Çikolata kisti

Çikolata Kisti (Endometrium) rahim iç zarına verilen addır ve sağlıklı bir kadında her ay adet döneminde kanama ile birlikte dışarı atılır. Endometrium tabakasını oluşturan hücreler karın boşluğunda, yumurtalıklarda veya vücudun herhangi bir yerinde yani rahim dışına çıkar ve buralarda nohut benzeri nodüller oluşturursa bu hastalığa endometriozis adı verilir.

Endometrium hücreleri normal şartlarda sadece rahim içinde bulunur ve gebelik oluşması ihtimalinden karşın her ay rahim içini hazırlar. Döllenme olmadığı takdirde de adet kanaması ile birlikte her ay dışarı dökülür. Endometrium hücrelerinin rahim dışında büyümesi sonucunda nodüller içinde koyu renkli eskimiş kan birikir. Hastalığın çikolata kisti olarak adlandırılması da bu yüzdendir. Basit folikül kisteler gibi adet dönemi ile birlikte atılamaz ve kendiliğinden kaybolmazlar.

Çikolata kisti Türkiye’de ortalama 2 milyon kadının ortak dertlerinden biridir. Çikolata kistinden kaynaklanan karın ve kasık ağrısı kadınların yaşamını olumsuz etkilemekle birlikte interfilite yani kısırlığa neden olabiliyor.

Yumurtalıklar, yumurtlama işlevi ile ön planda olmasının yanı sıra androjen, östrojen, progesteron gibi birçok hormonun salgılanmasında çok önemli rol oynarlar. Endometriozisin yumurtalıklarda yerleşmesi hormon dengesinin de bozulmasına neden olur.

Çikolata kisti en bilindik hali ile kadın genital organlarında meydana gelen bir sağlık sorunu olsa da her zaman yerleşim yeri aynı olmayabilir. Genital bölge organlarından farklı yerlerdeki çikolata kistleri de kadınların yaşam kalitesinin düşmesini ve daha birçok sağlık sorununu beraberinde getirebilmektedir.

Çikolata Kisti Kimlerde Görülür?

Çikolata Kisti Kimlerde Görülür

Endometriozis, rahim iç tabakasını kapayan dokuya ait hücrelerin rahim dışına çıkarak burada çoğalması ve kitleleşerek kist haline dönüşmesidir. Rahim dışında gelişen çikolata kistlerinin en sık görüldüğü yerler alt karın boşluğu ya da yumurtalıklardır. Ancak bazı kadınlarda bağırsak, mesane hatta sezaryen dikişlerinde tutulum gösteren çikolata kistlerine rastlamak da mümkündür. Bu gibi genital bölge organlarından farklı yerlerdeki çikolata kistleri sık olmasa da karşımıza çıkması muhtemel bir sağlık sorunudur.

Çikolata kisti, çoğunlukla 18-45 yaş aralığında, hiç doğum yapmamış her 10 kadından 1’inde görülen bir hastalıktır. Ağrılı ve yoğun adet kanamasına neden olan endometriozis cinsel ilişki sırasında ağrı, alt karın ağrısı gibi sorunları da beraberinde getirerek kadının yaşam kalitesini azaltır.

Çikolata kisti, çoğunlukla spermin yumurta hücresini engelleyebilen bir konumda yerleşim göstermesinden dolayı kısırlık nedenleri arasında oldukça önemli role sahiptirler. Çocuk sahibi olamama şikayeti ile doktora başvuran hastaların ortalama yüzde 30 ile yüzde 50’sinde çikolata kisti tespit edilir.

Bilgin olsun –> https://www.drismetyildirim.com/rahim-agzi-kanseri

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir

Çikolata kistleri her hastada aynı belirtiyi vermez. Bunun asıl neden kistin yerleşim yeri ve boyutudur. Hatta bazı hastalar rutin kontrolleri sırasında endometriozis hastası olduklarını öğrenirler. Bu hastalarda endometriozis belirtileri görülmemiş ise ve hastanın bir yakınması yok ise kisti düzenli olarak takip etmek yeterli olmaktadır.

Ancak bazı endometriozis tanısı alan hastaların şikayetleri öylesine şiddetlidir ki acilen tedaviye başlanması gerekir. Bu hastaların en çok dile getirdikleri şikayetleri arasında karın ve kasık ağrısı, gaz, kabızlık gibi bağırsak sorunları, adet dönemin uzun ve yoğun kanamalı geçmesi, adet aralarında kanama gibi belirtileri endometriozis belirtisi olarak değerlendirilir.

Ancak bu belirtiler farklı birçok hastalığın da belirtisi olabileceğinden dolayı ayırıcı tanı için doktorunuzun yapacağı jinekolojik muayene gereklidir. Bazı hastalar farklı hastalıklardan kaynaklı sağlık sorunlarını çikolata kistinin belirtileri ile karşılaştırarak kendi kendisine tanı koymaya çalışsa da bu son derece yanlış bir davranıştır.

Genç kızlarda çikolata kisti görülmesi de nadiren de olsa karşılaştığımız bir olgudur. Özellikle genç kızların ağrılı adet görmesi normal karşılanır. Bu da uzun süre boyunca doktor kontrolünden uzak kalındığı için tanıyı geciktirir.

Çikolata kistinden bahsederken tek bir türden bahsetmek mümkün değildir. Hastalığın şiddeti, yayılma durumu ya da yayılma potansiyeli, yerleştiği bölge gibi farklı konular ele alınarak teşhis konulmalıdır. Ancak genel olarak her çikolata kistinde aşağı sayacağımız belirtilerden biri ya da birkaçı görülebilmektedir.

Çikolata Kisti (Endometrioma) Tedavisi

Endometrioma Tedavisi

Endometriozisin kalıcı ve kesin bir tedavisi yoktur. Nüks riski fazla olan bir hastalık olduğundan dolayı hiçbir hekim hastalığın tekrarlamayacağı garantisini veremez. İlaç tedavisi ile şikayetler azaltılabilse de genelde en etkili yöntem cerrahidir.

Özellikle endometriozis kaynaklı kısırlık ya da kistlerin 5 cm’den büyük olması, ca125 değerinin yüksek olması gibi durumlarda ameliyat en çok tercih edilen tedavi yöntemdir. Ancak bilinmesi gerekir sizin için en uygun tedavinin hangisi olduğuna hekiminiz karar verecektir. Ancak ameliyat öncesi yumurtalık rezervi ve yumurta kapasitesi iyi değerlendirilmelidir. Düşük geçmişi ve/veya çocuk sahibi olamama öyküsü olan kadınlarda olabildiğince ameliyattan kaçınılmalıdır.

Endometrioma ameliyatı laparoskopik yani kapalı ameliyat yöntemi ile yapılır. Bu nedenle iyileşe süresi oldukça kısadır ve hasta kısa sürede sağlığına kavuşur. Ancak yeniden belirtmek gerekir ki ameliyat dahi endometriozisin tam tedavisi konusunda garanti vermek için yeterli olamamaktadır.

İlginizi çekebilir –> https://www.drismetyildirim.com/rahim-agzinda-yara

Ağrılı Veya Yoğun Kanamalı Geçen Adet Kanamaları

Ağrılı adet görme birçok kadının ortak yakınmalarından biridir ve normal bir durumdur. Ancak adet sürecinde ağrı, adetin başlangıcındaki ilk günlerle sınırlı olmalıdır. Ağrı süresi uzunsa, kanama şiddeti fazlaysa bu durum çikolata kistinin habercisi olabilmektedir. Adet öncesi dönemde kasılma, kramp tarzı ağrılar da endometriozis belirtileri arasında yer alır.

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı

Endometriozis ileri evresinde hastaların cinsel yaşamalarını son derece olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Çikolata kisti yayılımına ve bulunduğu bölgeye göre her hastada farklı şikayetlere yol açar. Çikolata kisti adı verilen ve yaklaşık 1 ila 4 cm’lik nodüller oluşturan hastalık genital bölgede ağrı ve hassasiyet oluşturarak cinsel ilişkini ağrılı geçmesine neden olur.

Hamile Kalmada Güçlük ve İnfertilite

Hamile Kalmada Güçlük

Hamilelik oluşması için yumurtalıktan yumurta salınımın olması ve yumurtanın fallop tüpleri boyunca ilerleyerek bir sperm ile döllenerek nihayetinde de rahim duvarına yerleşmesi gerekir. Çikolata kistlerinin bu süreçteki yollardan bir ya da birkaç bölgesinde yerleşmesi yumurta ile spermin birleşmesine engel olarak kısırlığa neden olabilmektedir. Bununla birlikte çikolata kisteleri yumurta ve sperm hücrelerine zarar vererek hücre yapısının bozulmasına da sebebiyet verebilmektedir.

Merak edenler için –> https://www.drismetyildirim.com/jinekolojik-muayene-ve-smear-testi

Bağırsak Alışkanlıklarında Değişmeler

Genital bölge organlarından farklı yerlerdeki çikolata kistleri en çok karın içi organlarda görülür. Bağırsakta çikolata kisti dışkılama güçlüğüne, sürekli karın ağrısına, tuvalete çıkma alışkanlıklarını değiştirerek kabızlık ve ishal gibi sorunlara neden olmaktadır. Genital bölge organlarından farklı yerlerdeki çikolata kistleri özellikle adet dönemi ve adet öncesi dönemde kendisini çok daha hissettirmektedir.

Uzun Süreli Kasık ve Karın Ağrısı

Pelvik ağrı da denen kasık ağrısı alt karın bölgesinde hissedilen ağrıları tasvir etmek için kullanılan bir ifadedir. Ara ara meydana gelen kasık ağrısı normal kabul edilir ve sık karşılaştığımız bir durumdur. Pelvik ağrının sürekli hale gelmesi ya da sıklaşması mutlaka araştırılması gereken bir durumdur. Kasık ağrısı bir hastalığın spesifik bir belirtisi olmasa çikolata kistlerinin en bariz belirtileri arasında yer alır.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz konu ile alakalı diğer makalelerimiz:

Yumurtalık Kanseri

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com
Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97

Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

Call Now ButtonBize Ulaşın