Düşük İlacı

Düşük ilacı istenmeyen gebelik durumunda internet ortamında en çok araştırılan konulardan biridir. Anne karnında bulunan bebek rahmin herhangi bir nedene bağlı olarak aşırı düzeyde kasılmasından kaynaklı olarak düşebilir. Planlı gebeliklerde de düşük meydana gelebilir ve düşük yapılması durumunda bebek hayatını kaybeder. Ancak dışarıdan bir ilaç alınması yoluyla düşük yapılması mümkün değildir.

Halk arasında düşük ilacı olarak adlandırılan haplar sadece hekimler tarafından, ender durumlarda kürtaja destek olması için kullanılan ilaçlardır. Ancak bu ilaçlar ile anne adayının düşük yapması çok ender durumlarda ve sadece doktor kontrolünde mümkün olabilir. Bilindiği gibi kürtaj işlemi ülkemizde çeşitli yasal düzenlemelere tabi olan cerrahi işlemlerden biridir.

İstenmeyen gebeliklerde kürtaj yapılabilmesi için gebeliğin en fazla 10. Haftasında olmak gerekiyor. Zira bu süreyi kaçıran kadınlar bu kez düşük yaparak bebeğin tahliyesini sağlamak isteyebiliyor. Zira bu durumda devreye bu ilaç ile ilgili araştırmalar giriyor.

Öncelikle gebeliğin sonlandırılması için kürtaj işleminden rahatlıkla faydalanabileceğinizi belirtelim. Merdiven altı olarak tabir edilen ve içerisinde ne olduğu bilinmeyen, düşük ilacı olarak lanse edilebilen ilaçları kesinlikle kullanmamalısınız. Bu ilaçlar sağlığınıza çok ciddi zarar verebilir ve beraberinde yaşamınızı kaybetmenize bile neden olabilir. Ülkemizde düşük yapmayı sağlayan bir ilaç bulunmadığının altını çizmek gerekiyor. Yasa dışı olarak satılan ilaçların tıbbi anlamda hiçbir güvenilirliği yoktur.

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırmasının en güvenilir yöntemi kürtaj dır. Kürtaj fiyatları için aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj fiyatları

Düşük İlacı Ülkemizde Satılıyor mu?

Düşük ilacı ülkemizde satılıyor mu

Ülkemizde düşük ilacı kesinlikle satılmıyor. Bu ilaçların satışı yasaktır. Düşük ilaçlarının sadece Sağlık Bakanlığı tarafından hekimlere gerekli görülmesi durumunda ve sayılı olarak verdiklerini bilmenizde fayda var. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları bu ilaçları yasal kürtaj süresini geçmiş olan kadınlarda annenin ya da bebeğin sağlık sorununda çok ciddi bir sıkıntı olduğu zamanlarda kürtaja hazırlık amacıyla kullanırlar.

Bu durumda kullanılan düşük ilacı tek başına kürtajın yerine geçen bir ilaç değildir. İlacın alınmasının ardından kanama başlar ve sonrasında gebeliğe dair parçalar düşmeye başlar. Ancak bu esnada hasta doktorun kontrolündedir ve uygun zamanda kürtaj işlemine başlanır. Yani düşük ilacının kullanılması kürtaja gereksinim olmadığı anlamına gelmez. Böyle durumlarda rahim içerisinde parça kalmaması için kürtaj işlemi mutlaka yapılır.

Düşük İlacı Zararları Nelerdir?

Gebeliğin sonlandırılması umudu ile kullanılan ve düşük ilacı olduğu sanılan ilaçların hangi etken maddelere sahip olduğuna bağlı olarak vücuda verdiği zararlar da değişebilir. Bu konuda ilaçları öğrenmeden net bir bilgi vermek yanıltıcı olacaktır. Ancak amacı dışında kullanılan tüm ilaçların sağlığa olumsuz etkilerinin olduğu da aşikar.

Bununla birliktedüşük ilacı  aldığını düşünerek farklı bir ilaç alan kadınlar kürtaj için yasal süreyi de kaçırabiliyor. Düşük yapmayı beklemek ya da adet kanamasını düşük kanaması sanmak gibi nedenlerle gebeliğin 10. haftasını kaçıran ve kürtaj da olamayan çok sayıda kişi olduğunun unutulmaması gerekiyor. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz hafta gebeliğin ilk haftası değildir. Bu bilgiyi de göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Kürtaj işlemi sonrası hamile kalınır mı? detaylı bilgi için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Kürtaj işlemi sonrası hamile kalma

Kürtajsız Gebelik Sonlandırma

Kürtaj olmadan gebeliğin sonlandırılması mümkün değildir. Toplumda maalesef bu konuda çok fazla yanlış düşünce olduğunu kimi zaman gözlemleyebiliyoruz. Özellikle kürtajsız düşük ilacı ile gebeliğin sonlandırılmasının mümkün olmadığını belirtmek gerekiyor. Hamileliğin sonlandırılmasının sadece tek bir yolu vardır, o da kürtaj işlemidir. Kesinlikle kulaktan dolma bilgilerle ya da gelişigüzel yöntemler ile gebeliği sonlandırma çabasına girmemelisiniz. Bu yöntemler sağlığınıza kalıcı zararlar verebilir.

Ayrıca düşük ilacı olarak lanse edilen çeşitli kürlerin de gebeliği sonlandıramayacağını bilmelisiniz. Özellikle internet ortamında bazı bitki karışımlarının bebeğin düşmesini sağladığı yönünde ve tamamen asılsız olan bilgiler ile karşılaşabilirsiniz.

Bitki karışımlarıyla düşük yapmak tıbben olanaksızdır. Zira mümkün olsaydı doktorlar tarafından cerrahi işlem yapılmaz, bitki kürleri önerilirdi. Sadece bitki sularının içilmesiyle, düşük ilacı ya da düşük kürü olarak lanse edilen karışımların kullanılmasıyla hamileliğin sonlanmasının mümkün olması, tamamen mantık dışı ve tıp dışı bir durumdur. Gebeliği sonlandırmanın kürtaj dışında bir yolu yoktur.

Adet Söktürücü ile Düşük Yapmak Mümkün Müdür?

Adet söktürücü ile düşük yapmak

Yine halk arasında doğru olduğu sanılan konulardan biri de adet söktürücü hapların düşük ilacı olarak kullanılabildiğidir. Bu bilgi de tamamen asılsızdır. Adet söktürücü haplar geciken adet kanamasının başlamasını sağlamak üzere özel olarak formüle ediliyor. Bu hapların etken maddeleri anne adaylarının düşük yapmasını sağlayamaz. Toplumda böyle bir inanışın olmasının nedeni ilacın kullanımından sonra kanamanın başlamasıdır.

Maalesef kadınlar bu kanamayı düşük kanaması olarak düşünüyor. Oysa düşük ilacı niyetine kullanılan adet söktürücü haplar sadece hamilelik nedeniyle gerçekleşmeyen adet kanamasının başlamasını sağlar. Kadınların bu kanamayı düşük kanaması sanmalarının nedeni kanın pıhtılı olmasıdır. Oysa sadece rahimde bekleyen bir kan olduğu için pıhtılı bir adet kanaması yaşanır.

Sonuç olarak adet söktürücü ilaçlar ya da doğum kontrol hapları düşük ilacı değildir ve bu amaçla kullanımı da son derece sakıncalıdır. Bununla birlikte ertesi gün haplarının da bu amaçla kullanılabildiğini de biliyoruz. Oysa ertesi gün hapları da kesinlikle düşük yapmanızı sağlamaz. Bu haplar gebeliği önlemek amacıyla formüle edilir. Döllenmenin gerçekleşmesini engeller ve aynı zamanda döllenen yumurtanın rahme yerleşmesini önler. Ertesi gün haplarını kullanmanız sadece vücudunuza çok gereksiz bir şekilde yüksek oranda progesteron hormonu yüklemenize neden olur ve düşük ilacı da değildir.

Kürtaj yaptırmak istiyor ama kaçıncı haftaya kadar yapıldığını bilmiyorsanız aşağıdaki makalemizi okumalısınız.

Tıkla –> Kürtaj kaçıncı haftada yapılır

Gebeliğin Sonlandırılması İçin En Güvenilir Yöntem Hangisidir?

Gebeliğin sonlandırma yöntemi

İstenmeyen gebelik durumunda düşük ilacı araştırması yapmak yerine kürtaj işlemi için zaman kaybetmeden randevunuzu almanız çok daha akılcı bir seçim olacaktır. Çünkü gebeliğin sonlandırılması için en güvenilir yöntem kürtajdır. Ancak bu işlemin yasalar çerçevesinde yapıldığını bir kez daha hatırlatmak gerekiyor. Yasalar gereği kürtaj yaptırdığınız üçüncü kişilerle asla paylaşılmaz. Aynı zamanda 18 yaşın üstünde olan ve evli olmayan kadınların kürtaj yaptırabilmesi için kendi beyanları yeterli kabul ediliyor.

Evli olan kadınlarda ise eşlerinin kürtaja rıza gösterdiğine dair imzalı bir belge olması istenir. 18 yaşın altında olan kadınların kürtaj yaptırabilmesi için öncelikle ebeveynlerinin izin vermesi gerekiyor. Kürtaj işlemi korkulacak ve düşük ilacı arayışına girmeye sebep olabilecek bir işlem değildir. Son derece konforlu bir süreç eşliğinde, sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılabiliyor. Günümüzde tıp teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte kürtaj işleminin de farklı tekniklerle yapılmaya başlandığını belirtelim.

Eskiden olduğu gibi şiddetli ağrıya neden olmayan vakumlu aspirasyon yöntemi tercih ediliyor. Bu nedenle düşük ilacı gibi ulaşmanın olanaksız olduğu ilaçlar bulmaya çalışmanız zaman kaybetmenize ve sağlığınızı tehlikeye atmanıza neden olabilir. İstenmeyen gebelik durumunda çok daha mantıklı ve güvenli bir seçenek olan kürtaj işlemini tercih etmelisiniz.

Ertesi gün hapı nedir? gebelikten korur mu? ne zaman kullanmalıyım? hepsi ve daha fazlası için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Ertesi gün hapı

Düşük İlacı Satılıyor mu?

Düşük ilacı satılıyor mu

Ülkemizde düşük ilacı satışının yasak olduğunu bir kez daha belirtmek gerekiyor. Ayrıca kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarıyla görüşerek size bu ilacı reçete etmesini istemeniz de gereksiz bir çaba olacaktır. Çünkü ülkemizde yasak olan bir ilacın reçete edilmesi mümkün olmaz. Aynı zamanda eczanelerde de bu ilacın bulunmadığını belirtmek isteriz. İstenmeyen gebelik durumunda kesinlikle kürtaj dışında farklı bir yöntemi denemeyin. Kürtaj işlemi deneyimli bir hekim tarafından yapıldığında hiçbir zararı olmayan cerrahi müdahalelerden biridir.

Konu ile alakalı uluslararası kaynaklar:

https://www.hli.org/resources/abortifacients/

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

CategoryKürtaj
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın