Kürtaj Sonrası Adet Görme

Kürtaj sonrası adet görme: işlemden sonra ortalama 2-6 hafta arasında adet görülür. Ancak işlemden 2 hafta sonra yumurtlama olabilir, gebe kalma riski ortaya çıkabilir dolayısıyla korunma açısından gerekli tedbir alınmalıdır. Bazı durumlarda kürtaj sonrası adet 6 hafta içinde olmayabilir.

Değişik sebepleri olmakla beraber, rahim içinde yapışma olması önemli bir problemdir.  Adet görmeyen kadına hormon tedavisi verilir, yine adet görmeyen kadına rahim içine yönelik bazı kontroller yapılmalıdır.

Kürtaj sonrası ne zaman adet olunur konusu genellikle kürtaj işleminin ardından kadınların yanıtını merak ettiği bir sorudur. Kürtajdan sonra bir süre bekleyen kadınlar adet olmadıklarında endişeye kapılabiliyor. Oysa istenmeyen gebeliklerde gerçekleştirilen kürtaj işlemi her ne kadar kısa sürede tamamlanıyor olsa da cerrahi bir operasyondur.

Bu operasyon sonrasında rahmin toparlanması, yeniden yumurta oluşumunun gerçekleşmesi için elbette bir süre beklenmesi gerekiyor. Çünkü adet olmak için yumurtanın döllenmeden vücuttan atılması gerekir ve bunun için de öncelikle yumurta salınımının olmasına ihtiyaç duyulur.

Genellikle gecikme sebebi strese bağlı hormonel değişikliklerdir. Bu tarz durumlarda hastaların stresten uzak durmalarını öneririz. Kürtaj işlemine bağlı olarak adet görülmemesi ise oldukça nadir bir komplikasyondur. Rahim içinde yapışıklık olması ve bu sebeple de adet görülmemesi oldukça nadir bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kürtaj sonrası adet görme genelde işlemden 30-40 gün kadar sonrasına tekabül eder. bu süre bazı kadınlarda daha uzun bazı kadınlarda ise daha kısa sürebilmektedir ve bu durum normal kabul edilir. Ancak kürtaj sonra adet olmama durumu 6 haftayı geçmişse bir komplikasyondan şüphelenilir ve zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.

Bilgin Olsun –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-fiyatlari

Adet Olmadım Hamile miyim

Adem olmadım hamilemiyim

Kürtaj sonrası adet gecikmesinin en sık rastlanan nedeni hormonal değişikliklerdir. Bazı durumlarda kürtaj sonrası tüplerde yapışıklık da yaşanabilmektedir ancak bu çok sık karşılaştığımız bir durum değildir. Doktorunuz ultrason ile muayene ederek soruna neden olan komplikasyonu teşhis eder ve gerekli tedaviyi uygular.

Bazen de çiftler kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağı bitiminde korunmadan cinsel ilişkiye girebilir. Bu durumda yeniden gebelik oluşma ihtimali vardır ve adet gecikmesinin nedeni yeni oluşan gebelik olabilmektedir. Kürtajdan sonra hamile kalmak istemiyorsanız gebelikten korunma yöntemlerini kullanmalısınız.

Kürtaj sonrası adetin gecikmesi çok nadiren de olsa kürtaj sırasında gebeliğin alınamamasıdır. Bu durum çok ender yaşansa da daha çok erken hafta gebeliklerde görülür. Bu nedenle kürtaj için gebelik haftası çok erken olmamalıdır. Kürtaj sonrası adet görme düzeni bozulur ve ilerleyen gebelik haftalarında yapılan kürtajlarda bu düzenin yerine gelme süresi daha da artar.

Ayrıca bu süreçte yeniden bir gebelik de oluşabilmektedir. Çok nadir de olsa kürtaj sırasında gebeliğin alınamayarak devam etmesi ve bu nedenle adet görememe durumları yaşanabilmektedir. Kürtaj sonrası adet düzeni kısa süre içinde eski düzeni kendiliğinden dönecektir. Kürtaj işlemi uygulandıktan sonra hastalar da adet dönemlerin de gecikmeler olabilir. Ancak rahim toparlandıktan ve hormonlar normal seviyelere geldikten sonra, hastanın kürtaj olmadan önceki adet düzeni nasıl ise kürtaj sonrasında aynı şekilde devam eder.

Mutlaka öğrenmelisin –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-yasal-durum

Kürtaj Adet Düzensizliğine Neden Olur mu?

Kadınlar kürtaj sonrası adet görme sorusu kadar kürtajın adet düzensizliğine yol açıp açmadığını da merak ediyor. Kürtaj, hangi yöntemle gerçekleştirilmiş olursa olsun adet düzensizliğine yol açmaz. Çünkü bu işlemde sadece rahim içerisinde bulunan bebeğin vücuttan tahliyesi gerçekleştirilir.

Vücudun hormon dengesine herhangi bir müdahale yapılmadığından kalıcı bir adet düzensizliğine yol açması da mümkün olmaz. Kürtaj operasyonu gerçekleştirildiğinde yani gebelik sonlandırıldığında hamilelik hormonu olarak bilinen beta hCG hormonu yavaş yavaş düşmeye başlar. Bu hormon da kimi zaman adet düzensizliği yaşanmasına neden olabilir.

Ancak sadece birkaç aylık bir süreçte bu durumun söz konusu olabileceğini de belirtmek gerekiyor. Sonuç olarak kürtaj sonrası ne zaman adet olunur konusuyla birlikte merak edilen adet düzensizliği kürtaj işleminden değil, kandaki beta hCG hormonundan kaynaklanabilir.

Genellikle birkaç ay içerisinde yeniden bir adet düzeni sağlanır. Şayet bu süre zarfını geride bırakmış olmanıza karşın halen adet düzensizliği yaşıyorsanız mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmelisiniz. Çünkü adet düzensizliği pek çok farklı nedenle ortaya çıkabiliyor ve nedeninin belirlenmesi, gerekli müdahalenin yapılması için de doktora başvurmanız gerekiyor.

Çok sorulan bir konu –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-islemi-sonrasi-hamile-kalma

Kürtaj İşlemi Sonrasında İşime Ne Kadar Sonra Dönebilirim?

Öncelikle kürtaj işleminin sadece fiziksel açıdan ele alınmaması gerekir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması kadınları psikolojik açıdan da etkiliyor. Çok sayıda kadın için bu kararın bir hayli zor olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle kürtaj sonrası ne zaman adet olunur ya da iş hayatına ne zaman dönülür gibi konuları psikolojik açıdan da değerlendirmek gerekiyor. Vakumlu aspirasyonla kürtaj sadece dakikalar içerisinde tamamlanan ve iyileşme süresi bakımından da kadınları zorlamayan bir tekniktir.

Klinik istirahat gerekmiyor olsa da evde birkaç gün dinlenilmesinde fayda olacaktır. İş hayatına geri dönmek için fiziksel açıdan birkaç günlük dinlenme süresi yeterli olur. Ancak çalışma hayatına dönmek için sadece fizyolojik açıdan değil psikolojik açıdan da toparlanmayı beklemek en doğrusu olacaktır.

Dr. İsmet Yıldırım der ki…

Kürtaj işleminden muhakkak bir hafta geçtikten sonra doktor muayenesine gelmelisiniz. Kürtaj işleminin başarılı olup olmadığı ve rahimin durumu kontrol edilmelidir. Bu süre zarfında adetten daha az miktarda kanamalar meydana gelebilir ve ortalama gebeliğin büyüklüğüne göre on ila 20 gün arası devam edebilir. Kürtaja bağlı olan bu kanamalar kesildikten sonra en geç dört ile altı hafta içinde normal adet görmek gerekir.

Ancak en geç altı haftaya kadar adet görmeyen kadınların muhakkak doktoru ile görüşmesi gerekir. Bazen kürtaj sonrası ilk adet adet söktürücü ile meydana getirilir. Kürtaj işleminden sonra 1-2 adet dönemi düzensizlikler olabilir ancak en geç üç ay içinde adetlerin eski düzenine dönmesi gerekir.

Kürtajdan Sonra Adet Belirtileri Nelerdir?

Kürtajdan sonra adet belirtileri

Kürtaj işleminden sonra birçok hasta adet kanaması benzeri kanamalar yaşayacaktır. Birkaç gün süren kanamanın olması normaldir. Ancak uzun süren ve çok ağrılı kanamalarda doktora danışmak gereklidir.

Kürtajdan sonra kanama ve kahverengi olması normaldir. Kürtaj sonrası kanama bazı kadınlar tarafından adet görme sanılsa da kürtajdan hemen sonra adet görme beklenen bir şey değildir. Gebeliğin sonlandırılması sonrasında yeniden yumurtlamanın başlaması ve kürtaj sonrası adet görme yaklaşık ilk 1-1,5 ay içerisinde gerçekleşir. Kürtajdan sonra kramplar tarzında gelip giden ağrılı ve şiddetli kanamalar, kanamanın parçalı olması gibi durumlarda doktor randevunuzu beklemeden acilen durumu hekiminize bildirmeniz ve zaman kaybetmeden muayene olmanız gerekir.

Tıkla öğren –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-sonrasi-cinsel-iliski

Kürtajdan Sonra Adet Gecikmesi Ne Anlama Gelir?

Bilindiği gibi kürtaj işlemi gebeliği sonlandırmak amacıyla gerçekleştiriliyor ve gebelik de vücutta pek çok değişimi beraberinde getiriyor. Kadınlar kürtaj sonrası görme ya da adet gecikmesi neden olur gibi konulara kimi zaman endişeyle yaklaşabiliyor. Oysa operasyondan hemen sonra adet olunması mümkün değildir. Bunun için öncelikle yumurtlamanın gerçekleşmesi gerekiyor. Çünkü adet kanaması, döllenmeyen yumurtanın vücuttan atılmasını sağlar.

Kadınların kürtajdan sonra yumurtlama dönemleri de değişebiliyor. İşte bu nedenle adet kanaması için beklenen süre de her kadında aynı olmaz. Çoğu zaman kürtajın üzerinden 2 hafta ila 3 hafta geçtikten sonra adet dönemi yaşanır ancak bazı kadınlarda bu sürenin 1 ayı da bulabildiğini belirtmek gerekiyor. Şayet kürtajın üzerinden 6 hafta geçmiş olmasına karşın halen adet görmediyseniz daha fazla beklemeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmelisiniz.

Kadınların kürtaj sonrası ne zaman adet olunur konusunda bilmeleri gereken unsurlar arasında adet gecikmesinin nedenleri de var. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hamileliğin halen devam ediyor olması
  • Yeni bir gebeliğin başlaması
  • Kürtajda rahim içinde yer alan bezlerin fazla kazınmasından kaynaklı kanlanma olması
  • Rahmin içinde yapışıklık meydana gelmesi
  • Hormonlarla ilgili problemler

Kürtajdan Sonra İlk Adet Kanaması

Kürtajdan sonra ilk adet kanaması

Kürtajdan sonra ilk adet kanaması kahverengi olabilir bu endişe gerektiren bir durum değildir. Kürtaj sonrasında ilk adet kanaması az olabilir ve kanama esnasında küçük çakıl taşı büyüklüğünde parçaların gelmesi normaldir. Rahimin kendini toparlamaya çalıştığı bu dönemde kokulu akıntı, şiddeti ağrı, şiddetli kanama, 60 günü geçen adet gecikmesi gibi beklenmedik sorunlarda doktorunuzu haberdar etmeniz gerekir. Bu gibi komplikasyonlar kürtaj sonrası enfeksiyon ya da kürtajdan sonra rahimde parça kalması gibi istenmeyen durumların belirtisi olabilmektedir.

Kürtajdan Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?

Kürtaj işleminin ardından birkaç ay boyunca adet düzensizlikleri olması son derece normaldir. Bu nedenle kürtaj sonrası ne zaman adet olunur ya da ne zaman ikinci adet dönemi ne zaman yaşanır gibi konulara sakin yaklaşmak gerekiyor. İkinci adet dönemi, ilk adet döneminin üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra yaşanabileceği gibi iki dönem arasında 50 gün süre de olabilir. Önemli olarak operasyonun ardından geçen 6 hafta içerisinde adet olmaktır.

Şayet 6 hafta süre geçmesine karşın adet dönemi yaşanmadıysa hamilelik devam ediyor olabilir. Özellikle ideal dönemden daha erken zamanda kürtaj işleminin yapılması durumunda gebeliğin devam etmesi riski ortaya çıkıyor. Dolayısıyla 6 hafta adet olmayan kadınların daha fazla beklemeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmeleri gerekiyor.

Tıkla öğren –> https://www.drismetyildirim.com/vakumlu-kurtaj

Kürtajdan 15 Gün Sonra Adet Olunur mu?

Elbette kürtaj sonrası ne zaman adet olunur sorusunun yanıtlarından biri de 15 gündür. Bazı kadınlarda rahmin toparlanması erken dönemde gerçekleşebiliyor ve yumurtlama dönemi de yaşandığından operasyondan 15 gün sonra adet görülmesi mümkün olabiliyor. Ancak adet kanamasını kürtajdan sonra yaşanan vajinal kanama ile karıştırmamak gerekiyor. Kürtaj sonrasında çok şiddetli olmamak kaydıyla 20 güne kadar uzayabilen bir süre boyunca kanama olabilir.

Bu kanamanın adet dönemi kanaması ile birleştiği düşünülebiliyor. Dolayısıyla kadınlar henüz adet olmadıkları halde adet kanamasının meydana geldiği düşüncesine kapılıyor. Gebeliğin sonlandırılmasının ardından gideceğiniz kontrol muayenesinde doktorunuza kanama hakkında da bilgi vermenizde fayda olacaktır.

Faydası olur öğren –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-kacinci-haftaya-kadar-yapilabilir

Kürtaj Sonrası Adet Kanaması Fazlalığı

Kürtaj sonrası adet kanaması fazlalığı

Kürtaj sonrası kandaki gebelik hormonu HCG hızla düşmeye başlar. Ancak halen vücutta hormon fazlalığı vardır ve bu durumda kürtaj sonrası adet görme düzeni değişir. Örneğin kürtajdan önce düzenli adet gören bir kadının adet düzeni değişebilir ancak bu durum tedaviye gerek kalmadan 2-3 ay içinde kendiliğinden düzelir.

Kürtaj sonrasında adet kanaması fazlalığı da hormonların değişmesi ile alakalıdır. Adet kanaması sırasında küçük kan pıhtıları görülebilir. Ancak büyük pıhtılar, şiddetli kasık ve karın ağrısı gibi şikayetlerinizi doktorunuza iletmeniz olası bir sağlık problemini engelleyebilmek için önem taşır.

Kürtajdan Sonra Rahim Kendini Ne Zaman Toparlar?

Günümüzde kürtaj işlemi çoğunlukla vakumlu aspirasyon yöntemi ile gerçekleştiriliyor. Bu yöntem işlem sonrasında rahmin kendini daha kolay toparlamasını sağlayabiliyor. Kadınlar kürtaj sonrası adet görme sorusunun yanıtını biraz da rahmin ne zaman toparlanacağını merak ettiği için soruyor. Bu süre her kadında aynı olmaz. Kürtajın ardından hissedilen ağrılar aslında rahmin kasılmasından ve toparlanmaya çalışmasından kaynaklanan ağrılardır.

Rahimde kas dokusunun fazla olması nedeniyle toparlanma süreci esnasında kramp ve ağrı gibi hisler de oluşabiliyor. Tam bir iyileşme yani toparlanma ise sadece 10 gün sürebildiği gibi ender görülmekle birlikte 3 ayı da bulabilir. Kadının yaşı, dokulardaki iyileşme hızı gibi unsurlar rahmin toparlanma süresi üzerinde de etkili oluyor.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-sonrasinda-nelerle-karsilasabilirim

Adet Ne Zaman Düzene Girer

Adet ne zaman düzene girer

Kürtajın adet düzensizliğine sebep olması gibi yanlış bir kanı vardır ancak bu durum doğru değildir. Kürtaj sırasında hormonları etkileyecek hiçbir müdahalede bulunulmaz. Ancak gebelik süresince maruz kalınan hormonlar kürtaj sonrası adet görme üzerine etki ederek adet gecikmeleri, adet düzensizlikleri gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Kürtaj sonrası adetin düzene girmesi için rahimin kendisini toplama süresi ve vücudun arta kalan hormonlardan kurtulması gerekir. Bu süreç kısa bir zaman dilimini kapsar genellikle nedenleri arasında stres ve hormon değişiklikleri bulunur. Kürtajdan sonraki ilk adet görme sonrasında eski adet düzeninize dönmeniz beklenir.

Faydası olur –> https://www.drismetyildirim.com/kurtajin-riskleri

Kürtaj Sonrası Ne Zaman Doğum Kontrol Hapı Başlanmalıdır?

Kadınların kürtaj sonrası ne zaman adet olunur konusunda merak ettikleri bir diğer detay da ne zaman doğum kontrol hapı kullanımına başlanması gerektiğidir. Doğum kontrol haplarına işlemin yapıldığı günden bir sonraki gün başlanmasında bir sakınca olmaz. Ancak kürtaj sonrasında iyileşme tamamlanana kadar cinsel ilişki yasağının olduğunu unutmamak gerekiyor. Enfeksiyon riskine karşı cinsel perhiz yasağına harfiyen uyulması büyük önem taşıyor.

Doğum kontrol hapları ise kullanıldığı anda gebeliğe karşı koruma etkisi başlayan ilaçlardır. Dolayısıyla cinsel ilişki yasağı devam ettiği sürece doğum kontrol hapı alınmasına da gerek olmaz. Cinsel ilişki yasağı kalktığında doğum kontrol hapını almaya başlayabilirsiniz. Öncesinde ise mutlaka doktorunuza danışmalı ve size en uygun olan doğum kontrol hapının hangisi olduğunu öğrenmelisiniz.

Tıkla öğren –> https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-sonrasi-agri-ve-iyilesme-sureci

Konu ile ilgili yabancı kaynak:
https://www.healthline.com/health/period-after-abortion

CategoryKürtaj

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın