Gebelikte kanama

Gebelikte kanama tıbben normal kabul edilen bir durum değildir. Elbette kanama olması mutlaka bebeğin kaybedildiği ya da % 100 düşük yapılacağı anlamına gelmez. Özellikle hamilelik döneminin ilk 3 ayında kanama problemi yaygın bir şekilde yaşanabiliyor. İkinci ve üçüncü trimester dönemlerinde olan kanamaların büyük bölümünün ise bir komplikasyon neticesinde ortaya çıktığını da belirtmek gerekiyor. Anne adaylarının hamilelikte kanama olması durumunda atması gereken öncelikli adımlar şöyledir:

 1. Kanama miktarının belirlenebilmesi için ped kullanın. Ne oranda ve ne tip bir kanama olduğunu gözlemleyin.
 2. Kanama durumunda asla tampon kullanmayın, vajinal duş yapmayın ve cinsel ilişkiye girmeyin.
 3. Rutin kontrol gününü beklemeden derhal doktorunuza bilgi verin.

Gebelikte Kanama Ne Zaman Olur?

Gebelikte kanama ne zaman olur

Öncelikle gebelikte kanama sorununun gebeliğin her döneminde ortaya çıkabildiğini belirtmeliyiz. Hamileliğin ilk yarısında kanama olma sıklığı % 20 ila % 30 dolaylarındadır. İmplantasyon yani yerleşme kanaması döllenmeden 10 ila 12 gün sonrasında olur. Rahim ağzında yaradan kaynaklanan kanamalar ise genellikle cinsel ilişki sonrasında yaşanır. Enfeksiyondan ya da miyomdan kaynaklanan kanamalar ise gebeliğin her döneminde ortaya çıkabilir.

Ayrıca hamilelikte kanama düşük ile sonuçlanabiliyor ve düşük genellikle gebeliğin ilk 12 haftası içerisinde gerçekleşiyor. Mol gebelik kanamanın ender nedenlerinden biridir ve kanama şikayeti gebeliğin ilk haftalarında görülür. Anne adayı ve bebek için ciddi risk barındıran geç dönem kanamalarıdır. Erken doğum kanaması ise gebeliğin 37. haftasından önce gerçekleşir.

Dr. İsmet Yıldırım der ki…

Gebeliğin her döneminde Vajinal kanama önemlidir değişik sebeplere bağlı olarak meydana gelir özellikle ilk üç ayda olan kanamalar düşük açısından önemlidir ileri aylarda olan kanamalar ise erken doğum açısından oldukça önemlidir bazen hayati risklere sahip kanamalar olabilir dolayısıyla her türlü kanıma durumunda muhakkak doktoruz ile görüşmeniz gerekir…

İlgini çekebilir –> https://www.drismetyildirim.com/dis-gebelik-nedir

Hamilelikte Ara Kanama Olur mu?

Hamilelik döneminde ara kanama olmaz. Dolayısıyla gebelikte kanama anne adayları tarafından da ‘normal’ ya da ‘beklenen bir durum’ gibi algılanmamalıdır. Hamilelik döneminde adet kanamasının da olmadığını belirtmek gerekiyor. Erken dönemde meydana gelen kanamalar düşük, dış gebelik, mol gebelik gibi şüpheleri doğurabildiğinden derhal müdahale edilmesi gereken sorunlardır. Özellikle rahimden parça gelmesi gibi bir durumun kanama şikayetine eşlik ettiği durumlarda zamanında müdahale daha fazla önem taşıyor. Gebelikte hiçbir ara kanamanın normal olmadığını vurgulamakta fayda var.

12 Haftalık Gebelikte Kanama Normal mi?

12 haftalık gebelikte kanama

Hamileliğin 12. haftası ila 14. haftası arasında yaşanan kanamaların en yaygın nedeni geç düşüktür. Geç düşük nedenleri arasında ise en yaygın olan rahim ağzı yetmezliği yani rahim ağzının idealden daha açık olmasıdır. Bu durumda da gebelikte kanama meydana gelebilir. Enfeksiyon gebeliğin bu döneminde meydana gelen bir diğer kanama nedenidir. Rahim ağzı enfeksiyonu ya da idrar yolu enfeksiyonu ile birlikte hafif düzeyde bir kanama şikayeti de ortaya çıkabilir. Hamileliğin hiçbir döneminde kanama normal kabul edilmediğinden 12. hafta içerisinde yaşanan hamilelikte kanama da tıbben normal değildir ve derhal müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

Tıkla öğren –> https://www.drismetyildirim.com/anne-karnindaki-bebegin-hareketleri

6 Haftalık Gebelikte Kanama Olması

6 haftalık gebelikte kanama olması durumunda akıllara gelen ilk durum implantasyon yani yerleşme kanamasıdır. Fetusun rahim içerisindeki yerleşme çabası beraberinde hafif kanamayı da getirebiliyor. Bu kanamanın uzun sürmesi, şiddetli olması, kasıklarda, belde ya da karın bölgesinde şiddetli ağrı hissedilmesi gibi durumlarda ise akıllara gelen durum düşük ihtimalidir. Özellikle kanama esnasında vajinadan parça gelmesi düşük ihtimalini güçlendiriyor ve haliyle müdahale edilmesi gerekiyor. Düşük kanaması çoğunlukla şiddetli olsa da hafif kanama ile düşük meydana gelebilir.

Dış gebelik durumunda da 6 haftalık gebelikte kanama olabilir. fetusun rahim dışında bir yere yerleşmesi olarak tanımlanabilecek olan dış gebelik durumunda ya da mol gebelik durumunda kanama şikayeti ortaya çıkabiliyor. Yapılan muayene ve tetkikler ile teşhis konabilir ve her iki gebelik durumunda da yine doktor müdahalesi gerekiyor. Enfeksiyon gebeliğin her döneminde ortaya çıkabildiğinden erken dönemde de görülebilir ve kanama sorununa yol açabilir. 6 haftalık gebeliklerde özellikle gebelik testinin yapılmaması durumunda anne adayları kanamayı regl dönemi kanaması ile karıştırabiliyor. Kimi zaman düşük başladığında anne adayları hamile olduğunu öğreniyor. Bu nedenle adet gecikmesi durumunda gebelik testinin yapılması da çok önemlidir.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/hamilelikte-cinsel-iliski-pozisyonlari

Gebelikte Kanama Neden Olur?

Halk arasında yerleşme kanaması olarak bilinen gebelikte kanama bir sorun olduğu anlamına gelmez. Bu kanama fetusun rahim içerisine yerleşmesi sırasında meydana gelir ve çok hafif bir kanamadır. Sadece birkaç damla şeklinde olabildiği gibi kanamanın hafif lekelenme şeklinde de olabildiğini söyleyebiliriz. Bunun dışında hamilelikte kanama nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gebelik döneminde ağır kaldırmak ve vücudu fazla zorlamaktan kaynaklı olarak rahimde kasılma olması
 • Rahim ağzında enfeksiyon, yara ya da dokularda tahriş olması
 • Rahimde miyom olması
 • Göbek kordonunun plasentaya giriş yerindeki anomaliler
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Cinsel ilişki
 • Mol gebelik
 • Dış gebelik
 • Plasenta abruptia (doğumdan önce gebelik kesesinin yapıştığı yerden ayrılması)
 • Erken doğum
 • Düşük

Elbette hamileliğin hangi döneminde olunduğu, kanamanın şiddeti, sıklığı hatta kanın rengi bile önem taşıyor. Fakat sebebi ne olursa olsun kanamanın kaynağının araştırılması ve gerekli müdahalenin yapılması gerekiyor. Bu noktada anne adaylarının kanamayı normal kabul etmemesi ve doktoruna bilgi vermesi son derece mühimdir. Hamilelikte kanamanın bebek için zararlı olup olmadığı da merak ediliyor. İlk haftalarda yaşanan yerleşme kanamasının bebeğe zararı olmaz. Ancak sonraki dönemlerde gebelikte kanama bebek için zararlı olabilir. Gebelik kesesinin düşmesi, bebeğe giden kanın azalması gibi çok sayıda riskten söz edebiliriz. Zira kanama durumunda bir an önce doktora bilgi verilmesinin önemli olmasının nedeni budur.

Faydası olur –> https://www.drismetyildirim.com/bebegin-cinsiyeti-ne-zaman-belli-olur

Gebelikte Kanama Çeşitleri Nelerdir?

Hamilelikte kanama çeşitleri

İmplantasyon yani yerleşme kanaması birkaç damla kan ya da hafif lekelenme şeklinde olur. Kanın rengi çoğu zaman kırmızı ya da pembeye yakındır. Düşük ya da dış gebelikten kaynaklanan gebelikte kanama probleminde ise kan ile birlikte vajinadan parçalar da gelebilir. Bu durumda kanamanın daha şiddetli olabileceğini de belirtelim. Plasentanın yani bebeğin eşinin erken ayrılması durumunda da kanama şiddetli olur ve bu durum acil müdahale edilmesini gerektirir.

Elbette hamilelikte kanama şikayetine kimi zaman şiddetli ağrı, sancı, kramp gibi semptomlar da eşlik edebilir. Enfeksiyon gibi durumlarda ise yüksek vücut ateşi şikayeti de ortaya çıkabiliyor. Aynı zamanda hiçbir ağrıya neden olmayan bir kanama da yaşanabilir. Kanamanın nedeni, anne adayında başka hangi semptomlara neden olduğu konusunda da belirleyici oluyor. Doktora başvurulduğunda kanamanın ne zaman başladığı, kanın rengi ve miktarı konusunda da bilgi verilmesinde fayda olacaktır.

Tıkla öğren –> https://www.drismetyildirim.com/hamilelikte-kist

Hamilelikte Kanama Nasıl Durdurulur?

Kanamanın durması için tampon kullanmak gibi yöntemleri asla denemeyiniz. Bu gibi yöntemler gebelikte kanama sorununu ortadan kaldırmadığı gibi daha farklı sorunlara da yol açabilir. Kanamanın durması için tıbbi bir müdahale yapılması gerekir ve bu müdahale de kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından belirlenmelidir. Öncelikle kanamanın kaynağı tespit edilir ve sonrasında problemin şayet mümkünse ortadan kaldırılması sağlanır.

Bu da kanamanın durması sonucunu beraberinde getirir. Kanamanın nedenine bağlı olarak kimi zaman gebeliğin sonlandırılması da gerekebilir. Aynı zamanda doğumun erkene alınması ve acil sezaryen ile doğumun gerçekleştirilmesi de zaruri bir tercihe dönüşebilir. Yapılan muayene ve tanı sonrasında doktorunuz konuya dair bilgi verecektir.

Göz atarsınız diye düşündük –> https://www.drismetyildirim.com/beta-hcg-degerleri

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

CategoryGebelik
 1. 30 Mayıs 2020

  Merhaba hocam.Ben erkek arkadaşımla 14 Martta korunmalı ilişkiye girdik ama kondom yirtildi endişesi de oldu tedirginiz.Ben iliskiden sonra 3 defa adet oldum ama 3 4 gundur mide bulantim var hamile olma ihtimalim var mi?

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın