Doğum kontrol hapı

Doğum kontrol hapı tüm dünya genelinde 140 milyondan fazla sayıda kadın tarafından kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. 1960 yılından bu yana kullanılan doğum kontrol hapları, kadınların fizyolojisinde bazı küçük değişiklikler yapıyor ve bu sayede gebelik oluşmasını çok büyük oranda engelliyor.

OKS yani oral kontraseptif haplar içerdiği hormonlar sayesinde yumurtlamayı durduruyor. Rahim ağzı salgısı olan servikal mukusun yoğunluğunu artırıyor ve bu sayede sperm hücrelerinin rahim içerisine geçişini de önlemiş oluyor. Kadın ve erkek üreme hücrelerinin buluşmasını önlediğinden döllenme meydana gelemiyor ve sonuç olarak gebelik tablosu ortaya çıkmıyor.

Ancak gebelikten korunma hapı konusunda oldukça önemli bir noktanın altı çizilmelidir. Hiçbir doğum kontrol yöntemi gebeliğe karşı % 100 koruma sağlamaz. Dolayısıyla bu hapların kullanımının da asla gebelik oluşmayacağı anlamına gelmediğinin bilinmesi gerekiyor.

Her ne kadar koruyuculuk oranı % 98’lere kadar ulaşabilen bir doğum kontrol yöntemi olsa da gebelik riski yine de mevcuttur. Bu nedenle adet gecikmesi gibi önemli gebelik belirtileri ortaya çıktığında, doğum kontrol hapı kullanıyor olsanız bile mutlaka gebelik testi yaptırmalısınız. Özellikle düzenli kullanım çok büyük önem taşıyor. Yapılan araştırmalar, bu hapları düzenli olarak kullanmayan, sıklıkla hap almayı unutan kadınlarda gebelik oluşma ihtimalinin daha yüksek olduğu anlaşıldı.

Ertesi gün hapı ne işe yarar?
Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/ertesi-gun-hapi

Doğum Kontrol Hapları Nelerdir?

Doğum kontrol hapları nelerdir

Etkin bir şekilde gebeliği önleyebilmesi için gebelikten korunma hapı her gün aynı saatte alınmalıdır. Gelişigüzel alınması durumunda bu hapların gebeliği önleme başarısının düşeceğinin ve dolayısıyla gebelik riskinin de artacağının bilinmesi gerekiyor. Genellikle ihtimalini ortadan kaldırma amaçlı kullanılıyor olsa da bu haplar farklı tedavilerde de tercih edilebiliyor. Örneğin polikistik over sendromu, endometriozis, adet olamama ya da aşırı ağrılı adet dönemleri yaşama, premenstrüel sendrom, adet kanamasının aşırı miktarda olması, akne tedavisi gibi çeşitli durumlarda da bu haplardan faydalanılabiliyor.

Ülkemizde yaygın şekilde kullanılan doğum kontrol hapı örneklerini de şu şekilde listelemek mümkün:

Yasmin

21 günlük tablet formunda kullanıma sunulan Yasmin, sivilce, ödem ya da sebore gibi sorunların tedavisinde de tercih edilebiliyor. Ancak bu hapın etinil estradiol ve drospirenon maddelerine alerjisi olanlar tarafından kullanılmaması gerekiyor.

Yazz

Bu hap 24+4 olmak üzere toplamda 28 tabletten oluşuyor. Son 4 hap hormon içermez. Yan etkilerinin oldukça hafif olmasıyla ön plana çıkan doğum kontrol haplarından biridir.

Microgynon

Fiyatının düşük olmasıyla bilinen bu hap 21 tabletten oluşuyor. Etinil estradiol ve levonorjestrelere alerjisi olanlar tarafından bu hapın kullanılmaması gerekiyor.

Diane 35

Akne ve aşırı tüylenme tedavisinde de kullanılan bu hap yine yan etkileri az olan ve kullanıcıların şikayetlerinin minimum düzeyde olduğu doğum kontrol haplarından biridir.

Reginon

Etken maddesi gestoden ve etinilestradiol olan bu doğum kontrol hapı da yaygın bir şekilde kullanılan ve gebeliğe karşı yüksek oranda koruma sunan ilaçlardan biridir.

Ginera

Bu ilacın da etken maddeleri gestoden ve etinilestradiol olduğundan bu maddelere alerjisi olanların kullanmaması gerekir.

Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/zevk-suyu

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri

Doğum kontrol hapı zararları

Öncelikle halk arasında yanlış bilinen bazı unsurlara değinmek gerekiyor. Kullanılan doğum kontrol hapı hangisi olursa olsun, cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemez. Bu hapların tamamı sadece gebelik olasılığını en aza indirgeme üzerine formüle edilmiş olan ilaçlardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önleyen bir doğum kontrol hapı bulunmuyor.

Aynı zamanda gebelikten korunma hapı kısırlığa yol açmaz. Maalesef halk arasında bu inanışın son derece yaygın olduğunu gözlemliyoruz ancak söz konusu hapların kısırlığa yol açması ihtimaller dahilinde değildir. Hapların kullanımı bırakıldıktan sonra 1 ay ila 2 ay içerisinde adet döngüsü normale döner ve bu sayede doğurganlık yeniden kazanılmış olur. Bu haplar kişinin doğurganlık seviyesinde bir artışa ya da azalmaya neden olmayacağının bilinmesinde fayda var.

Toplumda gebelikten korunma hapı ile kanser arasında da bir bağ kurulabiliyor. Fakat bu haplar kansere neden olmaz. Aksine bu hapların kullanımının yumurtalık, endometrium ve kolon kanserine karşı koruma etkisinin olduğu biliniyor. OKS yani doğum kontrol hapları yumurtalık kanseri riskini % 40 dolaylarında azaltıyor.

Aynı zamanda endometrium kanseri riskini de % 30 düzeyinde, kolorektal kanseri riskini de % 15 düzeyinde azalttığı biliniyor. Ancak elbette tüm ilaçlar gibi doğum kontrol hapı da bazı yan etkilere sahiptir. Yaygın şekilde görülen yan etkileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Baş ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Çarpıntı
  • Göz sorunları
  • Bacaklarda hafif ödem olması
  • Vajinal kuruluk
  • Tüylenmede artış
  • Kilo artışı
  • Göğüslerde hassasiyet olması

Bu yan etkilerin görülme oranının düşük olduğunu ve özellikle ilk birkaç hafta sonrasında baş ağrısı ya da mide bulantısı gibi yan etkilerin kendiliğinden ortadan kalktığını belirtebiliriz. Yan etkilerin devam etmesi ya da spesifik bazı yan etkilerin ortaya çıkması durumunda mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz. Ayrıca kullanılan doğum kontrol hapı çeşidine bağlı olarak bu listede yer almayan, daha farklı yan etkilerin de ortaya çıkabileceğini belirtelim.

Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/cocuk-nasil-yapilir

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar?

Hangi doğum kontrol hapı tercih edilmiş olursa olsun ilk kutudan itibaren gebelik riskine karşı koruma sağlar. Ancak koruyuculuğunun hemen başlaması için hapların kesinlikle düzenli olarak kullanılması ve her gün aynı saatte alınması gerektiğinin unutulmaması gerekiyor.

Aynı zamanda bazı hapların etkisini göstermesi için birkaç gün beklemek gerekebiliyor. Bu süre zarfında kondom kullanımı gibi alternatif doğum kontrol yöntemleri tercih edilebilir. Kullanacağınız gebelikten korunma hapı prospektüsünü mutlaka okumalısınız. Prospektüs içerisinde hapın ne zaman koruma sağlamaya başlayacağı bilgisine ulaşabilirsiniz.

En İyi Doğum Kontrol Hapı Hangisidir?

En iyi doğum kontrol hapı

Öncelikle gebelikten korunma hapı seçenekleri arasından herhangi birini ‘en iyi’ şeklinde nitelemek doğru olmaz. Çünkü kadın hastalıkları ve doğum uzmanları kadınların yaşına, kilosuna, sağlık durumuna, adet düzenine ve tıbbi geçmişine dikkat ederek en uygun doğum kontrol hapını önerir. Sizin için ‘en iyi’ olan hap bir başka kadın için ‘en iyi’ olmayabilir.

Dolayısıyla bu konuda doktorunuzun önerisini dikkate almanızda fayda olacaktır. Size en uygun doğum kontrol hapının hangisi olduğu konusunda mutlaka doktorunuza danışmalı ve asla gelişigüzel doğum kontrol hapı seçimi yapmamalısınız.

Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/yumurtlama-donemi-hesaplama

Doğum Kontrol Hapı Fiyatları 2020

Günümüzde doğum kontrol hapı fiyatlarının gayet makul seviyede olduğunu belirtmek gerekiyor. Fiyat konusunda net bir rakamdan söz etmek ise doğru olmaz. Çünkü bu haplar farklı ilaç firmaları tarafından üretiliyor ve dolayısıyla piyasaya da farklı fiyatlarla sunuluyor. Ancak genel olarak bakıldığında fiyatların bütçeleri zorlayacak rakamlara tekabül etmediğini de rahatlıkla belirtebiliriz.

Hangi Hormonları İçerir?

Piyasada kullanıma sunulan doğum kontrol hapı çeşitleri östrojen ve progesteron hormonları içeriyor. Bu hormonlar vücutta bazı değişimlere yol açıyor ve bu değişimler de yumurtaların yumurtalıklardan çıkmasını engelliyor. Aynı zamanda rahim ağzı akıntısında da minimal bazda değişimlere neden oluyor ve bu da erkek üreme hücrelerinin geçişini engelliyor. Gebelik planlaması durumunda hapların kullanımının bırakılması yeterli oluyor. Herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek kalmadan kadınlar doğurganlıklarını yeniden kazanabiliyor.

Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/cin-takvimi-cinsiyet-hesaplama

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

CategoryGebelik
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın