Tüp Bebek Aşamaları

Tüp Bebek Aşamaları

Tüp bebek tedavisinde, anne adayının yumurtalıklardan, yumurtalar toplanır. Ardından baba adayından alınan sperm örneği laboratuar ortamında birleştirilir. Bu sayede embriyo oluşturulur. Oluşturulan embriyo, anne adayının rahmine transfer edilir. Tüp bebek tedavisinde yumurta ve spermi döllendirmek için 2 yöntem mevcuttur. Bu yöntemler:

  • Klasik tüp bebek uygulaması = IVF = in-vitro fertilizasyon
  • ICSI = Mikroenjeksiyon = İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu
  • Mikroenjeksiyon, klasik tüp bebek yöntemine göre döllenme oranlarının daha yüksek olduğu bir metottur.
  • Mikroenjeksiyon yöntemi, özellikle şiddetli erkek kısırlıklarında devrim niteliğinde kabul edilmektedir.

IVF ve ICSI yöntemiyle tüp bebek tedavisi aşamalarındaki fark nedir?

IVF yani klasik yöntemle tüp bebekte, yumurta hücresinin etrafında birçok sayıda sperm hücresi koyulur. Bu sperm hücrelerinden bir tanesi yumurtayı döller. Tıpkı, kadının vücut içerisinde olan eylem gibi, laboratuar ortamında döllendirme gerçekleşir. Mikroenjeksiyon yani ICSI yönteminde ise seçilen en kaliteli sperm hücresi yumurtanın içerisinde enjekte edilir. Bu sayede sperminde yumurtayı döllemesi beklenmez ve uzmanların yardımı ile döllenme gerçekleştirilir. Laboratuar yani döllendirme işlemi dışında iki yöntemde de tüp bebek aşamaları aynıdır.

Tüp bebek aşamaları ise:

Tüp bebek aşamaları, her merkezde uygulanan standart basamaklardır. Her merkez ya da her doktor farklı tüp bebek aşama sayısı verebilir. Ancak bunun sebebi aşamaların birleştirilmesi ya da farklı maddelerde anlatılmasıdır. Temelde tüp bebek aşamaları her merkezde aynıdır. Tüp bebek tedavisi, 5 aşamadan oluşmaktadır.

Aşama: İlk muayene ve çiftin değerlendirilmesi

Tedavinin ilk aşaması çiftin kısırlık sorunlarının araştırılması ve tıbbi geçmişin öğrenilmesidir. Bu aşamada çiftin doktora olabildiğince dürüst olması gerekmektedir. Geçirilmiş cinsel hastalıklar, kısırlık süresi, cinsel ilişki sıklığı gibi ayrıntılar doğru şekilde ifade edilmelidir. Ardından çift için en uygun tedavi yöntemi planlanır.

Aşama: Yumurtalıkların uyarılması ve yumurta oluşturulması

İkinci tüp bebek aşamasında ise yumurtalıklardan çok sayıda yumurta elde etmek için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Bu sayede tüp bebek tedavisinde başarı şansı artar. Bu aşamada anne adayının sık sık kontrole gelmesi gerekir. Bu sayede yumurtaların durumu değerlendirilir. Yumurtalar belirli bir olgunluğa ulaştığında ise çatlatma iğnesi yapılır. Yapılan çatlatma iğnesinden 36 saat sonra ise yumurtalar toplanır.

Aşama: Yumurta toplama işlemi (OPU)

Yumurtaların toplanması, çatlatma iğnesinden 36 saat sonra gerçekleştirilir. Yumurta toplama aşaması lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilir. Bu aşamada baba adayı eş zamanlı olarak sperm örneği verir.

Aşama: Döllenme (IVF veya ICSI yöntemi)

Toplanan yumurta ve sperm hücreleri laboratuar ortamında döllendirilir. Embriyolar, 3 ya da 5 gün laboratuarda muhafaza edilir ve ardından embriyo transferine başlanır.

embriyo-transferi

Aşama: Embriyonun rahim içerisine transferi

Laboratuarda muhafaza edilen yumurtalar, yaklaşık olarak 10 dakikada tamamlanan bir işlemde anne adayının rahmine transfer edilir. Transferden 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılır.

Tüp bebek aşamaları ne kadar zaman alır, kaç gün sürer?

Çiftler genellikle çalıştığı ya da farklı şehirlerden tedavi için geldiği için, tüp bebek tedavisinin kaç günde tamamlanacağı oldukça önemlidir. Erkek aday tüp bebek merkezine ilk aşamada ve sperm verme aşamasında gelse, yeterli olacaktır. Ancak anne adayının sık sık merkeze gelmesi gerekmektedir. Bununla beraber, tedavi süresi çiftin kısırlık sorununa göre değişebilse de başından sonuna kadar 1 ayda tamamlanmaktadır. Tedavinin ilk aşaması bir günde tamamlanabilir.  Yumurtalıkların uyarılması ve ikinci aşama yaklaşık olarak 15 gün sürer.

Yumurta toplama aşaması, 20 dakikada tamamlanır. İşlemden sonra anne adayı birkaç saat merkezde dinlenip evine gidebilir.  Yumurta toplama aşamasından sonra embriyonun rahme transfer aşaması başlar. Bu aşama, tüp bebek tedavisinin en kısa sürede tamamlanan aşamasıdır. Birkaç saat dinlendikten sonra anne adayı evine dönebilir.
Ardından 12 gün boyunca çiftin acil durumlar olmadıysa merkeze gelmesine gerek yoktur. Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılır ve gebeliğin oluşup oluşmadığı kontrol edilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zevk suyundan hamile kalınır mı

Zevk Suyu Hamile Bırakır mı?

Zevk suyu hamile bırakır mı konusunda aktif bir cinsel yaşamı olan hem kadınların hem de erkeklerin bilgi sahibi olması …

Ertesi gün hapı

Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı: Korunmadan cinsel ilişkiye girilmesi durumunda, kadınların hamile kalmamak için kullandıkları bir …

Hamilelikte idrar rengi

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte idrar rengi: Gebelik süresi boyunca vücudun bazı tepkileri, sağlık durumunuz hakkında da size ipuçları …