cinsel ilişki olmadan hamile kalınır mı

Cinsel ilişki olmadan hamile kalma konusunda tüm kadınların bilgi sahibi olması gerekiyor. Özellikle istenmeyen gebelik söz konusu olduğunda, doğru bilgilere sahip olmanın daha fazla önem taşıdığını söyleyebiliriz. Cinsel ilişki yaşanmadığı halde hamile kalan kadınlar olduğu pek çok kişinin kulağına gelmiştir. Genellikle bu duruma inanılmaz ve bir şehir efsanesi olarak yorumlanır. Oysa tıbben böyle bir durumun mümkün olduğunu açıkça ifade edebiliriz. Hamilelikten korunmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini, sürtünme ile hamile kalmanın mümkün olup olmadığını ve benzer konuları da ele alacağız. Öncesinde ise cinsel ilişki yaşanmadan hamile kalma konusunu daha detaylı bir şekilde irdeleyelim.

Cinsel Birleşme Olmadan Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Öncelikle cinsel ilişki olmadan hamile kalma ihtimalinin elbette düşük olduğunu belirterek başlayalım. Ancak imkansız da değildir. Cinsel birleşme meydana gelmemiş olsa bile sperm hücreleri yani erkek üreme hücreleri vajinaya girebilir. Bu durumda erkek ve kadın üreme hücrelerinin buluşması ve dolayısıyla döllenmenin meydana gelmesi de mümkün olabiliyor. Bu durumun teknik anlamda nasıl mümkün olabildiğini anlamak için öncelikle gebeliğin nasıl gerçekleştiğini de bilmek gerekiyor.

Gebeliğin oluşması için erkek üreme hücreleri olan spermin, kadın üreme hücreleri olan yumurta ile fallop tüplerinde buluşmasına ihtiyaç duyulur. Bu buluşmada döllenme meydana gelir ve döllenen yumurta da ilerleyerek rahim içi tabakaya tutunur. Bu sayede gebelik de meydana gelmiş olur. Penis ile vajinanın birleştiği cinsel ilişkide meni rahim ağzına daha yakın bir yerde olur. Bu sayede yumurtanın döllenmesi için milyonlarca sperm harekete geçer. Ancak cinsel birleşme olmadan da sperm hücrelerinin yumurtaya ulaşması mümkün olabiliyor.

Elbette hamileliğin ortaya çıkabilmesi için bazı koşulların da mümkün olması gerekiyor. Örneğin yumurtanın döllenme için yeterli olgunluğa ulaşması gerekir. Aynı zamanda döllenme sonrasında döllenen yumurtanın rahme tutunması koşulu da gereklidir. Bu nedenle her cinsel birleşmede % 100 gebelik oluşacağından asla söz edemeyiz. Sadece ihtimallerin bulunduğunu ifade etmek gerekir. Kadınlarda yumurtalama dönemlerinde servikal mukus inceliyor. Bu incelme sayesinde sperm hücreleri çok daha rahat bir biçimde yüzebiliyor. Ayrıca erkeklerde boşalma meydana gelmeden de zevk suyu üretimi olabiliyor ve zevk suyunda da sperm hücreleri bulunuyor. Bu durum da cinsel ilişki olmadan hamile kalma konusunu açıklayan hususlardan biridir.

Bir mililitre meni içerisinde 15 ile 200 milyon arasında değişen sayıda sperm bulunuyor. Bu konuda şimdiye dek çok sayıda araştırma yapıldı ve bu araştırmalar neticesinde erkeklerin yaklaşık % 17’sinde, zevk suyunda aktif spermlerin olduğu tespit edildi. Dolayısıyla meni ya da zevk suyunun kadınlarda vajinal bölge ile temas etmesi durumunda da gebelik ihtimali ortaya çıkıyor. Elbette bu ihtimalin oldukça düşük seviyede bulunduğunu hatırlatalım.

Bakireyken Hamile Kalınır Mı?

bakireyken hamile kalınır mı

Kadınlar bakireyken de cinsel ilişki olmadan hamile kalma olasılığına sahiptir. Cinsel birleşme meydana gelmese de cinsel aktivite sırasında spermin vajina bölgesinin yakınlarına temas etmesi, gebelik ihtimalini de ortaya çıkarıyor. Dolayısıyla istenmeyen bir gebelik söz konusu ise bu tür cinsel aktivitelerde de mutlaka doğum kontrol yöntemlerinin uygulanması gereklidir. Günümüzde bu yolla çok sayıda bakire kadının hamile kalabildiğini belirtmemiz gerekiyor. Hymen dokusu yani kızlık zarı gebeliğe karşı koruyucu etkisi olan bir doku değildir. Bu zarın orta kısmında bir delik bulunur ve erkek üreme hücreleri yani sperm hücreleri bakire olunsa da bu bölümden geçerek yumurtaya ulaşabilir.

Cinsel İlişki Olmadan Nasıl Hamile Kalınır?

