Yumurta Toplama İşlemi Nedir?  

Yumurta Toplama İşlemi Nedir?  

Yumurtalar istenilen olgunluğa ve sayıya eriştiğinde çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesinden 36 saat sonra ise yumurtalar toplanır. Yumurta toplama aşaması, vajinal ultrason ile beraber oldukça kısa sürede tamamlanır. Lokal ya da genel anestezi altında uygulandığı için anne adayı herhangi bir ağrı ya da acı duymaz. Anne adayı, jinekolojik muayene masasına alınır.

Ardından üzerine steril bir örtü serilir. Daha sonra vajen bölgesinin hijyeni sağlanır ve anestezi uygulanır. Ardından vajişnal ultrasonografiye başlanır. Vajinal ultrasonografide ucunda probu bulunan bir iğne yardımı ile yumurtalıklara ulaşılır.

Ardından Her folikül (içinde yumurtaların olduğu kese) özel aspiratör yardımı ile boşaltılır. Alınan foliküller, laboratuara gönderilir. Ardından yumurtalar bulunur. İşlem yaklaşık olarak 20 dakikada tamamlanır. Ardından anne adayı birkaç saat dinlenip evine gidebilir.

Baba adayından sperm örneği alma:

Yumurta toplama aşaması ile eş zamanlı olarak baba adayından sperm örneği alınır. Sperm örneğinden önceki 3 gün boyunca cinsel ilişki yasaktır. Bunun sebebi ise sperm örneğinde yanıltıcı sonuçlar almamaktır. Sperm örneği, tüp bebek merkezinde mastürbasyon yoluyla verilir.

Anne ve baba adayından üreme hücreleri toplandıktan sonra laboratuar aşamasında geçilir ve yumurta döllendirilir. Döllenen yumurtalar, 2 ya da 5 gün sonra anne adayının rahmine transfer edilecektir. Embriyo transferi ile tüp bebek tedavi tamamlanmaktadır. Transferden sonraki 12. Gün kanda gebelik testi yapılır ve tedavinin başarıya ulaşıp ulaşmadığı tespit edilir.

Yumurta toplama işleminden sonra dikkat edilmesi gerekenler:

  • Yumurta toplama aşamasından sonra anne adayı evine gidebilir. Yumurtaların toplandığı gün annenin dinlenmesi önerilmektedir. Yorucu fiziksel eylemlerden kaçınılmalıdır.
  • Anne adayının bir süre araba kullanması önerilmez.
  • Anne adayı sağlıklı beslenmeye dikkat etmelidir. Vitamin, mineral, protein ve kalsiyum ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bu süreçte sağlıklı ve yeterli beslenmek önemlidir.
  • Anne adayı yumurta toplama aşamasından sonra sigara kullanılan ortamlarda bulunmamalıdır.Cinsel ilişkide bulunulması önerilmez.

Ağrı, kanama veya başka bir şikayet olur mu?

Yumurta toplama aşamasından sonra anne adayı hafif bir ağrı duyabilir. Bu aşamada doktor, bir ağrı kesici önerecektir. Doktor önerisi ve bilgisi dışında herhangi bir ilaç kullanımı kesinlikle yasaktır. Bunun dışında işlemden sonra hafif lekelenme tarzı kanamalar meydana gelebilir. Bu lekelenme tarzı kanamalar aynı gün içerisinde kendiliğinden geçecektir. Ancak aşırı kanamalar meydana gelirse zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Yumurta toplama işlemi çok can yakar mı?

Yumurta toplama aşamasında anestezi uygulanmaktadır. Bu sebeple de anne adayı ağrı ya da acı duymaz. Ancak işlemden sonra hafif bir ağrı söz konusu olabilir. Ancak bu ağrı, doktorun önereceği ağrı kesicilerle hafifletilecektir.

Yumurta toplama işlemi ne kadar sürer?

Yumurta toplama işlemi 20-30 dakikada tamamlanmaktadır. İşlemden sonra anne adayının bir ya da 2 saat merkezden dinlenmesi önerilmektedir. Ardından evine gidebilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hamilelikte kist

Hamilelikte Kist Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Hamilelikte kist oluşumunun görülme sıklığı % 5 – 10 düzeyindedir. Özellikle yumurtalık kistleri gebelik …

Kadınlarda mastürbasyon

Kadınlarda Mastürbasyon Yapmak Zararlı mı?

Kadınlarda mastürbasyon kişinin cinselliği kendi kendine yaşaması ve cinsel doyuma ulaşmak için yapılan eyleme verilen …

Lokal Anestezi ile Kürtaj Yapılır mı?

Lokal anestezi ile kürtaj istenmeyen gebelik durumunda bebeğin anne karnından tahliyesinin lokal anestezi ile gerçekleştirildiği …