamını yanıtlayacağız. % 100 hamile kalma yöntemlerinin olup olmadığına da değineceğiz. Ancak öncesinde yeni evlenenlerin hamile kalmak için ne yapması, nelere dikkat etmesi gerektiğini aktaralım.

Yeni Evlenenler Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı?

Kimi zaman çiftler evlendikten hemen sonra bebek sahibi olmayı planlıyor. Bu durumda yeni evli çiftler için hamile kalma yöntemleri devreye giriyor. Çiftlerin öncelikli olarak beslenme düzenine ve uyku düzenine dikkat etmesi gerekiyor. Bununla birlikte aşırı stresten uzak durulması da önemlidir. Stres, çağımızın en önemli sorunudur. Vücudun hormon dengesi stres nedeniyle olumsuz etkilenebiliyor. Bu durum kadın ve erkeklerin üreme sistemlerine de olumsuz yansıyor.

Elbette sağlıklı gıdaların tüketilmesi, günlük su tüketimine dikkat edilmesi de önemlidir. Aşırı kafein alımından ya da aşırı alkol tüketiminden de uzak durulması gerekiyor. Bu unsurların sadece kadın için önemli olduğu düşünülmemelidir. Erkek üreme sistemleri de aşırı kafein ya da alkol tüketimi gibi hususlardan etkilenir. Kadınların rutin jinekolojik muayenelerini asla aksatmamaları da önem taşıyor. Yeni evli çiftler 1 yıllık korunmasız ilişkiye karşın gebelik elde edemediğinde mutlaka doktora başvurmalıdır. Bu durumda bilindiği gibi kısırlık tanısı konuyor. Kısırlık nedeninin hem kadın hem de erkek için araştırılması gerekir. Zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması işte bu nedenle son derece önemlidir.

Tek Seferde Nasıl Hamile Kalınır?

Sıklıkla sorulan sorulardan biri de hamile kalma yöntemleri arasında tek seferde gebelik garantileyen bir metot var mı şeklindedir. Elbette böyle bir yöntem bulunmuyor. Tek seferde % 100 hamilelik elde edilmesini sağlayabilecek bir yöntem mevcut değildir. Çiftlerin doktor tarafından önerilen hususlara dikkat etmesi durumunda gebelik oluşma ihtimali de daha yüksek olur. Ancak kesinlikle hamile kalınmasını garantileyen bir yöntem arayışına girilmemelidir.

Yüzde Yüz Hamile Kalma Yöntemleri Var Mıdır?

Tek seferde gebe kalma

Çiftler düzenli olarak cinsel ilişkiye karşın hamilelik elde edemediklerinde kesin gebelik ile sonuçlanacak hamile kalma yöntemleri üzerine araştırma yapıyor. Günümüz koşullarında hamilelik elde etme olasılığı en yüksek olan yöntem tüp bebek tedavisidir. Fakat tüp bebek tedavisi bile % 100 gebelik vaat edemez. Tüp bebek tedavisine karşın hamilelik elde edemeyen çiftlerin de olduğunu belirtmek gerekir. Dolayısıyla az önce de değindiğimiz gibi kesinlikle hamilelikle sonuçlanacak bir yöntem bulunmuyor. En kısa zamanda bebek sahibi olmak isteyen çiftler beklemek yerine doktoruna danışabilir ve tüp bebek tedavisinden faydalanabilir. Bu sayede hamile kalma olasılığı da daha yüksek olacaktır.

Hamile Kalma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelikten söz edebilmek için öncelikle kadın ve erkek üreme hücreleri buluşmalıdır. Döllenme meydana gelmeli ve döllenen yumurta da rahimde ideal konuma yerleşmelidir. Bu sürecin gerçekleşebilmesi için nelere dikkat edilmesi gerektiğini aktaralım.

Mutlaka göz atın! –> Çocuk ne zaman yapılmalı?

Adet Tarihlerinizi Not Edin

Gebelik planlayan kadınlar öncelikle adet dönemlerini takip etmelidir. Adet kanamasının ilk günü olan tarihin not edilmesi önem taşıyor. Çünkü bu ilk günü takiben 14. gün kadınların ovulasyon günüdür. Yumurtanın döllenme ihtimalinin en yüksek olduğu bu dönemde cinsel ilişkiye girilmesi hamile kalma olasılığını yükseltir. Yumurtanın ömrünün sadece 24 saat olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu zaman dilimini kaçırmamak için adet tarihlerinin not edilmesi de önemlidir. Bu sayede yumurtlama dönemleri kadınlar için daha rahat takip edilebilir.

Yumurtlama Tarihinizi Takip Edin

Elbette hamile kalma yöntemleri olarak değerlendirilebilecek bir diğer husus da yumurtalama zamanlarının takibidir. Sperm hücreleri, rahimde koşulların uygun olması halinde 3 gün gibi uzun bir süre aktif kalabiliyor. Dolayısıyla bu 3 gün boyunca döllenme olasılığı mevcut demektir. Yumurtanın ideal olgunluğa erişmesi ve döllenmeye hazır hale gelmesi yani yumurtlama dönemleri, hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu zamanlardır. Kadınlar yumurtalamanın gerçekleştiği günden 2 gün önce ve 1 gün sonrasında korunmasız cinsel ilişkiye girebilir. Bu yöntem, her ay uygulandığında hamile kalma ihtimalinin de bir hayli yükseleceğini belirtebiliriz.

Bilgi sahibi olun –> Gebelik tespiti

Yumurtlama Zamanında Düzenli İlişkiye Girin

Yumurtlama zamanında düzenli cinsel ilişki

Az önce söz ettiğimiz 4 günün takip edilmesi ve her ay bu süreçte cinsel ilişkiye girilmesi önemlidir. Bu sayede yumurta ve sperm hücrelerinin buluşma olasılığının yükselmesi sağlanır. Haliyle kişinin gebe kalma olasılığı da yükselmiş olacak. Yumurtalama zamanları dışında kadınların gebe kalma olasılığının son derece düşük olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Zira ovulasyon ve adet dönemlerinin takip edilmesi işte bu nedenle çok önemlidir.

İdeal Kiloda Olun

Kadının vücut kitle indeksinin 19  – 25 arasında olması, hamile kalabilmek adına önem taşıyor. Aşırı kilo ya da aşırı zayıflığın artık kısırlık nedeni olarak kabul edildiğini unutmamalısınız. Bu nedenle ideal kiloda olmak gerekir.

Dengeli Beslenin

Yapılan araştırmalar sağlıksız, dengesiz, tek yönlü beslenmenin de üreme sistemini etkilediğini ortaya koyuyor. İşte bu nedenle hamile kalma yöntemleri arasında dengeli beslenme de bulunuyor. Sadece kadınlar değil erkekler de sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmalıdır.

Bilgi sahibi olmalısınız –> Gebelikte beslenme

Spor Yapın

Düzenli olarak spor ya da egzersiz yapmak da hamile kalmayı kolaylaştıran unsurlardan biridir. Haftada en az 3 gün spor yapmalısınız. Günlük yürüyüşler dahi önemli bir egzersizdir ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Bu da gebe kalmayı kolaylaştırır.

Sigara Ve Alkolü Bırakın

Elbette hamile kalma yöntemleri başarılı olsun istiyorsanız alkol ve sigaradan uzak durmanız gerekiyor. Alkol ve sigara üreme sistemlerine zarar veren unsurlardır. Gebelikte sigara ve alkol kullanımı ise bebekler için çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Dikkatinizi çekebilir –> Hamilelikte sigara kullanımı

Folik Asit Kullanın

Eğer gebelik planlıyorsanız 1 ay önce folik asit desteği almaya başlamanız gerekir. Bunun için kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşebilirsiniz. Folik asit desteği bebeklerin anne karnında sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürebilmesi bakımından da önem taşıyor.

Ne Zaman Doktora Gitmeniz Gerektiğini Bilin

Bu unsurun da hamile kalma yöntemleri arasında son derece önemli olduğunu belirtelim. Kadınlarda yaş ilerledikçe gebe kalma olasılığı düşer. 35 yaş altında olan kadınlar 1 yıllık korunmasız cinsel ilişkiye karşın hamile kalamadıysa daha fazla beklememelidir. 35 yaş üstü için artık doktora gitme zamanının geldiği dönem 6 aydır. 6 ay boyunca gebelik oluşmadığında zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Doktora gitme zamanı 40 yaş üstü kadınlar için sadece 3 ay olarak değerlendirilmelidir. Erken dönemde kısırlık nedenleri araştırılabilir. Gerektiğinde tüp bebek tedavisi gibi tedavilerden faydalanılabilir.

Gebelik testi hakkında merak ettikleriniz için –> Gebelik testi

Bilinmeyen Hamile Kalma Yöntemleri Nelerdir?

Bilinmeyen hamile kalma yöntemleri şeklinde bir yöntemin olmadığının altını çizelim. Yukarıda sıralanan hususlara dikkat edilmesi ve düzenli olarak doktora gidilmesi, hamile kalma şansının en verimli şekilde değerlendirilmesini sağlayacaktır. Şayet gebelik doğal yollarla oluşmazsa yardımcı üreme tekniklerinden faydalanılabilir. Hamile kalma konusunda sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Detaylı bilgi için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz:
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com
Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97

 

CategoryGebelik
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Gizlilik Politikası

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın