Kadınlarda Sancılı Adet

Kadınlarda sancılı adet

Kadınlarda Sancılı Adet

Kadınlarda sancılı adet, yani adet kanaması sırasında kadınların şiddetli ağrı yaşaması durumuna tıp dilinde “dismenore” adı verilir. Adet sancısı alt karın bölgesinde ve de özellikle kasık bölgesinde başlayıp bel, sırt ve bacaklara kadar da yayılabilir. Hatta çok daha ileri durumlarda halsizlik ve kusmaya kadar da görülen zorlayıcı durumlar olmaktadır.

Kadınlarda sancılı adet yaşama şikayetleri oldukça fazla görülmektedir. Ergenlikte ilk adet kanamasından itibaren her bünyede farklılıklar gösteren bu süreç, maalesef genellikle ortak bir nokta olan sancılı adet olma konusunda kadınları bir araya getirir. Bu sancılı adet olmanın nedeni tıbbi olarak, rahim içi kasılmaları olarak gösterilir. Bu ağrıların yaşam şeklini çok fazla etkilemediği söylense de bazı durumlarda ciddi sorunlar yaratacak kadar çok yaşanıyor olabilir. Genellikle doktorun önereceği ağrı kesiciler ile giderilir ama daha ileri derecede ağrılarda doktor muayenesi ve farklı tedaviler belirlenmesi şart olmaktadır.

Adet Sancılarının Nedenleri

Kadınlarda sancılı adet nedenleri

Adet sancısının nedeni, meydana gelen adet kanamasının rahimden dışarı atılması için oluşan rahim içi kasılmalar ve rahimdeki kan dolaşımının önemli miktarda azalmasıdır. Bu dönemde rahim içinden salgılanan “prostaglandin” adı verilen maddeler sinir uçlarını uyararak, vücutta o bölgede ciddi ağrı hissedilmesine sebep olmaktadır. Prostaglandin maddesi vucüdumuzdaki pek çok dokuda bulunan ağrı hissettiren savunucu maddeleridir. Bazı durumlarda rahim içinde toplanan kanamanın dışarı atılırken geçmesi gereken yol, normal halden daha dar olabilir ya da rahim ters pozisyonda olmasından dolayı toplanan kanama kolayca dışarı atılamaz. Bu durumlarda rahmin kasılarak kanı dışarıya atmaya çalışması da ciddi ağrıya neden olmaktadır.

Adet kanaması ile yaşanan ağrı genellikle adet başlamadan bir gün önce başlar. Adetin özellikle ilk günü çok şiddetlidir ve en çok 2-3 gün sürer. Bazı durumlarda adetin son günü bile ağrı yaşanabilir. Adet sancısı olan kadınlarda aynı zamanda bulantı, baş ağrısı, kabızlık veya ishal gibi yakınmalar da izlenebilir. Bütün metabolizma etkilenmektedir.
Çok ileri derecede sancılı adet yaşanması çok fazla görülmese de, bu ağrı şekilleri çok farklı gelişebilir ve kesinlikle müdahale edilmesi gerekir. Regl ile başlayan ağrıların şiddeti çok fazla olabilir ve bu ağrılar kişinin yaşamını olumsuz şekilde etkileyebilir.

Adet döneminde kadınların rahim kasılması genelde adet sancısı olarak adlandırılır. Rahmin kasılma amacı dökülen rahmin iç duvar zarının adet dönemi ile yenilenmesi sürecinde, rahim içinde biriken kanamanın dışarı atılması için çaba sarf etmesidir.

Endometriozis

Kadınlarda sancılı adet olmasına neden olan en önemli durumlardan biri endometriozisdir. Bu durum kısırlığa kadar ilerleyecek bir sorundur. Genellikle endometriozis yaşayan bir hastanın tedavi olduktan sonra gebe kalma şansı olsa da, tıbbi olarak önlem alınmalıdır. Endometriozis ergenlikte değil ama daha ileri yaşlarda görülmektedir. Ancak tedavi kesinlikle geciktirilmemelidir.

Rahim Ağzında İltihap Olması

Bir diğer olasılık da rahim ağzında meydana gelen iltihabi hastalıklardır. Bu hastalıklar da adet döneminin sancılı geçmesine neden olmaktadır. Tedavi edilmeden sancılar geçmeyecektir. En kısa sürede bir Kadın doğum doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık Kistleri

Kadınlarda sancılı adet yaşanmasının bir diğer nedeni de yumurtalıklarda oluşan kistlerdir. Özellikle çikolata kistleri çok fazla sancıya neden olmaktadır. Bu kistler tedavi edilmeden adet sancılarından kurtulmak mümkün olmayacaktır. Muayene bulgularına göre adet düzenleyici amaçlı olarak doğum kontrol hapları ile tedavi başlamalıdır. Bu haplar sayesinde adet sancısı da yaşanmayacaktır.
Eğer jinekolojik muayene sırasında adet sancısına yol açan bir bulguya rastlanılmış ise ilk olarak bu mevcut bulgunun ortadan kaldırılması gerekir. Tedavide başarılı olabilmek için son derece önemli bir durumdur.

Eğer yapılan jinekolojik muayenelerde herhangi bir sorun çıkmamış ise, hastaya uygulanacak ilk tedavi ağrı kesici ilaç tedavisidir. Adet kanaması başlamadan bir iki gün önce ağrı kesici içilmeye başlanmalıdır. Ancak ağrı kesici haplar da adet sancısını ortadan kaldırmak için yeterli cevap vermiyorsa, doğum kontrol hapları ile tedavi aşamasına geçilmelidir.

Tüm bu belirtilen farklı tedavi yöntemlerine rağmen adet sancısı yine de kesilmemişse, bu durumun altında yatan hastalığı kesinlikle saptamak gereklidir. Bu amaçla laparoskopi uygulanarak karın içi organlar detaylı olarak izlenebilir ve bu sırada eğer gerekli görülürse bir takım cerrahi müdahalaler yapılarak şikayetlerin giderilmesi için harekete geçilir.

 

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer yazılarımız:

Erken adet görme nedenleri
Adet ağrısı neden olur?
Sigaranın kadınlar üzerindeki etkisi

Detaylı bilgi için İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz.

dr.ismetyildirim@hotmail.com
0532 325 30 08

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Deri altı implant

Deri Altı İmplant (Doğum Kontrol Çubuğu) Nedir?

Deri altı implant cilt altına bir aparat yerleştirilmesi yolu ile uygulanan bir doğum kontrol yöntemidir. Son yıllarda …

Düşük yapmak

Düşük Yapmak Ne Demek? Nasıl Anlaşılır?

Düşük yapmak en genel tanımıyla gebeliğin 20. haftasından önce çeşitli nedenlere bağlı olarak fetüsün kaybedilmesidir. …

Kadın üreme organları

Kadın Üreme Organları Nelerdir?

Kadın üreme organları içte yer alanlar ve dışta yer alanlar şeklinde 2 farklı grupta değerlendirilir. Genital iç …