Vakumlu Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Vakumlu kürtaj

Vakumlu Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Vakumlu kürtaj işlemi: İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ya da tıbbi gerekçelerle gebeliğin devam edememesi durumlarında kürtaj yöntemiyle gebelik rahimden tahliye edilebilmektedir. Kürtaj yöntemleri arasında en güvenli kabul edilen yöntem ise, vakumlu kürtaj dır. Şayet kürtaj, istenmeyen gebelik sebebiyle yapılıyorsa, gebeliğin 10. Haftasına kadar yasal olarak kürtaj yapılabilmektedir. 10. Haftayı geçmişgebeliklerde yasal olarak kürtaj yaptırma hakkın bulunmamaktadır.

Vakumlu kürtaj nasıl yapılır?

Rahim içine uygulanan kanül, negatif basınç yaratan plastik ya da elektrikli bir vakum cihazına bağlanır. Vakum etkisi oluşturulduğunda ise kanülün ucunda bulunan rahim içindeki gebelik aspire edilir. Bu sayede istenmeyen gebelik sonlandırılır.

Şayet gebelik haftası oldukça küçükse, plastik bir şırınga yardımı ile ancak gebelik haftası ileri ise elektrikli bir vakum aspiratörle işlem tamamlanmaktadır.

Vakumlu Kürtaj Sırasında Ne Hissederim

Kürtaj işlemi; genel ya da lokal anestezi ile uygulanabilmektedir. Lokal anestezi tercih edilmiş ise rahim ağzının iki tarafından da ilaç enjekte edilmektedir. Uygulanan bu ilaç; rahim ağzı buji yardımı ile düzleştirilirken duyulan ağrının hafiflemesi amacıyladır. Lokal anestezi ile yapıla kürtaj işleminde hasta rahatsızlık duyabilir. Bu sebeple de genel anestezi kürtaj işlemi için daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede hasta hem acı duymayacak hem de stres faktörlerini uzaklaştırmış olacaktır.

Şayet genel anestezi tercih edilmişse, ince bir kateter aracılığı ile damar yolu açılır. Daha sonra anestezi uzmanı hekim tarafından ilaç uygulanır. Hasta kısa sürede uyur. Hastanın uyutulmasından sonra ise vajinaya spekulum uygulanır. Spekulum sayesinde rahim ağzı daha net görüntülenebilir. Daha sonra vajina anti spetik solüsyonlarla temizlenir. Bu sayede enfeksiyon riski engellenir.

Uygulanan tek dişli ise rahim düz bir konuma getirilir. Bu sayede kürtaj işlemi daha kolay yapılmaktadır. Rahmin düzleştirilmesi genellikle buji adı verilen aletlerle yapılmaktadır. Rahim ağzının genişletilmesi işlemine dilatasyon denilmektedir. Bu amaçla da en ince bujinin kullanılması gerekmektedir.

Şayet kadın daha önce doğum yapmış ise bu işlem daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Dilatasyon işlemi tamamlandığında ise karmen enjektörü adı verilen negatif basınç yaratmaya yardımcı olan, enjektöre monte edilen plastik kanüllerle rahim ağzından geçilir. Bu sayede rahim boşluğuna ulaşılır. Kanülün yerleşmesinden sonra ise ucu bu amaç için üretilmiş 60 santilitrelik, vakum yaratan özel enjektöre bağlanır.

Enjektör açıldıktan sonra negatif basınç yaratılır. Daha sonra enjektör ileri geri hareket ettirilir. Bu sayede rahim içi gebelikten temizlenir. Rahim tamamen temizlenene kadar bu işlem sürdürülür.

Vakum aspirasyonundan sonra rahim boşluğunda parça kalmadığından emin olunur. Daha sonra kanüller çıkarılır. Tek dişli adı verilen alet yerinden alınır. Şayet kanama söz konusu ise baskı sayesinde kanama durdurulur. Daha sonra yeniden rahim anti septik solüsyonlarla temizlenir. Daha sonra ise spekulum aleti alınır. Uzman, kürtaj işleminden sonra herhangi bir parça kalmadığından emin olmak için ultrason ile kontrollerini yapar.

Vakumlu Kürtaj Sonrası

Kürtaj tamamlandıktan sonra şayet lokal anestezi uygulanmış ise hasta 5-10 dakika dinlendirilir. Daha sonra ise ayağa kalkabilir. Ancak genel anestezi uygulanmış ise hasta uyandırılır. Uyanma süresi 5-10 dakika sürebilmektedir. Hastanın işlemden sonra 1 saat dinlenmesi gerekmektedir. Daha sonra evine gidebilir.

Kürtaj işlemi, dışarıdan fark edilebilen bir işlem değildir. Ancak kürtajdan sonra doktorun reçete ettiği ilaçlar mutlaka alınmalıdır. Bu sayede enfeksiyon ve ağrı durumları söz konusu olmayacaktır. Kürtajdan 7-10 gün sonra ise hastanın kontrollerine gitmesi gerekmektedir.

 

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Kürtaj fiyatları ne kadar

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılır

Kürtaj sonrası cinsel ilişki

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:

https://www.ourbodiesourselves.org/book-excerpts/health-article/vacuum-aspiration-abortion/

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
dr.ismetyildirim@hotmail.com

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zevk suyundan hamile kalınır mı

Zevk Suyu Hamile Bırakır mı?

Zevk suyu hamile bırakır mı konusunda aktif bir cinsel yaşamı olan hem kadınların hem de erkeklerin bilgi sahibi olması …

Ertesi gün hapı

Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı: Korunmadan cinsel ilişkiye girilmesi durumunda, kadınların hamile kalmamak için kullandıkları bir …

Hamilelikte idrar rengi

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte idrar rengi: Gebelik süresi boyunca vücudun bazı tepkileri, sağlık durumunuz hakkında da size ipuçları …