Elbette cinsel ilişki olmadan hamile kalma konusunda yardımcı üreme tekniklerinden de söz etmek gerekiyor. Çünkü yardımcı üreme teknikleri sayesinde artık cinsel ilişkiye girmeden de gebelik elde edilmesi mümkündür. Bu teknikler arasında sıklıkla tercih edilenlerin başında aşılama geliyor. Bununla birlikte başarı oranı son derece yüksek olan tüp bebek tedavisiyle de cinsel ilişki olmadan hamile kalınması mümkün olabilir. Kimi zaman çiftlerin cinsel ilişkiye girmesi bazı nedenlerle mümkün olmayabiliyor. Bu durumda da tüp bebek tedavisi gibi yöntemler yardımı ile hamilelik elde edilebilir.

Ne Zaman Hamilelik Testi Yapılır?

ne zaman hamilelik testi yaptırılır

Öncelikle gebelik testi yapılması için bir süre beklenmesi gerektiğini belirtmeliyiz. Adet döneminin gelmiş olmasına karşın kanama henüz başlamadıysa, herhangi bir eczaneden kolaylıkla satın alabileceğiniz gebelik testini yapabilirsiniz. Bu arada gebelik belirtileri hakkında da fikir sahibi olmakta fayda var. Bu belirtileri kısaca gözden geçirelim:

  • Göğüslerde hassasiyet
  • Sıklıkla idrara çıkma
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Yorgun hissetme
  • Kabızlık
  • Ağızda metalik bir tat
  • Baş dönmesi
  • Kokulara karşı hassasiyet

Ancak bu belirtilerin tümü gebeliğin oluşması ile birlikte yaşanmaz. Dolayısıyla istenmeyen gebelik söz konusu ise bu belirtileri yaşamayı beklemeden gebelik testi yapılması, pozitif çıkması durumunda da kürtaj için randevu alınması gerekir.

Evde uygulanan ve idrar numunesi ile yapılan gebelik testlerinin erken dönemde doğru sonucu vermesi pek mümkün olmaz. Bir süre beklemek ve testi yeniden yapmak çok daha doğru bir netice almanızı sağlayacaktır. Adet gecikmesinin 3- 4 gün olması durumunda eğer gebelik mevcutsa idrarda hCG miktarı artar ve buna bağlı olarak da testten doğru sonucu alma ihtimaliniz de yükselir. Kanda yapılan gebelik testinde ise daha erken dönemde sonuç almanız mümkün olur. Ancak kanda gebelik testinin yapılabilmesi için de beklenen adet döneminin birkaç gün geçmiş olması gereklidir.

Göz atın –> Gebelik Tespiti

Sürtünme Yoluyla Hamilelik Mümkün Mü?

Bu soruya net bir yanıt vermek pek mümkün değildir. Sadece sürtünme aktivitesi ile cinsel ilişki olmadan hamile kalma söz konusu olmaz. Ancak sürtünme sırasında ya da sonrasında meninin ya da zevk suyunun vajina ile temas etmesi durumunda gebelik ihtimali de doğar. Çünkü bu durumda sperm hücreleri vajinadan rahme ulaşabilir ve döllenmenin meydana gelmesinin önündeki ilk engel de aşılmış olur.

İlginizi çekebilir –> Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar

Hamilelikten Korunma

Sonuç olarak cinsel birleşme meydana gelmeden de gebe kalma ihtimali mevcut olduğundan kadınların bu ihtimali göz önünde bulundurması gerekiyor. En kısa zamanda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşerek size en uygun doğum kontrol yönteminin belirlenmesini sağlayabilirsiniz. Doğum kontrol yöntemleri gebelik oluşma riskini minimum seviyeye çeker. Doğum kontrol yöntemi dendiğinde akla genellikle doğum kontrol hapları geliyor. Ancak alternatif yöntemlerin de olduğunu unutmamalısınız. Spiral, kondom ya da implant gibi seçenekler doktorunuz ile birlikte değerlendirebileceğiniz diğer doğum kontrol seçenekleridir. Özellikle kondom kullanımı cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da koruduğu için sıklıkla tercih edilen bir seçenek oluyor.

Cinsel birleşme olmasa da cinsel bölgenin teması, bazı hastalıkların bulaşması için yeterlidir. Bunu önlemek için de kondom kullanımı tercih edilebilir. Gebelikten korunmak için takvim yöntemini uygulamak ya da geri çekme gibi seçenekleri değerlendirmek pek başarı sağlamıyor. Bu yöntemleri uyguladığı halde hamile kalan çok sayıda kadın bulunuyor. Böyle bir yöntemi tercih etmeniz durumunda gebelik riskinin halen mevcut olduğunu da bilmelisiniz. Bu nedenle gebelik planlamanız yoksa yani hamile kalmayı düşünmüyorsanız, istemiyorsanız etkin ve gerçek bir doğum kontrol yöntemine yönelmelisiniz. Bu konuda sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Kolay Hamile Kalma Yöntemi

CategoryGebelik
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın