Kızlık zarı dikimi herhangi bir nedenle bekâretini kaybetmiş olan kadınların talep ettiği bir ameliyattır. Kızlık zarı dikimi ameliyatı özellikle de evlenmeden önce bir ya da birden çok cinsel birliktelik yaşayan ve toplumsal baskılardan dolayı ilk gece kanaması yaşayamamaktan endişe eden kadınlar tarafından tercih edilir.

Kızlık zarı vajinanın 1-2 santim kadar gerisinde yer alan ve farklı yapıları, farklı şekilleri olan bir dokudur. Kızlık zarının görevi rahmi dış etkenlerden korumaktır ve sanıldığı gibi vajen girişi kızlık zarı ile kapalı değildir. Kızlık zarı hakkında bilinen yanlışların en temeli vajen genişliği ve darlığı ile alakalıdır.

Vajina girişi dar olan kadınlarda, kızlık zarı kanaması daha fazla olur. Ancak bazı kızlık zarı türleri, vajina girişini tam olarak kaplamaz ve bu nedenle de ilk cinsel ilişkide kanama olamayabilir. Halk arasında kızlık zarının esnek olarak tabir edilen şey aslında kızlık zarının vajen girişini tamamen kapatmaması durumudur.

Nadiren de olsa bazı kadınlarda tamamen kapalı kızlık zarı tipi görülür. Tamamen kapalı kızlık zarı olan kadınlarda, kızlık kanaması hiçbir şekilde meydana gelmez. Bu durumda zar tabaka ancak ufak bir cerrahi ile açılabilir.

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

Kızlık zarı dikimi ameliyatı hymenoplasti olarak da adlandırılır. Kızlık zarı dikimi yapan doktorlar jinekolog hekimlerdir. Kızlık zarı dikimi yöntemleri geçici ve kalıcı olmak üzere 2 farklı türde yapılır. Her iki türün de farklı avantajları ve dezavantajları vardır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi genelde evlenmeden önce cinsel ilişki yaşamış olan ve ilk gece kanaması olmaması için yapılan basit bir cerrahi müdahaledir. Geçici kızlık zarı dikimi, evlenmeden kısa süre önce yapılır ve ilk cinsel ilişkide kanama meydana gelir. Kızlık zarı ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenlere uyulması durumunda herhangi bir sorun ile karşılaşılması beklenmez.

Kızlık zarı işlevi olan bir doku değildir ancak toplum içerisinde bu konu oldukça hassas yaklaşılan ve genç kadınların tüm hayatını etkileyebilecek kadar öneme sahiptir. Kızlık zarı ameliyatı gizliliği de oldukça önemlidir. Bu operasyonu olmaya karar verdiğinizde işlemin yapılacağı merkez, klinik ya da hastanenin güvenirliği konusunda emin olmalısınız. Gizli kızlık zarı dikimi yapan yerler bu konuda son derece hassas bir politika izleyerek kişisel tüm haklarınızı saklı tutar.

Geçici kızlık zarı evlenmeden 3-4 önce yapılabilen bir ameliyattır ve işlem esnasında vajina içinde kızlık zarı yırtılmasından arta kalan dokular dikiş ile birleştirilir. Yeniden yapılandırılan kızlık zarı da ilk cinsel birliktelikte yırtılarak kanama yapar.

Basit bir işlem olan kızlık zarı dikimi süresi 15 dakika kadar kısa sürer ve işlem esnasında lokal anestezi ile vajina girişi uyuşturulur. Kızlık zarı dikiminden sonraki 3-4 gün içerisinde cinsel ilişki olmaz ise kanama meydana gelmeyebilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı, geçici kızlık zarı gibi evlenmeden ya da cinsel birliktelik yaşanmadan hemen önce yapılması zorunlu olmayan bir kızlık zarı ameliyatı türüdür. Kalıcı kızlık zarı ameliyatı sonrasında ilk cinsel birliktelik ne zaman olursa olsun kızlık zarı kanaması meydana gelir. Genital estetik ameliyatları arasında yer alan kalıcı kızlık zarı ameliyatı ile yapay bir kızlık zarı oluşturulur ve vajen girişine dikiş atılarak sabitlenir. Bu yöntemde kızlık zarı kanaması görülmesi ihtimali %100’dür.

Evliliği ya da cinsel ilişkiye çok uzun süre sonra düşünen kadınlar tarafından tercih edilen bu yöntem flep yöntemi olarak da bilinir. Flep yöntemi esasında bir doku naklidir. Vajinanın arka duvarından kaldırılan doku parçası, yapay kızlık zarı yerine geçtiğinden bu işleme flep ile kızlık zarı dikimi ameliyatı denir.

Kızlık zarı, vajinanın yaklaşık 2 cm kadar içerisinde bulunan bir zar dokudur. Kızlık zarı, penisin bu bölgeden geçerek rahim içine girmesi ile yırtılır ve kanama oluşur.

İlk gece kanasının rengi normal bir kanama ile aynıdır. Bunun nedeni kanamanın, kılcal damarların hasar görmesi sonucu meydana gelmesidir. Vajinada genişleme varsa flep yöntemi uygulanırken vajina daraltma işlemi de yapılabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Belli Olur Mu?

Kızlık zarının dikildiği ilişki sırasında ya da gözle bakılarak anlaşılması mümkün olan bir yapı değildir. Kızlık zarının dikildiğini ancak ve ancak uzman bir jinekolog anlayabilir. Flep yöntemi ile kızlık ameliyatı ortalama 30 dakika kadar sürer ve hastanın isteğine göre lokal anestezi ya da sedasyonlu anestezi ile yapılır. İşlem sonrası günlük rutine hemen dönülebilmektedir.

Kızlık Zarı Dikiminden Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kızlık zarı dikiminden sonra dikkatli olunmalı ve doktorun vereceği önerilerin her birini yerine getirmeniz gerek sağlığınızın korunması gerekse de işlem sonrasında istenmeyen bir durumla karşılaşmamanız için önemlidir.  Kızlık zarı dikme ameliyatı sonrası verilen ilaçların düzenli kullanmalı, doktorunuzun vereceği tarihlerde düzenli olarak kontrollere gitmeli ve pansumanların düzenli olarak yapılmasını sağlamalısınız. Tüm bu önlemler, sizi ameliyat sonrası enfeksiyon riskinden korumak içindir.

İşlem sonrasındaki özellikle ilk 1 hafta bisiklete, motosiklete binilmemeli, jimnastik yapılıyorsa kısa süre ara verilmeli ve havuz, deniz ya da hamam gibi ortak kullanımlı ıslak alanlara girilmemelidir. Aynı zamanda oturarak duş alışkanlığınız varsa enfeksiyon riski geçene kadar ayakta duş almalısınız.

Banyo yaparken de ve tuvalet temizliğinde de önden arkaya doğru temizlik yapılmalı, temizlik için sadece ılık su kullanılmalı, sonrasında da bölge kurutulmalıdır.

Lazerle Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

Lazerle kızlık zarı dikme ameliyatı, yaklaşık 30 dakika süren bir ameliyattır. Sedasyonlu anestezi altında yapılan bir işlem olan lazer ile kızlık zarı ameliyatı diğer yöntemlere göre belli avantajları olan bir yöntemdir.

Lazer ile yapılan kızlık zarı ameliyatı esnasında kanama riski diğer iki yönteme göre daha düşüktür. İşlem esnasında vajina daraltma da yapılabilmektedir. İşlem sonrası iyileşme sürecini de kısaltan lazer teknolojisi ile hastalar çok daha kısa sürede ameliyat sonrası komplikasyonları yaşar.

İşlem esnasında lazerle, vajina içinde yer alan doku kaldırılarak yapay kızlık zarı oluşturulur. Kanama daha az olur bu da hastanın çok daha kısa sürede iyileşmesi için oldukça önemli bir ayrıntıdır. ancak sanıldığının aksine lazerle kızlık zarı ameliyatı esnasında kullanılan lazer teknolojisi dikiş atmaya değil kesi açmaya yardımcı olur.

Kızlık zarı zedelenmesi nasıl olur?

Detaylı bilgi için bize ulaşın:

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın