Çocuk nasıl yapılır

Çocuk nasıl yapılır konusu belirli bir yaşa geldikten sonra hem kızların hem de erkeklerin yanıtını merak ettiği sorulardan biri haline geliyor. Zira belirli bir yaştan sonra bu konuda bilgi sahibi olunmasında da fayda var. Öncelikle bebek nasıl yapılır sorusunu, erkeklerde ve kadınlarda bulunan üreme hücreleri üzerinden yanıtlamak gerektiğini belirtelim. Çünkü çocuk yapabilmek için, erkek ve kadın üreme hücrelerinin buluşması gerekiyor. Bu buluşma da tahmin edilebileceği gibi cinsel ilişki esnasında gerçekleşiyor.

Kadınların ve erkeklerin anatomik yapısı birbirinden farklıdır. Kadınların hamile kalabilmesi için adet görmeye başlamaları gerekiyor. Adet dönemi kadınların rahminin her ay hamilelik için kendilerini hazırlamalarından kaynaklanıyor. Şayet kadın hamile kalırsa gebelik dönemi boyunca adet kanaması olmaz.

Ancak hamile kalmazsa kadın üreme hücreleri yani döllenmemiş yumurtalar adet kanaması ile vücuttan atılır. Sonrasında rahimde yeni yumurtalar döllenme için ideal olgunluğa erişmeye başlar ve yumurtanın döllenmesi de çocuk nasıl yapılır sorusunun yanıtlarından biridir.

Elbette yumurtanın döllenmesi mutlaka gebelik sonucunu doğurmaz. Sağlıklı bir hamilelikten söz edebilmek için döllenmiş yumurtanın rahimde ideal yere yerleşmesi gerekiyor. Yumurtanın döllenmesini sağlayan da erkek üreme hücreleri yani cinsel ilişki sonrasında boşalma ile vajina girişinden rahme ulaşan sperm hücreleridir. Eğer sperm hücreleri rahimdeki yumurtanın döllenmesini sağlarsa hamilelik gelişebilir. Dolayısıyla çocuk nasıl yapılır konusu da bu şekilde açıklığa kavuşmuş oluyor.

Okumanızı önerdiğimiz diğer makalemiz:
Tıkla –> Yumurtlama dönemi hesaplama

Çocuk Ne Zaman Yapılmalı?

Çocuk ne zaman yapılmalı

Çocuk sahibi olmak, üzerine detaylıca düşünülerek verilmesi gereken bir karardır. Ayrıca bebek nasıl yapılır konusunun sadece tıbbi olarak ele alınmaması gerekiyor. Çiftlerin ekonomik anlamda, zihnen ve yaşam tarzı anlamında da bebek yapmaya hazır olmaları gerekiyor. Erkek baba, kadın da anne olmaya kendini hazır hissetmelidir.

Çünkü çocuk nasıl yapılır sorusunun tıbbi yanıtını sizlere aktardık ancak bir de çocuk nasıl büyütülür, çocuk nasıl yetiştirilir gibi sorular var ki bunların yanıtları psikolojik, toplumsal ve ekonomik unsurlar çerçevesinde verilmelidir. Elbette çiftler çocuk nasıl yapılır konusunda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından destek alabileceği gibi ne zaman çocuk yapılmalı konusunda da aile terapistlerinden destek alabilir.

Şu makalemize de göz atın deriz:
Tıkla –> Hamilelikte kist

İkiz Bebek Nasıl Olur?

İkiz gebelik yardımcı üreme yöntemlerinden faydalanmadan yani tamamen doğal yolla hamile kalınması durumunda, çiftlerin karar vererek tercih ettikleri bir sonuç değildir. İkiz bebek nasıl yapılır konusuna geçmeden önce ikiz gebeliklerin çift yumurta ikizleri ve tek yumurta ikizleri şeklinde iki farklı çerçevede ele alınması gerektiğini belirtelim.

Kimi zaman kadınların rahminde birden fazla sayıda yumurta gelişebilir ve ideal olgunluğa erişebilir. Rahimdeki iki ayrı yumurtanın iki ayrı sperm hücresi tarafından döllenmesi, çift yumurta ikizi çocuk nasıl yapılır sorusunun da yanıtı olabiliyor. Tek bir sperm hücresinin tek bir yumurtanın döllenmesini sağlaması durumunda ise kimi zaman bu yumurta bölünebilir. Bölünerek iki ayrı embriyoya dönüşür ve bu durumda da tek yumurta ikizleri sonucu ortaya çıkar. Tek ya da çift yumurta ikizi çocuk nasıl yapılır sorusunda da karar mekanizması anne ya da baba değildir.

Birbirine her yönüyle çok benzeyen, saç ve göz renginden kan grubuna kadar her şeyiyle aynı olan ikiz çocuk nasıl yapılır sorusunun yanıtı da budur. Tek yumurtanın bölünmesi ve iki farklı embriyoya dönüşmesi durumunda işte bu ikiz bebekler dünyaya gelir. Ancak bu durum yani rahimde bir ya da iki farklı yumurtanın bir ya da iki farklı sperm hücresi tarafından döllenmesi gibi durumlar kadının ya da erkeğin kontrolünde olan, karar verilerek yapılan bir işlem değildir. Tamamen vücudun doğasında gerçekleşen bir durumdur ve bu nedenle doğal yolla gebelik oluştuğunda ikiz çocuk nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak bir tarif ya da yol haritası beklememek gerekir.

Detaylı ultrason nedir? ne zaman çekilmelidir? hemen tıkla öğren:
Tıkla –> Detaylı ultrason

Çocuk Olması İçin Yapılması Gerekenler

Çocuk olması için yapılması gerekenler

Öncelikle çocuk nasıl yapılır ya da çocuk olması için ne yapılması sorusunun tek yanıtı korunmasız cinsel ilişki değildir. Bir başka deyişle her cinsel ilişki hamilelik sonucunu doğurmaz. Kadınlarda iki regl döneminin ortası, hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu dönemdir. Çünkü bu dönemde yumurta olgunlaşır ve döllenme için hazır bir hale gelir.

Erkekler için ise böyle bir zaman dilimi yok. Erkek üreme hücresi yani spermler ayın herhangi bir gününde döllenmeye neden olabilir. Çocuk olması için yumurtanın büyümüş ve çatlamış olması gerekir. Ardından döllenme meydana gelmiş olmalı ve döllenen yumurta da rahim içine ideal olan yere yerleşmiş olmalıdır. Tüm bunların önkoşulu ise korunmasız cinsel ilişkiye girmiş olmaktır.

Bu noktada sperm hareketlerinin ideal aktiflikte olması, spermin yumurtaya ulaşması için kat etmesi gereken yolda yani rahim içerisinde bir tıkanıklık olmaması gibi koşullar da önem taşıyor. Bir anlamda çocuk nasıl yapılır sorusunun sadece ‘cinsel ilişkiye girmek’ şeklinde basite indirgenmemesi gerekir de diyebiliriz. Bu ve benzeri koşulların mevcut olmaması nedeniyle günümüzde çok sayıda çift bebek sahibi olmak istediği halde bunu başaramıyor.

Elbette bebek nasıl yapılır konusu kapsamında korunma yöntemlerinden de söz etmek gerekiyor. Cinsel ilişkinin herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulanmadan yaşanması durumunda hamilelik riski de ortaya çıkar ve çocuk nasıl yapılır konusu da gündeme gelebilir.

Ancak korunma yöntemlerinin uygulanması durumunda hamilelik riski yüksek oranda ortadan kalkar. ‘Yüksek oranda’ diyoruz çünkü doğum kontrol yöntemleri hamilelik olasılığını % 100 ortadan kaldırmaz. Sadece % 98 gibi çok yüksek oranlarda hamileliği önler. Günümüzde pek çok farklı doğum kontrol yöntemi uygulanabiliyor.

Hamilelik Planlaması

Hamilelik planlaması olmayanlar istenmeyen gebelikleri önlemek amacıyla doğum kontrol yöntemlerini uygulamalıdır. Kondom, doğum kontrol hapı kullanıma, spiral, en yaygın şekilde tercih edilen doğum kontrol yöntemleridir. Eğer çiftler bebek sahibi olmak istemiyorsa çocuk nasıl yapılır konusunda daha önce belirttiğimiz gibi kadın ve erkek üreme hücrelerinin buluşmasını önlemelidir. Bu da doğum kontrol yöntemleri ile mümkün olabilir.

Dışarı boşalma çocuk nasıl yapılır konusu kapsamında merak edilen kavramlardan biri oluyor. Erkeğin boşalmadan hemen önce penisini vajinadan çıkarması ve meninin vajina dışına boşalması, halk arasında ‘dışarı boşalma’ ya da ‘geri çekme’ gibi isimlerle adlandırılıyor. Ancak tıpta bu bir doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilmez. Çünkü geri çekme yöntemi gebeliği önleyebilen bir yöntem değildir.

Çin takvimi ile cinsiyet nasıl hesaplanır? merak ediyorsanız hemen tıklayın:
Tıkla –> Çin takvimi cinsiyet hesaplama

Erkek Bebek Nasıl Yapılır?

Bazı kültürlerde bebeğin cinsiyetini annenin belirlediği düşünülse de bu bilgi doğru değildir. Bu nedenle bebek nasıl yapılır konusu kadar erkek bebek ya da kız bebek nasıl yapılır konusu da önem taşıyor. kadınların genetik yapısı 46XX, erkeğin genetik yapısı ise 46XY şeklindedir. Erkeğin sperm hücrelerinin bazılarında X, bazılarında ise Y kromozomu bulunur. Kız çocuk nasıl yapılır sorusunun yanıtı X, erkek çocuk nasıl yapılır sorusunun yanıtı da Y kromozomu ile ilgilidir.

İşte bu noktada bebek nasıl yapılır konusunda aktardığımız döllenmenin hangi kromozomu taşıyan sperm hücresi tarafından gerçekleştirildiği devreye giriyor. Yumurtayı X kromozomu taşıyan sperm hücresi döllerse bebek kız, Y kromozomu taşıyan sperm hücresi döllerse bebek erkek olur. Bu ise erkeğin ya da kadının elinde olan bir durum değildir. Yani erkek çocuk nasıl yapılır ya da yumurtayı Y kromozomu taşıyan spermin döllemesi nasıl sağlanır sorusunun tıbben bir tarif içeren yanıtı yok.

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.babycenter.com/getting-pregnant-sex

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

CategoryGebelik
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın