Kürtaj nerede yapılır? Kürtaj işleminden sonra kısırlık ya da farklı sorunların meydana gelmemesi için güvenilir ve işinde uzman kişiler tarafından kürtajın yapılması gerekmektedir.

Kürtajı Nerede Yaptırabilirim?

Kürtaj, cerrahi bir müdahaledir. Bu sebeple de hastane ya da özel muayenehanelerde, kliniklerde, kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarınca uygulanmaktadır. Kürtajın yapılacağı merkezin deneyimi oldukça önemlidir. Merkezin hijyen koşulları ve doktorların uzmanlık alanı kürtajın güvenli şekilde tamamlanması açısından gereklidir. Aile planlaması merkezlerinin yaygın olduğu İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerde bu konuyla ilgili bilgi alınabilir.

Kürtaj sonrasında kısırlık olur mu?

Kürtaj nerede yapılır sorusundan önce kısırlığa yol açan bir işlem olmadığını bilmek lazım. Ancak rahim içine ya da karın içi organlarına hasar vermemek adına mutlaka güvenilir merkezlerde kürtaj işleminin yapılması önerilmektedir.

Kürtaj fiyatları kürtajın yapıldığı merkeze göre değişmektedir. Gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğuna, uygulanan anestezi yöntemine, hastaneye göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple de standart bir fiyat vermek doğru değildir.

Lokal anestezi mi genel anestezi mi kürtajda daha iyidir?

Hastaya en uygun anestezi yönteminin belirlenmesi için muayene yapmak gerekmektedir. Hastanın tercihi ve gebelik haftası dikkate alınarak uygun anestezi yöntemi belirlenmektedir.

7 haftalık veya 8 haftalık kürtajlar vakum yöntemiyle yapılabilir mi?

Vakum yöntemi ile uygulanan kürtaj, 10. Gebelik haftasına kadar güvenle uygulanabilmektedir.

9 haftalık veya 10 haftalık kürtajlar lokal anestezi ile yapılabilir mi?

Gebelik haftaları ilerledikçe kürtaja dair risklerde de artış meydana gelmektedir. Bu sebeple de ileri gebelik haftalarında genel anestezi ile kürtaj yapılması önerilmektedir.

Düşük hapı veya düşük iğnesi ile kürtaj olur mu?

Türkiye’de düşük hapı ya da kürtaj hapı yasal değildir ve bulunmamaktadır. Bu tür ilaçlar, kanıtlanmış etkiye sahiptir ve bu sebeple de bilinçsizce herhangi bir ilaç kullanımı sakıncalıdır.

Bakirelerde kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılabilir mi?

Şayet hastanın kızlık zarı genişse ve aletlerin geçmesine müsaade ediyorsa nadir olarak kızlık zarı bozulmadan kürtaj işlemi gerçekleştirilebilir. Fakat bu durum genellikle mümkün olmamaktadır. Kızlık zarının hasar görmemesi konusunda herhangi bir garanti verilememektedir.

Kürtaj olduğum anlaşılabilir mi?

Kürtaj işlemi başka bir doktor tarafından dahi anlaşılmamaktadır.

Kürtaj videosu ve görüntüleri izlemek uygun mudur?

Hastaların kürtaj videosu ya da kürtaj görüntüsü izlemesi tavsiye edilmemektedir. Bu durumda hastanın korkuları ve endişeleri artabilir. Özellikle de tıpla ilgili bir kişi değilse yani doktor ya da hemşire değilse ve bu gibi görüntülere alışık değilse, sonuçlar hasta açısından rahatsız edici olabilmektedir. Bu sebeple de doktoru dinlemek daha sağlıklı olacaktır.

Kürtaj ağrı ve acı verir mi?

Şayet hastaya uygun anestezi yöntemi uygulanmış ise genellikle rahat ve fazla ağrı duyulmayan bir işlemle kürtaj tamamlanır. Daha önce kürtaj öyküsü olan kadınlar genellikle daha az ağrı duymaktadır.

Kürtaj için en çok kullanılan yöntem nedir?

Kürtaj için günümüzde en yaygın kullanılan yöntem, vakumlu kürtajdır. Bunun sebebi ise en güvenli ve en az riske sahip yöntem olmasıdır. Vakum aspirasyon yani vakumlu kürtaj yönteminde enjektör ve plastik ince boru sistemi vakum etkisi yaratır. Bu sayede rahim içindeki gebelik vakum yöntemi ile rahimden alınır.

Kürtaj için en sağlıklı, en kolay ve en uygun haftalar hangileridir?

Gebeliğin beşinci ve altıncı haftaları kürtaj için en uygun dönemlerdir. Daha erken haftalardaki gebelikler henüz küçük olduğu için nadir olarak içerde parça kalma riski bulunmaktadır. Daha büyük gebeliklerde ise kürtaja ait riskler artabilmektedir.

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com
Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97

CategoryKürtaj
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın