Vakumlu Kürtaj

vakumlu kurtaj

Vakumlu Kürtaj

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ya da tıbbi gerekçelerle gebeliğin devam edememesi durumlarında kürtaj yöntemiyle gebelik rahimden tahliye edilebilmektedir. Kürtaj yöntemleri arasında en güvenli kabul edilen yöntem ise, vakumlu kürtajdır. Şayet kürtaj, istenmeyen gebelik sebebiyle yapılıyorsa, gebeliğin 10. Haftasına kadar yasal olarak kürtaj yapılabilmektedir. 10. Haftayı geçmişgebeliklerde yasal olarak kürtaj yaptırma hakkın bulunmamaktadır.

Vakumlu kürtaj nasıl yapılır?

Rahim içine uygulanan kanül, negatif basınç yaratan plastik ya da elektrikli bir vakum cihazına bağlanır. Vakum etkisi oluşturulduğunda ise kanülün ucunda bulunan rahim içindeki gebelik aspire edilir. Bu sayede istenmeyen gebelik sonlandırılır.

Şayet gebelik haftası oldukça küçükse, plastik bir şırınga yardımı ile ancak gebelik haftası ileri ise elektrikli bir vakum aspiratörle işlem tamamlanmaktadır.

Kürtaj sırasında:

Kürtaj işlemi; genel ya da lokal anestezi ile uygulanabilmektedir. Lokal anestezi tercih edilmiş ise rahim ağzının iki tarafından da ilaç enjekte edilmektedir. Uygulanan bu ilaç; rahim ağzı buji yardımı ile düzleştirilirken duyulan ağrının hafiflemesi amacıyladır. Lokal anestezi ile yapıla kürtaj işleminde hasta rahatsızlık duyabilir. Bu sebeple de genel anestezi kürtaj işlemi için daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede hasta hem acı duymayacak hem de stres faktörlerini uzaklaştırmış olacaktır.

Şayet genel anestezi tercih edilmişse, ince bir kateter aracılığı ile damar yolu açılır. Daha sonra anestezi uzmanı hekim tarafından ilaç uygulanır. Hasta kısa sürede uyur. Hastanın uyutulmasından sonra ise vajinaya spekulum uygulanır. Spekulum sayesinde rahim ağzı daha net görüntülenebilir. Daha sonra vajina anti spetik solüsyonlarla temizlenir. Bu sayede enfeksiyon riski engellenir.

Uygulanan tek dişli ise rahim düz bir konuma getirilir. Bu sayede kürtaj işlemi daha kolay yapılmaktadır. Rahmin düzleştirilmesi genellikle buji adı verilen aletlerle yapılmaktadır. Rahim ağzının genişletilmesi işlemine dilatasyon denilmektedir. Bu amaçla da en ince bujinin kullanılması gerekmektedir.

Şayet kadın daha önce doğum yapmış ise bu işlem daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Dilatasyon işlemi tamamlandığında ise karmen enjektörü adı verilen negatif basınç yaratmaya yardımcı olan, enjektöre monte edilen plastik kanüllerle rahim ağzından geçilir. Bu sayede rahim boşluğuna ulaşılır. Kanülün yerleşmesinden sonra ise ucu bu amaç için üretilmiş 60 santilitrelik, vakum yaratan özel enjektöre bağlanır.

Enjektör açıldıktan sonra negatif basınç yaratılır. Daha sonra enjektör ileri geri hareket ettirilir. Bu sayede rahim içi gebelikten temizlenir. Rahim tamamen temizlenene kadar bu işlem sürdürülür.

Vakum aspirasyonundan sonra rahim boşluğunda parça kalmadığından emin olunur. Daha sonra kanüller çıkarılır. Tek dişli adı verilen alet yerinden alınır. Şayet kanama söz konusu ise baskı sayesinde kanama durdurulur. Daha sonra yeniden rahim anti septik solüsyonlarla temizlenir. Daha sonra ise spekulum aleti alınır. Uzman, kürtaj işleminden sonra herhangi bir parça kalmadığından emin olmak için ultrason ile kontrollerini yapar.

Kürtajdan sonra:

Kürtaj tamamlandıktan sonra şayet lokal anestezi uygulanmış ise hasta 5-10 dakika dinlendirilir. Daha sonra ise ayağa kalkabilir. Ancak genel anestezi uygulanmış ise hasta uyandırılır. Uyanma süresi 5-10 dakika sürebilmektedir. Hastanın işlemden sonra 1 saat dinlenmesi gerekmektedir. Daha sonra evine gidebilir.

Kürtaj işlemi, dışarıdan fark edilebilen bir işlem değildir. Ancak kürtajdan sonra doktorun reçete ettiği ilaçlar mutlaka alınmalıdır. Bu sayede enfeksiyon ve ağrı durumları söz konusu olmayacaktır. Kürtajdan 7-10 gün sonra ise hastanın kontrollerine gitmesi gerekmektedir.

Detaylı Bilgi için Bakırköy Kürtaj Merkezi ile İrtibata Geçebilirsiniz…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kızlık Zarı Zedelenmesi

Kızlık Zarı Zedelenmesi ve Kanaması Nasıl Olur?

Kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarının yırtılması belirtileri benzerdir bu nedenle de sık sık birbiriyle …

AMH Hormonu

AMH Hormonu Testi (Anti-Müllerian Hormon)

AMH Hormonu: Yumurtalık, tüpler, rahim, rahim ağzı ve vajina gibi kadınlık organlarının bulunduğu kanala müller …

Yumurtalık Kanseri Nedir

Yumurtalık Kanseri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurtalık kanseri: Normal vücut hücreleri büyüme, bölünme ve kontrollü çoğalma yetisine sahiptir. Bazen hücrelerdeki …