Sperm hareketliliği kaç olmalı sorusu özellikle infertilite tanısı konduğunda gündeme geliyor. Çünkü kısırlık sadece kadın üreme hücreleri ile ilgili olarak ortaya çıkmaz. Erkek üreme hücreleri olan spermlerin hareketleri ve sayısı da hamilelikte son derece önemlidir.

Erkek infertilite nedenleri incelendiğinde sperm hücrelerinin sayısının yetersiz olması ya da hareketlerinin idealden daha düşük olması gibi faktörler de sıklıkla karşımıza çıkıyor. İşte bu nedenle sperm hareketliliği kaç olmalı gibi soruların yanıtları bebek sahibi olmak isteyen çiftler için büyük önem taşıyor. Tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme tekniklerinde de sperm hareketliliğinin ve sperm sayısının önemli olduğunun altını çizmek gerekir.

Normal Morfoloji Sperm Yüzdesi Kaç Olmalı?

Kısırlık konusunda büyük önem taşıyan sperm hareketliliği kaç olmalı gibi soruların yanıtları Kruger kriterleri kapsamında değerlendiriliyor. Buna göre sperm yapısının yani sperm hücrelerinin morfolojisinin % 4 ve üzerinde olması gerektiğini belirtebiliriz. Bu konuda yapılan androloji çalışmalarının sonuçları zaman zaman Dünya Sağlık Örgütü tarafından da yayınlanıyor. Bu kılavuzlar sperm sayısı ne kadar olmalı gibi konuları da kapsıyor ve bir anlamda rehber niteliği taşıyor da denebilir.

Yapılan son derece önemli araştırmaların sonuçları dikkate alınarak yayınlanan son kılavuz incelendiğinde normal sperm değerleri nasıl olması sorusunun yanıtı da karşımıza çıkıyor. Buna göre sperm hücrelerinin sayısının mililitrede 15 milyon ve toplam semen örneğinde de 40 milyon olması gerektiğini belirtmek mümkün. Bu değerlerin daha altında bir tablo mevcut olduğunda da hamilelik mümkün olabilir. Fakat daha altında bir sperm sayısı mevcut olduğunda bebek sahibi olma sürecinin bir hayli uzamasının da söz konusu olabileceğini belirtmek gerekiyor.

Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/tup-bebek-fiyatlari

Hareketsiz Sperm Sayısı Kaç Olmalıdır?

Hareketsiz sperm sayısı ile sperm hareketliliği kaç olmalı konusu birbirine paraleldir çünkü sorunun yanıtı aslında hareketsiz sperm sayısının üst limitini de ortaya koyuyor. Sperm hücreleri incelendiğinde normal sperm değerleri söz konusu olabilmesi için bu hücrelerinin minimum % 32’sinin ileri hareket eder nitelikte olması gereklidir. Kimi zaman erkek üreme hücrelerinde hareket bozukluğu da olabiliyor. Böyle bir şüphe doğduğunda ise bazı ileri tetkiklerin yapılmasına gereksinim doğuyor. Dolayısıyla sperm hareketliliği kaç olmalı konusu sadece net bir veriyi kapsamaz.

Örneğin Sperm DNA hasarı, iltihap sorunu ya da varikosel gibi durumların mevcudiyetinin saptanabilmesi için bu ileri tetkiklerin gerçekleştirilmesi ve sonuçlarının da bir arada değerlendirilmesi gerekir. Hastalar genellikle sperm sayısı ne kadar olmalı gibi konular üzerinde duruyor.

Ancak yardımcı üreme teknikleri ile artık istenen nitelikteki sperm hücrelerinin kullanılması mümkün hale geldi. Bazı hastalara uygulanan sperm testlerinde sperm hücrelerinin hareketliliği istenen durumda olmayabilir ve sperm hareketliliği kaç olmalı konusu daha fazla önem taşıyabilir.

Bu hastanın testislerinden de örnek alınıp incelenebilir çünkü aynı hastada testislerden alınan sperm hücrelerinin hareketlilik düzeyinin daha iyi noktada olduğu anlaşılabiliyor. Sonuç olarak sperm hareketliliği kaç olmalı konusu elbette çok önemli ancak bu konuda artık ilerleyen tıp teknolojisinden daha fazla faydalanıldığının da altını çizmek gerekir.

Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/tup-bebek-sonrasi-adet

Tüp Bebek İçin Sperm Sayısı Kaç Olmalıdır?

Çiftler doğal yolla gebelik elde edemediklerinde ilk olarak kısırlık tedavileri uygulanıyor. Bu tedavilerin de sonuç vermemesi üzerine tüp bebek gibi yardımcı üreme teknikleri devreye giriyor. Döllenme konusunda sperm sayısı ne kadar olmalı sorusunun yanıtı çok büyük önem taşıyor ve bu durum tüp bebek tedavisinde de geçerlidir. Döllenme henüz gerçekleşmeden çok sayıda sperm hücresinin yok olması, sperm sayısının önemini tek başına net bir şekilde ortaya koyuyor.

Sperm sayısı da en az sperm hareketliliği kaç olmalı konusu kadar önem taşıyor. Tüp bebek tedavisi için sadece tek bir sperm hücresinin bulunması yeterlidir. Elbette sayının fazla olması döllenme ihtimalinin de yükselmesi anlamına geliyor. Sperm sayısında ideal oranın mililitrede 39 milyonun üzeri olduğunu söyleyebiliriz. Zira bu rakamın altında olunması durumunda infertiliteden söz edilebiliyor. Çünkü normal sperm değerleri mevcut diyebilmek için sperm sayısının da normal düzeyde olması gerekiyor.

Sperm Hareketliliği Hakkında

Hastalarda sperm hareketliliği kaç olmalı konusunun akılları bir hayli karıştırdığını söyleyebiliriz. Elbette sperm sayısı ne kadar olmalı sorusunun yanıtı hastalar tarafından merak ediliyor ancak bu rakamların tek başına önemi olsa da sperm testlerindeki tüm verilerin bir arada değerlendirildiğinin unutulmaması gerekiyor.

Sperm hareketliliğinin % 50 ve üzerinde olması ideal oran olarak kabul ediliyor. Elbette yapılan testlerde elde edilen diğer veriler de önemli ve bu nedenle normal sperm değerleri kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından bir arada değerlendirilir. Sonuç olarak sperm hareketliliği kaç olmalı sorusunun yanıtı da mevcut sperm sayısından bağımsız düşünülmemelidir.

Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/amh-hormonu-testi

Normal Sperm Değerleri

Öncelikle normal sperm değerleri konusunda parametrelerin Kruger kriterlerine göre belirlendiği bilgisini aktaralım. Aynı zamanda sperm sayısı ne kadar olmalı gibi soruların yanıtları da normal değerler dikkate alınarak belirlenir. Bu nedenle sperm hareketliliği kaç olmalı konusunda normal değerleri de şu şekilde aktarabiliriz:

 • Miktar(volüm): 2.0 ml ve üzeri
 • pH: 7.2 ve üzeri
 • Mililitrede sperm sayısı: 15 milyon/ml ve üzeri
 • Toplam sperm sayısı: 30 milyon/ml ve üzeri
 • Hareketlilik: % 50 ve üzeri
 • A+B derecesinde hareket ya da A derecesinde % 25 ve üzeri derecelendirme
 • +4 veya A: Hızlı ileri hareket
 • +3 veya B: yavaş ileri hareket
 • +2 veya C: yerinde hareket
 • +1 veya D: hareketsiz
 • Morfoloji: % 4 ve üzeri
 • Canlılık: % 75 ve üzeri
 • Lökosit: 1 milyon/mililitrenin altında

Hangi Besinler Sperm Sayısını Artırır?

Yine sperm sayısı ne kadar olmalı konusunda sıklıkla merak edilen konulardan biri de hangi gıdaların tüketilmesi durumunda sperm sayısının artacağı oluyor. Ancak düzenli olarak tüketilmesi halinde normal sperm değerleri elde etmeyi sağlayan bir gıda grubunun olmadığını belirtmek gerekir. Sadece sağlıklı ve düzenli beslenme vücudun da daha sağlıklı olmasını sağlar ve dolayısıyla sağlıklı sperm hücrelerinin üretimi olasılığı da artar. Beslenme dolaylı yoldan da olsa sperm hücreleri üzerinde etkilidir.

Tıkla Öğren –> https://www.drismetyildirim.com/yumurta-toplama-islemi-nedir

Sperm Sayısını Artırmak Mümkün mü?

Hastalar sperm hareketliliği kaç olmalı ya da hareketlilik nasıl arıtılır gibi soruların yanıtlarını da merak edebiliyor. Aynı zamanda sperm sayısı ne kadar olmalı ve nasıl sperm sayısı artırılabilir sorularıyla da karşılaşabiliyoruz. Ancak erkeklerde anatomik ya da kalıtsal bazı sorunlardan kaynaklı olarak sperm sayısında düşüklük varsa artırmak mümkün olmayabilir.

Bu sorunun yanıtı her hastada aynı değildir da diyebiliriz. Sperm sayısının artırılmasında hastaların mevcut sağlık durumları kadar anatomik sorunların olup olmadığı ve aile öyküsü de önem taşıyor. Doktorunuz ile konuyu görüşmeniz durumunda normal sperm değerleri nasıl elde edilebileceği konusunda da bilgi alabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cep Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
Mail: dr.ismetyildirim@hotmail.com

CategoryTüp Bebek
Yorum Yap

*

Your email address will not be published.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Bu web sitesinde yazılan bütün yazılar bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hiç bir şekilde tanı veya tedavi yerine geçmemektedir.

SEO Hizmeti: Ömer Özkoca

Call Now ButtonBize Ulaşın